Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής σε δύο pc με διαφορετικά εμπορικά προγράμματα.


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στο μαγαζί μου τον συγκεκριμένο εκτυπωτή  κάποια χρόνια και το θέμα είναι πως μέχρι τώρα τον χρησιμοποιούσα για να εκτυπώσω συγκεκριμένα πράγματα οπότε τον άνοιγα όταν έπρεπε. Τον χρειάζομαι για απλές εκτυπώσεις και πλέον να εκδίδω παραστατικά.

Αρχικά ο εκτυπωτής και να ανοίξει μετά από κάποια ώρα αν δεν τον χρησιμοποιήσεις κλείνει. Αυτό είναι κάποια ρύθμιση; Στην αυτόματη αντικατάσταση λιανικής όταν θα θελήσω τιμολόγιο θα ανοίγει από μόνος του;

Έπειτα θα έχω δεύτερο PC. O Ο συγκεκριμένος είναι με usb χωρίς wifi και τα σχετικά. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση που θα έχω δύο pc με διαφορετικά εμπορικά προγράμματα στον καθένα άλλα κατά κύριο λόγο θα εκτυπώνω από τον έναν (δηλαδή από τον δεύτερο εκτυπώνω μόνο τις πωλήσεις για το λογιστήριο κάθε τέλος του μήνα)

Το να πάρω δύο εκτυπωτές δεν είναι λύση, όπως και το να βγάζω και να βάζω καλώδια κάθε φορά που θα χρειάζομαι το άλλο pc. Ενημερωτικά τα pc δεν θα κλείνουν ποτέ.

Κάποια λύση;

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις γραψει για ποιον εκτυπωτη προκειται (για να δουμε και τι παιζει με το κλεισιμο), αλλα αυτο που νομιζω οτι χρειαζεσαι ειναι ενας print server, ουσιαστικα θα μετατρεψει τον εκτυπωτη σου σε δικτυακο και θα εχει προσβαση σε αυτον οποιο pc ειναι στο ιδιο δικτυο.

Η νοοτροπια ειναι αυτη εδω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις share τον εκτυπωτή από το σύστημα που τον έχει συνδεμένο.
https://pureinfotech.com/share-usb-printer-network-windows-10/

Αλλιώς παίρνεις ένα print server όπως είπε ο lector ή ακόμα καλύτερα ένα φτηνό laser που να έχει δίκτυο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...