Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ανάκληση δεν αφορά την αγορά των ΗΠΑ και Καναδά; Δεν αφορά άλλες αγορές όπως η ευρωπαϊκή, όπου η τάση είναι 230V και μιλάμε για διαφορετικά προϊόντα. Οπότε γιατί τσεκάρετε τα προϊόντα gree & rohnson που πωλούνται εδώ;


Μετά από 2 μέρες με τον rohnson 9120, έχω διαπιστώσει τα ακόλουθα:

 

Στους 19/20 βαθμούς Κελσίου, η απόδοση είναι κάπου 8-9 λίτρα την ημέρα, όταν λειτουργεί στην χαμηλή σκάλα.Μακριά από τα ονομαστικά 20 λίτρα την μέρα. (Θα δω το καλοκαίρι την απόδοση με θερμοκρασίες κοντά στους 30).

Η κάλυψη του 9120 είναι 2-3 δωμάτια το πολύ (κάπου 40-45 τμ.). Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να καλύψει ολόκληρο το σπίτι (κάπου 120 τμ.), όση ώρα και να λειτουργεί. Αυτά που αναφέρθηκαν στο νήμα ότι ο αέρας με υγρασία θα κινηθεί προς τον αφυγραντήρα, εγώ δεν τα διαπίστωσα.

Ο 9120 δεν προκαλεί κάποια μεταβολή στην θερμοκρασία του χώρου.

Η ένδειξη της υγρασίας δεν συμφωνεί με ένα υγρόμετρο που μπορεί να υπάρχει στον χώρο, συνήθως ο αφυγραντήρας δείχνει χαμηλότερη υγρασία (γύρω στο 5-7% χαμηλότερα, αν και ο μετρητής υγρασίας είναι σε ψηλότερο σημείο). Όμως το τελικό αποτέλεσμα είναι σωστό. Σε δοκιμή που έκανα στην αποθήκη (κάπου 18 τμ), ο αφυγραντήρας ρυθμισμένος στο 50, σε μικρό χρονικό διάστημα την κατέβασε από 80% στα 45% (με τον μετρητή του αφυγραντήρα), και σταμάτησε. Εκείνη την στιγμή ο ανεξάρτητος μετρητής έδειχνε 52% υγρασία.

Από θόρυβο δεν είναι αθόρυβος, θα έλεγα στην χαμηλή σκάλα είναι πιο θορυβώδης από ένα κλιματιστικό ή έναν ανεμιστήρα. Εγώ κοιμήθηκα με τον αφυγραντήρα στο ίδιο δωμάτιο, αλλά αθόρυβος δεν είναι.

 

Σαν συσκευή είναι πολύ ευχαριστημένος, μου αρέσει εμφανισιακά, απλός στην λειτουργία, και βολικός στην μεταφορά (με το χερούλι στο πάνω μέρος). Βέβαια, μετά από όλες αυτές τις δοκιμές 3 μέρες τώρα, έχω αρχίσει να αμφισβητώ το αν χρειάζομαι αφυγραντύρα (γενικά). Η εξωτερική υγρασία αυτές τις μέρες είναι γύρω στο 67%, και επειδή έχω παράθυρα ανοικτά όλη μέρα, βάζοντας τον αφυγραντήρα μόνο το βράδυ, δεν προλαβαίνει να κάνει κάτι σημαντικό. Κατεβάζει την υγρασία κοντά στο 60% σε κάποια δωμάτια γύρω από τον αφυγραντήρα, στα υπόλοιπα είναι γύρω στο 70%. Δηλαδή μια βελτίωση από 7-15 στην ένδειξη υγρασίας (το μέγιστο που έχω δει το πρωί είναι κάπου 77%).

 

Οπότε αφού έχω το συνήθειο να ανοίγω παράθυρα και κάνει καλές μέρες, ίσως δεν αξίζει το ρεύμα που καίει για αυτήν την μικρή μεταβολή την νύχτα. Νομίζω θα μου είναι χρήσιμος περισσότερο αν και όταν κάνει κακοκαιρία και λόγω θέρμανσης δεν θα ανοίγω παράθυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου για τον 9120. Εγώ, τις πρώτες 2 ημέρες τον είχα και δούλευε στο full στο 40% (δεν το έφτασε ποτέ) και το σπίτι μου είναι ημιυπόγειο 45 τετραγωνικών. Από 'κει και πέρα όμως το σχεδόν μόνιμο 80% που είχα δεν το έχω ξαναδεί. Ίσως να φτάσει γύρω στο 74% (με εξωτερικό υγρασιόμετρο) μετά από μαγείρεμα ή μπάνιο αλλά και πάλι με λίγη χρήση το ξαναφέρνει σ' ένα ικανοποιητικό για 'μένα 55%.

 

Μήπως πρέπει να τον αφήσεις να τραβήξει ότι υγρασία υπάρχει αποθηκευμένη σε τοίχους, ντουλάπια, κλπ μέρη του σπιτιού πρώτα και μετά να τον λειτουργείς πολύ λιγότερο όταν βλέπεις ότι χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάκληση δεν αφορά την αγορά των ΗΠΑ και Καναδά; Δεν αφορά άλλες αγορές όπως η ευρωπαϊκή, όπου η τάση είναι 230V και μιλάμε για διαφορετικά προϊόντα. Οπότε γιατί τσεκάρετε τα προϊόντα gree & rohnson που πωλούνται εδώ;

 

Μετά από 2 μέρες με τον rohnson 9120, έχω διαπιστώσει τα ακόλουθα:

 

Στους 19/20 βαθμούς Κελσίου, η απόδοση είναι κάπου 8-9 λίτρα την ημέρα, όταν λειτουργεί στην χαμηλή σκάλα.Μακριά από τα ονομαστικά 20 λίτρα την μέρα. (Θα δω το καλοκαίρι την απόδοση με θερμοκρασίες κοντά στους 30).

Η κάλυψη του 9120 είναι 2-3 δωμάτια το πολύ (κάπου 40-45 τμ.). Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να καλύψει ολόκληρο το σπίτι (κάπου 120 τμ.), όση ώρα και να λειτουργεί. Αυτά που αναφέρθηκαν στο νήμα ότι ο αέρας με υγρασία θα κινηθεί προς τον αφυγραντήρα, εγώ δεν τα διαπίστωσα.

Ο 9120 δεν προκαλεί κάποια μεταβολή στην θερμοκρασία του χώρου.

Η ένδειξη της υγρασίας δεν συμφωνεί με ένα υγρόμετρο που μπορεί να υπάρχει στον χώρο, συνήθως ο αφυγραντήρας δείχνει χαμηλότερη υγρασία (γύρω στο 5-7% χαμηλότερα, αν και ο μετρητής υγρασίας είναι σε ψηλότερο σημείο). Όμως το τελικό αποτέλεσμα είναι σωστό. Σε δοκιμή που έκανα στην αποθήκη (κάπου 18 τμ), ο αφυγραντήρας ρυθμισμένος στο 50, σε μικρό χρονικό διάστημα την κατέβασε από 80% στα 45% (με τον μετρητή του αφυγραντήρα), και σταμάτησε. Εκείνη την στιγμή ο ανεξάρτητος μετρητής έδειχνε 52% υγρασία.

Από θόρυβο δεν είναι αθόρυβος, θα έλεγα στην χαμηλή σκάλα είναι πιο θορυβώδης από ένα κλιματιστικό ή έναν ανεμιστήρα. Εγώ κοιμήθηκα με τον αφυγραντήρα στο ίδιο δωμάτιο, αλλά αθόρυβος δεν είναι.

 

Σαν συσκευή είναι πολύ ευχαριστημένος, μου αρέσει εμφανισιακά, απλός στην λειτουργία, και βολικός στην μεταφορά (με το χερούλι στο πάνω μέρος). Βέβαια, μετά από όλες αυτές τις δοκιμές 3 μέρες τώρα, έχω αρχίσει να αμφισβητώ το αν χρειάζομαι αφυγραντύρα (γενικά). Η εξωτερική υγρασία αυτές τις μέρες είναι γύρω στο 67%, και επειδή έχω παράθυρα ανοικτά όλη μέρα, βάζοντας τον αφυγραντήρα μόνο το βράδυ, δεν προλαβαίνει να κάνει κάτι σημαντικό. Κατεβάζει την υγρασία κοντά στο 60% σε κάποια δωμάτια γύρω από τον αφυγραντήρα, στα υπόλοιπα είναι γύρω στο 70%. Δηλαδή μια βελτίωση από 7-15 στην ένδειξη υγρασίας (το μέγιστο που έχω δει το πρωί είναι κάπου 77%).

 

Οπότε αφού έχω το συνήθειο να ανοίγω παράθυρα και κάνει καλές μέρες, ίσως δεν αξίζει το ρεύμα που καίει για αυτήν την μικρή μεταβολή την νύχτα. Νομίζω θα μου είναι χρήσιμος περισσότερο αν και όταν κάνει κακοκαιρία και λόγω θέρμανσης δεν θα ανοίγω παράθυρα..

Αυτό ακριβως λεω και εγώ όσο αφορα τα τμ κάλυψης που δίνουν οι εταιρείες...είναι ψιλομουφα ....το έως 100 τμ δεν μου αρέσει.. Λοιπον παίξε λίγο με τα προγράμματα που έχει γιατί και ο δικός μου ενω είναι για 35 τμ μου καλύπτει γύρω στα 70....δεν μπορεί ο δικός σου που είναι και 20 λίτρα να μην σου ρίχνει αρκετά σε όλο το σπίτι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

αφου διαβασα πρωτα οοοολες τις σελιδες και η αληθεια ειναι οτι εμαθα πολλα που δεν ειχα ιδεα παρολα αυτα εχω μπερδευτει εξισου!

 

να πω κι εγω τα δικα μου και να ζητησω τη βοηθεια σας

σε σπιτι στα Βριλησσια 1ου οροφου με ακαλυπτη τη βορινη πλευρα και απο κατω πυλωτη με γκαζον!!! με αρκετη υγρασια την βλεπω τις βραδινες εως πρωινες ωρες στα τζαμια των βορινων  μπαλκονοπορτων αλλα κυριως την νιωθω και απο το γεγονος οτι οι παντοφλες μου κολλανε στο παρκε (δεν εχω υγρασιομετρο να σας πω ακριβως, προσφατα μετακομισα), τα τετραγωνικα ειναι 70 και η θερμανση ειναι αυτονομη οποτε αναβω καλοριφερ μονο μολις γυρισω σπιτι απο τη δουλεια δηλαδη μετα τις 17:00 (και μερικες φορες παρατηρω οτι η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη απο την εξωτερικη! υποθετω λογω υπαρξης υγρασιας) 

 

ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης... καταρχην ζεολιθος? η οχι? μου εχουν κανει μια προσφορα για ενα ecoair dd122 simple στα 199 ευρω και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα, αλλα με τρομαζει εντονα το γεγονος της μυρωδιας... δεν εχω μυρισει ποτε και δεν εχω ιδεα πως ειναι, διαβαζω οτι ειναι σαν καμενο πλαστικο αλλα και μονο που σκεφτομαι οτι θα μπαινω σπιτι και παιζει να μυριζει ξενερωνω.

 

επισης οι αφυγραντηρες με ζεολιθο ανεβαζουν εστω και λιγο τη θερμοκρασια οποτε αν το σπιτι μου (πριν γυρισω απο τη δουλεια) εχει πχ 15 βαθμους με την χρηση του αφυγραντηρα θα γλυτωσω και λιγο το πετρελαιο καθως η θερμοκρασια θα εχει ανεβει 1-2 βαθμους σε συνδιασμο με την μη υπαρξη υγρασιας (σκεφτομαι... ισχυει? η οχι?)

 

απ την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι παντα το σπιτι τοσο κρυο παρα μονο οταν γενικα ο καιρος ειναι πολυ υγρος και η θερμοκρασια πολυ χαμηλη, 

 

συγνωμη αν σας επρηξα ρε παιδια αλλα για φωτιστε με αν μπορειτε

 

ευχαριστω

Μιχαλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

αφου διαβασα πρωτα οοοολες τις σελιδες και η αληθεια ειναι οτι εμαθα πολλα που δεν ειχα ιδεα παρολα αυτα εχω μπερδευτει εξισου!

 

να πω κι εγω τα δικα μου και να ζητησω τη βοηθεια σας

σε σπιτι στα Βριλησσια 1ου οροφου με ακαλυπτη τη βορινη πλευρα και απο κατω πυλωτη με γκαζον!!! με αρκετη υγρασια την βλεπω τις βραδινες εως πρωινες ωρες στα τζαμια των βορινων  μπαλκονοπορτων αλλα κυριως την νιωθω και απο το γεγονος οτι οι παντοφλες μου κολλανε στο παρκε (δεν εχω υγρασιομετρο να σας πω ακριβως, προσφατα μετακομισα), τα τετραγωνικα ειναι 70 και η θερμανση ειναι αυτονομη οποτε αναβω καλοριφερ μονο μολις γυρισω σπιτι απο τη δουλεια δηλαδη μετα τις 17:00 (και μερικες φορες παρατηρω οτι η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη απο την εξωτερικη! υποθετω λογω υπαρξης υγρασιας) 

 

ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης... καταρχην ζεολιθος? η οχι? μου εχουν κανει μια προσφορα για ενα ecoair dd122 simple στα 199 ευρω και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα, αλλα με τρομαζει εντονα το γεγονος της μυρωδιας... δεν εχω μυρισει ποτε και δεν εχω ιδεα πως ειναι, διαβαζω οτι ειναι σαν καμενο πλαστικο αλλα και μονο που σκεφτομαι οτι θα μπαινω σπιτι και παιζει να μυριζει ξενερωνω.

 

επισης οι αφυγραντηρες με ζεολιθο ανεβαζουν εστω και λιγο τη θερμοκρασια οποτε αν το σπιτι μου (πριν γυρισω απο τη δουλεια) εχει πχ 15 βαθμους με την χρηση του αφυγραντηρα θα γλυτωσω και λιγο το πετρελαιο καθως η θερμοκρασια θα εχει ανεβει 1-2 βαθμους σε συνδιασμο με την μη υπαρξη υγρασιας (σκεφτομαι... ισχυει? η οχι?)

 

απ την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι παντα το σπιτι τοσο κρυο παρα μονο οταν γενικα ο καιρος ειναι πολυ υγρος και η θερμοκρασια πολυ χαμηλη, 

 

συγνωμη αν σας επρηξα ρε παιδια αλλα για φωτιστε με αν μπορειτε

 

ευχαριστω

Μιχαλης

καταρχην παρε ενα υγρασιομετρο-θερμομετρο για να εισαι σιγουρος για θερμοκρασια -υγρασια....εχει σε πολυκαταστημα παιδικων γυρω στα 12 ευρω ........να ξερεις οτι με ζεολιθο καιει παραπανω ρευμα αλλα δουλευει καλυτερα σε χαμηλες θερμοκρασιες...αποψη μου ειναι οτι για αθηνα και αττικη γενικοτερα με συμπιεστη ειναι καλυτερα γιατι εχει υψηλες θερμοκρασιες γενικοτερα....ποσο μαλον σε ενα σπιτι με θερμανση πιστευω οτι θα δουλεψει αρκετα καλα και αυτος με συμπιεστη.....τωρα αν παιζουν θερμοκρασιες κατω απο 15 σιγουρα ζεολιθος ειναι μονοδρομος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην παρε ενα υγρασιομετρο-θερμομετρο για να εισαι σιγουρος για θερμοκρασια -υγρασια....εχει σε πολυκαταστημα παιδικων γυρω στα 12 ευρω ........να ξερεις οτι με ζεολιθο καιει παραπανω ρευμα αλλα δουλευει καλυτερα σε χαμηλες θερμοκρασιες...αποψη μου ειναι οτι για αθηνα και αττικη γενικοτερα με συμπιεστη ειναι καλυτερα γιατι εχει υψηλες θερμοκρασιες γενικοτερα....ποσο μαλον σε ενα σπιτι με θερμανση πιστευω οτι θα δουλεψει αρκετα καλα και αυτος με συμπιεστη.....τωρα αν παιζουν θερμοκρασιες κατω απο 15 σιγουρα ζεολιθος ειναι μονοδρομος.......

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου 

 

τα διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες αυτα που μου απαντησες και επισης επειδη ειδα οτι εχεις παρει τον mitsubishi ηθελα να σε ρωτησω αν τον προτινεις για την περιπτωση μου, δηλαδη οσες μερες του χειμωνα θα εχει απο 13 μεχρι 17 πχ θα κανει δουλεια? η τσαμπα τα εξτρα χρηματα που εχει, σε ρωταω κυριως γιατι ειδα οτι αυτος εχει λειτουργεια αναλογα με την θερμοκρασια

 

οσο αφορα στη μυρωδια του ζεολιθου εχεις να μου πεις κατι? καμια εμπειρια?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου 

 

τα διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες αυτα που μου απαντησες και επισης επειδη ειδα οτι εχεις παρει τον mitsubishi ηθελα να σε ρωτησω αν τον προτινεις για την περιπτωση μου, δηλαδη οσες μερες του χειμωνα θα εχει απο 13 μεχρι 17 πχ θα κανει δουλεια? η τσαμπα τα εξτρα χρηματα που εχει, σε ρωταω κυριως γιατι ειδα οτι αυτος εχει λειτουργεια αναλογα με την θερμοκρασια

 

οσο αφορα στη μυρωδια του ζεολιθου εχεις να μου πεις κατι? καμια εμπειρια?

 

ευχαριστω

πηρα τον μιτσουμπισι γιατι πραγματικα εχει τον ποιο λιγο θορυβο αυτο ηταν το βασικοτερο κριτιριο μου,γνωριζωντας οτι καλυπτει μονο 35 τμ πραγματικα....εγω εχω θεμα στην κρεβατοκαμαρα και παιδικο οποτε εκει που τον τοποθετησα καλυπτει και τα 2 δωματια ανετα ...δεν ξερω την διαρυθμιση του σπιτιου σου να σου πω αν σε καλυπτει....προσωπικα δεν πιστευω αυτα που λεν οτι καλυπτουν 120-150 τμ γιατι αν το βαλεις πχ στο 55 υγρασια αυτοματο μολις πιασει 54 υγρασια γυρω απο τον αφυγραντηρα θα κλεισει και αποκλειεται 3 δωματια παραπερα να εχει κατεβασει 54 υγρασια....σιγουρα θα ριξει την υγρασια αλλα οχι οτι θα αποδοσει το ιδιο σε ολο το σπιτι.....για ζεολιθο δεν ξερω να σου πω αλλα νομιζω οτι χρειαζεσαι με συμπιεστη για να τον δουλεψεις αρκετα χωρις να καιει αρκετα,,,παρε ενα υγρασιομετρο -θερμομετρο για να εισαι σιγουρος ..σιγουρα ο ζεολιθος καιει παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

αφου διαβασα πρωτα οοοολες τις σελιδες και η αληθεια ειναι οτι εμαθα πολλα που δεν ειχα ιδεα παρολα αυτα εχω μπερδευτει εξισου!

 

να πω κι εγω τα δικα μου και να ζητησω τη βοηθεια σας

σε σπιτι στα Βριλησσια 1ου οροφου με ακαλυπτη τη βορινη πλευρα και απο κατω πυλωτη με γκαζον!!! με αρκετη υγρασια την βλεπω τις βραδινες εως πρωινες ωρες στα τζαμια των βορινων  μπαλκονοπορτων αλλα κυριως την νιωθω και απο το γεγονος οτι οι παντοφλες μου κολλανε στο παρκε (δεν εχω υγρασιομετρο να σας πω ακριβως, προσφατα μετακομισα), τα τετραγωνικα ειναι 70 και η θερμανση ειναι αυτονομη οποτε αναβω καλοριφερ μονο μολις γυρισω σπιτι απο τη δουλεια δηλαδη μετα τις 17:00 (και μερικες φορες παρατηρω οτι η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη απο την εξωτερικη! υποθετω λογω υπαρξης υγρασιας) 

 

ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης... καταρχην ζεολιθος? η οχι? μου εχουν κανει μια προσφορα για ενα ecoair dd122 simple στα 199 ευρω και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα, αλλα με τρομαζει εντονα το γεγονος της μυρωδιας... δεν εχω μυρισει ποτε και δεν εχω ιδεα πως ειναι, διαβαζω οτι ειναι σαν καμενο πλαστικο αλλα και μονο που σκεφτομαι οτι θα μπαινω σπιτι και παιζει να μυριζει ξενερωνω.

 

επισης οι αφυγραντηρες με ζεολιθο ανεβαζουν εστω και λιγο τη θερμοκρασια οποτε αν το σπιτι μου (πριν γυρισω απο τη δουλεια) εχει πχ 15 βαθμους με την χρηση του αφυγραντηρα θα γλυτωσω και λιγο το πετρελαιο καθως η θερμοκρασια θα εχει ανεβει 1-2 βαθμους σε συνδιασμο με την μη υπαρξη υγρασιας (σκεφτομαι... ισχυει? η οχι?)

 

απ την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι παντα το σπιτι τοσο κρυο παρα μονο οταν γενικα ο καιρος ειναι πολυ υγρος και η θερμοκρασια πολυ χαμηλη, 

 

συγνωμη αν σας επρηξα ρε παιδια αλλα για φωτιστε με αν μπορειτε

 

ευχαριστω

Μιχαλης

Θελεις με συμπιεστη 20λιτρο, αλλα με οχι σταθερη θερμανση σε συμφερει να πασ σε χωρισ συμπιεστη αντι για 7 λιτρο , πηγαινε σε 8 λιτρο (Meaco & Inventor) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά ψηφιακά υγρόμετρα έχει το λερού μερλίν με 6 ευρώ. Τα ίδια λίγο πιο ακριβά τα βρίσκεις και στο πράκτικερ. Ενσωματώνουν και την μπαταρία, και κρατάνε χρόνια. Ήδη το πιο παλιό που έχω αγοράσει κλείνει τα 2 χρόνια.

 

Καλό είναι να υπάρχει μια εκτίμηση θερμοκρασίας και υγρασίας πριν την αγορά αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα meaco dd8l η invertor rise σωστα?

 

ξερει οποιος τους εχει και τους 2 να μου πει για αυτη την περιβοητη μυρωδια?

Ναι για αυτα τα 2 μοντελα σου λεω

 

Αν βαλεισ τον αφυγραντηρα με ζεολιθο να δουλεψει 5 ωρεσ σε ανοικτο χωρο ιδανικα. Η μυρωδια θα εξαφανιστει γιατι απλα θα τον αερισεισ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα meaco dd8l η invertor rise σωστα?

 

ξερει οποιος τους εχει και τους 2 να μου πει για αυτη την περιβοητη μυρωδια?

Ποιά μυρωδιά;;;

 

Εγω εχω τον ddl8 και δεν εχω παρατηρησει κατι.

 

Ίσως να μυρισει την πρώτη φορά που θα λειτουργήσει όπως κάθε συσκευή αλλά εγω πραγματικά δεν θυμαμαι να διαπιστωσα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συσκευεσ που εχουνε Ζεολιθο ειναι φυσιολογικο να μυριζουνε ο λογος ειναι οτι ο αφυγραντηρασ που αγοραζουμε εχει φτιαχθει πριν 6μηνεσ με ενα χρονο, συσκευάστηκε και μπήκε στη συσκευασία.

Ειναι λογικο η μυρωδια να εχει συσσωρευθεί , αν τον ανοιξουμε και το βαλουμε κατευθειαν σε ενα κλειστο χωρο θα διαχυθει αυτη η μυρωδια μεσα στο χωρο μασ και το προιον δεν θα εχει ξεμυρισει.

Αρα αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να τον αερισουμε καλα πριν τη πρωτη χρηση

Το παραπανω εχει εφαρμοστει σε διαφορεσ μαρκεσ(meaco,inventor,delonghi) απο φιλουσ μου και δουλεψε μια χαρα

 

Αν βαλεισ τον αφυγραντηρα με ζεολιθο να δουλεψει 5 ωρεσ σε ανοικτο χωρο ιδανικα. Η συσσωρευμένη   μυρωδια θα εξαφανιστει γιατι απλα θα τον αερισεισ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ddl8l εδώ και πολύ καιρό. Όλα καλά. Θέλει 3-4 μήνες για να φύγει η μυρωδιά τελείως.

Μόνο στις πρώτες χρήσεις μπορεί να είναι λίγο ενοχλητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...