Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολύ μικρός αυτός ρε mikk κάνει δουλειά αυτό ????

Εμένα μου μαζεύει την υγρασία που εγκλωβίζετε μέσα στην ντουλάπα όταν τη επισκέπτομαι, δεν καταναλώνει ενέργεια δηλαδή έχει μηδενικό κόστος λειτουργίας, εγώ το επαναφορτίζω μια φορά τον μήνα στο μπάνιο για 24 ώρες, παλαιότερα αγόραζα αυτά τα διαφανή καρβουνάκια που λιώνουν αλλά το κόστος ήταν μεγάλο, τυχαία είδα σε κατάστημα με ξυρούς καρπούς να έχει στις προθήκες από μία τέτοια συσκευή, ρώτησα τι είναι αυτά και όταν μου είπαν, κατευθείαν παρήγγειλα και είμαι ευχαριστημένος, τώρα αν θέλεις κάτι μεγαλύτερο πάνε στο δεύτερο έχει στην αγορά πολλά μοντέλα για μικρούς χώρους άλλα χρειάζονται πρίζα, στο δικό μου σπίτι δεν βολεύει να έχω μέσα στην ντουλάπα συσκευή με πρίζα άσε που το φοβάμαι κιόλας....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα αγόρασα τον Meaco DD8L. Μπορώ τώρα την άνοιξη με θερμοκρασία δωματίου 20-21C να χρησιμοποιώ την λειτουργία του ιονιστη? (έχουμε εποχιακή αλλεργία, ρινίτιδα, κλπ).

Επεξ/σία από HuskerDu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 μέρες μου έκανα δώρο έναν Ronson 9110 (Προσφορά από Κωτσόβολο)

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/155566-rohnson-r9110

 

Έχω την επιλογή να τον επιστρέψω. Θα συμβουλεύατε να το κρατήσω ή να τον επιστρέψω και να πάρω κάτι καλύτερο με κάποια έξτρα χρήματα;;

 

Έχω χρησιμοποιήσει Ένα Juro pro (12 λίτρα νομίζω) πριν μερικούς μήνες. Έκανε λίγο θόρυβο αλλά έκανε και δουλειά. Επίσης είχα διαβάσει ότι έχει μικρή κατανάλωση.

 

Μήπως να επέστρεφα τον Ronson για ένα Juro pro που τον "γνωρίζω" (ή και κάτι εντελώς διαφορετικό); Ή και ο Ronson είναι πάνω κάτω τα ίδια και με λιγότερα λεφτά; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εχω τον meaco dd8l περίπου 1.5 χρόνο και έχω μόνο θετικά να πώ σπίτι παραθαλάσσιο που μένω χειμώνα καλοκαίρι σώθηκα..

όποιος θέλει μια σίγουρη λύση μη το σκεφτεί καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνω μαζι σου sarakats85 μαζι σου για το Meaco dd8l οτι ειναι ενασ απο τουσ καλυτερους σε επιπεδο αφυγραντηρα χωρισ συμπιεστη , κανω χρηση εδω και λιγο καιρο του Inventor Rise 8l που ειναι ο ιδιος desicant αφυγραντηρασ σε αποδοση,καταναλωση , λειτουργιες.

Ουσιαστικα ειναι το ιδιο μοντελο σε νεοτερη εκδοση και παραγεται στο ιδιο εργοστασιο στη Κινα.

Νομιζω οτι ειναι αθορυβοσ στη χαμηλη σκαλα και σουπερ αποδοτικοσ ειδικα οταν η θερμοκρασια ειναι μικροτερη απο 15C

Tον εχω σε μια αποθηκη με σταθερη συνδεση αποχετευσησ και εχουμε βρει την υσηχια μασ

Μπραβο για τισ κοινες επιλογες που καναμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την γνωμη σας..

 

Σε μικρο δωματιο με υγρασια 65% και θερμοκρασια 20 βαθμους με ενα τετοιο τι διαφορα θα δω??? http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=51647

 

http://www.lidl-service.com/static/75971194/96130_EL.pdf

 

Θα μπορει να μου το κατεβασει στο 40% αν δουλευει συνεχεια..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι αφυγραντηρεσ ειναι ντουλαπασ και οχι δωματίου 

Διαφορα θα δεισ, αν θα δεισ 40% δυσκολο για το χειμωνα που θα εχει ανεβει το επιπεδο απο το 65% που λεσ σημερα.

Το θεμα ειναι το εξης οτι αγοραζεις ενα desicant αφυγραντηρα, πολυ μικρο σε αποδοση 0,2 λιτρα αλλα μεγαλο σε καταναλωση 22,5w

Για ενα δωματιο 20 m2 χρειαζεσαι ενα 8 λιτρο με συμπιεστη που θεωρητικα καταναλωνει κατω απο 200W ειδικα αν εχεισ θερμοκρασια >17C 

Αν κανεις μια μεθοδο των 3 με καταναλωση και αποδοση θα δεισ οτι καιει 4 φορεσ παραπανω απο νορμαλ αφυγραντηρεσ η λυση που βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι αφυγραντηρεσ ειναι ντουλαπασ και οχι δωματίου 

Διαφορα θα δεισ, αν θα δεισ 40% δυσκολο για το χειμωνα που θα εχει ανεβει το επιπεδο απο το 65% που λεσ σημερα.

Το θεμα ειναι το εξης οτι αγοραζεις ενα desicant αφυγραντηρα, πολυ μικρο σε αποδοση 0,2 λιτρα αλλα μεγαλο σε καταναλωση 22,5w

Για ενα δωματιο 20 m2 χρειαζεσαι ενα 8 λιτρο με συμπιεστη που θεωρητικα καταναλωνει κατω απο 200W ειδικα αν εχεισ θερμοκρασια >17C 

Αν κανεις μια μεθοδο των 3 με καταναλωση και αποδοση θα δεισ οτι καιει 4 φορεσ παραπανω απο νορμαλ αφυγραντηρεσ η λυση που βλεπεις

Σευχαριστω για την απαντηση σου.. Απαντησες κιολας στο μειζον θεμα μου την καταναλωση..!!!

Τα νουμερα που γραφω ειναι για τον χειμωνα. Ειναι για χωρο 10τμ.

Αρα οτι και αποτελεσμα να εχω.. εσυ θελεις να μου πεις οτι η συγκεκριμενη συσκευη καιει περισσοτερο σε σχεση με

αυτο που κανει????

Τα νουμερα που γραφω ειναι για τον χειμωνα.

sorry διαβασα γρηγορα το post σου..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σευχαριστω για την απαντηση σου.. Απαντησες κιολας στο μειζον θεμα μου την καταναλωση..!!!

Τα νουμερα που γραφω ειναι για τον χειμωνα. Ειναι για χωρο 10τμ.

Αρα οτι και αποτελεσμα να εχω.. εσυ θελεις να μου πεις οτι η συγκεκριμενη συσκευη καιει περισσοτερο σε σχεση με

αυτο που κανει????

sorry διαβασα γρηγορα το post σου..

Δεσ την παρακατω πραξη 

δηλαδη αν υπολογισεις  οτι τα 0,25λ καταναλωνουν 25W τα 8λ ποσο , θα σου δωσει 800W με απλη μεθοδο των 3ων ενω o rise ειναι στα 650w για τα ιδια 8 λιτρα

Ara einai 18% ποιο οικονομικοσ ο rise στην αντίστοιχη καταναλωση

Τωρα αν θεσ την ιδια αποδοση πρεπει να παρεις 32 τμχ *0,25Λ= 8λιτρα ή αλλιως 32*30ε=960ε.

δηλαδη αγοραζεισ πολυ ακριβα αυτα τα λιτρα παραγωγησ 4 φορες παραπανω

Τα ιδια ισχυουν και για το meaco DD8L που ειναι ο ιδιοσ

 

Ο  υπολογισμοσ ισχυει για τα παρακατω μοντελα που γενικα δεν θα τα προτεινα λογω αυξημενου κοστου αποκτησης και μικρης αποδοσης

Παροτι οτι φενεται οτι αγοραζεισ κατι φθηνο, τελικα κοστιζει και καταναλωνει παραπανω

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=51647

 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/26312/Puredry/f/594768/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE-Desiccant.html?keyphrase=%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82

 
Διαβαστε και τα σχολια των χρηστων στο σκρουτζ δεν ειναι κολακευτικα
Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την γνωμη σας..

 

Σε μικρο δωματιο με υγρασια 65% και θερμοκρασια 20 βαθμους με ενα τετοιο τι διαφορα θα δω??? http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=51647

 

http://www.lidl-service.com/static/75971194/96130_EL.pdf

 

Θα μπορει να μου το κατεβασει στο 40% αν δουλευει συνεχεια..???

Θα σου κάνει δουλειά σίγουρα, το έχει φίλος, το πήρε πέρσι από το lidl και για μικρό δωμάτιο είναι μανούλα, με προβληματίζει λίγο η κατανάλωση γιατί άλλο με 0,8 λίτρα την μέρα έχει κατανάλωση 62w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει δουλειά σίγουρα, το έχει φίλος, το πήρε πέρσι από το lidl και για μικρό δωμάτιο είναι μανούλα, με προβληματίζει λίγο η κατανάλωση γιατί άλλο με 0,8 λίτρα την μέρα έχει κατανάλωση 62w

Σευχαριστω για την πληροφορια.. θα κολλησω τα 30ε στον rise οταν θα πεσει η τιμη του.Τωρα εχει 220ε και

μια εποχη τον ειχαν στα 170ε!

Το βασικο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι του lidl καιει περισσοτερο σε σχεση με αυτο που αποδιδει..

Θα ηταν πολυ χρησιμο αν ο φιλος σου το δουλευει με μετρητη καταναλωσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω χρηση εδω και λιγο καιρο του Inventor Rise 8l που ειναι ο ιδιος desicant αφυγραντηρασ σε αποδοση,καταναλωση , λειτουργιες.

Ουσιαστικα ειναι το ιδιο μοντελο σε νεοτερη εκδοση και παραγεται στο ιδιο εργοστασιο στη Κινα.

Διαβασα σχολια οτι ο rise οταν πιασει το επιθυμητο της υγρασιας δεν σταματαει ο ανεμιστηρας κατι που δεν γινεται στον dd8l..

Ακομα καποιοι κανουν παραπονα οτι μυριζουν και καποιοι οτι δεν μυριζουν ή μυριζουν ελαχιστα..

Η οσμη εχει να κανει με τα τετραγωνικα? Δηλαδη οσο σε πιο μικρο χωρο δουλευει τοσο πιο πολυ μυριζει?

 

Επισης για τον dd8l καποιος λεει οτι ακουγεται γιατι δονειται και αυτο φαινεται και με γυμνο ματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...