Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω meaco 20l platinum. δεν είναι με ζεόλιθο καίει λιγότερο σε ρεύμα και δεν έχω πρόβλημα του να μην δουλεύει σωστά γιατί δεν πέφτει σχεδόν ποτέ το σπίτι κάτω από τους 16 βαθμούς.

Κάνει τρελή δουλειά. Μιλάμε κάθε 2 μέρες αδειάζω κάδο μιας και έχουμε τρελή υγρασία (Αρτα )

Με ζεόλιθο δεν θα έπαιρνα γιατί εκτός από τη μυρωδιά θέλω να τον δουλεύω και το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω meaco 20l platinum. δεν είναι με ζεόλιθο καίει λιγότερο σε ρεύμα και δεν έχω πρόβλημα του να μην δουλεύει σωστά γιατί δεν πέφτει σχεδόν ποτέ το σπίτι κάτω από τους 16 βαθμούς.

Κάνει τρελή δουλειά. Μιλάμε κάθε 2 μέρες αδειάζω κάδο μιας και έχουμε τρελή υγρασία (Αρτα )

Με ζεόλιθο δεν θα έπαιρνα γιατί εκτός από τη μυρωδιά θέλω να τον δουλεύω και το καλοκαίρι.

3 λίτρα την ημέρα δεν την λες και τρελή δουλειά. Με ζεόλιθο , θα μάζευε 8λίτρα/ημέρα δλδ 16 τις 2 ημέρες ενώ εσύ τώρα 6...

 

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος με ζεολιθο βγάζει 8 λίτρα καθημερινά για μια βδομάδα ας πούμε να σηκώσει το χέρι :P

Αυτος που τον εχει σε εργαστηριακεσ συνθηκεσ ΜΟΝΟ (30c/80rh)  :X

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ζεόλιθο πάντως εγώ με συμπιεστή αυτές τις μέρες με αυτήν την υγρασία και θερμοκρασία αδειαζω 2 φορες το 24 Ώρο δηλ 7,6 λίτρα...να ρωτησω κάτι άλλο υπάρχει ενδεχόμενο να μαζέψει μούχλα στο εσωτερικό του αφυγραντηρα??? Έχει ο δικός μου ενα πρόγραμμα για εσωτερικό στέγνωμα...το βάζω που και που ...αλλά αν μαζεύει μούχλα και το δουλευεις δεν εξαπλώνονται οι σπόροι με τον αέρα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λίτρα την ημέρα δεν την λες και τρελή δουλειά. Με ζεόλιθο , θα μάζευε 8λίτρα/ημέρα δλδ 16 τις 2 ημέρες ενώ εσύ τώρα 6...

 

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Εγώ μια χαρά έχω καταλάβει. Απλά εσύ δεν ξέρεις ότι έχω καινούριο σπίτι με πολύ γαματη μόνωση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο...εχω ινβεντορ care 12αρι.

 

Παρατηρησα στην αριστερη γωνια του καδου νερου στον πατο μια μεγαλουτσικη ευθεια πλαστικου που δειχνει σαν να ειναι καμμενη...εχει μαυρισει σαν να περασε κερι απο πανω...καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωματιο 10τμ κανει αυτο https://www.skroutz.gr/s/8148545/Primo-CSQ1303.html

 

Η υγρασια φτανει τα 65% και η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο τους 15 βαθμους.

 

Θα μπορεσει να μου ριξει την υγρασια κατω απο 40%

 

Το δινει τωρα το eshop 55e!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωματιο 10τμ κανει αυτο https://www.skroutz.gr/s/8148545/Primo-CSQ1303.html

 

Η υγρασια φτανει τα 65% και η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο τους 15 βαθμους.

 

Θα μπορεσει να μου ριξει την υγρασια κατω απο 40%

 

Το δινει τωρα το eshop 55e!

ειναι τησ πλακασ αποφυγε το , η αποδοση ειναι πολυ μικρη 0,55 λιτρα. Παρε κατι μεγαλυτερο ή ισο 8-10 λιτρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τησ πλακασ αποφυγε το , η αποδοση ειναι πολυ μικρη 0,55 λιτρα. Παρε κατι μεγαλυτερο ή ισο 8-10 λιτρων

Δηλαδη ποσο θα ριξω την υγρασια? Δεν θα δω διαφορα στο περιβαλλον?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να χρησιμοποιήσεις έναν αφυγραντήρα καλοκαίρι θα πρέπει τα παράθυρα να είναι κλειστά; Μάλλον είναι ηλίθια η ερώτησή μου, ε; Με του που ζεσταίνει λίγο ο καιρός, τα παράθυρα στο σπίτι μου μένουν σχεδόν μόνιμα ανοιχτά, έστω και στην ανάκλιση. Έχει νόημα να λειτουργεί έτσι ο αφυγραντήρας; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω έναν, δεν έχω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι, ούτε μούχλες ούτε νερά στα τζάμια ξερωγώ, απλά είναι κάποιες (όχι λίγες) μέρες που η εξωτερική υγρασία είναι ολίγον μπόλικη (Θεσσαλονίκη ζω), οπότε και η υγρασία εντός από 50-55% που είναι συνήθως ανεβαίνει στο 65-70%, και 75% έχει δείξει το υγρόμετρο κάποια (ελάχιστα) πρωινά όταν ξυπνησα... Με δεδομένο λοιπόν ότι τα παράθυρά μου είναι σχεδόν πάντα ανοιχτά, έχει νόημα να πάρω έναν με συμπιεστή για να δουλεύει και το καλοκαίρι, ή να πάω σε έναν με ζεόλιθο μόνο για τον χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να χρησιμοποιήσεις έναν αφυγραντήρα καλοκαίρι θα πρέπει τα παράθυρα να είναι κλειστά; Μάλλον είναι ηλίθια η ερώτησή μου, ε; Με του που ζεσταίνει λίγο ο καιρός, τα παράθυρα στο σπίτι μου μένουν σχεδόν μόνιμα ανοιχτά, έστω και στην ανάκλιση. Έχει νόημα να λειτουργεί έτσι ο αφυγραντήρας; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω έναν, δεν έχω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι, ούτε μούχλες ούτε νερά στα τζάμια ξερωγώ, απλά είναι κάποιες (όχι λίγες) μέρες που η εξωτερική υγρασία είναι ολίγον μπόλικη (Θεσσαλονίκη ζω), οπότε και η υγρασία εντός από 50-55% που είναι συνήθως ανεβαίνει στο 65-70%, και 75% έχει δείξει το υγρόμετρο κάποια (ελάχιστα) πρωινά όταν ξυπνησα... Με δεδομένο λοιπόν ότι τα παράθυρά μου είναι σχεδόν πάντα ανοιχτά, έχει νόημα να πάρω έναν με συμπιεστή για να δουλεύει και το καλοκαίρι, ή να πάω σε έναν με ζεόλιθο μόνο για τον χειμώνα;

 

Δεν έχει νόημα να βγάζεις την υγρασία από τον αέρα και αυτή να ξαναμπουκάρει από το παράθυρο.

 

 

Και όπως τα περιγράφεις, μάλλον ο αφυγραντήρας δε σου είναι απαραίτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ποσο θα ριξω την υγρασια? Δεν θα δω διαφορα στο περιβαλλον?

Νομιζω οχι, γιατι η αποδοση ειναι παρα πολυ μικρη. Ειναι ικανοποιητικο να το βαλεισ σε μια ντουλαπα και οχι σε ενα δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...