Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια. εχω και εγω θεμα υγρασιας στο σπιτι μεσα σε 3 μηνες επιασε μουχλα το μπανιο στο ταβανι. βασικα το σπιτι εγινε ανακαινηση με παραθυρα pvc αλλα η πολυκατοικια ειναι παλια. αποφασισα και πηρα εναν inventor 16 l m/24 ωρο τον eva. ειναι με συμπιεστη. βασικα η θερμοκρασια του σπιτιου παιζει απο 17-18 μεχρι 21-22 αλλα των εχω 3 μερες και δουλευει συνεχεια δεν εχει σταματησει καθολου απο 70 υγρασια πηγε στο 55 και κυμενετε εκει γυρω 55 με 60 ειναι καλα???η επρεπε να παρω χωρις συμπιεστη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανερχομαι για τον ινβεντορ τον 12αρη. Αρκετα ικανοποιημενος.

Πηγε την υγρασια απο 80 στο 50 σε ενα 24ωρο περιπου...απο τοτε αναβει κ σβηνει αναλογα το επιθυμητο οριο.

Καλη κατασκευη.δεν τριζει. Το ρολοι της δεη ισα που γυρναει, 3 χρονια εγγυηση, πιστευω θα τα βγαλει τα λεφτα του ..

Ποσο ειναι καλο ποσοστο;;;45%;;να τον αφησω να παλευει να τα φτασει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω τελείωσε η συγκεκριμένη προσφορά από κοτσοβολο.

Ο rohnson 9116 αξίζει την αγορά του. Μέτρια προς καλά πλαστικά δεν τριζει, συντονίζει κάτι. Έγιναν διάφορα τεστ (και του μπάνιου) η κατανάλωση δεν ξέφυγε από την αναγραφομενη. Η διαφορά όμως με τις 3 σκάλες που έχει είναι 20-25 βατ. Λογικό αφού η κύρια κατανάλωση είναι στο μοτέρ και όχι στο φτερό. Θόρυβος στην μεγάλη σκάλα είναι αρκετός. Ενός σύγχρονου αποροφητηρα θα έλεγα. Στην μικρή κλιματιστικό. Το υγρομετρο φαίνεται να είναι ακριβές με εξωτερικό που συγκρινα...

Όταν πιάσει επιθυμητή υγρασία δουλεύει για 3 λεπτά το φτερό και αν δεν αλλάξει κάτι κλείνει τελείως μέχρι η υγρασία να ανέβει 5 μονάδες από την επιθυμητή που έχουμε ορίσει. Μέχρι τα 40 τετραγωνικά την πιάνει πολύ γρήγορα (με εξωτερική υγρασία 90%+,) στα 70 ζορίζεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Μετακόμισα πρόσφατα στα Μελίσσια και η περιοχή αλλά και το σπίτι έχει αρκετή υγρασία. Άρχισα να ψάχνω κι εγώ τις τελευταίες μέρες για αφυγραντήρες, Το σπίτι είναι 115 τετραγωνικά. Η θερμοκρασία δεν πέφτει συνήθως κάτω από τους 17 βαθμούς. Σε κάποια μαγαζιά που ρώτησα μου πρότειναν κάποιους π.χ. (http://e-ilektragora.skroutzstore.gr/p.AFYGRANTIRAS-ROHNSON-R9120.1214970.html). 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου προτείνει κάτι???

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λίτρα βαριά 70 τετραγωνικά ίσως λέω και πολλά... Αναλόγως διαμόρφωση σπιτιού (και εξωτερικής υγρασιάς) καλύτερα δύο ιδικά αν υπάρχει πρόβλημα με υπνοδωμάτια και θέλεις εκεί κάτι.. Όσο ποιο πολλά λίτρα ανεβαίνει και ο θόρυβος... Βέβαια και με αυτό που έγραψες θα κάνεις δουλειά σε κάποιο βαθμό... Είναι σαν να βάλεις 10ρι κλιματιστικό στον ίδιο χώρο. Αν δεν έχεις απώλειες (καινούργια κατασκευή και δεν έχει έξω 40 βαθμούς) κάποια στιγμή θα πιάσει ότι του έχεις ορίσει ή μπορεί και να δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο χωρίς ποτέ να πιάσει τον στόχο....

Κοίτα προηγούνται ποστ και θα βγάλεις άκρη πόσα λίτρα αφυγραντήρα θέλεις για τον χώρο σου... Η μάρκα μικρό ρόλο παίζει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανερχομαι για τον ινβεντορ τον 12αρη. Αρκετα ικανοποιημενος.

Πηγε την υγρασια απο 80 στο 50 σε ενα 24ωρο περιπου...απο τοτε αναβει κ σβηνει αναλογα το επιθυμητο οριο.

Καλη κατασκευη.δεν τριζει. Το ρολοι της δεη ισα που γυρναει, 3 χρονια εγγυηση, πιστευω θα τα βγαλει τα λεφτα του ..

Ποσο ειναι καλο ποσοστο;;;45%;;να τον αφησω να παλευει να τα φτασει;;

εχω τόν ιδιο ,  πολύ καλός ειναι αλλά δέν δείχνει σωστά τό υγρασιόμετρό  του , αν εχεις καλό εξωτερικο υγρασιομετρο  θά δείς οτι εχει απόκλιση 15% μέ 20 % ,  κ σέ φίλο μου τό ιδιο πρόβλημα εχει κ αυτός μέ τήν ενδειξη , εγώ τόν ρυθμίζω στό 55%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://drive.google.com/file/d/0B4DYyhfgli1uUmMtSFdHV1BqeTA/view

 

Κλώνος του rohnson που πήρα και φαίνεται επίσης ποια είναι τα λίτρα τετραγωνικά...

Όσο αφορα τα τετραγωνικά κάλυψης νομιζω οτι υπάρχει λίγο μπέρδεμα... Εγώ όπως έγραψα σε παλιότερα ποστ δεν ξέρω τι να πιστέψω...καποιες εταιρείες νομίζω οτι εσκεμμένα συγχέουν τα τμ κάλυψης με τα τμ πραγματικης απόδοσης..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε ξανα προσεγγισει το θεμα αρκετεσ φορεσ για τα μ2 που μπορει να καλυψει σωστα ενασ αφυγραντηρασ

για ενα σπιτι στα 2,8 μετρα υψοσ με υγρασια εωσ 85% και οχι για καποια επαγγελματικη χρηση 

 

ο 10 λιτροσ καλυπτει max 20-25 m2

o 16 λιτροσ καλυπτει max 30-35 m2

o 20 λιτροσ καλυπτει max 40-50 m2

o 30 λιτροσ καλύπτει max 60-75 m2

 

Η λογικη βασιζεται στα μ3/ωρα του ανεμιστηρα σε αναλογια τα μ3 του χωρου κάλυψης (μ2*υψος)

 

παραδειγμα   αφυγραντηρασ χχχχ  αποδοση ανεμιστηρα 150 μ3/ωρα / 2,8 μ υψος χωρου  = 53 μ2 καλυψησ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, Θέλω να αγοράσω ένα αφυγραντήρα για το σπίτι μου που είναι 145 τετραγωνικά και θα ήθελα την γνώμη σας στην επιλογή: 

1) Philco http://www.electromania.com.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4767&category_id=29&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=203

 

2) INVERTOR  http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/power-30-afygrantiras-30lit-kalypsis-eos-180-tm-se-3-atokes-doseis

 

 και οι δύο είναι με συμπιεστή. Μένω στον 1ο και απο πάνω έχω ταράτσα(όχι καλά μονωμένη) και γύρο γύρο οι τοίχοι μου αερίζονται από όλες τις πλευρές με αποτέλεσμα να έχω θερμοκρασίες απο 13c μεχρι 16c το χειμώνα. Αν πάρω χωρίς συμπιεστή έχετε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα και για τα τετραγωνικά του σπιτιού; ή να πάρω ένα απο τους δυο παραπάνω;

δες και αυτους ειναι ψιλοεπαγγελματικοι αλλα νομιζω αρκετα δυνατοι..http://www.masterheaters.gr/product-category/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-master/

Το εχουμε ξανα προσεγγισει το θεμα αρκετεσ φορεσ για τα μ2 που μπορει να καλυψει σωστα ενασ αφυγραντηρασ

για ενα σπιτι στα 2,8 μετρα υψοσ με υγρασια εωσ 85% και οχι για καποια επαγγελματικη χρηση 

 

ο 10 λιτροσ καλυπτει max 20-25 m2

o 16 λιτροσ καλυπτει max 30-35 m2

o 20 λιτροσ καλυπτει max 40-50 m2

o 30 λιτροσ καλύπτει max 60-75 m2

 

Η λογικη βασιζεται στα μ3/ωρα του ανεμιστηρα σε αναλογια τα μ3 του χωρου κάλυψης (μ2*υψος)

 

παραδειγμα   αφυγραντηρασ χχχχ  αποδοση ανεμιστηρα 150 μ3/ωρα / 2,8 μ υψος χωρου  = 53 μ2 καλυψησ

συμφωνω μαζι σου απλως δεν καταλαβαινω πως καποιες εταιρειες γραφουν αποδοση 250 κμ αερα αποδοση 40 τμ και καποιες αλλες αποδοση 280 κμ αποδοση 120τμ....και εδω μια αποψη απο αλλο φορουμ για την αποδοση αφυγραντηρων...http://www.michanikos.gr/topic/44391-%CE%A3%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά, τι προτείνετε εκ των δύο σε σπίτι 100τμ με θερμοκρασία 17-20; INVENTOR EVA DE-MDDF20 ή  ROHNSON 9120 Ευπρόσδεκτη και τρίτη επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...