Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δεις και διαφορα στις κιλοβατωρες..!!!

 

Δηλαδή πόση διαφορά θα έχει αν καίνε και οι 2, 8 ωρες τη μέρα? ο ενας είναι 300 και ο άλλος 600w. Διπλάσια δηλαδή χοντρα χοντρα. Σε λεφτά όμως (ρευματος) τι διαφορα εχουν? Ετσι κι αλλιώς αν οι θερμοκρασίες σου είναι 17-18 βαθμούς και κάτω μέσα στο σπίτι νομίζω ο ζεόλιθος ειναι μονόδρομος. Γιατί με συμπιεστή μάλλον θα κάνει απόψυξη την πιο πολύ ώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πέρσι που ήθελα να πάρω αφυγραντήρα (έχω ως και 80% υγρασία με μέσο όρο γύρω στα 72-73%) διάβασα, ξαναδιάβασα, είδα τις διαφορές μεταξύ ζεολίθου-συμπιεστή ζύγισα τα υπέρ και τα κατά.. στην αρχή σκόπευα για ζεόλιθο, σιγά σιγά έγειρα προς συμπιεστή (το σπίτι οκ φτάνει min 16 βαθμούς στα μεγάλα κρύα που δεν είναι λίγο αλλά το 80% του έτους είναι 20 μέσο όρο).. λίγο οι αντικρουόμενες απόψεις για την μυρωδιά, λίγο για την κατανάλωση στο τι συμφέρει...

Οι 3 μάρκες που ζαχάρωνα απ όσα διάβαζα είναι Meaco, Inventor και Rohnson.

Ήλπιζα να την γλιτώσω και φέτος αλλά όταν είδα στο γραφείο μου την υγρασία να πλησιάζει πάλι 80 και τον τοίχο στην γωνία να αρχίζει την μαυρίλα κατάλαβα πως δεν μπορώ να το τρενάρω άλλο.

Πήγα για τα μοντέλα των 90-100 τετραγωνικών γύρω στα 250 που ήταν το budget (Rohnson 9120, inventor eva 12 κτλ) αλλά σύντομα άρχισα να ζαχαρώνω και να είμαι ανάμεσα στους delonghi oxygen 25 και Rohnson 9220 .. τον πρώτο λόγω εταιρίας και τι έχω διαβάσει και για τον δεύτερο επειδή απλά... είχα την γυναίκα μου μαζί και η εμφάνιση έπαιξε ρόλο (θα έμπαινε στο χολ) καθώς και η υπόσχεση της εταιρίας για 37db (στην χαμηλή προφανώς σκάλα, που ξέρω ότι πιθανόν τα 37=39-40).. 

Τελικά καταλήξαμε στον Rohnson 9220 ο οποίος όντως είναι πανέμορφος.

Είναι αυτό που λένε και στην δε γυνή να φοβήται τον άντρα "οι γυναίκες τα είπανε και τα συμφωνήσανε" (κοινώς σύζυγος-πωλήτρια :P

Δεν μπορώ να πω πολλά για την λειτουργία του καθώς τον έχω από χθες το βράδυ (9 έφυγα απ το μαγαζί με αυτόν μαζί και γύρω στις 10:30 τον έβαλα σε λειτουργία)

Από τα λίγα που είδα, απο φασαρία φυσικά και κάνει, όλοι κάνουν, αλλά κάνει την φασαρία του ανεμιστήρα και ευτυχώς όχι περίεργους θορύβους (αν έκανε βουή ή κάποιο συντονισμό θα τον πέταγε απ το μπαλκόνι η γυναίκα μου καθώς είναι περίεργη σε τέτοιους θορύβους και προφανώς ήταν ένα απ τα κριτήρια η φασαρία.. ξέρω ότι με ζεόλιθο ίσως είναι λίγο πιο ήσυχοι αλλά απ την στιγμή που είπαμε για συμπιεστή έπρεπε να προσαρμοστούμε). Στην μεγάλη σκάλα κάνει σαν τον απορροφητήρα (καινούριας τεχνολογίας όχι τους παλιούς της "γιαγιάς") στην αντίστοιχα μεγάλη σκάλα.. δυνατά δηλαδή αλλά επειδή είναι ήχος αέρα δεν περνάει στα άλλα δωμάτια εκεί που το έχουμε και δεν ενοχλεί..στο ίδιο δωμάτιο δεν ξέρω αν θα ενοχλούσε ή όχι.. εξαρτάται τον άνθρωπο.

Στην χαμηλή σκάλα ο ήχος πέφτει κάτω απ το μισό και είναι ακόμα σχετικά δυνατός αλλά μη ενοχλητικός (για εμάς) ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο (σαν να λέμε το aircondition στην χαμηλή προς μεσαία σκάλα).. δεν είναι αθόρυβος και όποιον τον ενοχλεί ο ήχος του aircondition θα τον ενοχλεί και αυτός.. όποιον τον νανουρίζει όπως εμάς τότε δεν θα τον ενοχλήσει φυσικά. 

Για την αφύγρανση δεν μπορώ να πω πολλά καθώς τον έβαλα σε λειτουργία χθες στις 10:30 και τον σταμάτησα στις 1 το βράδυ.

Σε αυτές τις 2,5 ώρες, το γραφείο μου στις 10:30 (εκεί που έχω το μεγαλύτερο θέμα καθώς έχω κάποια μουσικά όργανα) είχε 72% υγρασία και στις 1 το βράδυ που τον σταμάτησα ήταν στο 59%. Ο αφυγραντήρας ήταν στο χολ και όχι στο ίδιο το γραφείο (ήταν σε δίπλα δωμάτιο καμιά 15ριά μέτρα απ το υγρόμετρο του γραφείου). 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως όταν ξεκίνησε η λειτουργία, το υγρόμετρο της συσκευής αλλά και το υγρόμετρο που έχω στο γραφείο μου έγραφαν τα ίδια (γύρω στο 72%) αλλά ενώ του γραφείου στις 1:00 έγραφε 59%, το υγρόμετρο στον 9220 έπαιζε ανάμεσα 62 και 63%... η λειτουργία που τον είχα βάλει ήταν smart (που δεν έχω διαβάσει τι κάνει.. φαντάζομαι επιλέγει πως να δουλεύει ανάλογα την υγρασία του χώρου κτλ) και στην δυνατή σκάλα και η ρύθμιση ήταν για στόχο 60% (που απ όσο κατάλαβα θα σταματούσε ο αφυγραντήρας αν έφτανε στα 55% νομίζω, τιμή την οποία φυσικά δεν έφτασε)

Να πω εδώ πως εκτός απ την smart και συνεχή λειτουργία, έχει και 2 ακόμα επιλογές quiet και dry (για ρούχα).

Για να πω την αλήθεια, έβαλα για λίγα δευτερόλεπτα την quiet αλλά δεν είδα καμιά διαφορά με το να τον έχεις πχ στο smart και στην χαμηλή σκάλα.. ίδιος θόρυβος μου φάνηκε, δεν ξέρω αν τον αφήσεις να δουλέψει στο quiet κάποια ώρα αλλάζει κάτι αλλά πολύ φοβάμαι ότι είναι απλά κάποια "συντόμευση" (μην το πω gimmick)

 

Δεν ξέρω αν αυτές είναι νορμαλ επιδόσεις.. φαντάζομαι σε αυτή την κατηγορία τιμής όλοι πάνω κάτω ρίχνουν την υγρασία τόσο (ή και περισσότερο άλλοι καλύτεροι).. είπαμε επιλέχθηκε κυρίως για την εμφάνιση και τον θόρυβο, προφανώς θα υπάρχουν και καλύτεροι σε απόδοση  :)

Μένει να ρίξω πάνω τον μετρητή να δω κατανάλωση μέσα στο ΣΚ (καθώς είμαι σίγουρος ότι τα 315watt απλά δεν ισχύουν...)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη προσοχη ο Rhonson 9220, οταν διακοψει το ρευμα αντι να επανέρθει μπαίνει σε κάποιες τρελές ρυθμίσεις.

Μιλησε ο φιλοσ μου με την αντιπροσωπεια και του ειπαν οτι ειναι εργοστασιακο το προβλημα και πρεπει να αλαχθει πλακετα εφόσον θελει να επανέρχονται οι ρυθμισεις .

Ο φιλοσ μου εχει 2 τμχ και πρεπει να αλαχθει και στα 2 σε 40 ημερεσ του πανε οτι θα εχουνε ανταλακτικο 

 

Καποιος που τον εχει μπορει να μασ πει αν αληθεύει κανοντασ ενα τεστ και ριχνοντασ την ασφαλεια ???

 

Το προβλημα που δημιουργείτε ειναι αν το εχεισ σε ενα σπιτι στο χωριο τοποθετημενο ή σε ενα χωρο που δεν το επισκέπτεσαι συχνα  και τον εχεισ σε σταθερη λειτουργεια με υδροροη συνδεδεμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... περίεργο γιατί είναι και καλά απ τα χαρακτηριστικά που διαφημίζουν πολύ ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος επανέρχεται ακριβώς όπως ήταν.. (εκτός αν είναι τόσο ευαίσθητο μηχάνημα που στις διακοπές ρεύματος τα παίζει με τις αυξομειώσεις τάσης η πλακέτα του)

 

Τουλάχιστον δεν σκοπεύω να τον λειτουργώ όταν λείπω (όταν λείπω για μέρες τουλάχιστον σίγουρα όχι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα τον ινβεντορ care 12...εντυπωσεις μολις τον δουλεψω θα σας πω....

 

Παλευουμε για επιλογη αφυγραντηρα σε αλλο σπιτο...130 τμ η αληθεια..

 

Κατεληξα με τα πολλα μεταξυ rohnsosn 9120 και inventor eva 20...

 

Καμια προτιμηση κ για ποιον λογο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα τον ινβεντορ care 12...εντυπωσεις μολις τον δουλεψω θα σας πω....

 

Παλευουμε για επιλογη αφυγραντηρα σε αλλο σπιτο...130 τμ η αληθεια..

 

Κατεληξα με τα πολλα μεταξυ rohnsosn 9120 και inventor eva 20...

 

Καμια προτιμηση κ για ποιον λογο;;

πες μας για τον 12αρη γιατι ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα λογω αποχωρησης μονιμα απο την αθηνα θα δωσω τον  Inventor Care DE-MDDT12 γιατι το σπιτι κλειδωνει !

Εχει ακομα 9μηνες και 2ετη εγγυηση σε ανταλακτικα και εργασια

 

Εαν τον θελει καποιος απο Αθηνα μονο για χερι με χερι τον πηρε 135€

PM me

 

 

Αγοραστηκε 1 Νοεμβριου 151€ τωρα κανει 169€

 

Τελικα τι 151€ πρεπει να ηταν λαθος .

ΑΛΛΑ προλαβα και τον πηρα σε αυτη την τιμη ! ! !

Παραλαμβανω πεμπτη !

 

Τωρα η τιμη ειναι στα 169€

 

B1SxPdR.png

 

 

 

Σημερα επεσε στα χερια μου ενας μετρητης καταναλωσης .

Ο  Inventor Care DE-MDDT12 , μπηκε σε λειτουργία συνεχούς αφυγρανσης και εδειξε :

189 W καταναλωση (1,2Α ) με maximum 192,5 W στις 3 ωρες που τον λειτουργω για την μετρηση .

Συνθηκες ( δεν παιζουν ρολο λογω λειτουργειας συνεχους αφυγρανσης ) 70% 20°C στην αρχη , τωρα 60% .

64 m2

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Rohnson 9220, αφού δουλεύει απ το πρωί όλη μέρα, μέτρησα σε 3 δωμάτια το απόγευμα-βραδάκι και η υγρασία είναι 56 στο σημείο που είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα και 51% στο υπόλοιπο σπίτι... καλά θεωρώ ότι είναι (από 72% το πρωί)

Το πρόβλημα είναι πως δεν βλέπω να μετράει σωστά το υγρόμετρο του ίδιου του αφυγραντήρα.. δεν έχει πέσει κάτω απο 64-65% ενώ αν βάλω το υγρόμετρο που έχω 1 μέτρο πιο μακριά, δείχνει 51% .. δεν θα με ενοχλούσε αυτό, αν δεν υπήρχε το θέμα ότι έτσι στην ουσία φοβάμαι ότι στην ρύθμιση του 60% που το έχω (νομίζω εκεί θα σταματήσει αν φτάσει το 55%) αν δεν πέφτει κάτω από το 64-65% δεν θα σταματήσει ποτέ στην ουσία.. ήδη η υγρασία δίπλα του είναι 51% οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να είχε σταματήσει αλλά εφόσον αυτός δείχνει πχ 64% συνεχίζει ακάθεκτος  :unsure:

 

 

PS τα καλά είναι πως το σπίτι είναι όντως λίγο πιο ζεστό σήμερα ενώ κατά τις 8-9 το βράδυ ο κάδος γέμισε (4lt νομίζω) απ το πρωί στις 9:30 (σε 11-12 ώρες δηλαδή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχει σήμερα σε προσφορά αυτόν τον "EMIDE" στα 119,00

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_emide-d011a-10-l-1169205.html

 

Το δωμάτιο που θέλω να καλύψω είναι 31μ2.

 

Πιστεύετε πως είναι καλή επιλογή/τιμή;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο σπίτι μου δεν έχω θέρμανση τα τελευταία χρόνια, θερμοκρασία 11-14 βαθμοί ,την παλεύει ο platinum, η θα πρέπει να στραφώ εντέλει στον ενεργοβόρο dd8l ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζεολιθοσ ειναι η λυση για κατω απο <17C

Δηλαδη εγω που εχω μονιμα πανω απο 18 εκανα λαθος που πηρα τον meaco ; Αυτο λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...