Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Την υγρασια θα την καταλαβεισ τον επομενο μηνα 

Δεν ξέρω ποτέ θα την καταλάβω απλά αυτό που θέλω σίγουρα να ξέρω είναι αν χρειάζομαι η όχι αφυγραντηρα.

Επειδή είναι πολλά τα χρήματα να μην πάρω κάτι τσάμπα και στο τέλος να το έχω να κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποτέ θα την καταλάβω απλά αυτό που θέλω σίγουρα να ξέρω είναι αν χρειάζομαι η όχι αφυγραντηρα.

Επειδή είναι πολλά τα χρήματα να μην πάρω κάτι τσάμπα και στο τέλος να το έχω να κάθεται.

 

 

Χρειάζεσαι αφυγραντήρα αν σου δημιουργεί πρόβλημα στους τοίχους με μούχλα. Ή αν στάζουν ποτάμια νερό τα τζάμια σου κάθε πρωί. Ή αν στεγνώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι και δεν το αερίζεις τακτικά. Ή αν έχεις πρόβλημα με το αναπνευστικό σου. Ή αν η υγρασία σε ενοχλεί γενικότερα σαν αίσθηση.

 

Το τελευταίο είναι υποκειμενικό. Οι περισσότεροι άνθρωποι δυσφορούν με 60% και πάνω. Σε αυτά τα επίπεδα η ζέστη γίνεται ανυπόφορη, είναι σαν να μπαίνεις σε μπάνιο στο οποίο κάποιος είχε κάνει προηγουμένως ζεστό ντους. Και το χειμώνα η υγρασία γίνεται ανυπόφορη, είναι σαν να σε περιλούζει παγωμένο νερό από πάνω μέχρι κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι αφυγραντήρα αν σου δημιουργεί πρόβλημα στους τοίχους με μούχλα. Ή αν στάζουν ποτάμια νερό τα τζάμια σου κάθε πρωί. Ή αν στεγνώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι και δεν το αερίζεις τακτικά. Ή αν έχεις πρόβλημα με το αναπνευστικό σου. Ή αν η υγρασία σε ενοχλεί γενικότερα σαν αίσθηση.

 

Το τελευταίο είναι υποκειμενικό. Οι περισσότεροι άνθρωποι δυσφορούν με 60% και πάνω. Σε αυτά τα επίπεδα η ζέστη γίνεται ανυπόφορη, είναι σαν να μπαίνεις σε μπάνιο στο οποίο κάποιος είχε κάνει προηγουμένως ζεστό ντους. Και το χειμώνα η υγρασία γίνεται ανυπόφορη, είναι σαν να σε περιλούζει παγωμένο νερό από πάνω μέχρι κάτω.

Οχι δεν συμβαινει τιποτα απ'ολα αυτα απλα το υγρασιομετρο βλεπω ποσο εχει γι'αυτο και ρωτησα αν χρειαζομαι.

Σημερα για παραδειγμα που βρεχει απο το βραδυ μεχρι και τωρα ειχαμε απο το πρωι μεχρι αυτην την ωρα ολα τα παραθυρα και τις πορτες ανοιχτα και αυτην τη στιγμη το υγρασιομετρο γραφει 63% αλλα ειναι μια χαρα μεσα στο σπιτι δεν εχω καποιο θεμα ουτε εγω ουτε κανεις αλλος ωστε να υπαρχει δυσφορια.

Χθες για παραδειγμα που δεν εβρεχε ειχε 48-52 ολη μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρηγγειλα το inventor eva ii τον 16αρη. 179€, πολύ καλη τιμή. Για να δούμε τι κανει..

από που τον παρήγγειλες ωραιος φαίνεται πες μας νέα μόλις τον πάρεις.

Ενδιαφέρομε και εγώ για 100 τ.μ πιο μου προτείνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτες εντυπώσεις απ τον eva ii. Είναι αθορυβος, εμφανίσιμος και πλήρης σαν μηχάνημα. Τον είχα για 9 ώρες ανοικτό, το σπίτι ηταν ηδη αερισμενο οποτε δεν υπήρχε και πολύ υγρασία. Κι όμως ενα κάδο γεμάτο τον αδειασα.

 

Οι οδηγίες έγραφαν οτι κατα την πρωτη λειτουργια του να μείνει ανοικτός για 24ωρες, αλλά δεν εξηγεί το λογο. Εγώ τον άφησα για 10 ώρες. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πραγματικά εντυπωσιακές οι πληροφορίες που μπορείς να βρεις στο συγκεκριμένο θέμα! μπράβο σε όλους!

Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας στο δικό μου θέμα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα υγρασίας στο νοτιότερο δωμάτιο του σπιτιού (υγρασία στους τοίχους, στα τζάμια & στη ντουλάπα). Θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα είναι το μπάνιο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Το σπίτι όλο το χειμώνα δε πέφτει κάτω από τους 20ο C, oπότε προσανατολίζομαι σε αφυγραντήρα με συμπιεστή στα 250 ευρώ max

Βασικά κριτήρια 

1) Θόρυβος (πραγματικός και όχι αυτός που αναφέρεται στα χαρακτηριστικά)

2) Χρονοδιακόπτης (έτσι ώστε να δουλεύει κατά το νυχτερινό) 

 

Έχουμε καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεσ το Inventor Eva II 20 λιτρα στα 229ε , με λιγο παζαρι μπορεισ να το παρεισ στα 200ε 

Το πηρε φιλοσ μου απο  www.apothema.gr

Εχει καλη σταθμη θορυβου , ιονιστη , χρονοδιακοπτη, ενα ειδικο προγραμμα εξυπνησ καταναλωσης που το ριχνει κατα 40% και πολυ καλη αποδοση

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεσ το Inventor Eva II 20 λιτρα στα 229ε , με λιγο παζαρι μπορεισ να το παρεισ στα 200ε 

Το πηρε φιλοσ μου απο  www.apothema.gr

Εχει καλη σταθμη θορυβου , ιονιστη , χρονοδιακοπτη, ενα ειδικο προγραμμα εξυπνησ καταναλωσης που το ριχνει κατα 40% και πολυ καλη αποδοση

 

Ευχαριστώ για τη πρόταση. Φαίνεται καλή περίπτωση. Παρατηρώ ότι το επίπεδο θορύβου είναι 45-48db. Υπάρχει αφυγραντήρας που να έχει αισθητά χαμηλότερο επίπεδο θορύβου; (αν δε κάνω λάθος όλοι στα ίδια επίπεδα είναι περίπου).

Βέβαια το θέμα είναι και πόσο ακούγεται στη πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτες εντυπώσεις απ τον eva ii. Είναι αθορυβος, εμφανίσιμος και πλήρης σαν μηχάνημα. Τον είχα για 9 ώρες ανοικτό, το σπίτι ηταν ηδη αερισμενο οποτε δεν υπήρχε και πολύ υγρασία. Κι όμως ενα κάδο γεμάτο τον αδειασα.

 

Οι οδηγίες έγραφαν οτι κατα την πρωτη λειτουργια του να μείνει ανοικτός για 24ωρες, αλλά δεν εξηγεί το λογο. Εγώ τον άφησα για 10 ώρες. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;

Πωσ ειναι η σταθμη θορυβου , λεσ οτι ειναι αθορυβοσ ο Inventor Eva II ειναι ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σχετικά με τον morris mde 1215?. Είμαι από Γιαννενα διαμέρισμα 65m² χωρίς τρομερό θέμα υγρασίας αλλά υπαρκτό.Πωλητής μου είπε ότι παρότι η μέγιστη απόδοσή του είναι στα 50m² θα μείνω γενικά ικανοποιημένος και από απόδοση και από κατανάλωση ρεύματος αλλά και στο θέμα του θορύβου.Τ ο έχει πάρει κάποιος να τα επιβεβαίωσει όλα αυτά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγοράσαμε τον Meaco 20L Platinum μαζί με φίλτρο Hepa. Το διαμέρισμα είναι 85 τετραγωνικά.

 

Κύπρο έχουμε ακόμα καλοκαίρι, οπότε τον χρησιμοποιούμε μόνο στο μπάνιο για την ώρα.

 

Αν τον βάλεις να κάθεται επάνω σε χαλάκι, δεν ακούς τίποτε άλλο πέρα από τον ανεμιστήρα. Ίδιο θόρυβο όπως ένα κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, Δευτέρα σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Rohnson R-9116 , τον έχει κανένας, αξίζει η να κοιτάξω κατι άλλο σε αυτό το εύρος τιμής;;;Από σχόλια που διαβάζω λένε ότι είναι πολύ καλός, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...