Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γνωμη μου ειναι αν δοκιμασεις εναν 20αρη με συμπιεστη θαχεις χαμηλοτερη καταναλωση αλλα ΚΑΙ μεγαλυτερη αποδοση.

Για δωσε link με τον 20αρη που λες ; Αν ειναι πουλαω τον meaco και παιρνω αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και ειμαι έτοιμος να παρω τον Meaco DD8L με 212 ευρώ απο το απόθεμα.gr την δευτέρα και λέω ας περιμενω μερικές μέρεςνα χαλάσει ο καιρος ωστε να μπορέσω να τον δουλέψω 2 μερες συνεχόμενα στο full για να φυγει η μυρωδιά...... μπαίνω την τεταρτη και τι να δω..... 247 ευρώ όπως και σε όλα τα καταστήματα μεσω σκρουτζ κτλ.  Τι εγινε; αλλάξανε τιμές από αντιπροσωπεία; Μεγάλη διαφορά...... Στο θέμα μας τώρα......

 

 

Μένω σε 3άρι 90 τετραγωνικά, τετράγωνο σε σχήμα, με σαλόνι και κουζίνα απ'τη μία,και από την άλλη μεριά το μπανιο, 1 γραφείο και 1 υπνοδωμάτιο. 2ος όροφος, ταρατσα απο πάνω, διαμπερές γύρω γύρω. Εγώ έχω συνεχεια θερμοκρασίες το πολύ μέχρι 20,5 (ο θερμοστατης του καλοριφέρ στους 20 βαθμούς) . Η μόνωση που έχω είναι σχετικά μετρια αλλά δεν επιτρέπει να πέσει και παρα πολύ η θερμοκρασία. Μέχρι 16,5 και 17 τις κρύες μέρες που πέρασαν όταν αεριζω ή νωρίς το πρωί χωρις θέρμανση όλο το βράδυ. Αερίζω στανταρ 2 φορές την ημέρα, μια το πρωι και μια το απογευμα για 20 λεπτά την φορά. Η υγρασία μεσα στο σπίτι είναι περίπου στο 56 % όταν αερίζω και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι 68 και 70% το βράδυ με την θέρμανση ανοιχτή. Την νύχτα το κλείνω το καλοριφερ και μέχρι το πρωι φτάνει στο 74 έως και 82 %.

 

 

Για την περίπτωση μου νομίζω ότι με ζεόλιθο είναι η καλύτερη επιλογή αφού ούτε τρελλή υγρασία έχω μέσα στο σπίτι ούτε οι θερμοκρασιες φτάνουν και πολύ ψηλά. Θέλω να το χρησιμοποιώ αρκετά το απόγευμα με το καλοριφέρ αλλά κυρίως την νύχτα που δεν το καίμε και επειδή έχουμε νυχτερινό ρευμα νομίζω ότι θα συμφέρει αρκετά. Στα τζάμια (ενεργειακά διπλά χωρις θερμοδιακοπή) το πρωί έχω υγρασία, λίγο μου μυρίζει κλεισούρα καμιά φορά κτλ... Δεν εχω μούχλα και μαυρίλες στους τοιχους (ακόμη). Το σπίτι κατασκευάστηκε το 1990 και ανακαινίστηκε το 2014.

 

 

Εσείς τι λετε ρε παιδιά; Πείτε καμια γνώμη..... αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ο θόρυβος. Και φυρικά η μυρωδιά (ή καλύτερα η μη ύπαρξη αυτής). Τι να αγοράσω; Έτσι όπως το έχω φανταστεί θα πάρω εναν με ζεόλιθο, θα τον βάλω να λειτουργεί στο κέντρο του σπιτιού συνέχεια και θα τον κλείνω μόνο όταν λείπουμε απο το σπίτι ή είναι ανοιχτό και αερίζετε. Σας παρακαλώ τα φώτα σας..... σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωσε link με τον 20αρη που λες ; Αν ειναι πουλαω τον meaco και παιρνω αλλο.

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html

Αυτον εχω και τον προτεινω οπως και αλλα δυο ατομα οπως βλεπω στα σχολια στο skroutz. Αλλα αν το ψαξεις εχεις και αλλες πολλες επιλογες γενικα για 20αρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω 2-3 πληροφορίες ακόμα για τον 9220 και τέλος.

Μετά απο τόσες μέρες οι παρατηρήσεις είναι οι παρακάτω:

 

1) Σαν αφυγραντήρας (σπίτι 90τμ με πολύ περίεργη μακρόστενη διαρρύθμιση όλο δωμάτια και διάδρομο), δεν έχω παράπονο (είναι βέβαια και ο πρώτος μου). Το σπίτι έφτανε και 80% τώρα πέφτει στο 55 σε οποιοδήποτε δωμάτιο αν βάλω κάπου κεντρικά τον αφυγραντήρα (δεδομένης και της περίεργης διαρρύθμισης) ενώ χθες και σήμερα που τον έβαλα σε συγκεκριμένα δωμάτια (κρεβατοκάμαρα και γραφείο που έχει και το περισσότερο πρόβλημα) έριξε την υγρασία κάτω απ το 45% (στο γραφείο που είχα πριν 4-5 μέρες 70-80 τώρα έχει 44 αυτή την στιγμή)

 

2) Ένα απ τα ατού του είναι ο ήχος. Ισχύει ότι έγραψα στο προηγούμενο post. Με android προγραμματάκι για μέτρηση db (που φαντάζομαι δεν θα είναι και ιδιαίτερα ακριβής η μέτρηση), μέτρησα τα εξής από απόσταση 20 εκατοστών (φυσικά προσέχοντας να μην φυσάει ο αφυγραντήρας στο μικρόφωνο):

- Στην μεγάλη σκάλα 37db

- Στην μεσαία σκάλα 34-35 db

- Στην μικρή σκάλα 32-33db

 

Αν και στην μικρή ίσως κάποιος θα περίμενε μεγαλύτερη μείωση του θορύβου, η αλήθεια είναι πως ακούγεται αρκετά χαμηλότερα το 32db απ ότι διαβάζεται :)

 

Εδώ να ξαναπώ πως το quiet mode και η χαμηλή σκάλα εμένα μου ακούγονται ίδιες... ενώ και η dry δεν έχω καταλάβει να κάνει κάτι το διαφορετικό απ τα smart ή continuous.. (μάλλον για gimmicks τα βλέπω αυτά...)

Τα παραπάνω ΜΑΛΛΟΝ (λέω μάλλον γιατί με κινητό είναι λίγο αστείο να λες πως μέτρησες σωστά) δείχνουν πως τα 37db που διαφημίζει η εταιρία φαίνεται να ανταποκρίνονται στην αλήθεια.

 

3) Και ερχόμαστε στην λειτουργία.. εδώ να πω πως το υγρόμετρο του αφυγραντήρα συμπεριφέρεται πολύ περίεργα.. δηλαδή οκ ξεκινάει στον θεό και πέφτει γρήγορα ΑΛΛΑ δεν πέφτει εύκολα ενώ άλλο υγρόμετρο δίπλα του μπορεί να έχει και 10 και 15 μονάδες διαφορά. Δηλαδή πχ στο γραφείο πριν λίγο το υγρόμετρο του έδειχνε 54 και το υγρομετρο που χω στο γραφειο ενα μέτρο μακριά έδειχνε 44%. Όμοια και στο χολ που δεν έπεφτε 2 μέρες κάτω απ το 60 με τίποτα ενώ δίπλα του το υγρόμετρο που έχω έπεφτε άνετα κάτω απ το 55% ... 

 

Επίσης η λειτουργία του είναι ΠΟΛΥ περίεργη (τουλάχιστον στο smart που το χω καθώς οι άλλες επιλογές είναι continuous, quite και dry). Το χω ρυθμίσει στο 60% και ΑΝ κατάλαβα καλά θα "σταματούσε" στο 55%. Στο χολ όλες αυτές τις μέρες δεν έπεσε ποτέ στο 55% για να ξέρω. Χθες το βάλαμε στην κρεβατοκάμαρα και είδαμε μέχρι το βράδυ τα εξής: Έπεσε κάτω απ το 55% αλλά ΔΕΝ σταμάτησε (δεν κοίταξα βέβαια κατανάλωση εκεί δυστυχώς χθες) ΑΛΛΑ η γυναίκα μου, μου είπε πως σταμάτησε εντελώς όταν κατέβηκε κάτω απο 50% (μάλλον κάπου εκεί) και ξαναξεκίνησε όταν έφτασε 65% (?!?!). 

 

Σήμερα το έβαλα στο γραφείο μου να το παρατηρήσω λίγο καλύτερα. Πέρα απ το υγρόμετρο που όπως είπα είναι λίγο ότι να ναι, όταν έφτασε στο 54% και είδα ότι όντως δεν είχε σταματήσει, κοίταξα την κατανάλωση και είδα πως ενώ φαινόταν να δουλεύει στο φουλ (ανεμιστήρας στο φουλ) η κατανάλωση ήταν μόλις 30watt (πριν 1 ώρα). Ξαναπήγα πριν λίγο αλλά το βρήκα να έχει σταματήσει και το υγρόμετρο του να δείχνει 64%.. κάθισα 1 λεπτό και όντως στο 65% ξεκίνησε ΑΛΛΑ το περίεργο εδώ είναι πως με το που ξεκίνησε σε λίγα δευτερόλεπτα το υγρόμετρο του έδειχνε 55% (οπότε είναι σαν να λέμε ότι με ρύθμιση στο 60%, στο 55% δουλεύει πλέον μόνο ανεμιστήρας αλλά δεν καταλαβαίνεις διαφορά στον ήχο και στο 50% σταματάει εντελώς.. στο 55% ή αλλιώς 65% σύμφωνα με την λάθος ένδειξη του υγρόμετρου, ξαναξεκινάει η λειτουργία) γενικά είναι δύσκολο να το παρακολουθήσω πως δουλεύει μιας και πχ δεν καταλαβαίνεις διαφορά πότε δουλεύει ο συμπιεστής ή μόνο ο ανεμιστήρας όπως και δεν βγάζεις εύκολα άκρη πότε σταματάει/ξεκινάει.

 

4) Καταναλώσεις... εδώ τα νέα είναι καλά.. έβαλα απο χθες το μεσημέρι μετρητή (όταν και το πήγα στην κρεβατοκάμαρα) εκεί είδα (θερμοκρασία γύρω στους 20-22 βαθμούς και υγρασία όταν το πήγα γύρω στα 65%) ότι η κατανάλωση στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα ήταν γύρω στα 290 με 295 watt... δηλαδή κάτω απ τα 315 που έγραφε η εταιρία (τουλάχιστον στο media markt που τον πήρα).

Αυτό ήταν το καλό.. το "κακό" ήταν πως στην μεσαία και χαμηλή σκάλα απλά φαίνεται να έπεφτε ο ανεμιστήρας και ο ήχος και όχι η κατανάλωση. Ενώ λοιπόν η μικρή με την μεγάλη σκάλα σε ήχο και ένταση ανεμιστήρα φαίνεται να έχουν μεγάλη διαφορά, στην κατανάλωση είναι απο 0 ως 5-6 watt!! δηλαδή είδα ελάχιστη διαφορά προς τα κάτω (και το επιβεβαίωσα και σήμερα όταν δούλευε μόνο ο ανεμιστήρας). Σαν να λέμε δεν έχει κανένα νόημα να έχεις τον ανεμιστήρα χαμηλά πέρα απ τον ήχο.

Σήμερα μετά απο 18 ώρες λειτουργίας στην κρεβατοκάμαρα και αφού γέμισε τον κάδο του, είδα στον μετρητή πως αυτές τις 18 ώρες έφτασε στο μέγιστο τα 308 watt (δυστυχώς δεν είχα μηδενίσει την μέτρηση για τις kw).

Από κατανάλωση λοιπόν νομίζω ότι πάμε καλά (βέβαια δεν είναι σε extreme συνθήκες ενώ δεν τον μέτρησα πχ σε μεγάλη υγρασία και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τις πρώτες 2 μέρες που έπρεπε)..

 

Τώρα στο γραφείο όταν τον έβαλα ανακάλυψα πως 5% κάτω απ την ρύθμιση δεν κλείνει (κλείνει στα 10%) αλλά φαίνεται να δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Έτσι σε εκείνη την περίπτωση μέτρησα μόλις 30watt στην μεγάλη σκάλα. Στην μεσαία και στην μικρή όμως οι διαφορές ήταν πολύ μικρές (έφτασα μέχρι 26-27watt στην μικρή), πράγμα που μου φάνηκε περίεργο.

Αυτά.. δεν έχει νόημα να γράψω περισσότερα αν κάποιος θέλει να μου πει να δω κάτι παραπάνω ας το κάνει :) θα ήθελα προσωπικά λίγο πιο ξεκάθαρη και σωστή μέτρηση στο υγρόμετρο του αλλά απ την άλλη το ότι από πλευράς κατανάλωσης και φασαρίας είμαι το ίδιο ή και καλύτερα απ τις προδιαγραφές με κάνει να παραβλέπω τυχόν αρνητικά (φυσικά δεν έκανα το test με την μπανιέρα κτλ.. δεν έχω τέτοιο κουράγιο να κάνω τόσα πειράματα, το πιθανότερο εκεί η κατανάλωση να ξεπεράσει τα 315watt του κατασκευαστή) :)

Συνολικά απ την Τετάρτη αργά το βράδυ μέχρι Σάββατο πρωί έχω αδειάσει τον κάδο 4 ή 5 φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχεις ζεστη στο σπιτι νομιζω με συμπιεστή θα κανεις καλη δουλεια γιατί με 17 δουλευει και με 20 "γκαζώνει". Το θεμα ειναι οτι με ζεολιθο ξερεις στανταρ τι νουμερα θα εχεις, ενω με συμπιεστη η αποδοση εξαρταται παρα πολυ απο θερμοκρασια-ποσοστο υγρασιας. Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρε ζεόλιθο... αν πιστευεις οτι το σπιτι σου σιγουρα θα εχει στη χειροτερη 17 βαθμους και αναβεις και καλοριφερ, ο συμπιεστης θα κανει πολυ καλη δουλεια. Το ξερω ισως σε μπερδεψα, αλλα ο,τι και να παρεις τη δουλεια σου θα την κανεις πιστευω με τις συνθηκες που εχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειμαι έτοιμος να παρω τον Meaco DD8L με 212 ευρώ απο το απόθεμα.gr την δευτέρα και λέω ας περιμενω μερικές μέρεςνα χαλάσει ο καιρος ωστε να μπορέσω να τον δουλέψω 2 μερες συνεχόμενα στο full για να φυγει η μυρωδιά...... μπαίνω την τεταρτη και τι να δω..... 247 ευρώ όπως και σε όλα τα καταστήματα μεσω σκρουτζ κτλ.  Τι εγινε; αλλάξανε τιμές από αντιπροσωπεία; Μεγάλη διαφορά...... Στο θέμα μας τώρα......

 

 

Μένω σε 3άρι 90 τετραγωνικά, τετράγωνο σε σχήμα, με σαλόνι και κουζίνα απ'τη μία,και από την άλλη μεριά το μπανιο, 1 γραφείο και 1 υπνοδωμάτιο. 2ος όροφος, ταρατσα απο πάνω, διαμπερές γύρω γύρω. Εγώ έχω συνεχεια θερμοκρασίες το πολύ μέχρι 20,5 (ο θερμοστατης του καλοριφέρ στους 20 βαθμούς) . Η μόνωση που έχω είναι σχετικά μετρια αλλά δεν επιτρέπει να πέσει και παρα πολύ η θερμοκρασία. Μέχρι 16,5 και 17 τις κρύες μέρες που πέρασαν όταν αεριζω ή νωρίς το πρωί χωρις θέρμανση όλο το βράδυ. Αερίζω στανταρ 2 φορές την ημέρα, μια το πρωι και μια το απογευμα για 20 λεπτά την φορά. Η υγρασία μεσα στο σπίτι είναι περίπου στο 56 % όταν αερίζω και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι 68 και 70% το βράδυ με την θέρμανση ανοιχτή. Την νύχτα το κλείνω το καλοριφερ και μέχρι το πρωι φτάνει στο 74 έως και 82 %.

 

 

Για την περίπτωση μου νομίζω ότι με ζεόλιθο είναι η καλύτερη επιλογή αφού ούτε τρελλή υγρασία έχω μέσα στο σπίτι ούτε οι θερμοκρασιες φτάνουν και πολύ ψηλά. Θέλω να το χρησιμοποιώ αρκετά το απόγευμα με το καλοριφέρ αλλά κυρίως την νύχτα που δεν το καίμε και επειδή έχουμε νυχτερινό ρευμα νομίζω ότι θα συμφέρει αρκετά. Στα τζάμια (ενεργειακά διπλά χωρις θερμοδιακοπή) το πρωί έχω υγρασία, λίγο μου μυρίζει κλεισούρα καμιά φορά κτλ... Δεν εχω μούχλα και μαυρίλες στους τοιχους (ακόμη). Το σπίτι κατασκευάστηκε το 1990 και ανακαινίστηκε το 2014.

 

 

Εσείς τι λετε ρε παιδιά; Πείτε καμια γνώμη..... αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ο θόρυβος. Και φυρικά η μυρωδιά (ή καλύτερα η μη ύπαρξη αυτής). Τι να αγοράσω; Έτσι όπως το έχω φανταστεί θα πάρω εναν με ζεόλιθο, θα τον βάλω να λειτουργεί στο κέντρο του σπιτιού συνέχεια και θα τον κλείνω μόνο όταν λείπουμε απο το σπίτι ή είναι ανοιχτό και αερίζετε. Σας παρακαλώ τα φώτα σας..... σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :)

αυτος που πηρα εγω οπως εγραψα σε παλιοτερα ποστ ειναι αθορυβος αλλα ειναι αρκετα ακριβος...http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html

Αυτον εχω και τον προτεινω οπως και αλλα δυο ατομα οπως βλεπω στα σχολια στο skroutz. Αλλα αν το ψαξεις εχεις και αλλες πολλες επιλογες γενικα για 20αρηδες.

Απόστολος θόρυβο πως πάει;; οι αναγραφομενες τιμές 46+dB ισχύουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμίγκος μια μικρή βοήθεια.

 

Μπήκε προσφορά στο κωτσόβολο ο Rohnson R-9116 στα 180 ευρώ.

 

Αξίζει; Υπάρχει κάτι πιο value for money σε αυτά τα λεφτά ή και φθηνότερα;

 

Υ.Γ. Χμμμ απ'ότι βλέπω παίζει στα 174 και ο Izzy Aria που έχει και ιονιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από  (στολος????????) θόρυβο πως πάει;; οι αναγραφομενες τιμές 46+dB ισχύουν;;

 

Γενικα για αφυγραντηρας ειναι σχετικα αθορυβος καθως ακουγεται μονο ο ανεμιστηρας και οχι το μοτερ. Πρακτικα κανει θορυβο οπως ενα κλιματιστικο σε κανονικη λειτουργια. Πχ δεν μπορω να κοιμηθω αν τον εχω στο υπνοδωματιο, οπως επισης ουτε και με κλιματιστικο σε κανονικη λειτουργια. Αλλα με κλιματιστικο (inverter) σε νυχτερινη λειτουργια μπορω. Σας το περιγραφω ετσι για να παρετε μια ιδεα γιατι προφανως ο θορυβος ειναι σχετικος και με το ατομο που τον ανεχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ stiv78 και Melli για τις απαντήσεις σας!!! :)

 

Όσον αφορά τον Mitsubishi, ειχα δει τα παλιοτερα post σου που αναφερες για αυτο αλλά νομίζω ότι ειναι λιγο πιο ακριβό απ'ότι μπορώ να διαθέσω. Και για να πω και την αληθεια, σε αυτά τα χρηματα θα πηγαινα σε EcoAir 322 που νομιζω 'οτι είναι κορυφή.

 

Όσον αφορά το θεμα συμπιεστη ή όχι, νομιζω οτι κλείνω σε ζεολιθο λογω χαμηλης εντασης θορυβου (αφού μηχανηματα όπως o προαναφερθεις mitsubishi ειναι πολύ ακριβός). Βέβαια ο φιλος Craven αναφέρει πολύ χαμηλές εντάσεις για τον Rohnson 9220 που θα έπρεπε να ψάξω παραπέρα. Πάντως ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αναφέρω χαμηλές εντάσεις και φαντάζομαι ισχύουν, όσο μπορεί να μετρήσει κάποιος σωστά με κινητό (είναι ευπρόσδεκτος όποιος είναι κοντά Νίκαια να κανονίσουμε να έρθει να δει ώστε να διαμορφώσει άποψη) ΑΛΛΑ μην ξεχνάς απ την άλλη ότι αυτές τις εντάσεις τις πληρώνεις και με το παραπάνω (100 ευρώ πάνω απ τον 9120)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ stiv78 και Melli για τις απαντήσεις σας!!! :)

 

Όσον αφορά τον Mitsubishi, ειχα δει τα παλιοτερα post σου που αναφερες για αυτο αλλά νομίζω ότι ειναι λιγο πιο ακριβό απ'ότι μπορώ να διαθέσω. Και για να πω και την αληθεια, σε αυτά τα χρηματα θα πηγαινα σε EcoAir 322 που νομιζω 'οτι είναι κορυφή.

 

Όσον αφορά το θεμα συμπιεστη ή όχι, νομιζω οτι κλείνω σε ζεολιθο λογω χαμηλης εντασης θορυβου (αφού μηχανηματα όπως o προαναφερθεις mitsubishi ειναι πολύ ακριβός). Βέβαια ο φιλος Craven αναφέρει πολύ χαμηλές εντάσεις για τον Rohnson 9220 που θα έπρεπε να ψάξω παραπέρα. Πάντως ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί!!!!

τιποτα ynte1980

επειδη και εγω ηθελα σχετικα αθορυβο μετα απο πολυυυυ ψαξιμο κατεληξα στον Mitsubishi αφου πρωτα ειχα καταληξει οτι χρειαζομαι με συμπιεστη..οσον αφορα τον eco air ειναι με ζεολιθο....εγω νομιζω οτι και εσυ με συμπιεστη χρειαζεσαι και οχι με ζεολιθο... Ααα εκανα και μετρήσεις με το κιν και μου έβγαλε πανω ακριβως απο τον αφυγραντηρα 34-36dB και καμια 20 εκατοστά μακρια 28-30dB τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο...αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμίγκος μια μικρή βοήθεια.

 

Μπήκε προσφορά στο κωτσόβολο ο Rohnson R-9116 στα 180 ευρώ.

 

Αξίζει; Υπάρχει κάτι πιο value for money σε αυτά τα λεφτά ή και φθηνότερα;

 

Υ.Γ. Χμμμ απ'ότι βλέπω παίζει στα 174 και ο Izzy Aria που έχει και ιονιστή...

 

Αυτόν τον Rhonson της προσφοράς που λέει ο manolis πως τον βλέπετε για την τιμή του;;

νεοτερα για τον http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

λοιπον το μηχανημα ειναι αψογο..το χρησιμοποιω εδω και 20 μερες και βρηκα την υγεια μου.....αλλη αισθηση μεσα στο σπιτι....ο αφυγραντηρας οπως εγραψα σε παλιοτερα ποστ εχει πολλα προγραμματα,τα κλασικα για στεγνωμα ρουχων η να μετακινεις το πτερυγιο του αερα για χρηση στεγνωματος ενος τοιχου η για εσωτερικου ντουλαπας.Αυτο που μου αρεσει ποιο πολυ ομως ειναι το προγραμμα easy dehumidifying το πατας και τα κανει ολα αυτοματα....λογικα θα εχει και θερμομετρο γιατι αλλες φορες κατεβαζει την υγρασια στο 50 και αλλες 58-60....δεν τριζει ουτε συντονιζει καθολου ,τα υλικα κατασκευης ποιoτικα και εδω και 20 μερες αδειασα 8 φορες το δοχειο....μεγαλο αρνητικο η τιμη του ....αυτα..

 

Αυτός ο mitsubishi που αναφέρεις έχει χρονοπρογραμματισμό ώστε να τον βάζει κανεις να λειτουργεί τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος; thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον Rhonson της προσφοράς που λέει ο manolis πως τον βλέπετε για την τιμή του;;

 

 

Αυτός ο mitsubishi που αναφέρεις έχει χρονοπρογραμματισμό ώστε να τον βάζει κανεις να λειτουργεί τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος; thanks!

Ναι έχει και για να σταματήσει και για να ξεκινήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...