Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για πιο VFM τύπο πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το 2010 μέχρι πριν τρεις μήνες είχα τον HP Officejet 6500A του οποίου η κεφαλή (συγκεκριμένα του μαύρου χρώματος) κάηκε με καπνούς, οπότε αχρηστεύτηκε και δεν αναγνωρίζεται από τον εκτυπωτή. Υπάρχουν κάποιες στο Ali με 20ε, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα παίξουν. Έβαλα και αγγελία να πάρω κάποιο παρόμοιο έστω και χαλασμένο μήπως και το επισκευάσω, αλλά δεν είδα φως... Πάμε στο βασικό θέμα.

Έχω ρίξει μια ματιά να δω τι υπάρχει στην αγορά και είμαι ανάμεσα σε Inkjet με τέσσερα ξεχωριστά μελάνια και Inktank πάλι με τέσσερα ξεχωριστά μελάνια. Η χρήση που γίνεται είναι από καμία εκτύπωση το μήνα (δεν υπολογίζω την εβδομαδιαία σελίδα συντήρησης για να μην ξεραθούν τα μελάνια) μέχρι 30 σελίδες το μήνα. Αυτός που είχα με τα μελάνια που έπαιρνα (μαύρο και χρωματιστά) μου έβγαινε στα 26ε και τα άλλαζα κάθε 1χρόνο και 2 μήνες. Θα βρω κάτι αντίστοιχο; Οι Inktank δέχονται μόνο το μελάνι του κατασκευαστή ή μπορώ να βάλω ό, τι θέλω; Χρειάζεται και εκείνος για συντήρηση μία εκτύπωση τη βδομάδα; Κάτι άλλο; Budget ιδανικά μέχρι 250ε.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, smpt είπε

πάρε ενα έγχρωμο laser

Τα μελάνια του πόσο κοστίζουν και για πόσες εκτυπώσεις είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά και ανάλογα την μάρκα, τα συμβατά απο 10-40 ευρώ και τα Original απο 40-80 ευρώ. Απο 2000 σελίδες μεχρι 4000 σελίδες. Το καλό είναι ότι δεν ξεραίνονται.
Δες λίγο τo forum, έχουν συζητηθεί πολλά. Το μόνο μειονέκτημα είναι ο ογκος

 

Επεξ/σία από smpt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Τα μελάνια του πόσο κοστίζουν και για πόσες εκτυπώσεις είναι;

Θα πρότεινα Epson Ecotank για να μην ξανασχοληθείς σχεδόν ποτέ με μελάνια.

Βγάζεις παραπάνω σελίδες από την λύση που προτάθηκε νομίζω και το κάθε original μελάνι κοστίζει 10 ευρώ.

Η λύση που προτάθηκε έχει μάλλον καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης, ενώ ο Ecotank υστερεί σίγουρα σε έγχρωμες που τον χρησιμοποιώ και θέλει να τον χρησιμοποιείς 1 φορά την εβδομάδα για να μην ξεραθεί το μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα δεδομένα που γράφεις, ένας laser είναι μονόδρομος. 

Από τους inkjet οι πιο VFM από όσο έψαξα είναι οι ecotank αλλά αυτοί απαιτούν συχνο αριθμό εκτυπώσεων για να μην έχεις καθόλου προβλήματα μελλοντικά. Δεν αρκούν οι εκτυπώσεις 1 φορά την εβδομάδα, θέλει περισσότερες. 

Πες μας αν στον εκτυπωτή θες WiFi, διπλή όψη κτλ. Για εμένα είναι ο Kyocera p5021 έγχρωμος χωρίς wifi με τα φθηνότερα συμβατά αναλώσιμα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

αν στον εκτυπωτή θες WiFi

Τουλάχιστον ένα από τα δύο: Ethernet ή Wi-Fi.

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

διπλή όψη

Έχω συνηθίσει να το κάνω χειροκίνητα (αν και αυτός που είχα έπαιρνε προσθήκη).

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

αν στον εκτυπωτή

Αυτό που επίσης χρειάζομαι είναι και ο σαρωτής για να σκανάρω και να βγάζω φωτοτυπίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αναγκες που περιγραφεις, Epson L3260. Μικρο εγχρωμο πολυμηχανηματακι (χωρις ADF ομως), κοντα στα 200, με μελανια στη συσκευασια που θα σου κρατησουν καμια τριετια, εγγυηση 3 χρονια με register. Αρκει να μην το παρατησεις χωρις να τυπωνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 3:31 ΜΜ, lector είπε

Για τις αναγκες που περιγραφεις, Epson L3260. Μικρο εγχρωμο πολυμηχανηματακι (χωρις ADF ομως), κοντα στα 200, με μελανια στη συσκευασια που θα σου κρατησουν καμια τριετια, εγγυηση 3 χρονια με register. Αρκει να μην το παρατησεις χωρις να τυπωνει. 

 

Αυτόν πήρα πριν από μια εβδομάδα και είμαι ενθουσιασμένος από την σχέση τιμής και αποτελέσματος.

Μελάνια που πάνε 5-6 € το ένα και κρατάνε πολύ... Φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί σχεδόν επαγγελματική εκτύπωση. Κατανάλωση ρεύματος αμελητέα (~20w vs 250w)...

Σε σύγκριση με τον laser που έχω ακόμα, σε όλα καλύτερος ο 3260 απλώς θέλει να τον χρησιμοποείς. Αν και λένε ότι η epson μέσα στην 3ετή εγγύηση αν κολλήσει το δέχεται για επισκευή δωρεάν.

Υ.Γ. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη τιμή των μελανιών που τυπώνω χωρίς να το σκέφτομαι... Λέει ότι τυπώνει 4-5χιλιάδες με 5,5€, ενώ το συμβατό τόνερ του xerox για την ίδια απόδοση στοιχίζει 15€ (55€ το γνήσιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...