Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/?company=carrier

 

όσο βλέπεις και διαβάζεις τόσο μπερδεύεσαι αυτός ο carier φαίνεται δυνατός πιο λέτε για 100 τμ για Ρόδο?

 

(πατήστε εκεί που λέει Σύγκριση Προϊόντων 4)

 

http://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,

μενω Συρο και θελω να αγορασω εναν αφυγραντυρα μεχρι κανα 120-130 ευρω για να το λειτουργω και χειμωνα και καλοκαιρι.

 

Χρειαζεται να δω κατι με ζεολιθο ή ιονιστη? Λογικα οχι με ζεολιθο αφου εχω θερμανση και γενικα δεν το αφηνω να πεσει κατω απο 18 τον χειμωνα

 

Γενικα δεν εχω μετρησει ποση ειναι η υγρασια, αλλα αρκετα υψηλη αφου τον Σεπτεμβριο που επεστρεψα για λιγο μεσα ειχα αρκετη ζεστη ενω εξω ηταν "νορμαλ" για την εποχη. Γενικα ενας τοιχος εχει παρουσιασει μουχλα, αν και ειναι ο μοναδικος τοιχος που εγινε για να χωρισει 1 μεγαλο χωρο σε 2 και ισως να μην εχει σωστη μονωση (εσωτερικος τοιχος) και σε καποια ντουλαπια της κουζινας μου, οταν τα ανοιγω μου ερχεται λιγη ζεστη και μυριζει καπως. Ειναι το ντουλαπι με τα σκευη, οποτε οταν βγαζω πχ κανα τηγανι, αν εχει γενικα υγρασια, τοτε το διακρινω και πανω στο τηγανι.  

 

Μια φιλη μου στην Συρο εχει αυτον και κανει δουλεια. https://www.skroutz.gr/s/4620747/Inventor-DE-MDT-20.html

 

Αξιζει να ανεβω τοσο σε χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

μενω Συρο και θελω να αγορασω εναν αφυγραντυρα μεχρι κανα 120-130 ευρω για να το λειτουργω και χειμωνα και καλοκαιρι.

 

Χρειαζεται να δω κατι με ζεολιθο ή ιονιστη? Λογικα οχι με ζεολιθο αφου εχω θερμανση και γενικα δεν το αφηνω να πεσει κατω απο 18 τον χειμωνα

 

Γενικα δεν εχω μετρησει ποση ειναι η υγρασια, αλλα αρκετα υψηλη αφου τον Σεπτεμβριο που επεστρεψα για λιγο μεσα ειχα αρκετη ζεστη ενω εξω ηταν "νορμαλ" για την εποχη. Γενικα ενας τοιχος εχει παρουσιασει μουχλα, αν και ειναι ο μοναδικος τοιχος που εγινε για να χωρισει 1 μεγαλο χωρο σε 2 και ισως να μην εχει σωστη μονωση (εσωτερικος τοιχος) και σε καποια ντουλαπια της κουζινας μου, οταν τα ανοιγω μου ερχεται λιγη ζεστη και μυριζει καπως. Ειναι το ντουλαπι με τα σκευη, οποτε οταν βγαζω πχ κανα τηγανι, αν εχει γενικα υγρασια, τοτε το διακρινω και πανω στο τηγανι.  

 

Μια φιλη μου στην Συρο εχει αυτον και κανει δουλεια. https://www.skroutz.gr/s/4620747/Inventor-DE-MDT-20.html

 

Αξιζει να ανεβω τοσο σε χρηματα?

σιγουρα με τα δεδομενα που δινεισ δεν θελεισ με ζεολιθο, αληθεια ποσα μ2 ειναι το σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα με τα δεδομενα που δινεισ δεν θελεισ με ζεολιθο, αληθεια ποσα μ2 ειναι το σπιτι ?

Μονο αυτό δεν έγραψα ^^

 

~40τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 40m2 θα κοιταγα και https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/afygrantiras-athorivos-care-silent που ειναι στα 12λ ειναι αθορυβος και με αρχικη στα 169ε σιγουρα μπορεισ να το παρεις sta 145 e απο http://www.apothema.gr/inventor-care-c2-12l-115066p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Ενδιαφέρομαι για αφυγραντήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:

  1. προορίζεται για διαμέρισμα (στην Αθήνα) με πολύπλοκη διαρύθμιση 50 τ.μ. ισόγειο με πολλή υγρασία και σε μερικά σημεία μούχλα η οποία ακόμα και όταν καθαρίζεται επανεμφανίζεται (επίσης τα τζάμια και οι επιφάνειες τον περισσότερο χρόνο στάζουν...)
  2. να έχει σχετικά μικρή κατανάλωση
  3. να είναι σχετικά ήσυχος
  4. δεν θα συνδέεται με σιφώνι (άρα λογικά θα το αδειάζω κάθε μέρα)
  5. στο σπίτι έχουμε γάτες (το γράφω μήπως και παίζει κάποιο ρόλο)
  6. θα είχε νόημα να έχει ιονιστή;
  7. με τιμή το πολύ 200 ευρώ (αν είναι λιγότερα ακόμα καλύτερα)
  8. να είναι αξιόπιστος και να υποστηρίζεται από την εταιρία με κάποια εγγύηση
Επειδή δεν έχω ξανααγοράσει αφυγραντήρα, είμαι λίγο χαμένος και θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις από πιο ειδικούς.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας,
 
Ενδιαφέρομαι για αφυγραντήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
  1. προορίζεται για διαμέρισμα (στην Αθήνα) με πολύπλοκη διαρύθμιση 50 τ.μ. ισόγειο με πολλή υγρασία και σε μερικά σημεία μούχλα η οποία ακόμα και όταν καθαρίζεται επανεμφανίζεται (επίσης τα τζάμια και οι επιφάνειες τον περισσότερο χρόνο στάζουν...)
  2. να έχει σχετικά μικρή κατανάλωση
  3. να είναι σχετικά ήσυχος
  4. δεν θα συνδέεται με σιφώνι (άρα λογικά θα το αδειάζω κάθε μέρα)
  5. στο σπίτι έχουμε γάτες (το γράφω μήπως και παίζει κάποιο ρόλο)
  6. θα είχε νόημα να έχει ιονιστή;
  7. με τιμή το πολύ 200 ευρώ (αν είναι λιγότερα ακόμα καλύτερα)
  8. να είναι αξιόπιστος και να υποστηρίζεται από την εταιρία με κάποια εγγύηση
Επειδή δεν έχω ξανααγοράσει αφυγραντήρα, είμαι λίγο χαμένος και θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις από πιο ειδικούς.
 
Ευχαριστώ

 

Η Θερμανση το χειμωνα ειναι σταθερή και η θερμοκρασια μεγαλυτερη απο τους >18 C σε ολη τη διαρκεια τησ ημερασ  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Θερμανση το χειμωνα ειναι σταθερή και η θερμοκρασια μεγαλυτερη απο τους >18 C σε ολη τη διαρκεια τησ ημερασ  ?

 

Η θέρμανση δεν είναι σταθερή. Γενικά η θερμοκρασία πέφτει και λίγο κάτω από 18 το βράδυ, γιατί δεν έχω αναμμένα τα καλοριφέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να παρεις ενα αφυγραντηρα χωρισ συμπιεστη , δηλαδη desiccant ειναι αρκετα ησυχοι λογω του οτι δεν εχουνε συμπιεστη και οι 2 εχουνε ιονιστη .

Θεωρητικα θα εχεισ μεγαλυτερη καταναλωση, αλλα πρακτικα θα χρειαζεσαι λιγοτερο το καλοριφερ επειδη θα σου λειτουργει και σαν μικρο αεροθερμο 650W και βεβαια οταν πεφτει η θερμοκρασια κατω απο τουσ 17C συνεχιζουν να δουλευουνε σα σκυλια .

Επειδη ο χωρος σου ειναι μικρος θα σου θερμαινει και το χωρο κοιτασ Meaco DD8L και Inventor Rise8L , ουσιαστικα ειναι το ιδιο μοντελο κατασκευαζεται στο ιδιο εργοστασιο .

Αρα διαλεγεις αν θες after sales service απο Meaco ή απο Inventor

 

Εαν θελεις με συμπιεστη θα πρεπει να πασ σε 16 λιτρο για την περιπτωση σου οχι λογω m2 αλλα υψηλησ υγρασιασ ετσι οπωσ τα περιγραφεις 

Θετικα χαμηλη καταναλωση, μεγαλυτερο δοχειο νερου

Αρνητικα μικροσ χωροσ σχετικα υψηλοτερος θορυβοσ λογω συμπιεστη , οχι παροχη εξτρα θερμανσησ το βραδυ που δεν λειτουργουν τα καλοριφερ

Θα εβλεπα Rhonson R9116l και Inventor Eva II 16l o συγκεκριμενος εχει και ιονιστη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια μια ερωτηση απο εναν ασχετο γιατι να παρει καποιος αφυγραντήρες αφου νομιζω εχουν τα α/c αυτην την λειτουργεια ?

H ερωτηση ειναι πολυ σωστη και καλη. 

 

Ναι ολα τα κλιματισατικα εχουνε τη ρυθμιση DRY ή σημα με σταγονα αρα ναι κανουν αφυγρανση.

 

Ομως αυτο μπορουνε να το πετυχουνε σε συγκεκριμενες συνθηκες , οι οποιες ειναι συνηθωσ θερμοκρασια μεγαλυτερη απο >25 C και υγρασια πανω απο 80 και το κλιματιστικο σε αυτο το mode θα σου ριξει τη θερμοκρασια και παραλληλα  την υγρασια. Δουλευοντασ διακοπτομενα στο mode Cool 

 

Αυτο το mode εχει φτιαχθει για τις χωρες την Ασιας , που εχουνε τη περιοδο των βροχων(Σεπ-Δεκ) με υψηλη εξωτερικη θερμοκρασια.

Αυτο ερχεται σε αντιθεση με τη περιοχη που ειμαστε εμεις δηλαδη νοτιανατολικη ευρωπη .

Το καλοκαιρι που εχουμε υψηλες θερμοκρασιεσ συνηθωσ δεν εχουμε βροχες και γενικα το κλιμα ειναι στεγνο , παραλληλα το κλιματιστικο μασ το καλοκαιρι κανει απο μονο του αφυγρανση και εχουμε 50% υγρασια.

Στη περιοχη που βρισκομαστε η εποχη των βροχων ειναι το φθινοπορο και η θερμοκρασια συνηθωσ ειναι κατω απο 22C , αρα δεν θελουμε το κλιματιστικο μασ να μασ ριξει τη θερμοκρασια ισα ισα το αντιθετο.

Επομενωσ το mode Dry που εχει το κλιματιστικο για μασ δεν ειναι χρησιμο, εμεις χρειαζομαστε να στεγνωσουμε τον αερα χωρις να ριξουμε την θερμοκρασια αλλα το αντιθετο η θερμοκρασια να ειναι σταθερη ή ακομα και να ανεβει.

 

Για αυτο χρειαζομαστε αφυγραντηρεσ που δεν επηρεαζουν τη θερμοκρασια καθολου απλα στεγνωνουν τον αερα 

 

Μια βασικη αρχη που πρεπει να εξηγηθει ειναι η εξης αν κρατησω τη θερμοκρασια σταθερη για παραδειγμα στους 21 C και εχω 80% υγρασια μπορει να αισθανομαι κρυα , στην ιδια θερμοκρασια με 60% υγρασια καλα και με 45% υγρασια ζεσταινομαι και αισθανομαι πολυ ανετα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω ac με επιλογη για dry. Πως καταλαβαινω οτι οντως κανει δουλεια? Τα νερα που βλεπω εξω στον ακαλυπτο χωρο μου, ειναι απο την λειτουργια της εξωτερικης μοναδας ή οντως βγαζει την υγρασια απο το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...