Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόλις παράγγειλα και εγω τρεις αφυγραντήρες τους  Eva-II-E2-ION16L. για να δούμε τι αγορά κάναμε 

πρώτο βράδυ συμβιώσεις μαζί τους άναψα  κατά της οχτώ το βράδυ έλεγε το βιβλίο να τον δουλέψω 24 ώρες αλλά έσβησε γύρω στη 6 το πρωί επειδή γέμισε η δεξαμενή του καλό μηχάνημα φαίνεται και αρκετά ήσυχο για μηχάνημα αυτού του είδους  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tommis σε παρακαλώ δες λίγο όταν συμπληρώσει υγρασία σε πόση ώρα ανάβει πάλι? Εμένα με το που συμπληρώσει σε μισό λεπτό ανεβαίνει 5 μονάδες και περνει πάλι μπρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tommis σε παρακαλώ δες λίγο όταν συμπληρώσει υγρασία σε πόση ώρα ανάβει πάλι? Εμένα με το που συμπληρώσει σε μισό λεπτό ανεβαίνει 5 μονάδες και περνει πάλι μπρος...

θα το δοκιμάσω σήμερα χθες τον είχα στην συνεχόμενη αφύγρανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tommis σε παρακαλώ δες λίγο όταν συμπληρώσει υγρασία σε πόση ώρα ανάβει πάλι? Εμένα με το που συμπληρώσει σε μισό λεπτό ανεβαίνει 5 μονάδες και περνει πάλι μπρος...

 

Προφανώς έχει σε λάθος σημείο τον αισθητήρα υγρασίας του. Ο δικός μου έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.

Η ένδειξη υγρασίας του ακολουθεί την πραγματική (και μαλιστα χωρίς να λειτουργεί περιστασιακά ο ανεμιστήρας του) με αποτέλεσμα να μην ανοιγοκλείνει χωρίς λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει σε λάθος σημείο τον αισθητήρα υγρασίας του. Ο δικός μου έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.

Η ένδειξη υγρασίας του ακολουθεί την πραγματική (και μαλιστα χωρίς να λειτουργεί περιστασιακά ο ανεμιστήρας του) με αποτέλεσμα να μην ανοιγοκλείνει χωρίς λόγο.

Ποιον έχεις εσύ φίλε μου?όλα πίσω επάνω στα αλουμινένια στοιχεία δεν τον έχουν?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε λίγο και πες μου γιατί θα με τρελάνει.... Εκτός άμα κάνουν όλοι το ίδιο με οθόνη υγραστατη.

 

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι.. 3 έχω αλλάξει και όλοι με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.. Όπως τον περιγράφεις.. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω που ακριβώς έχει τον αισθητήρα, αλλά εμπειρικά έχω δει πως λειτουργεί όπως φαντάζεσαι πως πρέπει να λειτουργεί μία αυτόματη συσκευή που στηρίζεται σε αισθητήρες. ¨Εχω τον Mitsubishi MJ-E14CG-S1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι.. 3 έχω αλλάξει και όλοι με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.. Όπως τον περιγράφεις.. .

Το θέμα είναι ότι συνέχεια λειτουργεί έτσι με αυτόν τον τρόπο.. Έτσι δεν κάνουμε δουλειά δυστυχώς..

 

Δε ξέρω που ακριβώς έχει τον αισθητήρα, αλλά εμπειρικά έχω δει πως λειτουργεί όπως φαντάζεσαι πως πρέπει να λειτουργεί μία αυτόματη συσκευή που στηρίζεται σε αισθητήρες. ¨Εχω τον Mitsubishi MJ-E14CG-S1

Αυτός φενεται καταπληκτικός και είναι και γιαπωνέζικος. Πω.. Αλλά έχει και 330..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποια η αποψη σου

 
Απο το παραπανω πινακα θα καταλαβεις οτι στους 15C θα εχεις το 25% της αποδοσης του αφυγραντηρα με συμπιεστη.
Δηλαδη ενας 12 λιτροσ με συμπιεστη θα εχει αποδοση περιπου 12λ*25%=3λιτρα την ημερα επομενωσ αργη αφυγρανση
Με το χωρισ συμπιεστη η αποδοση παραμενει σταθερη στα 8 λιτρα οταν η θερμοκρασια ειναι <18C (βλεπε πινακα με αναφορα Desicant)
Τωρα αν θεσ γρηγορη αφυγρανση πας στη μεγαλη σκαλα με καταναλωση υψηλη, αλλιωσ το βαζεις στη καταναλωση τη μεσαια
Γενικα συνισταται σε χωρους με θερμοκρασια <18C να μπαινεi αφυγραντηρασ χωρισ συμπιεστη , παραλληλα θα σου δουλευει και σαν μικρο αεροθερμο ο ανεμιστηρασ του με την αντισταση που διαθετει
Αν θεσ να σου καταναλωνει οικονομικα ζητασ μια υγρασια στους 55% και σε 2-3 μερεσ θα στρωσει και η καταναλωση μολισ σπασεις τη χοντρη υγρασια
 
Μολις ποιασουνε την επιθυμητη υγρασια και οι 2 τυποι σταματανε να καταναλωνουν
 
Μια κλασικη ερωτηση που πρεπει να ρυθμιζω τον αφυγραντηρα μου για βελτιστη χρηση ?
 
Ειναι το 55% ετσι ωστε να δουλευει οικονομικα , οχι συνεχεια και να μην ανοιγοκλεινει 
 
Φιλος του φορουμ κανει τεστ σε διαφορουσ αφυγραντηρεσ  και βλεπει οτι στο 50%, ολοι ανοιγοκλεινουν , tnx johνnyman24

 

Oχι δεν με ενδιαφέρει η εντατική αφύγρανση. Θα τον δουλευω συντηρητικά και αργά αφου μου αρκει να μου μειώσει την υγρασία 15-20%.

Και πάλι λες οτι συμφέρει ο Desiccant?  θα πρέπει να υπολογίσω 80€ πανω για το κόστος αγοράς και φυσικά και  την μεγαλύτερη κατανάλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε συμεφερει χωρισ συμπιεστη ,δες εδω για καλεσ τιμεσ

http://www.apothema.gr/inventor-rise-108823p

http://www.apothema.gr/meaco-dd8l-87761p

1)  Στα χαρακτηριστικά τους δείχνει 3 σκαλες στην κατανάλωση. H χαμηλότερη τα 30W τι είναι? 

2)  Και συνεχίζει να με προβληματίζει η μεγάλη κατανάλωση ακόμη και στην eco με 330W. Πόσες ώρες τη μέρα πρέπει να τον λειτουργώ σε αυτή τη σκάλα για να έχω τη συντηρητική χρήση που θέλω?  Ειναι κι ότι απτο πρωι ως το μεσημέρι λείπω και τον θέλω μόνο απτο απογευμα και μετα.

3) Σε σχέση με την κατανάλωση  ένος κλιματιστικού inverter που βρίσκονται   τα 330W?  Ετσι θα το καταλάβω.

4) Ελπίζω πως η μεγάλη σκάλα στα 650W είναι στη γρήγορη αφύγρανση που δεν με ενδιαφέρει, σωστά?

5) Το οτι γράφει ως 80μ2 σημαίνει μπορώ να τον τοποθετήσω στο σαλόνι για να τραβήξει απο όλο το σπίτι, παρόλο που το πρόβλημα εντοπίζεται στο υπνοδωμάτιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το θεμα που εχει το υγρομετρο τυο αφυγραντηρα που ανα 5 λεπτα ανοιγωκλεινει αμα το εχω στο 65%(αλλιως κανει μισο λεπτο στο 55%) μιλησα με inventor και θα ερθει τεχνικος στο σπιτι μου δωρεαν εννοειται να δει τι συμβαινει.

Αμα τυχων δεν μπορεσει να γινει κατι εχει φυγει πακετο στο mediamarket για επιστροφη χρηματων,

 

Οπως και να εχει θα ενημερωσω!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tommis σε παρακαλώ δες λίγο όταν συμπληρώσει υγρασία σε πόση ώρα ανάβει πάλι? Εμένα με το που συμπληρώσει σε μισό λεπτό ανεβαίνει 5 μονάδες και περνει πάλι μπρος...

το δοκίμασα χθες όλο το βράδυ αναμμένο στο αυτόματο δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας μόνο ο κομπρεσορας αναβοσβήνει που θέλει πολύ προσοχή για να καταλάβεις πότε ανάβει  και πότε σβήνει  και δεν γέμισε ούτε το 1/3 του δοχείου του ενώ την πρώτη βραδιά στο συνεχείς πρόγραμμα εκλεισε επειδή γέμισε, ασε να δούμε τη θα πει ο τεχνικός σε πιο πρόγραμμα το δουλεύεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα χθες όλο το βράδυ αναμμένο στο αυτόματο δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας μόνο ο κομπρεσορας αναβοσβήνει που θέλει πολύ προσοχή για να καταλάβεις πότε ανάβει  και πότε σβήνει  και δεν γέμισε ούτε το 1/3 του δοχείου του ενώ την πρώτη βραδιά στο συνεχείς πρόγραμμα εκλεισε επειδή γέμισε 

Oταν λες αυτοματο εννοεις στο SMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...