Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για ζεόλιθο πάντως εγώ με συμπιεστή αυτές τις μέρες με αυτήν την υγρασία και θερμοκρασία αδειαζω 2 φορες το 24 Ώρο δηλ 7,6 λίτρα...να ρωτησω κάτι άλλο υπάρχει ενδεχόμενο να μαζέψει μούχλα στο εσωτερικό του αφυγραντηρα??? Έχει ο δικός μου ενα πρόγραμμα για εσωτερικό στέγνωμα...το βάζω που και που ...αλλά αν μαζεύει μούχλα και το δουλευεις δεν εξαπλώνονται οι σπόροι με τον αέρα ????

Καμία απάντηση??!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

File lexus πηρα...μου λεει δεν ειναι τπτ. Απο σκονη κλπ ειναι...του λεω τον εχω μονο 15 μερες κ εινα καμμενο...μου λεει απαξ κ ειναι στο δοχειο νερου δεν υπαρχει λογος ανησυχιας... Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγο έντονης μυρωδιάς του ζεολίθου αναγκάζομαι να τον κλείνω σε τακτά χρονικά διαστήματα λόγο του παιδιού, έτσι αναγκάστηκα και πείρα έναν μικρό http://www.skroutz.gr/s/8104086/Puredry-PD-10L-Design.html

για το δωμάτιο του παιδιού και έχω κλειστή την πόρτα τις περισσότερες ώρες της ημέρας, πλάκα πλάκα δεν το περίμενα ...... κρατάει σταθερά τη υγρασία και δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα με τον ιονιστή και την λάμπα uv

Επεξ/σία από mikkk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

File lexus πηρα...μου λεει δεν ειναι τπτ. Απο σκονη κλπ ειναι...του λεω τον εχω μονο 15 μερες κ εινα καμμενο...μου λεει απαξ κ ειναι στο δοχειο νερου δεν υπαρχει λογος ανησυχιας... Τι να πω...

βγαλε μια φωτογραφια να το δουμε

Ενασ φιλοσ μου που εχει το ιδιο μου ειπε οτι ειναι βρωμα και καθαριζει ευκολα, εμοιαζε με καψιμο αλλα δεν ηταν

Η βρωμα αυτη προερχεται απο βρωμικο στοιχειο

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές το απόγευμα παρέλαβα και εγώ τον Meaco 20l.

Τον δούλεψα περίπου 3h . Μια χαρά όλα εκτός από τον μικρό συριγμό (σφύριγμα) που κάνει στην μικρή σκάλα του ανεμιστήρα (στην μεγάλη σκάλα είναι οκ).  Παιδιά (με Meaco 20l) το κάνει και σε εσάς αυτό ?  ή ο δικός μου έχει θέμα.

Σχετικά με την ένδειξη μετά το κλείσιμο του ανεμιστήρα όντος ανεβαίνει . Το γιατί έχει απαντηθεί σε προηγούμενα post .

Σχετικά με το σφύριγμα που αναφέρω , μην νομίζετε ότι είναι δυνατό , είναι πολύ μικρό άλλα ενοχλητικό θα έλεγα .

Περιμένω της απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχτές το απόγευμα παρέλαβα και εγώ τον Meaco 20l.

Τον δούλεψα περίπου 3h . Μια χαρά όλα εκτός από τον μικρό συριγμό (σφύριγμα) που κάνει στην μικρή σκάλα του ανεμιστήρα (στην μεγάλη σκάλα είναι οκ). Παιδιά (με Meaco 20l) το κάνει και σε εσάς αυτό ? ή ο δικός μου έχει θέμα.

Σχετικά με την ένδειξη μετά το κλείσιμο του ανεμιστήρα όντος ανεβαίνει . Το γιατί έχει απαντηθεί σε προηγούμενα post .

Σχετικά με το σφύριγμα που αναφέρω , μην νομίζετε ότι είναι δυνατό , είναι πολύ μικρό άλλα ενοχλητικό θα έλεγα .

Περιμένω της απαντήσεις σας.

Οχι φιλε μου δεν κάνει κανένα σφυριγμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικό μου αφυγραντηρα meaco 20lt έκανε ενα σφύριγμα μετα την απενεργοποίηση του. Μετα απο επικοινωνία με το σέρβις το εστειλα στην SANI Hellas και χωρίς κόστος μου άλλαξαν την πλακέτα και δεν ξανά άκουσα το σφύριγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα μου κάνανε δώρο γάμου τον αφυγραντήρα Ronhson R-9220 και θέλω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ύστερα από λίγες μέρες λειτουργίες.

 

Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρια απο αφυγραντήρες.

 

Καταρχάς είναι πολύ εμφανίσιμός και μικρός σε όγκός σε σχέση με κάποια άλλα που έχω δει στην αγορά.

 

Την πρώτη μέρα που το έβαλα σε λειτουργία και το άφησα όλο το βράδυ να δουλεύει έριξε την υγρασία από 76% στο 60% παρόλο που το ρύθμισα στα 50%. Και εδώ προκύπτει και η πρώτη ερώτηση: Γιατί δεν μπορεί να ρίξει και άλλο το ποσοστό υγρασίας ? Το σπίτι είναι 100τμ σε 2ο οροφο στα Γλυκά Νερά που έχει γενικά πολύ υγρασία η περιοχή.

 

Καταλαβαίνω ότι ο αφυγραντήρας είναι μια συσκευή που για να σου κάνει την δουλειά που θέλει πρέπει να τον έχεις ανοιχτό αρκετές ώρες την ημέρα και όχι να τον ανοίγουμε επιλεκτικά κάθε τόσο καθώς κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

 

Τρία βράδια που τον έχω βάλει να δουλεύει περίπου οκτώ ώρες γεμίζει το δοχείο περίπου 2-3 λίτρα και το επίπεδο το ρίχνει απο 70-75% στο 60%. Εχθές με λίγο καλοριφέρ που έβαλα έπεσε στο 51% και με το που το εκλεισα ανεβηκε σταδιακά στο 60% παλι. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί ο αφυγραντήρας από μόνο του να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας ??? Η χρειάζεται να τον δουλέψω λίγες μέρες ακόμα μπας και πέσουν τα επίπεδα υγρασίας συνολικά ???

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα μου κάνανε δώρο γάμου τον αφυγραντήρα Ronhson R-9220 και θέλω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ύστερα από λίγες μέρες λειτουργίες.

 

Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρια απο αφυγραντήρες.

 

Καταρχάς είναι πολύ εμφανίσιμός και μικρός σε όγκός σε σχέση με κάποια άλλα που έχω δει στην αγορά.

 

Την πρώτη μέρα που το έβαλα σε λειτουργία και το άφησα όλο το βράδυ να δουλεύει έριξε την υγρασία από 76% στο 60% παρόλο που το ρύθμισα στα 50%. Και εδώ προκύπτει και η πρώτη ερώτηση: Γιατί δεν μπορεί να ρίξει και άλλο το ποσοστό υγρασίας ? Το σπίτι είναι 100τμ σε 2ο οροφο στα Γλυκά Νερά που έχει γενικά πολύ υγρασία η περιοχή.

 

Καταλαβαίνω ότι ο αφυγραντήρας είναι μια συσκευή που για να σου κάνει την δουλειά που θέλει πρέπει να τον έχεις ανοιχτό αρκετές ώρες την ημέρα και όχι να τον ανοίγουμε επιλεκτικά κάθε τόσο καθώς κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

 

Τρία βράδια που τον έχω βάλει να δουλεύει περίπου οκτώ ώρες γεμίζει το δοχείο περίπου 2-3 λίτρα και το επίπεδο το ρίχνει απο 70-75% στο 60%. Εχθές με λίγο καλοριφέρ που έβαλα έπεσε στο 51% και με το που το εκλεισα ανεβηκε σταδιακά στο 60% παλι. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί ο αφυγραντήρας από μόνο του να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας ??? Η χρειάζεται να τον δουλέψω λίγες μέρες ακόμα μπας και πέσουν τα επίπεδα υγρασίας συνολικά ???

 

Ευχαριστώ

τι θερμοκρασια εχεις στο σπιτι σου ?

αερισμος γινεται στο σπιτι?

αστον σε λειτουργια 2-3 συνεχομενες μερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία είναι 18 βαθμούς την διάρκειας της ημέρας και πέφτει στους 16 το βράδυ.

Αφήνουμε λίγα λεπτά τα παράθυρα ανοιχτά κατά την διάρκειας της ημέρας.

 

έπεσα και σε εποχή που έχει κρύο πάλι. Συμφωνώ πάντως να το αφήσω συνεχόμενα ανοιχτό 2-3 ημέρες και θα σας μεταφέρω το τι έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω διαβάσει τις τελευταίες 50 σελίδες και έχω καταλάβει τα περισσότερα πάνω στο θέμα. Σκεφτόμαστε λοιπόν να βάλουμε έναν στο σαλόνι (40τμ, 15-25oC με υγρασία 65-80%) και κατέληξα πως πρέπει να είναι με συμπιεστή. Σκέφτομαι λοιπόν να πάω για τον rohnson 9116 αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να καλύψει το χώρο.

 

Υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη επιλογή στα 150-200; ή να πάρω αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Ύστερα απο μερικές μέρες χρήσης του αφυγραντήρα Rohnson r-9220 σας μεταφέρω ξανά τις εντυπώσεις μου.

 

Παρόλο που ο αφυγραντήρας καλύπτει θεωρητικά 120m2 όταν το βάζω στο σαλόνι και κλείνω τις πόρτες και ο χώρος είναι τότε 50μ2 δεν έχει πέσει η υγρασία ποτέ κάτω από 55% παρόλο που το ρυθμίζω στο 40%. Βέβαια ύστερα από 8-10 ώρες λειτουργίας μου γεμίζουν τα 2/3 του δοχείου που αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 3,8λίτρα.

 

Επίσης ένα βράδυ το έβαλα στο πρόγραμμα για στέγνωμα ρούχων στο χώρο του σαλονιού και είχα απλώσει ρούχα και συγκεκριμένα πετσέτες και το άφησα να δουλεύει οκτώ ώρες αλλά δεν είχαν στεγνώσει ούτε κατά το ήμισυ θα έλεγα.

 

Συμπέρασμα: Δεν είμαι πεπεισμένος αν κάνει την δουλειά που πρέπει να κάνει. Πως μπορεί κάποιος να καταλάβει στην πράξη ότι κάνει δουλειά ο αφυγραντήρας που έχουμε πάρει ? Σίγουρα από τα ποσοστά υγρασίας και από το πόσο νερό βγάζει αλλά κατά πόσο αποτελεσματικός είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιωθεί κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...