Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κατηγορείται ότι χρησιμοποιεί τα Windows για να προωθήσει τα OneDrive και Teams έναντι άλλων λογισμικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, malakudi είπε

1. Το "πρόβλημα" είναι όταν έχεις κυρίαρχη θέση στην Χ αγορά και χρησιμοποιείς αυτή την κυριαρχία για να επεκταθείς  σε άλλες αγορές, σκοτώνοντας τον ανταγωνισμό.

2. Μάλλον είσαι πολύ νέος, διαβάστε λίγο ιστορία του internet,, κάποτε υπήρχε η Netscape και το Netscape Navigator - και η Microsoft την εξαφάνισε.

1. H Αpple εχει κυριαρχη θεση στα κινητά. Τόσα χρόνια που δεν αφηνε να αλλάζεις τις εφαρμογές της που ήταν ολοι αυτοι που ενδιαφέρονται για τον ανταγωνισμο;

2. Το Netscape, εγω που δεν ειμαι νεος, θυμάμαι το Netscape και στο MacOS. Υποθέτω εκεί ακόμα υπάρχει αφου η Apple δεν ειναι κακια και ειναι υπερ του ανταγωνισμου.

ΥΓ. H ΜS είναι ιδιωτική εταιρεία που μέσα απο το ΔΙΚΟ ΤΗΣ προιον (Windows) προωθεί τα ΔΙΚΑ ΤΗΣ προιοντα. Αυτο δεν λεει η ελευθερη αγορα που τοσο υπερασπιζονται καποιοι; Αν καθε εταιρεια που μεγαλωνει, επεμβαινει το κρατος, η ευρωπη οι ΜΚΟ, που ακριβως ειναι η ελευθερη αγορα

Επεξ/σία από WolvesInTheThroneRoom
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Μία ζωή προεγκατεστημένος ο Internet Explorer/Edge αλλά το Chrome θριάμβευσε, τι εννοεί ο ποιητής "η Microsoft όταν «σκότωσε» τον ανταγωνισμό στην αγορά προγραμμάτων περιήγησης (browsers)" ?

Μάλλον ήσουνα μωρό ή αγέννητος όταν συνέβει η ιστορία με τον IE και δεν ξέρεις τι έγινε....

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Μάλλον ήσουνα μωρό ή αγέννητος όταν συνέβει η ιστορία με τον IE και δεν ξέρεις τι έγινε....

-

Ή μπορεί να έχω εμπειρία παραπάνω από όσο πιστεύεις με Netscape browser και να μου άρεσε ο Explorer πολύ περισσότερο, αυτό καθόλου ως ιδέα έτσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Πως να αλλάξετε τον Default browser στα Windows 11: Settings - Apps - Default Apps - Chrome - Default. Βήματα 5.

Κάτι έχεις μπερδέψει στο τελευταίο βήμα που πλέον το χώρισε σε 11 "υποβήματα". Chrome/Firefox default σε: .htm, .html .pdf , .shtml, .svg, .xhtml, HTTP, HTTPS, MAILTO.

Σύνολο βημάτων από το Settings; 13

Την Apple την ξέρουμε και διαφημίζει και η ίδια το "walled garden" λειτουργικό της. Η MS όμως προσπαθεί να εμφανισει τα Windows σαν open λειτουργικό που σου δίνει πολλές επιλογές. Άλλο το ένα business model, άλλο το άλλο. Και εκεί πατάμε να την "κράξουμε" όταν χρησιμοποιεί τέτοιες πρακτικές. Δεν μπορείς να έχεις και την (marketing) πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Υ.Γ. Το Windows Phone κανένας δεν το κατέκρινε για τον Edge. Το κατέκριναν για την έλλειψη apps. Προσωπικά, σα λειτουργικό το είχα λατρέψει για την ευκολία χρήσης του.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Πως να αλλάξετε τον Default browser στα Windows 11: Settings - Apps - Default Apps - Chrome - Default. Βήματα 5.

Πως να αλλάξετε τον Default Browser στο Mac OS Catalina: Menu - System Preferences - General - Default Web Browser - Chrome. Βήματα 5

Η Microsoft ομως ειναι μονοπωλιο, αλητες ξεφτιλισμενοι. Η Apple υποθέτω είναι επανασταση και εκανε re-invent το change default apps
Κάτι αντιστοιχο ισχυει και για OneDrive/iCloud και Teams/iMessage. Aλλά την αγία Apple δεν την ακουμπαει κανεις. Και αυτο ισχυει παντου. 10 χρονια η Apple δεν σε αφηνε να ακουμπας τα apps της στο iOS. Εβγαλε MS Windows Phone και την κραζανε που ηταν default o δικος της browser. Tα 2 μέτρα και 2 σταθμά που υπάρχουν υπέρ του Μήλου είναι απίστευτα. Και καλά ο κόσμος. Να υπάρχουν και απο οργανισμους καπου ελεος

Δεν έχει κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση στην αγορά των desktop/laptop το MacOSX, ούτε 10% μερίδιο δεν έχει.
Ομοίως στα κινητά/tablet, δεν έχει κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση στην αγορά το iOS, αλλά το Android. Δεν είναι τυχαίο ότι το Android δεν επιβάλλει τον Chrome browser, κάθε κατασκευαστής έχει επιλογή να βάλει όποιο θέλει σαν default.

Το τι μπορεί να ενσωματώνει ένα λειτουργικό σύστημα είναι συζητήσιμο. Το τι μπορεί να ενσωματώνει ένα λειτουργικό σύστημα που έχει δεσπόζουσα θέση δεν είναι συζητήσιμο, άπτεται στους αντιμονοπωλιακούς νόμους.

9 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

1. H Αpple εχει κυριαρχη θεση στα κινητά. Τόσα χρόνια που δεν αφηνε να αλλάζεις τις εφαρμογές της που ήταν ολοι αυτοι που ενδιαφέρονται για τον ανταγωνισμο;

2. Το Netscape, εγω που δεν ειμαι νεος, θυμάμαι το Netscape και στο MacOS. Υποθέτω εκεί ακόμα υπάρχει αφου η Apple δεν ειναι κακια και ειναι υπερ του ανταγωνισμου.

1. Όχι, δεν έχει. Ούτε 20% δεν έχει το iOS - λάθος έχει 27% πλέον. Κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση έχει το Android.

2. Κανείς δε νοιάζεται για το MacOSX, δεν έχει ούτε 10% της αγοράς.

edit: διόρθωση ποσοστού iOS

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κάποιοι ακόμα δεν εννοούν να καταλάβουν, η MS στα Surface μπορεί αν θέλει να κάνει ότι θέλει, όταν όμως το λειτουργικό της μπαίνει σε μηχανήματα πχ Dell, HP η ακόμα και noname θα πρέπει να αλλάξει τακτική και να συμπεριφερθεί ως απλός προμηθευτής λειτουργικού και τίποτα άλλο… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επειδή κάποιοι ακόμα δεν εννοούν να καταλάβουν, η MS στα Surface μπορεί αν θέλει να κάνει ότι θέλει, όταν όμως το κειτουργιξο της μπαίνει σε μηχανήματα πχ Dell, HP η ακόμα και noname θα πρέπει να αλλάξει τακτική και να συμπεριφερθεί ως απλός προμηθευτής λειτουργικού και τίποτα άλλο… 

Όχι.

Αν οι κατασκευαστές δεν θέλουν να ακολουθήσουν την πολιτική της Microsoft, να προωθούν καλύτερα τα Linux

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι ασχολούνται με το Teams που δεν ξέρω κατά πόσο έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά, με ξεπερνάει...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αλλά βλάπτει τους καταναλωτές και τις επιχειρήσεις"

Πώς;;;

"Αυτό καθιστά σχεδόν αδύνατο τον ανταγωνισμό με τις υπηρεσίες SaaS."

Γιατί;;;

 

Χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ειλικρινά ρωτάω. Όποιος δεν θέλει να τα χρησιμοποιήσει, απλά δεν τα χρησιμοποιεί. Και να μην ήταν εγκατεστημένα, θα έπρεπε ο χρήστης πάλι να κατεβάσει το πρόγραμμα που θα ήθελε να χρησιμοποιήσει. Εκτός αν εννοούν να έχει 200 προγράμματα προ-εγκατεστημένα η να σε ρωτάει για το κάθε πρόγραμμα στην εγκατάσταση. Αλλά αν είναι έτσι να το κάνει για όλα.

Προσωπικά λόγω δουλειάς δουλεύω και windows και Linux και MacOs. Ότι πρόγραμμα θέλω, το έχω κατεβάσει και το έχω εγκαταστήσει και στα 3 OSes. Κανένας δεν με "ανάγκασε" να χρησιμοποιήσω το δικό του. 

Επίσης στο λινουξ (τουλάχιστον στις διανομές που χρησιμοποιώ εγώ) έχουν προεγκατεστημένο τον Firefox. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα; Εκεί γιατί δεν με ρωτάει ποιον browser θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

"αλλά βλάπτει τους καταναλωτές και τις επιχειρήσεις"

Πώς;;;

"Αυτό καθιστά σχεδόν αδύνατο τον ανταγωνισμό με τις υπηρεσίες SaaS."

Γιατί;;;

 

Χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ειλικρινά ρωτάω. Όποιος δεν θέλει να τα χρησιμοποιήσει, απλά δεν τα χρησιμοποιεί. Και να μην ήταν εγκατεστημένα, θα έπρεπε ο χρήστης πάλι να κατεβάσει το πρόγραμμα που θα ήθελε να χρησιμοποιήσει. Εκτός αν εννοούν να έχει 200 προγράμματα προ-εγκατεστημένα η να σε ρωτάει για το κάθε πρόγραμμα στην εγκατάσταση. Αλλά αν είναι έτσι να το κάνει για όλα.

Προσωπικά λόγω δουλειάς δουλεύω και windows και Linux και MacOs. Ότι πρόγραμμα θέλω, το έχω κατεβάσει και το έχω εγκαταστήσει και στα 3 OSes. Κανένας δεν με "ανάγκασε" να χρησιμοποιήσω το δικό του. 

Επίσης στο λινουξ (τουλάχιστον στις διανομές που χρησιμοποιώ εγώ) έχουν προεγκατεστημένο τον Firefox. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα; Εκεί γιατί δεν με ρωτάει ποιον browser θέλω;

Δεν είναι όλοι σαν και εσένα. Ο κάθε άσχετος σε μια εταιρεία θα επιλέξει την εύκολη λύση να χρησιμοποιήσει ότι είναι προεγκαταστημένο. Δεν θα κάθεται να περνάει ένα καρό προγράμματα σε δεκάδες υπολογιστές ταυτόχρονα ούτε θα κάτσει να τους κάνει format.

Μερικοί έχετε ξεφύγει πραγματικά. Δεν έχετε ιδέα πως δουλεύουν οι επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν εκατοντάδες υπολογιστές. Παίρνουν την λύση πακέτο της Microsoft πληρώνοντας την αδρά για commercial use license and support. Οσο για τα άκυρα σχόλια για την apple , κάποιοι δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν τα μήλα από τα πορτοκάλια….

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να αναγκαστεί να βγάλει από τα Windows το Teams, το OneDrive και λοιπές ηλιθιότητες που αναγκαζόμαστε να αφαιρούμε μετά το format

2 ώρες πριν, MariosX είπε

Να τονίσω πως κάποτε (ναι κάποτε), οι άδειες Windows κόστιζαν από 100 ευρώ και άνω και ναι, αν δεν υπάρχει κλειδί από  Windows 7 και άνω, μπορείς να αγοράσεις με 10 ευρώ, άρα τα δίνει τσάμπα.

Δεν υπάρχουν κλειδιά με 10 ευρώ, όσα υπάρχουν δεν είναι νόμιμα και σε εταιρικό περιβάλλον που γίνονται έλεγχοι σε αντίθεση με οικιακούς χρήστες αν έχεις τέτοια τρως πρόστιμο. Τα κλειδιά των 10 ευρώ έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ νομιμότητα με τα κανονικά σπασμένα Windows

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν κάποτε με τον ΙΕ οτι δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί και δεν ήταν διαφανής.

Στα windows 11 σου δίνει δωρεάν κάποιο χώρο στο onedrive με ms account καθώς και πρόσβαση στις υπηρεσίες της δωρεάν. Αν θες έχεις την δυνατότητα local account και να μην έχεις onedrive. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ζητάει λεφτά για να αλλάξεις release.

Στα κινητά λίγα bloatware βάζουν Google , Apple ακόμα και ο vendor (πχ Samsung);

Όλοι τα ίδια κάνουν. Θεμιτό ή αθέμιτο αυτή είναι η κατάσταση.
Ας βγάλουν κάτι καλύτερο για να το πάρει ο κόσμος. πχ για screenshot χρησιμοποιώ το lightshot. Για text editor notepad++. Για vpn Cisco any connect. Για browser έχω και chrome. Για μουσική iTunes. Για gaming steam. Και τόσα αλλά επειδή είναι καλύτερα από της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μερικοί έχετε ξεφύγει πραγματικά. Δεν έχετε ιδέα πως δουλεύουν οι επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν εκατοντάδες υπολογιστές. Παίρνουν την λύση πακέτο της Microsoft πληρώνοντας την αδρά για commercial use license and support.

Έχεις δίκιο ρε φίλε... ΤΙ ξέρω εγώ που δουλεύω σε ένα από τα μεγαλύτερα software houses του πλανήτη. 
Και πάλι όμως δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου...
Πως βλάπτει αυτό τους καταναλωτές; Ίσα ίσα, από τα λεγόμενα σου, διευκολύνει τους άσχετους. 
Γιατί είναι κακό μια εταιρεία να αγοράζει το πακέτο της MS? Και πως οι users βγαίνουν ζημιωμένοι από αυτό; Btw η εταιρεία μου έχει την λύση της MS (που όντως πολύ πιθανόν  να την πληρώνει έναν σκασμό λεφτά) . 
Έχεις να προτείνεις εσύ κάτι άλλο καλύτερο (και φθηνότερο εννοείται και φυσικά χωρίς learning curve γιατί μιλάμε για εταιρείες. )  ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έχεις δίκιο ρε φίλε... ΤΙ ξέρω εγώ που δουλεύω σε ένα από τα μεγαλύτερα software houses του πλανήτη. 
Και πάλι όμως δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου...
Πως βλάπτει αυτό τους καταναλωτές; Ίσα ίσα, από τα λεγόμενα σου, διευκολύνει τους άσχετους. 
Γιατί είναι κακό μια εταιρεία να αγοράζει το πακέτο της MS? Και πως οι users βγαίνουν ζημιωμένοι από αυτό; Btw η εταιρεία μου έχει την λύση της MS (που όντως πολύ πιθανόν  να την πληρώνει έναν σκασμό λεφτά) . 
Έχεις να προτείνεις εσύ κάτι άλλο καλύτερο (και φθηνότερο εννοείται και φυσικά χωρίς learning curve γιατί μιλάμε για εταιρείες. )  ; 

Όταν θα σταματήσεις να βλέπεις κοντόφθαλμα κάποιες καταστάσεις και συνειδητοποιήσεις ότι θα πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός για το καλό το δικό μας που είμαστε πελάτες με χίλιες δυο διαφορετικές ανάγκες έλα να να μιλήσουμε…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...