Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHomeOnline - Mη πληρώνετε νωρίτερα με κάρτα


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όποιος έχει περαιτέρω νέα / εξελίξεις που αφορούν αποκλειστικά θέματα πληρωμών του Online, ας προσθέσει σ'αυτό το θέμα μελλοντικά. Για οτιδήποτε άλλο, στο θέμα της ΔΕΗ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ανοίγω νέο θέμα καθώς είναι πολύ σημαντικό και αρκετός κόσμος ίσως να μην το πάρει χαμπάρι στο θέμα της ΔΕΗ.

Αν γίνουν 3 διαδοχικές πληρωμές χωρίς πάγια εντολή... ακυρώνεται η πάγια εντολή και χάνετε το πρόγραμμα.

Δε ξέρω αν ο 1ος λογαριασμός έναντι που ήρθε πιστωτικός, μετράει σαν πληρωμή.

Στις 8/12/2021 στις 7:22 ΜΜ, Pantzan9 είπε

 

Ρώτησα με email για να πληρώνω τον λογαριασμό σε κατάστημα ή με άλλη κάρτα και μου απάντησαν ότι σε 3 διαδοχικές πληρωμές εκτός πάγιας εντολής, η πάγια εντολή ακυρώνεται και χάνεται το πρόγραμμα.

 

Στις 8/12/2021 στις 7:31 ΜΜ, ekrepali είπε

Ορίστε;;;;; 🤪

M'αρέσει που έβαλα και 200 ευρώ προκαταβολικά για να μη πληρώνω έναντι. Στέλνω κι εγώ να μάθω τι ισχύει.

Λοιπόν μάγκες... ρώτησα κι εγώ τηλεφωνικώς και ισχύει αυτή η μαλακία. 3 διαδοχικές πληρωμές χωρίς πάγια εντολή, ακυρώνεται η πάγια εντολή και το πρόγραμμα ως αποτέλεσμα.

Δε ξέρω αν ο 1ος λογαρισμός που ήταν πιστωτικός μετράει. 2ος λογαριασμός ήταν 46 ευρώ, εγώ ο ανοιχτοχέρης πλήρωσα 200! Οδεύω πρόσω ολοταχώς δηλαδή να χάσω το πρόγραμμα. Ζήτησα αν γίνεται να μου επιστραφεί το πιστωτικό υπόλοιπο μέσω IBAN και μου είπανε πως δε γίνεται σε ενεργή παροχή. Ζήτησα να μεταφέρουν το υπόλοιπο στο λογαριασμό του αερίου ούτε αυτό γίνεται.

Αν ο 1ος λογαριασμός πιάνει σαν πληρωμή και αυτός που βγήκε τώρα σαν 2η πληρωμή... τότε τέλος Δεκέμβρη καίγομαι.

Έστειλα αίτημα υποστήριξης στη φόρμα να δω πώς θα ξεμπλέξω.

Οπότε μάγκες προσοχή... αν δε πληρώσετε με πάγια εντολή σε 3 διαδοχικές πληρωμές, αποχαιρετήστε το Online. @HERTHAN

Eυχαριστώ τον @Pantzan9 για την ενημέρωση. Μας έσωσε.

----------------

Εdit: Έπειτα από επιβαίωση συμφορουμήτη ότι είναι στο πρόγραμμα 1 χρόνο και πάντα πληρώνει νωρίτερα, τελικά αποδείχτηκε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Προς το παρών. Αν θέλετε να συνεχίσετε να πληρώνετε με διαφορετικό τρόπο μπορείτε να το κάνετε, εγώ προσωπικά φοβάμαι μη τυχόν κάποια στιγμή το απαγορέψουν και μας πετάξουν εκτός προγράμματος. Άντε μετά να βρούμε το δίκιο μας, εφόσον οι όροι γράφουν ξεκάθαρα πάγια...  Ο καθένας λοιπόν ας κάνει ό,τι νομίζει.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 9
  • Thanks 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, άρα το αφήνουμε να μας χρεώνει "μόνο του" όταν λήγει ο λογαριασμός (πχ πιστωτική κάρτα)

Δε κάνουμε πειράματα; 😜

 

Ναι

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, άρα το αφήνουμε να μας χρεώνει "μόνο του" όταν λήγει ο λογαριασμός (πχ πιστωτική κάρτα)

Δε κάνουμε πειράματα; 😜

 

Ας γίνει sticky και στο άλλο, αλλά ας υπάρχει κι εδώ. Όσο υπάρχει στη 1η σελίδα όλο και κάποιος θα το παρατηρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit: Αν δε βγάλω άκρη με την επιστροφή χρημάτων, μόνο το self-metering μπορεί να με σώσει στο τέλος του μήνα, αν φουσκώσω τη κατανάλωση... ρε γαμώτο πού έμπλεξα.

Ε εντάξει, αφού το πήρες χαμπάρι νωρίς και θα το κυνηγήσεις, θα βγάλειςπιστεύω. Τι διάολο. Θα πρέπει να μη θέλουν να σε βοηθήσουν για να μη βγει δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, x-files είπε

Ακόμα και εάν πληρώνουμε με την ίδια κάρτα που έχουμε δηλώσει για τυ πάγια εντολή;

Ναι... αν κάνεις 3 πληρωμές χωρίς πάγια εντολή, ακυρώνεται η πάγια εντολή και αυτομάτως το πρόγραμμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baladisk είπε

@ekrepali επιτρέπεται να το παρω και σε διπλανό site (με credit εννοείται)?

Και χωρίς credit, δεν έχω. Αρκεί να μη τη πατήσει ο κόσμος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ναι... αν κάνεις 3 πληρωμές χωρίς πάγια εντολή, ακυρώνεται η πάγια εντολή και αυτομάτως το πρόγραμμα.

Ibiza2003 εδώ 😉, παντός δεν έχω τέτοιο θέμα με την anytime(ασφάλεια αυτοκινήτου),ούτε είχα όταν ήμουν στην ελιν, περίεργο και ακατανόητο αυτό που κάνει η ΔΕΗ,αφού τα λεφτά τα παίρνει και μάλιστα πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιθανότερο είναι να εννοούν ότι αν σκάσει 3 φορές η πάγια επειδή δεν κατάφερε να χρεώσει και εξαιτίας αυτού μείνει απλήρωτο υπόλοιπο, τότε χάνεις το πρόγραμμα.

Διευκρίνησέ το. Πιστεύω ότι κατάλαβαν την ερώτηση ως "να αποτύχει η πάγια και να πληρώσω με μετρητά ή άλλη κάρτα".

Δεν γίνεται να χάνεται το πρόγραμμα ενώ δεν χρωστάς.

Επίσης πάρε απαντήσεις γραπτώς, εξηγώντας ξεκάθαρα το σενάριο και απαιτώντας ξεκάθαρη απάντηση. Προφορικά, "άλλα λέει η θειά μου/άλλα ακούν τ' αυτιά μου"... και ο καθένας λέει ο,τι θέλει.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

μόνο το self-metering μπορεί να με σώσει στο τέλος του μήνα, αν φουσκώσω τη κατανάλωση...

Όχι φίλε στο ebill, είναι ότι να ναι. Μόνο στο σάητ της ΔΕΔΔΗΕ θα δώσεις καταμέτρηση και όπως είπες βάλε πολλές μονάδες παραπάνω για να καλύψεις το υπόλοιπο που έχεις μέσα και έτσι δε θα χάσεις το πρόγραμμα και θα σου έρθει και μειωμένος ο επόμενος. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Το πιθανότερο είναι να εννοούν ότι αν σκάσει 3 φορές η πάγια επειδή δεν κατάφερε να χρεώσει και εξαιτίας αυτού μείνει απλήρωτο υπόλοιπο, τότε χάνεις το πρόγραμμα.

Διευκρίνησέ το. Πιστεύω ότι κατάλαβαν την ερώτηση ως "να αποτύχει η πάγια και να πληρώσω με μετρητά ή άλλη κάρτα".

Δεν γίνεται να χάνεται το πρόγραμμα ενώ δεν χρωστάς.

Επίσης πάρε απαντήσεις γραπτώς, εξηγώντας ξεκάθαρα το σενάριο και απαιτώντας ξεκάθαρη απάντηση. Προφορικά, "άλλα λέει η θειά μου/άλλα ακούν τ' αυτιά μου"... και ο καθένας λέει ο,τι θέλει.

Σαφώς θα πάρω γραπτή απάντηση, έχω στείλει ήδη μέσω της επικοινωνίας. Κι εμένα κάτι δε μου κολλάει... δε γίνεται ρε συ να χάνεις αν το πρόγραμμα το ποσό είναι ήδη προπληρωμένο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...