Προς το περιεχόμενο

Ricoh Aficio MP 2000L Scan


dinorafa1997

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με ένα πολυμηχανημα Ricoh Aficio MP 2000 στον οποίο θέλω να τον εγκαταστήσω σε Windows 7 Υπολογιστή μέσω LAN δικτύου σε ένα λογιστικό γραφείο !
Βρήκα το Driver εδώ http://support.aficio.com/bb/html/dr_ut_e/lan_e/model/mp16/mp16en.htm#Microsoft%20Windows%207%20(32-bit)
Μετά από εκεί κόλλησα ! Και επίσης θέλω βοήθεια στο SCAN , να σκαναρω στο πολυμηχανημα και να πάει το αρχείο στον υπολογιστή ! Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να λάβω γρήγορα απάντηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dinorafa1997 είπε

Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με ένα πολυμηχανημα Ricoh Aficio MP 2000 στον οποίο θέλω να τον εγκαταστήσω σε Windows 7 Υπολογιστή μέσω LAN δικτύου σε ένα λογιστικό γραφείο !
Βρήκα το Driver εδώ http://support.aficio.com/bb/html/dr_ut_e/lan_e/model/mp16/mp16en.htm#Microsoft%20Windows%207%20(32-bit)
Μετά από εκεί κόλλησα ! Και επίσης θέλω βοήθεια στο SCAN , να σκαναρω στο πολυμηχανημα και να πάει το αρχείο στον υπολογιστή ! Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να λάβω γρήγορα απάντηση 

 

Δεν εχω γνωση για τη συγκεκριμενη συσκευη για να σου δωσω ακριβως τα βηματα, αλλα μπορω να σου πω τη νοοτροπια με βαση εμπειρια απο αλλες συσκευες και να πειραματιστεις. Εκτος κι αν καποιος αλλος συμφορουμιτης βεβαια ξερει να σου πει επακριβως.

Η διαδικασια αποστολης σκαναρισμενου αρχειου απο το μηχανημα σε υπολογιστη δεν εχει να κανει με το driver.

Πρωτα θα πρεπει να φτιαξεις ενα shared φακελο στον υπολογιστη που σε ενδιαφερει και να δωσεις πληρη δικαιωματα. Κατοπιν, μεσω του web interface του μηχανηματος (ουσιαστικα πληκτρολογεις στο browser την ip που εχεις δωσει) θα ψαξεις να βρεις αν υπαρχουν ρυθμισεις για digital sending / contacts / send to network folder ή κατι τετοιο. Εκει θα ορισεις τη διευθυνση δικτυου του κοινοχρηστου φακελου και θα δωσεις και τυχον username / password που εχει ο συγκεκριμενος υπολογιστης για την εισοδο στα windows. Οποτε με αυτη τη λογικη το μηχανημα σκαναρει ενα εγγραφο και το στελνει μεσω δικτυου στο φακελο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...