Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, Θέλω να αγοράσω ένα αφυγραντήρα για το σπίτι μου που είναι 145 τετραγωνικά και θα ήθελα την γνώμη σας στην επιλογή: 

1) Philco http://www.electromania.com.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4767&category_id=29&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=203

 

2) INVERTOR  http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/power-30-afygrantiras-30lit-kalypsis-eos-180-tm-se-3-atokes-doseis

 

 και οι δύο είναι με συμπιεστή. Μένω στον 1ο και απο πάνω έχω ταράτσα(όχι καλά μονωμένη) και γύρο γύρο οι τοίχοι μου αερίζονται από όλες τις πλευρές με αποτέλεσμα να έχω θερμοκρασίες απο 13c μεχρι 16c το χειμώνα. Αν πάρω χωρίς συμπιεστή έχετε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα και για τα τετραγωνικά του σπιτιού; ή να πάρω ένα απο τους δυο παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας, Θέλω να αγοράσω ένα αφυγραντήρα για το σπίτι μου που είναι 145 τετραγωνικά και θα ήθελα την γνώμη σας στην επιλογή:

1) Philco http://www.electromania.com.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4767&category_id=29&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=203

 

2) INVERTOR http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/power-30-afygrantiras-30lit-kalypsis-eos-180-tm-se-3-atokes-doseis

 

και οι δύο είναι με συμπιεστή. Μένω στον 1ο και απο πάνω έχω ταράτσα(όχι καλά μονωμένη) και γύρο γύρο οι τοίχοι μου αερίζονται από όλες τις πλευρές με αποτέλεσμα να έχω θερμοκρασίες απο 13c μεχρι 16c το χειμώνα. Αν πάρω χωρίς συμπιεστή έχετε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα και για τα τετραγωνικά του σπιτιού; ή να πάρω ένα απο τους δυο παραπάνω;

Δες και την ενναλακτικη αγορά 2 μικροτερων  αφυγραντηρων για καλυτερα αποτελέσματα..

Επεξ/σία από stiv78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την ενναλακτικη αγορά 2 μικροτερων  αφυγραντηρων για καλυτερα αποτελέσματα..

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Προτιμώ να αγοράσω ένα και όχι δύο.

Μάλλον τον Inventor λέω να πάρω γιατί είναι πιο οικονομικός από τον Philco και έχει μεγαλύτερη κάλυψη(180 τετραγωνικά) οπότε θα δουλεύει πιο άνετα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν δεν ανάβω το τζάκι η θερμοκρασία του χώρου κυμαίνετε 12c εως 17c.

Γύρισα τα μαγαζιά και όλοι μου έδειχναν αφυγραντήρες με συμπιεστή..Τους είπα τις θερμοκρασίες που έχει ο χώρος και μου είπαν οτι δεν θα έχω πρόβλημα και θα κάνω δουλειά με ένα από τους 2 παραπάνω. Τι λέτε; Να πάρω τον Inventor η έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλον χωρίς συμπιεστή;    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με θερμοκρασια 12-13 και με βαση αυτο που εχω δει σε μενα ειναι σαν να μην δουλεύει, εκτος αν εχεις 90% υγρασια, εκει κατι θα βγάλει. Με 12 βαθμους και 70-75% υγρασια παντως εμενα μετα απο 3-4 ωρες δεν ειδα να ανεβαινει η σταθμη του νερου... (Eχω τον rohnson 9112) Επισης σε νοιαζει η θερμοκρασια απο το μεσημερι και μετα, γιατι το πρωι λογικα θα αεριζεις το σπιτι οποτε δεν θα δουλευεις αφυγραντηρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Προτιμώ να αγοράσω ένα και όχι δύο.

Μάλλον τον Inventor λέω να πάρω γιατί είναι πιο οικονομικός από τον Philco και έχει μεγαλύτερη κάλυψη(180 τετραγωνικά) οπότε θα δουλεύει πιο άνετα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν δεν ανάβω το τζάκι η θερμοκρασία του χώρου κυμαίνετε 12c εως 17c.

Γύρισα τα μαγαζιά και όλοι μου έδειχναν αφυγραντήρες με συμπιεστή..Τους είπα τις θερμοκρασίες που έχει ο χώρος και μου είπαν οτι δεν θα έχω πρόβλημα και θα κάνω δουλειά με ένα από τους 2 παραπάνω. Τι λέτε; Να πάρω τον Inventor η έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλον χωρίς συμπιεστή;

Μην πιστεύεις οτι είναι πραγματικα τα όσα γραφουν για τα τετραγωνικά...παράδειγμα στο site που έδωσες σε αλλους αφυγραντηρες γράφει καλυψη έως 150τμ , απόδοση αφυγρανσης 100 τμ ....κάπως έτσι.. Γιαυτό σε λέω ψαξτο αρκετά μην βιαστεις και πάρε γνώμες και κριτικες για οποιο μηχανημα ενδιαφερεσαι απο αμαζον Αγγλίας που θεωρώ οτι είναι πολύ καλοί κριτές για τους αφυγραντηρες...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Rohnson 9220, αφού δουλεύει απ το πρωί όλη μέρα, μέτρησα σε 3 δωμάτια το απόγευμα-βραδάκι και η υγρασία είναι 56 στο σημείο που είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα και 51% στο υπόλοιπο σπίτι... καλά θεωρώ ότι είναι (από 72% το πρωί)

Το πρόβλημα είναι πως δεν βλέπω να μετράει σωστά το υγρόμετρο του ίδιου του αφυγραντήρα.. δεν έχει πέσει κάτω απο 64-65% ενώ αν βάλω το υγρόμετρο που έχω 1 μέτρο πιο μακριά, δείχνει 51% .. δεν θα με ενοχλούσε αυτό, αν δεν υπήρχε το θέμα ότι έτσι στην ουσία φοβάμαι ότι στην ρύθμιση του 60% που το έχω (νομίζω εκεί θα σταματήσει αν φτάσει το 55%) αν δεν πέφτει κάτω από το 64-65% δεν θα σταματήσει ποτέ στην ουσία.. ήδη η υγρασία δίπλα του είναι 51% οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να είχε σταματήσει αλλά εφόσον αυτός δείχνει πχ 64% συνεχίζει ακάθεκτος  :unsure:

 

 

PS τα καλά είναι πως το σπίτι είναι όντως λίγο πιο ζεστό σήμερα ενώ κατά τις 8-9 το βράδυ ο κάδος γέμισε (4lt νομίζω) απ το πρωί στις 9:30 (σε 11-12 ώρες δηλαδή)

φιλε μου και εμενα τα εκανε αυτα εδειχνε οτι να ναι και για αυτο ανοιγε και εκλεινε συνεχως οποτε τον γυρισα πισω και πηρα τον Olimpia splendid super .τον εχω απο την δευτερα δεν εχει τετοιο θεμα οπως φαινεται θα κατσω μια βδομαδα ακομα και θα κανω μετα  τα σχολια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στα χέρια μου τον rohnson 9116 προσφορά του κοτσοβολου... Θα γράψω αναλυτικά την Κυριακή λόγικα...Αν κάποιος ενδιαφεται για την αγορά του

Μέχρι να επιβεβαιώσω κάτι με το υγρομετρο που έχει δεν προτείνω την αγορά... Περισσότερα αύριο λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος και πιο οικονομικος αφυγραντηρας  ειναι ο καλός αερισμός του σπιτιου!

Όταν εκεί που μένεις έχει 90+ υγρασία ναι ανοίγεις δεν λέω αλλά μετά κάτσε στα βρεγμενα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι την ίδια δουλειά κάνουν... Στα υπόψιν είναι 10λιτρος οπότε θα καλύψει ένα δωμάτιο μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...