Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγες μερες σκοπευω να μετακομισω σε νεο σπιτι,και λογω του οτι ειναι ισογειο/ημιυπογειο,δεν εχει μπαλκονι,και δε θα μπορω να κρεμαω τα βρεγμενα ρουχα εκτος σπιτιου..Το καλο ειναι οτι υπαρχει ενα δωματιο που αεριζεται αρκετα(το βλεπει και ο ηλιος),και το οποιο θα χρησιμοποιησω σαν αποθηκακι..Η μονη λυση που βλεπω να εχω,ειναι η αγορα αφυγραντηρα.

Θα ηθελα οποιος πραγματικα γνωριζει και μπορει να βοηθησει,να μου προτεινει καποιο φθηνο,αλλα και οσο πιο καλο για τα χρηματα γινεται,ετσι ωστε να τον εχω μονιμα στο δωματιο,και να το χρησιμοποιω,μονο οταν απλωνω ρουχα...

 

Αν ομως δεν εχει μεγαλη διαφορα,και μπορει(ο αφυγραντηρας)να καλυψει ολοκληρο το σπιτι(70 τ.μ),ευπροσδεκτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε λιγες μερες σκοπευω να μετακομισω σε νεο σπιτι,και λογω του οτι ειναι ισογειο/ημιυπογειο,δεν εχει μπαλκονι,και δε θα μπορω να κρεμαω τα βρεγμενα ρουχα εκτος σπιτιου..Το καλο ειναι οτι υπαρχει ενα δωματιο που αεριζεται αρκετα(το βλεπει και ο ηλιος),και το οποιο θα χρησιμοποιησω σαν αποθηκακι..Η μονη λυση που βλεπω να εχω,ειναι η αγορα αφυγραντηρα.

Θα ηθελα οποιος πραγματικα γνωριζει και μπορει να βοηθησει,να μου προτεινει καποιο φθηνο,αλλα και οσο πιο καλο για τα χρηματα γινεται,ετσι ωστε να τον εχω μονιμα στο δωματιο,και να το χρησιμοποιω,μονο οταν απλωνω ρουχα...

 

Αν ομως δεν εχει μεγαλη διαφορα,και μπορει(ο αφυγραντηρας)να καλυψει ολοκληρο το σπιτι(70 τ.μ),ευπροσδεκτος!

δες αυτον http://inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/afigrantiras-athorivos-kata-tis-ygrasias/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Δεν εχω ιδεα απο αφυγραντηρες,φαινεται καλος και σχετικα κοντα στα λεφτα που υπολογιζα!

Εχουμε καποια αλλη γνωμη για επιβεβαιωση?

Σε 1/2 βδομαδες θα προχωρησω στην αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  meaco dd8l  

 τον εβαλα χθες 17:00 πρωτη φορα σε λειτουργια   σημερα 14:00  σταματησε να λειτουργει  μαζεψε 6 λιτρα νερο

τωρα αναβει καθε μιση ωρα ο ανεμιστηρας κανει ελεγχο !  106 τ μ διαμερισμα με πυλωτή απο κατω .

αυριο θα παω να παρω ενα θερμομετρο με υγρόμετρο να βλεπω το ποσοστο της υγρασιας

εγω παντως ειδα διαφορα μεσα στο σπιτι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τι ποσοστό υγρασιάς είναι φυσιολογικό σε ένα σπίτι.

Από τι ποσοστό και πάνω συνιστάται η αγορά αφυγραντήρα;

πάρε ένα υγρασιομετρο μέτρα και τα λέμε πάλι :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meaco dd8l  

 τον εβαλα χθες 17:00 πρωτη φορα σε λειτουργια   σημερα 14:00  σταματησε να λειτουργει  μαζεψε 6 λιτρα νερο

τωρα αναβει καθε μιση ωρα ο ανεμιστηρας κανει ελεγχο !  106 τ μ διαμερισμα με πυλωτή απο κατω .

αυριο θα παω να παρω ενα θερμομετρο με υγρόμετρο να βλεπω το ποσοστο της υγρασιας

εγω παντως ειδα διαφορα μεσα στο σπιτι !

Θα δεις και διαφορα στις κιλοβατωρες..!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για toyotomi desiccant?

 

Ειδα αυτό το review του φιλου απο τας βρετανιας για τον Τoyotomi TD Z110 που είναι αντίστοιχος με τον EcoAir DD332 FW Classic.

 

Το μηχάνημα σκοτώνει!!!! Δείτε για να καταλάβετε..... Link.png Site:

 

Βεβαια ψάχνω στην ελλάδα αλλα δεν υπάρχει πουθενά...... επίσης δεν βρήσκω και κανενα review για τον ecoair 332..... μηπως τον εχει

 

κανεις φιλος για να μας πει καμια άποψη? Ή ακομη καλύτερα ενα mini review?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα γράψω οτι έχω καταλάβει έως τώρα για τους αφυγραντηρες με συμπιεστή... Πανω κάτω είναι όλοι ίδιοι οι διάφορες στα τμ είναι στο ποσο αέρα ρουφανε δηλαδή ποσο μεγαλο ανεμιστήρα έχουν...αυτό που κατάλαβα είναι όσο περισότερα λίτρα τόσο μεγαλυτερο ανεμιστήρα αλλά και ποιο πολύ θόρυβο...τώρα όσον αφορα την ποιότητα υλικών εκεί οτι πληρώσεις παίρνεις....στα ακριβά μοντέλα υποθέτω έχουμε καλά πλαστικά που δεν συντονίζουν ποιο πολλά προγράμματα και κάποια έξτρα καλουδια ...αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60-65% με καλοριφέρ αναμένα

Θα μπορούσες να μην πάρεις, σίγουρα δεν σε βιαζει με αυτές τις μετρήσεις.

Κοίτα τι υγρασία έχεις όταν πχ η εξωτερική είναι 80+ μετά από μαγείρεμα, μπάνιο κλπ και σε διαφορετικές εποχές του χρόνου, έχε το νου σου για τυχόν προσφορές και αποφασίζεις ανάλογα....

 

Το πρώτο είναι να βρεις την πηγή της υγρασιάς, εξωτερική, εσωτερική. Αν είναι εξωτερική και μένεις σε δικό σου σπίτι ή καλύτερη λύση είναι η αντιμετώπιση της και όχι αφυγραντήρες που απλά μπαλωνουν σε ένα βαθμό το πρόβλημα. Αν είναι εσωτερική εκεί μετράς το πόσο ζέστη δεν θέλεις να χάνεις σε σχέση με το καλό αερισμο του χώρου και το εάν στην περιοχή που μένεις υπάρχει μεγάλη εξωτερική υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...