Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δες και αυτους ειναι ψιλοεπαγγελματικοι αλλα νομιζω αρκετα δυνατοι..http://www.masterheaters.gr/product-category/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-master/

συμφωνω μαζι σου απλως δεν καταλαβαινω πως καποιες εταιρειες γραφουν αποδοση 250 κμ αερα αποδοση 40 τμ και καποιες αλλες αποδοση 280 κμ αποδοση 120τμ....και εδω μια αποψη απο αλλο φορουμ για την αποδοση αφυγραντηρων...http://www.michanikos.gr/topic/44391-%CE%A3%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

 

 

Η εξηγηση που δινει ο φιλοσ δεν εχει βαση και ο λογοσ ειναι απλοσ κανεισ πραξεισ σε ενα αυθερετο γεγονοσ/αποτελεσμα που ειναι τα μ2 καλυψησ και βγαζει δεικτεσ αποδοσης.

Τα σταθερα στοιχεια που δεν τιθονται αμφισβητησης ειναι οτι η παροχη ανεμιστηρα ειναι Χ μ3 αερα , επισης οτι η εναλλαγη αερα ή το περασμα του αερα του συνολικου του χωρου μπορει να ετιτευχθει σε 1 ωρα ειναι τοσο (βλέπε τη πραξη στο παραπανω post moy)

 

Τι σου λεει ενας αφυγραντηρας οτι εχω αποδοση 20 λιτρα την ημερα , δηλαδη 20λιτρα/24 ωρεσ= 0,83λιτρα την ωρα στους 30 C / 80 % RH

 

Για να πετυχω αυτο το αποτελεσμα πρεπει να περασω απο τα στοιχεια μου σαν αφυγραντηρασ τα m3 ολου του χωρου σε 1 ωρα

 

Παραδειγμα έχω χώρο 100 μ2 * 2,8 μ υψος = 280 μ3 αρα αν παρω ενα 10λιτρο με αποδοση ανεμιστηρα 100μ3/2,8 τυπικο υψοσ χωρου=αποδοση για 35 μ2 

Αρα τα  35μ2 καλυψη / 100μ2 σπιτι = 35% θα καλύψω μονο το 35% του σπιτιου μου στη 1 ωρα λειτουργιασ

 

Αυτο σημαινει οτι θα κανω αφυγρανση και σε μεγαλυτερο χωρο αλλα σε ποιο αργο χρονο και με συνεχη λειτουργια σαν αφυγραντηρασ , με μεγαλυτερη καταπονηση και μικροτερο χρονο ζωης γιατι λειτουργω συνεχεια 

Καλησπέρα ξανά, τι προτείνετε εκ των δύο σε σπίτι 100τμ με θερμοκρασία 17-20; INVENTOR EVA DE-MDDF20 ή  ROHNSON 9120 Ευπρόσδεκτη και τρίτη επιλογή!

και για τουσ 2 ακουγονται καλα λογια , διαφορες που μπορω να σου βρω απο τισ τεχνικεσ διαφορεσ των καταλογων τους ειναι οτι ο inventor εχει ιονιστη και εξυπνη αφυγρανση (το εχει και ο ακριβοσ rohnson 9220 και ο Mitshubishi)

 

H  λειτουργία έξυπνης αφύγρανσης κανει τη συσκευή να προσαρμόζει την υγρασία στο χώρο σύμφωνα με τα επίπεδα ανετης θερμοκρασίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρίς μεγάλο πρόβλημα υγρασίας αλλά για καλυτέρη ποιότητα ζωής πχ αναπνευστικό, βήχα και πόνο στα κόκκαλα,

σκέφτηκα να πάρω έναν αφυγραντήρα.

Το σπίτι 75τμ.

 

Δεν έχω ιδέα από τύπους και μάρκες.

Στο skroutz βλέπω αρκετοί προτιμούν τους meaco.

Πχ Meaco DD8L και Meaco 20L Platinum

Ποια η διαφορά τους στην πράξη; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς μεγάλο πρόβλημα υγρασίας αλλά για καλυτέρη ποιότητα ζωής πχ αναπνευστικό, βήχα και πόνο στα κόκκαλα,

σκέφτηκα να πάρω έναν αφυγραντήρα.

Το σπίτι 75τμ.

 

Δεν έχω ιδέα από τύπους και μάρκες.

Στο skroutz βλέπω αρκετοί προτιμούν τους meaco.

Πχ Meaco DD8L και Meaco 20L Platinum

Ποια η διαφορά τους στην πράξη; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Η εξής εικόνα θα σε καθοδηγήσει (ουσιαστικά θα κριθεί από την θερμοκρασία του σπιτιού σου):

 

dehumidification-graph.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που ενδιαφερεται καποιος,δινω σφραγισμενο τον invetor care de-mdt 12 στα 140 ευρω,λογω μη χρησιμοτητας τελικα.τιμη καινουριου 170.Εννοειται με απιδειξη και φουλ εγγυηση...οποιος ενδιεφερεται ας στειλει μηνυμα...


-αποδειξη-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Μετακόμισα πρόσφατα στα Μελίσσια και η περιοχή αλλά και το σπίτι έχει αρκετή υγρασία. Άρχισα να ψάχνω κι εγώ τις τελευταίες μέρες για αφυγραντήρες, Το σπίτι είναι 115 τετραγωνικά. Η θερμοκρασία δεν πέφτει συνήθως κάτω από τους 17 βαθμούς. Σε κάποια μαγαζιά που ρώτησα μου πρότειναν κάποιους π.χ. (http://e-ilektragora.skroutzstore.gr/p.AFYGRANTIRAS-ROHNSON-R9120.1214970.html). 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου προτείνει κάτι???

Ευχαριστώ

φιλε μου και εγω μελισσια μενω ψηλα και εχει πολυ υγρασια.μετα απο δοκιμες (και μια απο αυτες ηταν και ο συγκεκριμενος rohnson) κατεληξα στον olimpia splendid super.ηταν μεγαλο το χρονικο διαστημα που το εψαξα και πηρα καποιους αφυγραντηρες απο κοτσοβολο για δοκιμη και καποιους απο φιλους και ημουν αναμεσα και στον meaco 20L αλλα πηγα στον splendid κυριως λογο θορυβου  και κανα δυο αλλα καλα ποθ λεει.το μονο που θα ηθελα να εχει απο τον meaco ειναι ο αυτοματισμος του να τσεκαρει την υγρασια ανα 30 λεπτα μονο αυτο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το σπίτι μου είναι 3 όροφο 200τμ (3υπ, 2 σαλόνια 1 κουζίνα 3wc), θα αποδώσει ένα μηχάνημα το οποίο να καλύπτει τα τμ ή θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά μηχάνημα για κάθε όροφο ; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα μεγάλο νήμα, μου πήρε 1,5 μέρα να διαβάσω 83 σελίδες. Αγόρασα και εγώ χθες έναν (τον rohson 9120), βασικό κριτήριο η κατανάλωση (οριακά κάτω από τα 300 W) και τα 4 χρόνια εγγύηση.

 

Περιμένω το θέμα με τον μετρητή υγρασίας (αν και έχω καταλάβει ότι αν δεν υπάρχει ροή αέρα όλοι λάθος ένδειξη δίνουν). Θα δείξει...

 

Πρόβλημα με υγρασία δεν ήξερα ότι είχα (δηλαδή δεν έχω υγρασίες σε τοίχους/τζάμια/ντουλάπες/μπάνιο, κλπ), αλλά μιας και έβαλα εδώ και μερικές βδομάδες υγρόμετρα σε 2-3 δωμάτια, βλέπω σταθερά τα πρωινά από 66% μέχρι 78%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το σπίτι μου είναι 3 όροφο 200τμ (3υπ, 2 σαλόνια 1 κουζίνα 3wc), θα αποδώσει ένα μηχάνημα το οποίο να καλύπτει τα τμ ή θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά μηχάνημα για κάθε όροφο ; ευχαριστώ 

εναν για καθε οροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κλωνοσ του Gree ειναι ο Rhonson

 

 

Gree Reannounces Dehumidifier Recall Due to Serious Fire and Burn Hazards; More Fires and Property Damage Reported

About 2.5 million in the United States and 55,000 in Canada (This recall was first announced in September 2013, updated in October 2013 and expanded in January 2014)

 

http://www.cpsc.gov/en/Recalls/2014/Gree-Reannounces-Dehumidifier-Recall/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gree Reannounces Dehumidifier Recall Due to Serious Fire and Burn Hazards; More Fires and Property Damage Reported

About 2.5 million in the United States and 55,000 in Canada (This [/size]recall was first announced in September 2013, updated in October 2013 and [/size]expanded in January 2014)[/size]

 

http://www.cpsc.gov/en/Recalls/2014/Gree-Reannounces-Dehumidifier-Recall/

Ωχ τις δύο πρώτες μέρες τον είχα αφήσει ανοικτό τώρα συνήθως ανοίγει μόνο όταν είμαι σπίτι λες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα προχθές τον Rohnson R9120 μετά από 2 ημέρες σχεδόν συνεχούς λειτουργίας μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' τη λειτουργία του. Μένω σε ημιυπόγειο και τα πρωινά η υγρασία ήταν μόνιμα περίπου στο 80%

 

Πλέον την έχω φέρει στο 50 - 55% και πραγματικά νοιώθω μεγάλη διαφορά στο σπίτι.

 

Διάβασα και τις 83 σελίδες και μπορώ να πω ότι έκανα την "καλύτερη" αγορά. Διάβασα για τις κοροϊδίες των Ελληνικών αντιπροσωπειών όσον αφορά στα Watts των μηχανημάτων, τις διαφορές ζεόλιθου / κομπρέσορα και την υποτιθέμενη καλυπτικότητα σε m2 και όλα αυτά σε σχέση απόδοσης / τιμής και κατέληξα στον Rohnson R9120 για τα δικά μου δεδομένα.

 

Για την ανάκληση της Gree που αναφέρεται παραπάνω, δεν περιλαμβάνει (ευτυχώς) τα πιο διάσημα μοντέλα (9112, 9120 και 9220 Genius) και αυτό το τσέκαρα απ' τους κωδικούς σ' αυτό το link του φίλου που αγόρασε τον κλώνο...

( https://drive.google.com/file/d/0B4DYyhfgli1uUmMtSFdHV1BqeTA/view ) οπότε όλα καλά κι απ' αυτό το άγχος!

 

Για 'μένα, σε συνθήκες άνω των 16 - 17 βαθμών κελσίου και με υγρασία άνω του 65% άξιζε να πάρω αφυγραντήρα με κομπρέσορα. Σ' αυτά τα δεδομένα είχα να επιλέξω ανάμεσα στους 20άρηδες (lt/day) Meaco, Rohnson και Inventor EVA. Για τον λίγο καιρό (πάω για 3η μέρα) που λειτουργώ τον Rohnson, θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά μου. Έχω αδειάσει ήδη 2,5 φορές το δοχείο του (4,2 λίτρων) και πλέον απλά συντηρεί την υγρασία στο 55% δουλεύοντας σχεδόν ανά δεκάλεπτο στο low (αρκετά αθόρυβη λειτουργία) για περίπου 10 λεπτά. Να σημειώσω ότι ένας θετικός παράγοντας για τη διευκόλυνση της λειτουργίας του είναι ότι το σπίτι μου είναι χαμηλοτάβανο (2,5 μέτρα ύψος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που το κατάλαβες; όλοι οι κωδικοί είναι διαφορετικοί. Εμένα ο ronshon είναι 16 λίτρα, άρα με τα δύο μοντέλα που είναι 30 pint = 17 λίτρα θα τσεκάρω. Πάντως και μόνο με την ιδέα ότι μπορεί στον ύπνο ή όταν λείπεις οτι μπορείς να πάρεις φωτιά δεν λέει. Η ελληνική νομοθεσία άραγε τη λέει για ηλεκτρικές συσκευές που μπορεί ναι μεν να υπάρχει θέμα αλλά αν δεν είναι κανείς σπίτι τότε;; βέβαια αν καεί το σπίτι είσαι δεν είσαι μέσα...

(θα δω ίσως επικοινωνήσω με κοτσοβολο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα απ' αυτούς τους κωδικούς, οι οποίοι στο link με αυτούς που έχουν ανακληθεί δεν υπάρχουν.

 

"∆ιατίθεται σε τέσσερα μοντέλα,
το GDN10AH (10 lt/ημέρα),
το GDN12AH (12 lt/ημέρα),
το GDN20AH (20 lt/ημέρα) και
το GDN24AH (24 lt/ημέρα) τα οποία καλύπτουν 
πλήρως τις ανάγκες χώρων έως 35 m2, 45 m2, 55
και 65 m2 αντίστοιχα (εργοστασιακή μέτρηση)."
 
Συγκεκριμένα τα μοντέλα που ξεκινάνε με GDN στην ονομασία ξεκινάνε απ' το GDN40 και τελειώνουν στο GDN70. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με, γιατί κι εγώ τον αντίστοιχο GDN20 της Gree έχω σε Rohnson (R9120)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...