Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω αυτον πηρα αλλα πως γινεται να τον δουλευω 4ωρες το πρωι και 4 το βραδυ???

Χρειαζεται χρονοδιακοπτη??Πως θα μπαινει σε λειτουργια???

http://www.banggood.com/BroadLink-SP3-SPcc-Contros-Mini-WiFi-Smart-Home-Socket-Timing-Switch-Plug-Timer-Wireless-Remote-Controller-p-1033142.html?rmmds=myorder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, γράφω για να κάνω ένα update της περίπτωσης μου, μιας και μετά από επίσκεψη σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών για αγορά αφυγραντήρα μου γεννήθηκαν μερικές απορίες.

 

Μετά από μελέτη (θυμίζω ότι χρειάζομαι αφυγραντήρα για χώρο 50 τμ με αρκετή εώς πολλή υγρασία) και μετά από κριτικές του φόρουμ, επισκέφθηκα ένα μεγάλο πολυκατάστημα της ΑΘήνας για να δω από κοντά αφυγραντήρες. Ως επιλογή είχα προκρίνει τον Inventor Rise (8l) (βλέπε αρχικό μου ποστ, όπως και σχετικές απαντήσεις), ενώ ήθελα να δω και τον Inventor Eva II (16l). Εκεί στο μαγαζί όμως ο υπάλληλος με έβαλε σε σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας. Συγκεκριμένα λοιπόν είπε τα εξής:

  1.  πρότεινε να πάρω Rohnson μιας και είναι καλύτεροι και πιο αξιόπιστοι (είπε ότι είναι από την Gree που είναι η καλύτερη στο είδος)
  2. όχι Inventor Rise 8l, γιατί δεν λέει για τόσο μικρό χώρο με πολλή υγρασία
  3. γενικά οι Inventor, Morris, κτλ είναι κατώτεροι ποιοτικά και με χειρότερη εγγύηση από τους Rohnson (οι Rohnson έχουν 5 χρόνια, ενώ άλλοι κάτω από 3)
  4. οι desiccant δεν ζεσταίνουν ουσιαστικά καθόλου, οπότε δεν έχει νόημα αυτό το έξτρα
  5. ο ιονιστής είναι άχρηστος στους αφυγραντήρες και αν θες όντως ιονιστή, καλύτερα πάρε ξεχωριστό
  6. ακόμα και για μικρό χώρο, καλύτερα να πάρεις μεγάλο αφυγραντήρα (δηλ. για πολλά τμ)
  7. οι Rohnson είναι πιο αθόρυβοι από τους δύο Inventor που κοίταγα (η αλήθεια βέβαια είναι ότι όλοι σχετικά αθόρυβοι μου φάνηκαν αν και μπορεί να είναι διαφορετική η αίσθηση μέσα σε μεγάλο μαγαζί απ' ό,τι στο σπίτι)
Να πω επίσης και μερικές δικές μου εντυπώσεις τώρα. Καταρχάς, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, γι αυτό και ζητάω την γνώμη σας για τα παραπάνω 6 σημεία. Από κοντά που τους είδα όλους, όντως να πω την αλήθεια μου φάνηκε με μία γρήγορη ματιά ότι οι Rohnson ήταν πιο στιβαροί σε κατασκευή. Βέβαια πιο πάνω ο johnnyman βλέπω έχει αντίθετη εντύπωση. Οι Rohnson μου φάνηκαν πιο αθόρυβοι από τον Inventor Rise (επίσης, άσχετο, δεν θυμάμαι αν πρόσεξα καλά, αλλά παίζει να μην έχει ένδειξη υγρασίας, όχι ότι το θεωρώ και τίποτα αναγκαίο απλά το λέω). Εκτός των άλλων να πω ότι μάλλον από δικιά μου βλακεία νόμιζα (τώρα που το σκέφτομαι είναι προφανές ότι δεν θα μπορούσε να ισχύει αυτό) ότι οι αφυγραντήρες θα μπορούν να χωρέσουν όλη την ποσότητα που μαζεύουν σε κάδο, τον οποίο θα άδειαζα μία φορά τη μέρα... ενώ στην πραγματικότητα όλοι έχουν μικρότερους (4l) κάδους, οπότε πρακτικά έναν 12l αφυγραντήρα μπορεί να πρέπει να τον αδειάσεις 3 φορές.

 

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτον πηρα αλλα πως γινεται να τον δουλευω 4ωρες το πρωι και 4 το βραδυ???

Χρειαζεται χρονοδιακοπτη??Πως θα μπαινει σε λειτουργια???

Φίλε μου λογικά με χρονοδιακοπτη θα είσαι οκ αφού λένε ότι έχει αυτόματη επανεκκίνηση σε περίπτωση που πέφτει το ρεύμα άρα είσαι οκ

Πάντως το μηχανάκι τα σπάει για 100 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν απλοποιησουμε το ζήτημα, και αγοράσουμε βιαστικά έναν αφυγραντήρα (π.χ. μπαινω σε μεγάλο πολυκατάστημα ηλεκτρικών, λέω τα σωστά τετραγωνικά του σπιτιου μου κλπ, δηλώνω στον πωλητή τις ανάγκες μου και περιγράφω το σπίτι μου) και αγοράζω τον αφυγραντήρα που μου προτείνουν στο κατάστημα, πόσο λάθος επιλογή μπορεί να κάνουμε? τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα γραφει στο κουτι UNITED DUE-1238 οτι εχει λειτουργεια

 

Auto restart. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, η συσκευή κάνει αυτόματη επανεκκίνηση με την επαναφορά του ρεύματος, στην λειτουργία την οποία είχε πριν την διακοπή."

 

Εκανα δοκιμη, οταν δουλευε το εβγαλα απο την μπριζα αλλα οταν το ξαναεβαλα δεν λειτουργουσε αν δεν πατουσα πρωτα το power. 

Εχει ελλατωμα η κανω κατι λαθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Σε περιοχή όπου έχει κρύο. Η εσωτερική θερμοκρασία μπορεί να πεσει και στους 12'C (χωρίς θέρμανση)  και στο δωμάτιο οι τοιχοι κυριολεκτικά στάζουν υγρασία, πόσο σκόπιμο απο πλευράς κατανάλωσης & κόστους αγοράς είναι η χρήση desiccant?  Eχω δει κατι ονομαστικές καταναλώσεις 650 W!

Απο την άλλη, και στα μηχανήματα συμπιεστή αναγράφουν λειτουργία 5-35 'C.  Είναι ψεύτικο αυτό?

 

2) Οταν σε 2αρι διαμέρισμα των 62μ2 οπου μένει καποιος μόνος ,και περνάει τις περισσότερες ώρες στο υπνοδωμάτιο, ας αρκεστώ στον μικρότερο αφυγραντήρα για τα 17μ2 του δωματίου, ή πρέπει να σκεφτώ "μεγαλύτερα" και να πάρω μεγαλύτερο για να φύγει η υγρασία απο όλο το σπίτι?  Πάντως η θερμογέφυρα + περισσότερη υγρασία εντοπιστηκε στο δωμάτιο.

 

3) Το πορτοφόλι μου εξαρτάται. Πχ για περίπτωση με συμπιεστή και μόνο για το δωμάτιο, ως 140€, όπως ο μικρός Inventor.

Θεσ σιγουρα αφυγραντηρα χωρισ συμπιεστη για θερμοκρασιεσ <18C 

Το ευρος θερμοκρασιασ ειναι 5-30 C για τουσ αφυγραντηρεσ με συμπιεστη , αλλα σε θερμοκρασιες <18 εχουνε μεγαλη πτωση αποδοσης

desi1

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα γραφει στο κουτι UNITED DUE-1238 οτι εχει λειτουργεια

 

Auto restart. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, η συσκευή κάνει αυτόματη επανεκκίνηση με την επαναφορά του ρεύματος, στην λειτουργία την οποία είχε πριν την διακοπή."

 

Εκανα δοκιμη, οταν δουλευε το εβγαλα απο την μπριζα αλλα οταν το ξαναεβαλα δεν λειτουργουσε αν δεν πατουσα πρωτα το power. 

Εχει ελλατωμα η κανω κατι λαθος???

φιλε και εγω που τον εβγαλα απο μπριζα το ιδιο κανει μαλλον κατι αλλο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Σε δωμάτιο 16 τ.μ. οι παρακάτω αφυγραντήρες θα μου κάνουν δουλειά ; Στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν ότι είναι για 20 τ.μ. τί λέτε ; Λεφτά για πέταμα ; Η αλήθεια είναι οτι το συγκεκριμένο δωμάτιο τον χειμώνα πιάνει πολύ υγρασία. Σε πόρτα, παράθυρα και τοίχο! http://www.puredry.gr/catalog/product_info.php?products_id=1336&osCsid=couvab8907k5d73dph13gpd1tv4sq534  

 

http://angelatos.gr/afigrantiras-mini-primo-csq1303-ipsilis-apodosis-20tm-athorivos

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη για αυτά?

 

Meaco Platinum 20L

Inventor Power 25 P2-25L

Inventor Premium PR1-ION30L

 

Τα inventor αν και μεγαλύτερα τα βρίσκω φθηνοτερα απο το meaco.

Μαλλον ομως εχουν αρκετα μεγαλύτερη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Σε δωμάτιο 16 τ.μ. οι παρακάτω αφυγραντήρες θα μου κάνουν δουλειά ; Στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν ότι είναι για 20 τ.μ. τί λέτε ; Λεφτά για πέταμα ; Η αλήθεια είναι οτι το συγκεκριμένο δωμάτιο τον χειμώνα πιάνει πολύ υγρασία. Σε πόρτα, παράθυρα και τοίχο! http://www.puredry.gr/catalog/product_info.php?products_id=1336&osCsid=couvab8907k5d73dph13gpd1tv4sq534  

 

http://angelatos.gr/afigrantiras-mini-primo-csq1303-ipsilis-apodosis-20tm-athorivos

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν θα σου κανουνε δουλεια , αυτοι ειναι αφυγραντηρεσ ντουλαπας με υψηλη καταναλωση και χαμηλή αποδοση. Παρε ενα 8 λιτρο ή 10 λιτρο με συμπιεστη να κανεισ τη δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου κανουνε δουλεια , αυτοι ειναι αφυγραντηρεσ ντουλαπας με υψηλη καταναλωση και χαμηλή αποδοση. Παρε ενα 8 λιτρο ή 10 λιτρο με συμπιεστη να κανεισ τη δουλεια σου

κάτι ακόμη να ρωτήσω.

Ξυλόσομπα αναμμένη, ταυτόχρονα με αφυγραντήρα σε λειτουργία, υπάρχει θέμα ασφάλειας ;; εννοώ να τραβάει καπνό ή υπάρχουν αναθυμιάσεις κτλ. ;

 

και κάτι ακόμη, ένας αφυγραντήρας πρέπει να είναι στο on όλο το 24ωρο απαραίτητα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...