Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποιος αντίστοιχος με ιονιστή?

Έχω διαμέρισμα 130 τ.μ. με απλά κουφώματα αλουμινίου και το χειμώνα λειτουργώ καλοριφέρ με μέση θερμοκρασία 19C.

Τι να πάρω? Με κομπρέσορα ή χωρίς? Meaco-inventor ή κάποιον άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω ac με επιλογη για dry. Πως καταλαβαινω οτι οντως κανει δουλεια? Τα νερα που βλεπω εξω στον ακαλυπτο χωρο μου, ειναι απο την λειτουργια της εξωτερικης μοναδας ή οντως βγαζει την υγρασια απο το σπιτι?

Ναι τα νερα προερχονται απο την αφυγρανση που σου εκανε το κλιματιστικο, το Dry ειναι ηπια ψυξη σε χαμηλη ταχυτητα και καποιεσ φορεσ διακοπτομενη σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Βεβαια οταν λεμε ηπια ψυξη σημαινει οτι το κλιματιστικο σου βγαζει κρυο αερα , οταν ειναι η εσωτερικη θερμοκρασια 20 C δεν θελεις ηπια ψυξη γιατι θα σου ριξει και την θερμοκρασια παραλληλα εκτοσ απο αφυγρανση θα κρυωσει το χωρο.

 

Αυτος ειναι και ο λογος που χρησιμοποιουμαι αφυγραντηρεσ που στεγνωνουνε τον αερα και σου ανεβαζουνε  δυνητικα τη θερμοκρασια

 

Ο αφυγραντηρασ ουσιαστικα ειναι ενα κλιματιστικο εσωτερικο και εξωτερικο μαζι , δηλαδη εχει συμπιεστη οπωσ και το κλιματιστικο αλλα το στοιχειο της εξωτερικησ κλιματιστικης και εσωτερικησ κλιματιστικησ  ειναι μαζι στο ιδιο κουτι το ενα δουλευοντασ στην ψυξη και το αλλο στην θερμανση.

Με αυτο το τροπο στεγνωνει τον αερα , αλλα δεν στο κρυωνει

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να μουνα κατοπιστικος

Κάποιος αντίστοιχος με ιονιστή?

Έχω διαμέρισμα 130 τ.μ. με απλά κουφώματα αλουμινίου και το χειμώνα λειτουργώ καλοριφέρ με μέση θερμοκρασία 19C.

Τι να πάρω? Με κομπρέσορα ή χωρίς? Meaco-inventor ή κάποιον άλλο?

και τισ 24 ωρεσ εισαι με 19 βαθμους ?

Αν ναι θεσ με συμπιεστη για να εχεισ οικονομια, για τα m2 θεσ σιγουρα 30 λιτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και τισ 24 ωρεσ εισαι με 19 βαθμους ?

Αν ναι θεσ με συμπιεστη για να εχεισ οικονομια, για τα m2 θεσ σιγουρα 30 λιτρο

Δεν πέφτω πολύ κάτω από τους 19.

Δεν έχω φοβερή υγρασία.

Ο Meaco 20L ή ο Inventor pure δεν μου ταιριάζουν? (στη σελίδα της inventor δεν το βλέπω τον pure, έχει αλλάξει μοντέλο?)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...

 

Αγορα αφυγραντυρα για

80τμ με πολυ υγρασια σπιτι...  οικονομικο απο αποψη ρευματος διοτι θα μενει για πολλες ωρες ανοικτο

 

και για σπιτι με 70τμ

αρκετα κοντα στην θαλασσα, εχουμε βαλει και αυτα τα καλαθακια που μαζευουν την υγρασια στις αρχες καλοκαιριου και εχθες που τα βγαλαμε ηταν γεματα νερο!!!! και αυτο μονο απο το καλοκαιρι

 

 

για την πρωτη περιπτωση ειμαι καπου εδω http://www.skroutz.gr/s/6798759/Inventor-Eva-DE-MDDF16.html

και για την δευτερη εδω http://www.skroutz.gr/s/7758517/Inventor-Pure.html

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Παντως το κλιματιστικο μου εχει και ελεγχο θερμοκρασιας. Το ειχα στο dry στους 23 και οντως σαν να επεσε η θερμοκρασια. Το εβαλα στους 25 και ημουν παλι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος αντίστοιχος με ιονιστή?

Έχω διαμέρισμα 130 τ.μ. με απλά κουφώματα αλουμινίου και το χειμώνα λειτουργώ καλοριφέρ με μέση θερμοκρασία 19C.

Τι να πάρω? Με κομπρέσορα ή χωρίς? Meaco-inventor ή κάποιον άλλο?

Πόσα χρήματα διαθέτεις ; Μeaco , Philco και Olimpia Splendid είναι κορυφή , αν είσαι οριακά στους 19 βαθμούς δεν θα κάνει δουλειά αυτός με τον κομπρέσορα , ο κομπρέσορας για να δουλέψει καλά θέλει 22 βαθμους και πάνω  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

deci2

 

desi1

 


Θα δεισ παραπανω οτι το σημειο ιδιας αποδοσης και σωστης καταναλωσησ ειναι οι 20C


Πινακασ Χρησης μ2 με αφυγραντηρα

 

8l εως 12λ απο 20μ2 εως 40μ2

16λ εως 20λ απο 45 μ2 εως 70μ2

25λ εως 30λ απο 80μ2 εως 120μ2

 

Αυτα αφορουν οικιες με υψος εως 2,7 μετρα, τωρα σε περιπτωση που ειμαστε κοντα στη θαλασσα ή μεσα στο βουνο ή εχουμε για αλλους λογους ιδιετερο προβλημα υγρασιας . Βαζουμε περισσοτερα λιτρα ανα μ2

 

Ο τροπος υπολογισμου των μ2 ειναι απλος, παιρνουμε τα μ2 του χωρου και τα πολαπλασιαζουμε με το υψος του χωρου= μ3, βλεπουμε τα μ3 παροχησ αερα του αφυγραντηρα που θα επιλεξουμε αν μπορουνε να γυρισουνε τα μ3 του χωρου μασ σε 1 ωρα

 

Ποιο συγκεκριμενα θα χρησιμοποιησουμε στο παραδειγμα μασ to Μεακο 12λ πλατινουμ , που εχει 100μ3 παροχη αερα την ωρα και το σπιτι μας ειναι 37μ2 με υψοσ 2,7μ = 100μ3 .

 

Συμπερασμα ο συγκεκριμενοσ αφυγραντηρασ με παροχη 100μ3 και δυνατοτητα αφυγρανσης 12λ/ωρα θα γυρισει τον αερα του χωρου σε μια ωρα 

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω μικροτερο αφυγραντηρα απο τι πραγματικα χρειαζομαι, απλα θα κανω ποιο επιπονο το εργο του αφυγραντηρα με γρηγορες φθορεσ και ποιο αργο αποτελεσμα στο εργο που εχει να επιτελεσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πρόταση και για μένα αν έχετε την καλοσύνη

για δωμάτιο 12m2 με ύψος 2.7μ

συνηθισμένη θερμοκρασία κοντά στους 20 βαθμούς

στη Θεσσαλονίκη

έχει ένα τοίχο 4.5m που είναι εκτεθειμένος εξωτερικά σε καιρικές συνθήκες και απ' ότι φαίνεται η μόνωση που έχει δεν είναι και η καλύτερη δυνατή

να είναι όσο γίνεται αθόρυβος γιατί είναι για παιδικό δωμάτιο και να έχει χαμηλή κατανάλωση γιατί θα είναι (μάλλον!) συνέχεια σε λειτουργία

αν χρειάζεται και κάποιο άλλο στοιχείο πείτε μου

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)Σε ποια περιοχη βρισκεσαι , καλεσ μονωσεις , ολη τη μερα εχεισ αυτη τη θερμοκρασια δηλαδη η θερμανση ειναι σταθερη ?, τι ειδους θερμανση

τα ρωταω αυτα γιατι εισαι αναμεσα σε deciccant(χωρισ συμπιεστη ) ή κανονικο με συμπιεστη 

 

β)Παλιο και νεο μοντελο που αντικατεστησε, απο τι λεγεται στη πραξη εχει χαμηλοτερη σταθμη θορυβου το νεο απο το παλιο 

Δες σχολιο στο σκρουτζ 

0
5
 2 στους 2 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

άψογος - αθόρυβος και οικονομικός 

στην λειτουργία έξυπνης αφύγρανσης λειτουργεί μόνος του και σταματά όταν πιάσει τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας 

στιβαρή κατασκευή και πολύ εύκολος στην χρήση 

έχει αλλάξει το κλίμα στο σπίτι από την πρώτη εβδομάδα 

και πολύ καλός ιονιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι , καλεσ μονωσεις , ολη τη μερα εχεισ αυτη τη θερμοκρασια δηλαδη η θερμανση ειναι σταθερη ?, τι ειδους θερμανση

τα ρωταω αυτα γιατι εισαι αναμεσα σε deciccant(χωρισ συμπιεστη ) ή κανονικο με συμπιεστη 

Καλά κάνεις. Στην ίδια περίπτωση με τον Hausdorff

http://www.insomnia.gr/topic/142222-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/page-93?do=findComment&comment=55183896

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...