Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ο δικός μου τις πρώτες δύο μέρες ξεσκίστηκε να γεμίζει με νερό.

Τώρα έχει σταθεροποιηθεί η υγρασία στο σπίτι κοντά στο 50 και τον έχω στο smart mode με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Γενικά το 50άρι είναι καλή τιμή για υγρασία;

Γιατί διάβασα κάποια άρθρα στο Internet που λένε ότι η ιδανική υγρασία είναι στο 40-45.

Μια χαρά είναι. Εγώ το έχω 55.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2021 στις 3:30 ΜΜ, villasg είπε

 

QQsGtCe.jpg

 

Είδα τη φώτο σου κι είπα να καθαρίσω το Juro Pro της μητέρας μου που τον έχει 3 χρόνια, συνέχεια το αναβάλω.

Μου έβγαλε το λάδι, 4 ώρες έφαγα.

4.jpg.3984e29435def4e83e3399c17f7309d9.jpg

5.jpg.7526218aede180eaa4685c6901554e7d.jpg

6.jpg.5700b5f015420fb3b0736ba60602ac3f.jpg

7.jpg.a27a320698f7990438cbbacf571b14a6.jpg

Τα πλαστικά πλαίσια έχουν βίδες μέχρι και στα πιο απίθανα σημεία... πίσω, κάτω, μέσα στη θυρίδα αερισμού, εσωτερικά. Χρειάστηκα μακρύ κατσαβίδι, πολύ κοντό, γωνία ηλεκτρικό, φιδάκι ηλεκτρικό. Μετά έπρεπε να βγούνε οι όλες οι φίσες απ'τη πλακέτα, να κοπούν τα δεματικά (ευτυχώς είχα για να ξαναβάλω μετά). Μετά ξεβίδωμα το πλαίσιο του ανεμιστήρα, ώστε να μπορώ να δουλέψω στα στοιχεία. Τι μαλλί και τι μαυρίλα έβγαλε, δε λέγεται. Και σε πολλά σημεία είχε πιάσει μια κοκκινίλα σαν φιλμ, όπως τα ενυδρεία. Οι διαδρομές κάτω απ'τα στοιχεία πολύ δύσκολο να καθαριστούν, εκεί έφαγα τη περισσότερη ώρα.

Η συναρμολόγηση όσο καλά κι αν είχα οργανωθεί...κι αυτή μου έφαγε ώρα. Σε κάπια φάση μου έπεσε μια βίδα μπροστά απ'το συμπιεστή, ξαναέβγαλα το πλαίσια... άντε ξανά κούμπωμα.

Αυτό έτσι και έρθει ψυκτικός να το κάνει συντήρηση... θα πάρει ένα 100άρικο τουλάχιστον. Μη πω και παραπάνω. Ή θα πει δεν αξίζει το κόπο, πάρε καινούργιο. Δεν είναι όπως τα κλιματιστικά που είναι το στοιχείο φάτσα κάρτα και σε μισή ώρα τα ξεπετάνε.

Δήθεν τους έχουμε για καλό για να τραβάνε υγρασία. Όσοι δεν έχετε κάνει ποτέ συντήρηση στο αφυγραντήρα σας, έτσι είναι μέσα... υγεινομική βόμβα. Τι κι αν αλλάζετε φίλτρα κάθε χρόνο, μια τρύπα στο νερό κάνετε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, villasg είπε

Ανελειπως καθε χρονο πριν τον μαζεψω τρωει μαι συντηρηση.

Τον κάνεις μπίλιες και ανοίγεις και τα στοιχεία ώστε να κάνεις και το evaporator αλλά και το condenser? Το ρωτάω γιατί, γενικά ένας ΣΩΣΤΟΣ καθαρισμός είναι εργασία που απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα δεν ειναι για τον μέσο καταναλωτή (κατά 99% - και πάντα ανάλογα με το μοντέλο φυσικά - θα πρέπει να ξηλώσεις το group του ανεμιστήρα, την πλακέτα χειρισμού, να ξεκαλωδιώσεις μέρη). Π.χ το πιο απλό, ακόμα και έναν online οδηγό να ακολουθήσει κάποιος ένα-δύο πλαστικάκια/κουμπωματάκια να σπάσει μετά μπορεί να καταλήξει με τριγμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τον κάνεις μπίλιες και ανοίγεις και τα στοιχεία ώστε να κάνεις και το evaporator αλλά και το condenser? Το ρωτάω γιατί, γενικά ένας ΣΩΣΤΟΣ καθαρισμός είναι εργασία που απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα δεν ειναι για τον μέσο καταναλωτή (κατά 99% - και πάντα ανάλογα με το μοντέλο φυσικά - θα πρέπει να ξηλώσεις το group του ανεμιστήρα, την πλακέτα χειρισμού, να ξεκαλωδιώσεις μέρη). Π.χ το πιο απλό, ακόμα και έναν online οδηγό να ακολουθήσει κάποιος ένα-δύο πλαστικάκια/κουμπωματάκια να σπάσει μετά μπορεί να καταλήξει με τριγμούς.

Οχι αυτα 1 φορα στα 4 χρονια και παλι πολυ ειναι αμα καθαριζεις καθε χρονο το condenser

9 λεπτά πριν, yositosi είπε

εργασία που απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα δεν ειναι για τον μέσο καταναλωτή

Ευτυχως κατεω λιγα ( τεχνικος ασυρματων πλοιων )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ας αρχίσουμε πρώτα από τον εβδομαδιαίο καθαρισμό των φίλτρων, ας τοποθετήσουμε τον αφυγραντήρα στη σωστή θέση ώστε να μην μετατρέπεται σε υποκατάστατο ηλεκτρικής σκούπας, ας πείσουμε το άτομο που ασχολείται με τον καθαρισμό του χώρου μας ότι πρέπει να γίνεται συχνά, ακόμα και σε καθημερινή βάση και μετά, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός, προχωράμε και παρακάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipN είπε

- Ας αρχίσουμε πρώτα από τον εβδομαδιαίο καθαρισμό των φίλτρων, ας τοποθετήσουμε τον αφυγραντήρα στη σωστή θέση ώστε να μην μετατρέπεται σε υποκατάστατο ηλεκτρικής σκούπας, ας πείσουμε το άτομο που ασχολείται με τον καθαρισμό του χώρου μας ότι πρέπει να γίνεται συχνά, ακόμα και σε καθημερινή βάση και μετά, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός, προχωράμε και παρακάτω.

έτσιιιιιιιιι ;);) 

Βασικά η σίτα να καθαρίζει κάθε εβδομάδα (με μια σκούπα ΑΝΑΠΟΔΑ ή ακόμα καλύτερα ένα πλυσιματάκι) και η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 7:21 ΜΜ, marjel είπε

Καλησπέρα , τον παρέλαβες και σε τι τιμή? Εγω τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και κάτι μου είπαν για αλλαγή τιμής και οτι θα με καλέσουν, αλλα ακόμα περιμένω.

 

καλημέρα μου το έφεραν σπίτι στα 165€. Αυτό που λές το συνάντησα σε πάρα πολλά καταστήματα,αλλαγή τιμής απο 194€ εως 202€ 

Στις 12/11/2021 στις 12:41 ΜΜ, li@m είπε

Για κάνε μας ένα review χρήσης μέχρι τώρα. Είχες ξάνα ή είναι ο πρώτος σου αφυγραντήρας;

είναι ο πρώτος μου και πρός το παρόν μπορώ να πώ ότι είναι σχεδόν αθόρυβος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

Τον κάνεις μπίλιες και ανοίγεις και τα στοιχεία ώστε να κάνεις και το evaporator αλλά και το condenser? Το ρωτάω γιατί, γενικά ένας ΣΩΣΤΟΣ καθαρισμός είναι εργασία που απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα δεν ειναι για τον μέσο καταναλωτή (κατά 99% - και πάντα ανάλογα με το μοντέλο φυσικά - θα πρέπει να ξηλώσεις το group του ανεμιστήρα, την πλακέτα χειρισμού, να ξεκαλωδιώσεις μέρη).

  Στο Juro Pro ήταν πάνω η πλακέτα των πλήκτρων, από κάτω η κεντρική πλακέτα καλλυμμένη με πλασικο κουτί. Έπρεπε να βγάλω τις φίσες αλλιώς δε μπορούσα να κάνω δουλειά και μετά ξεβίδωσα το group του ανεμιστήρα. Και ο ανεμιστήρας και η πλακέτα των πλήκτρων είχανε κι άλλα καλώδια που πήγαιναν πίσω απ'τη μπουκάλα... ήταν ενωμένα, δε μπορούσα να τα βγάλω. Οπότε άφησα τον ανεμιστήρα στον πάτωμα και την πλακέτα των πλήκτρων ξάπλα σε ένα τραπεζάκι (σαν να βγάζεις το πλαινό κουτί του υπολογιστή και να τον ξαπλώσεις με τους ανεμιστήρες πάνω στον πύργο).

To condenser ήταν 2 φέτες, τα σήκωσα απ'τις εγκωπές και τα χώρησα όσο μπορούσα, σαν σχήμα V. Στη μια πλευρα ήταν ενωμένα με σωληνώσεις που πήγαιναν κάτω στη μπουκάλα. Δε μπορούσα να καταλάβω πώς γίνεται να τα αφαιρέσω εντελώς ώστε να πλύνω εξωτερικά σε λεκάνη όπως έχω δει στο youtube, οπότε για να μη κάνω καμιά ζημιά... τα έπλυνα εκεί επί τόπου (1 spray με καθαριστικό κι ένα spray με νερό) με τα νερά να πέφτουν στην εγκοπή και πήγαιναν κάτω στον κουβά.

3 ώρες πριν, yositosi είπε

Π.χ το πιο απλό, ακόμα και έναν online οδηγό να ακολουθήσει κάποιος ένα-δύο πλαστικάκια/κουμπωματάκια να σπάσει μετά μπορεί να καταλήξει με τριγμούς.

Έφαγα πόση ώρα να βγάλω το πάνω καπάκι (είχε πίσω 3 βίδες) και τη πρόσοψη (είχε κάτω 3 βίδες). Τραβούσα από δω, τραβούσα απο κεί, τίποτα. Τελικά ενώνονταν μεταξύ τους με 2 βίδες που βρίσκονταν μέσα στη θυρίδα. Αυτές ξεβίδωσα με γωνιακό ηλεκτρικό, δε χωρούσε τίποτα άλλο.

 

3.jpg.69e940dfad9d972cee992831116a7808.jpg

Αν δε μου έκοβε να ανοίξω τη θυρίδα για να δω τις βίδες, θα έβαζα ίσιο κατσαβίδι νομίζοντας πως είναι κουμπωτά τα πλαστικά και θα τα έσπαγα.

Επίσης μετά η γκρίζα πρόσοψη έβγαινε τραβώντας τη προς τα πάνω (έχει γατζάκια που κουμπώνουν στο υπόλοιπο πλαίσιο). Και πάλι εδώ αν δεν είχα υπομονή να καταλάβω, θα την τραβούσα προς τα έξω και θα την έσπαγα.

Γενικά αυτή η δουλειά πρέπει να γίνει από κάποιον που ξέρει τι κάνει και πάνω απ'όλα έχει πλήρη γνώση κινδύνου. Εννοείται πως το καθάρισμα γίνεται με βγαλμένη τη πρίζα, αυτό το ξέρει κι η κουτσή μαρία. Αλλά μπορείς να τη πατήσεις σε κάτι πολύ απλό Πχ Όταν ξαπλώνεις τον αφυγκρατήρα για να βιδώσεις τις βίδες στον πάτο, πρέπει ο αφυγραντήρας να ξαπλώσει ανάσκελα (εννοείται με βγαλμένα φίλτρα γιατί αν μουσκευτεί ο άνθρακας πάει) και όχι μπρούμυτα γιατί θα πέσουν νερά μπροστά που έχει καλώδια.

Αν δεν είστε 100% σίγουρος ότι ξέρετε τι κάνετε, μη παίζετε με τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 To condenser ήταν 2 φέτες, τα σήκωσα απ'τις εγκωπές και τα χώρησα όσο μπορούσα, σαν σχήμα V. Στη μια πλευρα ήταν ενωμένα με σωληνώσεις που πήγαιναν κάτω στη μπουκάλα. Δε μπορούσα να καταλάβω πώς γίνεται να τα αφαιρέσω εντελώς ώστε να πλύνω εξωτερικά σε λεκάνη όπως έχω δει στο youtube, οπότε για να μη κάνω καμιά ζημιά... τα έπλυνα εκεί επί τόπου (1 spray με καθαριστικό κι ένα spray με νερό) με τα νερά να πέφτουν στην εγκοπή και πήγαιναν κάτω στον κουβά.

 

ΔΕΝ αφαιρούνται εντελώς γιατί έχεις "σφραγισμένο" κύκλωμα (στοιχεία με συμπιεστή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

ΔΕΝ αφαιρούνται εντελώς γιατί έχεις "σφραγισμένο" κύκλωμα (στοιχεία με συμπιεστή)

Δεν έχω ιδέα από ψυκτικά, αλλά το κατάλαβα ότι η κατασκευή διαφέρει απ'ότι είχα δει παλιά στο youtube και δεν αφαιρούνται πλήρως. Mέχρι ένα σημείο μπορούσα να τα χωρίσω για να καθαρίσω ανάμεσα, εκεί που στενεύει με το ζόρι καθάρισα με οδοντόβουρσα.

555.jpg.61cbf4f1fedc180482c554e0d7c9feac.jpg

Δε μου λες, τι διαφορά έχει το ένα με το άλλο. Το ένα γκρι και το άλλο πρασινωπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έχω ιδέα από ψυκτικά, αλλά το κατάλαβα ότι η κατασκευή διαφέρει απ'ότι είχα δει παλιά στο youtube και δεν αφαιρούνται πλήρως. Mέχρι ένα σημείο μπορούσα να τα χωρίσω για να καθαρίσω ανάμεσα, εκεί που στενεύει με το ζόρι καθάρισα με οδοντόβουρσα.

555.jpg.61cbf4f1fedc180482c554e0d7c9feac.jpg

Δε μου λες, τι διαφορά έχει το ένα με το άλλο. Το ένα γκρι και το άλλο πρασινωπό.

Evaporator / condenser (εξάτμιση/συμπύκνωση). Το "εξω"¨(προς τα πίσω) παγώνει, το άλλο ζεσταίνεται. Ανάμεσα τους παρεμβάλεται από τη μια μεριά της διαδρομής ο συμπιεστής και από την άλλη ο τριχοειδής.

Το χρώμα απλά για την ιδεολογία αλλάζει :P .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Καθε ποτε γίνεται αυτη η συντήρηση; Τι καθαριστικά χρειάζονται; Υπαρχουν τεχνικοί που το κάνουν και ποσο κοστίζει;

Μετά το χάλι που αντίκρισα, θέλει καθάρισμα τουλάχιστον 1 φορά ανά 2 χρόνια. Καθαριστικά υπάρχουν ένα σωρό... εγώ είχα ένα spray με αντλία των 3.50 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/c/2968/katharistika-klimatistikon.html?o=ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ+ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ

Eννοείται μετά ξέπλυμα με νερό... πάλι με spray το έκανα, αλλά θα βόλευε καλύτερα μια φούσκα πουάρ https://www.skroutz.gr/s/24569535/Pic-Solution-Easy-Wash-Πουάρ-Νο12-455ml

Αυτή είναι δουλειά για ψυκτικούς. Αλλά άμα παίρνουν 50 ευρώ για καθάρισμα κλιματιστικού και εξωτερικής μονάδας που είναι υπόθεση 30 λεπτών, γι'αυτό το πράγμα πόσο θα πάρουν; Είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία.

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα παλιά με χαλασμένο ρουλεμάν στο πληντύριο ρούχων... δεν έβρισκα κανέναν με κάτω από 100 ευρώ εργατικά, γιατί έπρεπε να λυθεί κυριολεκτικά όλο το πληντύριο... μέχρι και να ανοίξει ο κάδος σε 2 κομμάτια.

Μ'άλλα λόγια αν δεν έχετε κάποιον γνωστό να έρχεται να κάνει την αγγαρεία... δεν αξίζει να πληρώνετε service. Καλύτερα να πάρετε καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...