Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHomeOnline - Mη πληρώνετε νωρίτερα με κάρτα


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση, γιατί στο άλλο θέμα ήδη πήγαμε στις επόμενες σελίδες.

2 μέλη με καταχωρημένη κάρτα στο ebill ανέφεραν ότι δεν έγινε κίνηση πληρωμής στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

  

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Ρε παιδιά τα λεφτά ποια μέρα σας τα τραβάνε; Έληγε ο λογαριασμός 15-12-2021

Και τα λεφτά δεν τα τράβηξε η τράπεζα. Πήρα στη ΔΕη περίμενα δύο ώρες για να μου πει ότι φταίει η τράπεζα χωρίς να εγξει τίποτα. Πήρα στη τράπεζα μου είπαν ότι δεν βλέπουν καμία αποτυχημένη προσπάθεια συναλλαγής .ο ένας με πετάει στον άλλον. Εγώ που θα βρω το δίκιο μου τώρα.

 

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Έχω καταχωρήσει τη κάρτα στο e-bill. Και έγινε και η επαλήθευση με 1 λεπτό που τραβάνε .

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν ήμουν στη θέση σου θα πλήρωνα κανονικά με κάρτα να μη μείνει ποσό ανεξόφλητο.

Και μετά θα άλλαζα τη κάρτα στο ebill, ή θα έβαζα πάγια εντολή μέσω τράπεζες κι ας παίρνει προμήθεια.

Μας πρίζωσες πάλι.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρε εγγράφως απο την τράπεζα οτι δεν έγινε κίνηση

@adok13

σαν να θυμαμαι οτι δεν κάνει για το online

 

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Θα εχουμε αλλα τωρα με τις μαλακιες αυτες με τις καρτες.

 

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

επιβεβαιωνω και εγω για τη καρτα που δεν τραβηξαν λεφτα. νομιζα ληγει 18 ο λογαριασμος μου αλλα εν τελει εληξε στις 16, και εγω μεσω χρεωστικης στο ebill, και εμενα καμια χρεωση. αρχισε να με ποναει το κεφαλι για ενα προγραμμα που θα μας κρατησει 6 μηνες ολους και ολους με τις χαμηλες τιμες..

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Οι όροι λένε: Η εξόφληση των λογαριασμών κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στο Άρθρο 6 των Γενικών Όρων Προμήθειας Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, γίνεται στις συνεργαζόμενες Τράπεζες αποκλειστικά μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής εξόφλησης σε πιστωτική/χρεωστική κάρτα

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι αυτό λέω , κάποιος ανέφερε οτι "του είπαν" οτι δε μετρά η πάγια εντολή απο τράπεζα (μέσω κάρτας) σαν εξόφληση στο online .

Στην τελική ας το ρωτήσει όποιος ενδιαφέρεται να το πάρει γραπτώς αν γίνεται

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@adok13 @Manolo7

Tι κάρτα; Χρεωστική, πιστωτική ή prepaid;

Ποιας τράπεζας;

Στο δικό σας όνομα, ή σε άλλο όνομα;

 

Επίσης όσοι διαβάζετε το θέμα, είχατε πρόβλημα αυτό το μήνα;

Τέλοια... απ'τη τράπεζα δε μετράει, απ'το ebill δε κάνει κίνηση... θα ζήσουμε μαγικές στιγμές. Εμένα όταν ξαναέρθει χρεωστικός λογαριασμός... αν την ημερομηνία εξόφλησης δεν έχουν τραβήξει λεφτά ως τις 13:00, θα αρχίσω τα τηλέφωνα κι αν δε βγάλω άκρη θα ξαναπληρώσω με προπληρωμή κάνα 500άρικο αν μου περισσεύει. 😅

 

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

χρεωστικη εθνικης εχω εγω, ωστοσο η παροχη ειναι σε αλλο ονομα, αλλα αν υπηρχε προβλημα δεν θα γινοταν ουτε η χρεωση του ενος cent που κανει το ebill για να επιβεβαιωσει την καρτα, ειμαι αρκετα σιγουρος οτι ειναι δικο τους το θεμα.

 

57 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Manolo7 @adok13

Στο ebill φαίνεται το online ότι είναι ακόμα ενεργό;

Έχετε επικοινωνήσει γραπτώς με το τμήμα ebill για να βγάλετε άκρη ή μιλάτε στο τηλέφωνο  με άτομα που δε γνωρίζουν;

https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1

Μείνετε αυστηρώς on-topic. Όποιος έχει αντιμετωπίζει ίδιο πρόβλημα ας το αναφέρει δίνοντας λεπτομέρειες:

- Πότε ήταν η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού;

- Αν έχει καταχωρημένη κάρτα στο ebill ή πάγια εντολή στη τράπεζα;

- Ποια τράπεζα;

- Τι κάρτα; Χρεωστική, πιστωτική, prepaid;

- Η κάρτα είναι στο όνομα του κατόχου ή σε σε όνομα άλλου;

Αντιστοίχως όποιος πληρώνει τακτικά τους λογαριασμούς με πάγια εντολή χωρίς πρόβλημα, ας μας πει με ποιο τρόπο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πληρώθηκε κανονικά στην ημερομηνία λήξης 6 Δεκεμβρίου με πάγια εντολή. 

Τράπεζα Πειραιώς χρεωστική καταχωρημένη στο ebill.

Η κάρτα είναι στο όνομα μου και η δεη στο όνομα της συζύγου. 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πάλι στη ΔΕΗ και μίλησα με άλλο υπάλληλο και μου είπε ότι επειδή ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 11 νοεμβρ. Ενώ η ενεργοποίηση του e-bill στις 30 γι'αυτό έγινε το μπέρδεμα. Δεν μετραει σαν αποτυχιμενη συναλλαγή , να το πληρώσω χειροκίνητα και από τον επόμενο θα τραβήξει τα χρήματα κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οπότε false alarm. @Manolo7 μήπως κι εσύ ενεργοποίησες το ebill μετά την έκδοση λογαριασμού;

Δεν θυμαμαι για να πω την αληθεια, ελεγξα και το ebanking να βρω ποτε έγινε η χρέωση του 0.01 και δεν την βρισκω, ουτε σε μειλ είχε ερθει επιβεβαίωση οτι εβαλα την καρτα και ούτε στις επιλογές στο ebill εμφανίζεται ποτε ενεργοποιηθηκε η πάγια. Τους έστειλα μήνυμα με την φόρμα επικοινωνίας για να εχω γραπτά την απάντηση και περιμένω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Ελπίζω να μην σπαμμάρω το θέμα αλλά επειδή έχω κι εγώ πιστωτικό λογαριασμό (έχω επιστροφή λόγω ότι μου  δίνουν πίσω την εγγύηση) -116€. Θα έχω πρόβλημα που δε θα τραβάει χρήματα για τους επόμενους λογαριασμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 8:54 ΜΜ, ekrepali είπε

2 μέλη με καταχωρημένη κάρτα στο ebill ανέφεραν ότι δεν έγινε κίνηση πληρωμής στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

Και εμένα με ενημέρωσε η αδερφή μου ότι δεν της τράβηξαν ακόμα τα χρήματα. Της έχουν βγει 2 λογαριασμοί.  Στον 2ο έχουν βαλει μέσα και τον πρώτο ως ανεξοφλητος, ο οποίος έχει ημερομηνία λήξης σήμερα. Την ειπα να με ενημερώσει άμεσα αν δεν εξοφληθεί ούτε αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα. 

Ελπίζω να μην σπαμμάρω το θέμα αλλά επειδή έχω κι εγώ πιστωτικό λογαριασμό (έχω επιστροφή λόγω ότι μου  δίνουν πίσω την εγγύηση) -116€. Θα έχω πρόβλημα που δε θα τραβάει χρήματα για τους επόμενους λογαριασμούς?

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

32 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Και εμένα με ενημέρωσε η αδερφή μου ότι δεν της τράβηξαν ακόμα τα χρήματα. Της έχουν βγει 2 λογαριασμοί.  Στον 2ο έχουν βαλει μέσα και τον πρώτο ως ανεξοφλητος, ο οποίος έχει ημερομηνία λήξης σήμερα. Την ειπα να με ενημερώσει άμεσα αν δεν εξοφληθεί ούτε αυτός.

Τη πάγια εντολή πότε την ενεργοποίησε; Πριν εκθωθεί ο 1ος λογαριασμός ή μετά;

Έχει βάλει κάρτα στο ebill, πάγια εντολή μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή πάγια εντολή μέσω κάρτας (ebanking);

Ο κοράκιος ανέφερε ότι κάποιος άλλος ανέφερε ότι το 3ο δε δουλεύει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ της έκανα την αλλαγή από γ1 σε home online μέσα Οκτώβρη.  Πριν δεν ειχε πάγια εντολή. Οπότε την κάρτα την πέρασα την ώρα της αλλαγής προγράμματος σε hone online ,ο πρώτος λογαριασμός βγήκε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazarnik είπε

Εγώ της έκανα την αλλαγή από γ1 σε home online μέσα Οκτώβρη.  Πριν δεν ειχε πάγια εντολή. Οπότε την κάρτα την πέρασα την ώρα της αλλαγής προγράμματος σε hone online ,ο πρώτος λογαριασμός βγήκε μετά.

Στη κεντρική σελίδα του ebill φαίνεται ενεργή η πάγια εντολή; Στο ιστορικό επιλογών τι γράφει; Φαίνεται να έχει επιλεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη κεντρική σελίδα του ebill φαίνεται ενεργή η πάγια εντολή; Στο ιστορικό επιλογών τι γράφει; Φαίνεται να έχει επιλεχτεί;

1.ναι φένεται η κάρτα

2. Στο ιστορικό δεν βλέπω κάτι για πάγια εντολή. Έχει 3 πράγματα: α) Ηλεκτρονικός Λογαριασμός β) Μηνιαίος Λογαριασμός γ) myHome Online

λογικά το α είναι η παγια;;

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lazarnik είπε

1.ναι φένεται η κάρτα

2. Στο ιστορικό δεν βλέπω κάτι για πάγια εντολή. Έχει 3 πράγματα: α) Ηλεκτρονικός Λογαριασμός β) Μηνιαίος Λογαριασμός γ) myHome Online

λογικά το α είναι η παγια;;

Το α είναι μη έντυπος λογαριασμός, καμία σχέση.

Αν φαίνεται η κάρτα στη κεντρική σελίδα κανονικά δε πρέπει να υπάρχει θέμα. Αν δε τράβηξε λεφτά ούτε σήμερα, πρέπει να πάρει τη ΔΕΗ να μάθει έγινε.

Αν δε βγάλει άκρη ίσως θα'ναι καλό να πληρώσει χειροκίνητα με κάρτα μέσω του ebill... και μετά να ενεργοποιήσει επιπλέον την πάγια εντολή μέσω τραπεζικού λογαριασμού στο ebanking... μήπως και τραβήξει από εκεί τον άλλο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ο πρωτος λογαριασμος πριν 3 μέρες. Είχα βάλει καρτα της πειραιώς αλλα ποτε δεν ειδα καμια παγια εντολη ενεργη ουτε το 1 λεπτο κίνηση. Σήμερα άλλαξα καρτα σε eurobank. Ηθελα να το κάνω ουτως ή άλλως. Πάλι καμια χρεωση 1 λεπτου. 

Στο παράθυρο που ανοίγει το ebill λεει οτι θα ακολουθησει διαδικασια με 3dsecure απο την τραπεζα, μνμ, otp κτλ για να γινει ενεργοποιηση. Δεν έγινε τίποτα απο όλα αυτα. Μα πόσο δύσκολο ειναι πια να ενεργοποιήσεις μια παγια εντολη΄!?!?!!1@:΅΅@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...