Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες από το thread, αλλά έχω λίγο μπερδευτεί με βάση τα δικά μου κριτήρια.

Θα ήθελα λοιπόν μια πρόταση για το εξής σπίτι: 70 τμ, Αργυρούπολη, ρετιρέ 3ος όροφος. Δεν κατοικείται συχνά, όταν κατοικείται και ανάβει καλοριφέρ ή a/c, τα τζάμια στάζουν νερό με το κιλό.

 

Λέω για αφυγραντήρα με συμπιεστή. Δεν μπορώ να πώ ότι θερμένεται και πολύ, αλλά δεν αντέχω τη μυρωδιά των desiccant σε καμμία περίπτωση, απορρίπτονται χωρίς συζήτηση. Μέση θερμοκρασία σπιτιού 17 - 21 βαθμοί. Τι θα ήθελα:

 

- Το πιό αθόρυβο μηχάνημα

- Όσο το δυνατόν να καλύπτει όλο το σπίτι

- Κόστος δεν έχει σημασία.

- Κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει.

- Καλή εγγύηση, καλό σέρβις και απροβλημάτιστο σε περίπτωση βλάβης.

 

Ευχαριστώ!

Καταρχασ χρειαζεσαι decicant και οχι με συμπιεστη 

Θα μπορουσεσ επειδη ειπεσ οτι δεν το κατοικείτε συχνα , να συνδεσεις σταθερα τον αφυγραντηρα με αποχετευση ετσι ωστε να αδειαζει συνεχεια. Να το ρυθμισεισ στην χαμηλη σκαλα στους 60% υγρασια οταν λείπετε .

Οταν θα χρησιμοποιεις το σπιτι και δεν σου αρεσει η μυρωδια θα μπορεισ να το κλεισεισ αλλα το περιβαλον που θα εχεισ θα ειναι ηδη πολυ καλο.

Ενα κολπο για το decicacnt ειναι 1-2 μερεσ στην αρχη να το βαλεισ να δουλεψει σε μεγαλο χωρο για να ξεμυρισει εκει τη πρωτη μποχα,του ακομη και σε ανοιχτο χωρο με προσοχη

 

Απαντηση στο Kostantisgr

Ο DD8l Meaco και ο Inventor Rise παραγονται στον ιδιο κατασκευαστη , απλα ο Rise ειναι ποιο νεο μοντελο και εχει παραπανω το Louver, αν τσεκαρεις τα τεχνικα δεδομενα και οι λειτουργίες τους ειναι ιδιες

http://www.skroutz.gr/s/7348978/Inventor-Rise-8lt.html

Στα σχολια των καταναλωτών θα διαβασεις οτι λεμε για το ιδιο μηχανημα σε ποιο νεα εκδοση  

Εγω θα αγοραζα juro pro αν ειχα δευτερη ευκαιρια ( εχω meaco) . Εχει ο διπλανος μουhttps://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Oxygen-25L.html?from=autocomplete&keyphrase=juro+pro+oxygen+25l

 

μιλαμε για κορυφη...βγαζει γυρω στα 10 λιτρα 24ωρες ενω το δικο μου το πολυ 4 στην πρωτη σκαλα.

Ναι ρε normal40 αλλα εδω ο ανθρωπος σε ρωταει ποιο decicant να παρει και συ τους λεσ παρε με συμπιεστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχασ χρειαζεσαι decicant και οχι με συμπιεστη 

Θα μπορουσεσ επειδη ειπεσ οτι δεν το κατοικείτε συχνα , να συνδεσεις σταθερα τον αφυγραντηρα με αποχετευση ετσι ωστε να αδειαζει συνεχεια. Να το ρυθμισεισ στην χαμηλη σκαλα στους 60% υγρασια οταν λείπετε .

Οταν θα χρησιμοποιεις το σπιτι και δεν σου αρεσει η μυρωδια θα μπορεισ να το κλεισεισ αλλα το περιβαλον που θα εχεισ θα ειναι ηδη πολυ καλο.

Ενα κολπο για το decicacnt ειναι 1-2 μερεσ στην αρχη να το βαλεισ να δουλεψει σε μεγαλο χωρο για να ξεμυρισει εκει τη πρωτη μποχα,του ακομη και σε ανοιχτο χωρο με προσοχη

 

Γεια σου φίλε, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δυστυχώς δεν με καλύπτει αυτό. Το ξέρω ότι από πλευράς απόδοσης ο decessant είναι καλύτερος για τα δεδομένα μου, αλλά η μυρωδιά είναι απόλυτα ανασταλτικός παράγοντας. Δεν έχω καμμία διάθεση να φτιάξω από τη μια την ατμόσφαιρα αφαιρώντας την υγρασία και να τη χαλάσω από την άλλη βάζοντας τη μπόχα του ζεόλιθου (η οποία μόνο διακριτική δεν τη λές). Πραγματικά, προτιμώ να έχω υγρασία παρά μυρωδιά. Προσωπική επιλογή πάντα. Επίσης τα ότι εξαφανίζεται κλπ είναι απλά μύθος, ναι μεν ελλατώνεται αλλά ΔΕΝ φεύγει με τη χρήση, όσο θερμένεται ο δίσκος τόσο παράγεται μυρωδιά. Αυτό που γίνεται είναι ότι τη συνηθίζεις. Δεν θέλω να τη συνηθίσω, δεν θέλω απλά να μυρίζω τίποτα. Την πάτησα με ένα καλοριφέρ λαδιού Delonghi Dragon που το χρυσοπλήρωσα, σκυλοβρώμαγε, το πήγα σέρβις μου έδωσαν άλλο, τα ίδια, κάντε υπομονή λέει 4-5 μέρες στο φούλ, έκανα 25, έκαψα ένα σκασμό λεφτά να ξεμυρίσει, φυσικά δεν ξεμύρισε, πήγε σκουπίδια 125 ευρώ πεταμένα. Δεν το ξαναπερνάω.

Εαν είναι όταν χρησιμοποιώ το σπίτι να το κλείνω δώρον - άδωρον. Με το που θα ανοίξουν τα παράθυρα τσάμπα ο κόπος. Προτιμώ να το ανοίγω κάποιες πιό θερμές μέρες (>19) να ρουφάει την υγρασία και να μένει έτσι. Στις κρύες ας μείνει όπως έχει.

 

Γι αυτό λοιπόν, υπάρχει καμμιά πρόταση με τα κριτήριά μου;

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σημαινει οτι αν βαλεισ με συμπιεστη δεν θα δουλευει καθολου 

Μπορεις να κανεισ το ιδιο που σου προτεινα και με συμπιεστη , απλα ισωσ να εχεις χαμηλοτερη αποδοση γεγονοσ που δε σε επηρεάζει

Οποιον 20λιτρο διαλεξεις με κατω απο 300W καταναλωση καλος ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τελικα αυτό το θέμα με τη μυρωδιά του ζεόλιθου, μπορεί καποιος να μας επιβεβαιώσει αν είναι μόνο στην αρχή ή αν είναι μόνιμο το φαινόμενο? Γιατί κι εγώ προς ζεόλιθο μεριά κοιτούσα αλλα επειδή θα μπεί και σε δωμάτιο με μωρό μην εχουμε άλλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σημαινει οτι αν βαλεισ με συμπιεστη δεν θα δουλευει καθολου 

Μπορεις να κανεισ το ιδιο που σου προτεινα και με συμπιεστη , απλα ισωσ να εχεις χαμηλοτερη αποδοση γεγονοσ που δε σε επηρεάζει

Οποιον 20λιτρο διαλεξεις με κατω απο 300W καταναλωση καλος ειναι 

 

Στο θέμα του θορύβου; Έχεις καμμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχασ χρειαζεσαι decicant και οχι με συμπιεστη 

Θα μπορουσεσ επειδη ειπεσ οτι δεν το κατοικείτε συχνα , να συνδεσεις σταθερα τον αφυγραντηρα με αποχετευση ετσι ωστε να αδειαζει συνεχεια. Να το ρυθμισεισ στην χαμηλη σκαλα στους 60% υγρασια οταν λείπετε .

Οταν θα χρησιμοποιεις το σπιτι και δεν σου αρεσει η μυρωδια θα μπορεισ να το κλεισεισ αλλα το περιβαλον που θα εχεισ θα ειναι ηδη πολυ καλο.

Ενα κολπο για το decicacnt ειναι 1-2 μερεσ στην αρχη να το βαλεισ να δουλεψει σε μεγαλο χωρο για να ξεμυρισει εκει τη πρωτη μποχα,του ακομη και σε ανοιχτο χωρο με προσοχη

 

Απαντηση στο Kostantisgr

Ο DD8l Meaco και ο Inventor Rise παραγονται στον ιδιο κατασκευαστη , απλα ο Rise ειναι ποιο νεο μοντελο και εχει παραπανω το Louver, αν τσεκαρεις τα τεχνικα δεδομενα και οι λειτουργίες τους ειναι ιδιες

http://www.skroutz.gr/s/7348978/Inventor-Rise-8lt.html

Στα σχολια των καταναλωτών θα διαβασεις οτι λεμε για το ιδιο μηχανημα σε ποιο νεα εκδοση  

Ναι ρε normal40 αλλα εδω ο ανθρωπος σε ρωταει ποιο decicant να παρει και συ τους λεσ παρε με συμπιεστη 

Δεν ειπα να παρει τιποτα..ειπα τι θα επαιρνα εγω αν ειχα δευτερη ευκαρια φιλε . ΙΣως εχω πεσει σε προβληματικο μοντελο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του θορύβου; Έχεις καμμιά πρόταση;

αθορυβος ειναι αυτος που πηρα εγω αλλα ειναι 14 λιτρα και λεει οτι ειναι για 35 τμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ειναι αυτος http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

εχεικαι ενα προγραμμα LOW TEMP που ειναι να δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτην την αγορα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθορυβος ειναι αυτος που πηρα εγω αλλα ειναι 14 λιτρα και λεει οτι ειναι για 35 τμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ειναι αυτος http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

εχεικαι ενα προγραμμα LOW TEMP που ειναι να δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτην την αγορα..

ωραιο μηχανημα φιλε,τα 275 w ειναι φουλ ; Ποσα λιτρα βγαζει το 24ωρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθορυβος ειναι αυτος που πηρα εγω αλλα ειναι 14 λιτρα και λεει οτι ειναι για 35 τμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ειναι αυτος http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

εχεικαι ενα προγραμμα LOW TEMP που ειναι να δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτην την αγορα..

Και φυσικά και εδώ φαίνεται το "οτι πληρωσεις παίρνεις" τελικά. Φιλέ μου, σε ποσά τμ σπίτι τον εχεις; Αποδιδει καλά; Ρωταω να δω εαν κανει για τα 70 τμ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τελικα αυτό το θέμα με τη μυρωδιά του ζεόλιθου, μπορεί καποιος να μας επιβεβαιώσει αν είναι μόνο στην αρχή ή αν είναι μόνιμο το φαινόμενο? Γιατί κι εγώ προς ζεόλιθο μεριά κοιτούσα αλλα επειδή θα μπεί και σε δωμάτιο με μωρό μην εχουμε άλλα!!

 

Σε σπίτι που πήγα που δούλευε ζεόλιθο 24/7 (meaco 8l), δεν κατάλαβα καμία μυρωδιά κ ούτε οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπίτι που πήγα που δούλευε ζεόλιθο 24/7 (meaco 8l), δεν κατάλαβα καμία μυρωδιά κ ούτε οι ίδιοι.

εγώ σημερα τοv παρελαβα  τον εχω στην λειτουργια απο τις 17:00

δεν εχει καποια ενοχλητικη μυρωδια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο μηχανημα φιλε,τα 275 w ειναι φουλ ; Ποσα λιτρα βγαζει το 24ωρο ;

απο μετρησεις σε watt δεν ξερω να σου απαντησω....στην αρχη που το δουλεψα μου εβγαλε γυρω στα 8-10 λιτρα στο 24ωρο τωρα με αυτην την ατμοσφαιρα τον εχω μονιμα ανοιχτο στο προγραμμα ευκολη αφυγρανση και δουλευει αυτοματα το πολυ κανα δυο φορες την ημερα για κανα 10 λεπτο και την νυχτα για κανα μισαωρο οσο μπορω να καταλαβω την νυχτα....αν εξαιρεσεις την τιμη του το μηχανημα ειναι φοβερο και τιμιο...ειναι εξολοκληρου made in japan αθορυβο και ευκολο στην χρηση.....δες και σχολια απο το amazon

 

Και φυσικά και εδώ φαίνεται το "οτι πληρωσεις παίρνεις" τελικά. Φιλέ μου, σε ποσά τμ σπίτι τον εχεις; Αποδιδει καλά; Ρωταω να δω εαν κανει για τα 70 τμ μου.

το σπιτι ειναι 88 τμ τον εχω στο σαλονι με πορτες ανοιχτες και αν ρυθμισω στο 55 την υγρασια  εχω 55 εκει που ειναι ο αφυγραντηρας 58 στο παιδικο και 60 στην κρεβατοκαμαρα που ειναι ποιο μακρια...το θεμα ειναι οτι τωρα τον δουλευω μονιμα ανοιχτο στην ευκολη αφυγρανση αλλα λογω καιρου δεν λειτουργει σχεδον καθολου αφου δεν υπαρχει υγρασια στο σπιτι....θα εχω καλυτερη αποψη εαν υγρανει ο καιρος...στο προγραμμα εξυπνη αφυγρανση παιζει την υγρασια αναλογα με την θερμοκρασια αλλες φορες κλεινει στο 60 αλλες στο 57 αλλες στο 50...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει από την αρχή όλο το θέμα και τελικά κατέληξα στον Link.png Site: MeacoDD8L junior , γιατί ο χώρος δεν θερμαίνεται αρκετά.

Η διαρρύθμιση του σπιτιού είναι η εξής

 

 
Για να μη μετακινώ τον αφυγραντήρα από δωμάτιο σε δωμάτιο, σε ποιο σημείο είναι καλύτερα να τοποθετηθεί ;
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει από την αρχή όλο το θέμα και τελικά κατέληξα στον [link='Meaco]http://www.skroutz.gr/s/4241368/Meaco-DD8L-Junior.html']MeacoDD8L junior

, γιατί ο χώρος δεν θερμαίνεται αρκετά.

Η διαρρύθμιση του σπιτιού είναι η εξής

 

 

 

Για να μη μετακινώ τον αφυγραντήρα από δωμάτιο σε δωμάτιο, σε ποιο σημείο είναι καλύτερα να τοποθετηθεί ;

ΕυχαριστώΣε δωματιο με μεγαλυτερο προβλημα υγρασιας ή εκει που καθεσαι τις περισσοτερες ωρες..

Σε χωρο με την περισσοτερη υγρασια ή εκει που καθεσαι περισσοτερες ωρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...