Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια σας παιδια εχω διαβασει ολες τις σελιδες και ειναι πολυ ενδιαφερον το ποσο αλλαζουν οι γνωμες διαβαζοντας τις εμπειριες του καθενος . Οποτε και εγω εχω σχεδον καταληξει σε τρεις αφυγραντηρες με συμπιεστη γιατι βαζω παντα σταθερη θερμοκρασια τα καλοριφερ 15 με 16 βαθμους και πανω οσο λειπω και οταν ειμαι σπιτι μαξιμουμ 20-21 βαθμους.ειμαι αναμεσα σε δυο ακριβους και εναν φθηνοτερο γιατι δεν ξερω και αν αξιζει τα τοσα λεφτα. στον Olimpia Splendid Aquaria Thermo  στα 360 ευρω με 4 χρονια εγγυησης απο την αντιπροσωπεια  στον delonghi DDS 30 COMBI 2χρονια εγγυηση  και απο φθηνο τον Rohnson R9120 219 ευρω 4 χρονια εγγυηση

το σπιτι ειναι ρετιρε 80 μ2 και εχω το λιγοτερο 80% μεχρι και 97% υγρασια.αλλα κυριως ειναι στο 85-90%

Οποιος μπορει να βοηθησει λεγοντας την αποψη του.

 

 

 

Εχω τον Ολυμπία ένα χρόνο και δεν τον προτείνω, σε Delonghi θα έπαιρνα φριτέζα! Ο Rohnson  είναι τίμιος για τα λεφτά του την απόδοση του και το service(από όσο γνωρίζω). Θα σου πρότεινα επίσης και τον Inventor Eva 20l(έχει και ιονιστή). Αν αντέχει η τσέπη σου πολύ ευχαριστημένος είμαι με τον Meaco 20l με φίλτρο Hepa. Δες μερικες σελίδες πιο πίσω κάποια σχόλια που έχω κάνει στο θέμα αυτο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια τι λετε για την προσφορα του media για τον morris mde 1215;;;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-1215-1168088.html

 

Αξιζει τα λεφτα του η στα ιδια περνω κατι καλυτερο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι λετε για την προσφορα του media για τον morris mde 1215;;;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-1215-1168088.html

 

Αξιζει τα λεφτα του η στα ιδια περνω κατι καλυτερο;;

δες και αυτον  http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-care12-de-mddt12-1168545.html

πιστευω ειναι καλυτερη σαν εταιρεια εχει 3 χρονια εγγυηση και ποιο λιγο θορυβο με 30 ευρω παραπανω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βάλω εναν στο εξοχικο,γιατι ειναι παραθαλασιο και μαζευει απειρη υγρασια.
Κυριως με προβληματίζει το οτι δεν μπορω να πηγαινω συχνοτερα απο 1 φορα τον μηνα τους μη καλοκαιρινους μήνες.
Υπάρχει καποιος τρόπος να μπορει να δουλευει μονο του,χωρις να χρειαζεται καθαρισμα/αδειασμα(ή τι αλλη συντηρηση μπορει να χρειαζεται,δεν γνωριζω) ?
Θα μπορουσα,εστω και με καποια πατεντα,να το κανω να αδειαζει τα νερα σε καμια αποχετευση?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αφυγραντήρες με αποχέτευση , πχ εγω έχω αυτόν http://inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/eva-de-mddf16/. Συνδέεις ένα λάστιχο κλιματιστικού στο πίσω μέρος του αφυγραντήρα και την άλλη άκρη πχ στο σιφώνι του μπάνιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επαιρνα τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo που θεωρω καλυτερη την εταιρεια στους αφυγραντηρες απο τους αλλους 2...δες ομως και αυτον http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

τον εχω εγω και ειναι παρα πολυ καλος ειναι ποιο μικρος 14 λιτρα αλλα κανει φοβερη δουλεια και εχει προγραμμα low temp που ειναι για χαμηλες θερμοκρασιες και αθορυβος......γενικα εχω καταλαβει οσο ποιο πολλα λιτρα σε εναν αφυγραντηρα τοσο μεγαλυτερο ανεμιστηρα εχει και ποιο πολυ θορυβο.....να προσεξεις οσο αφορα το θορυβο για να τον δουλευεις και τα βραδια με το νυχτερινο ρευμα ....

εγω θα επαιρνα τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo που θεωρω καλυτερη την εταιρεια στους αφυγραντηρες απο τους αλλους 2...δες ομως και αυτον http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

τον εχω εγω και ειναι παρα πολυ καλος ειναι ποιο μικρος 14 λιτρα αλλα κανει φοβερη δουλεια και εχει προγραμμα low temp που ειναι για χαμηλες θερμοκρασιες και αθορυβος......γενικα εχω καταλαβει οσο ποιο πολλα λιτρα σε εναν αφυγραντηρα τοσο μεγαλυτερο ανεμιστηρα εχει και ποιο πολυ θορυβο.....να προσεξεις οσο αφορα το θορυβο για να τον δουλευεις και τα βραδια με το νυχτερινο ρευμα ....

Φιλε μου πηγα τελικα και τους ειδα απο κοντα και τους τρεις στην media markt μονο που ο Splendid δεν ηταν ο thermo αλλα ιδιος σε χαρακτηριστικά και μεγεθος.  Και να σου πω την αληθεια σαν δυναμη μου φανηκε δυνατοτερος ο delonghi  που ακομα και στην πρωτη απο τις 3 σκαλες αερα  ηταν δυνατοτερος και απο splendid και R9120 rohnson αλλα ο splendid ο thermo  εκανε 360 απο την εταιρία  εισαγωγης με 4 χρονια εγγυησης ο rohnson 220 με 4 εγγυηση και αυτος που μου αρεσε περισσοτερο σε χαρακτηριστικά ηταν ο delonghi  με 340 αλλα 2  χρόνια.  Τελικα ειπα να παρω τον rohnson γιατί ήταν προσφορά 220€ εχει σκαλες αερα που θεωρω πως βοηθάει για τα τετραγωνικά του σπιτιου και ειναι και οικονομικός σε watt τωρα.  Θα σας πω οτι τον δοκιμασα εχθες βραδυ21:30  και απο 15 βαθμους και 75 υγρασια μεχρι το πρωι 9ειχε πεσει σε ολο το σπιτι 80τμ 2αρι  σε 17 βαθμους  και 58 υγρασια μονο που δεν μου αρεσε καθολου οτι ο αφυγραντηρας δειχνει ότι να ναι εδειχνε 53 την μια 50 την αλλη 57 αμεσως μετά  και ο σταθμος που ειναι τσεκαρισμενος πολλες φορες και με αλλον αφυγραντηρα  παει σωστα. Και οτι τα ντεσιμπελ ειναι λαθος στο ενα μετρο εβγαζε στην 1η σκαλα 48

2η 52 3η 54  db

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βάλω εναν στο εξοχικο,γιατι ειναι παραθαλασιο και μαζευει απειρη υγρασια.

Κυριως με προβληματίζει το οτι δεν μπορω να πηγαινω συχνοτερα απο 1 φορα τον μηνα τους μη καλοκαιρινους μήνες.

Υπάρχει καποιος τρόπος να μπορει να δουλευει μονο του,χωρις να χρειαζεται καθαρισμα/αδειασμα(ή τι αλλη συντηρηση μπορει να χρειαζεται,δεν γνωριζω) ?

Θα μπορουσα,εστω και με καποια πατεντα,να το κανω να αδειαζει τα νερα σε καμια αποχετευση?

 

Σχεδον ολοι οι αφυγραντηρεσ εχουνε δυνατοτητα συνδεσησ με αποχετευση

Για περισσοτερη ευκολια υπαρχουνε και με αντλια νερου που σημαινει οτι μπορει να ειναι μακρια η αποχετευση η ποιο ψηλα ο νεροχυτησ και το νερο σου να καταληγει με ευκολια

Μοντελα :

  Delonghi DD 30P http://www.skroutz.gr/s/4036833/Delonghi-DD-30P.html

Inventor Power-40 http://www.skroutz.gr/s/6798372/Inventor-Power-40.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου και σενα αν διαβασεις και ποιο πανω θα δεις οτι

 

Εχω τον Ολυμπία ένα χρόνο και δεν τον προτείνω, σε Delonghi θα έπαιρνα φριτέζα! Ο Rohnson  είναι τίμιος για τα λεφτά του την απόδοση του και το service(από όσο γνωρίζω). Θα σου πρότεινα επίσης και τον Inventor Eva 20l(έχει και ιονιστή). Αν αντέχει η τσέπη σου πολύ ευχαριστημένος είμαι με τον Meaco 20l με φίλτρο Hepa. Δες μερικες σελίδες πιο πίσω κάποια σχόλια που έχω κάνει στο θέμα αυτο.   

 Τελικα πηρα τον rohnson R9120 220€  ξερω οτι τα ιδια  και περισσότερα λνε οτι κανει ο eva 20 αλλα δεν τον ηθελα γιατι τον εχει ο κολλητος μου και καίει αρκετα 440watt και πιστευω σε τοσα watt υπάρχουν καλύτεροι παρόλο που εχει και ιονιστη. Θελω οικονομικό σε ρευμα γιατι θα τον εχω συνεχώς να δουλεύει λογο οτι εχω μεγαλο θεμα με την υγρασια και θα μου φανει στην ΔΕΗ.

  να σου πω βεβαια οτι για να αποφασισω να παρω αφυγραντηρα νου τον ειχε δανεισει  για λιγες μερες και θεωρω με μια μερα  μόνο που δουλεψα τον rohnson οτι ειναι καλύτερος γιατι ο eva δουλεψε 16 ωρες για να μου ριξει απο 80% στα 65%, και δουλευε στο τερμα ενω ο αλλος απο 75 σε 55 σχεδόν δουλεψε 11.5 ωρες στην πρωτη σκαλα. Και εβγαλε κανα λιτρο παραπανω νερο σε 1-2 βαθμους λιγοτερους στον χωρο απο τον eva.  Σε θορυβο ηταν το ίδιο μπορει και o eva να ηταν και λιγο ποιο ησυχος.  Τώρα  βεβαια μετα απο πολυ ψαξιμο εμαθα οτι ασχετα με οτι λενε και ο eva και ο rohnson και πολυ αλλοι ειναι κινεζικοι παρολο που λενε και καλα ιταλικοι και βαζουν την μαρκα  που η μαρκες αυτες ειναι μοβο ελλαδα.  2 απο τις ποιο παλιες εταιριες με αφυγραντηρεςς ειναι η splendid και η delonghi  kai λιγες ακομα ενω εδω Ελλάδα εχουν βγαλει ενα καρο. 7-10 που φέρνουν ειναι ελληνικό το ονομα. Βεβαια δεν σημαίνει οτι δεν θα ειναι  και κάποιοι καλοί 

Επεξ/σία από casperw960
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και αυτον  http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-care12-de-mddt12-1168545.html

πιστευω ειναι καλυτερη σαν εταιρεια εχει 3 χρονια εγγυηση και ποιο λιγο θορυβο με 30 ευρω παραπανω....

Ο μορισ (235W) εχει 13% παραπανω καταναλωση σε συγκριση με τον inventor (207W)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον Ολυμπία ένα χρόνο και δεν τον προτείνω, σε Delonghi θα έπαιρνα φριτέζα! Ο Rohnson  είναι τίμιος για τα λεφτά του την απόδοση του και το service(από όσο γνωρίζω). Θα σου πρότεινα επίσης και τον Inventor Eva 20l(έχει και ιονιστή). Αν αντέχει η τσέπη σου πολύ ευχαριστημένος είμαι με τον Meaco 20l με φίλτρο Hepa. Δες μερικες σελίδες πιο πίσω κάποια σχόλια που έχω κάνει στο θέμα αυτο.   

Ξεχασα να αναφερω οτι τον meaco 20 μου είπε ενα παιδι οτι τον πηρε και εκανε πολυ θορυβο και τον εδωσε και πηρε τον juro pro  για καλυτερα. Και γι αυτο δεν τον είχα μεσα στις επιλογές μου. Ξερω οτι εχει καλα χαρακτηριστικά  για τα χρηματα ελεγα το πολυ να δωσω 360€ αν αξιζε οντως. εσυ ποιον εχεις και τι προβληματα σου εχει?

Επεξ/σία από casperw960
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου και σενα αν διαβασεις και ποιο πανω θα δεις οτι

 

 Τελικα πηρα τον rohnson R9120 220€  ξερω οτι τα ιδια  και περισσότερα λνε οτι κανει ο eva 20 αλλα δεν τον ηθελα γιατι τον εχει ο κολλητος μου και καίει αρκετα 440watt και πιστευω σε τοσα watt υπάρχουν καλύτεροι παρόλο που εχει και ιονιστη. Θελω οικονομικό σε ρευμα γιατι θα τον εχω συνεχώς να δουλεύει λογο οτι εχω μεγαλο θεμα με την υγρασια και θα μου φανει στην ΔΕΗ.

  να σου πω βεβαια οτι για να αποφασισω να παρω αφυγραντηρα νου τον ειχε δανεισει  για λιγες μερες και θεωρω με μια μερα  μόνο που δουλεψα τον rohnson οτι ειναι καλύτερος γιατι ο eva δουλεψε 16 ωρες για να μου ριξει απο 80% στα 65%, και δουλευε στο τερμα ενω ο αλλος απο 75 σε 55 σχεδόν δουλεψε 11.5 ωρες στην πρωτη σκαλα. Και εβγαλε κανα λιτρο παραπανω νερο σε 1-2 βαθμους λιγοτερους στον χωρο απο τον eva.  Σε θορυβο ηταν το ίδιο μπορει και o eva να ηταν και λιγο ποιο ησυχος.  Τώρα  βεβαια μετα απο πολυ ψαξιμο εμαθα οτι ασχετα με οτι λενε και ο eva και ο rohnson και πολυ αλλοι ειναι κινεζικοι παρολο που λενε και καλα ιταλικοι και βαζουν την μαρκα  που η μαρκες αυτες ειναι μοβο ελλαδα.  2 απο τις ποιο παλιες εταιριες με αφυγραντηρεςς ειναι η splendid και η delonghi  kai λιγες ακομα ενω εδω Ελλάδα εχουν βγαλει ενα καρο. 7-10 που φέρνουν ειναι ελληνικό το ονομα. Βεβαια δεν σημαίνει οτι δεν θα ειναι  και κάποιοι καλοί 

Σωστα τα λεσ τη delonghi τη κατασκευαζει η TCL στην κινα , και τη splendid η midea

http://www.e-cantonfair.com/exhibitor/1217897754.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας 10 ημέρες τον Invertor EVA 20 , μπορώ νομίζω να κάνω ένα Mini review :

 

Φυσικά δεν μπορώ να τον συγκρίνω με άλλον μιας κ είναι ο πρώτος μου .

 

Το σπίτι μου 120τμ , 2όροφοι, έβλεπε τις υγρές ημέρες, ακόμα κ 80% υγρασία με τα τζάμια το πρωί να τρέχουν σαν ποτάμι.

Το στέγνωμα των ρούχων ένα δράμα. Η ατμόσφαιρα βαριά.

 

Ο αφυγραντήρας τοποθετήθηκε στην σκάλα του πάνω ορόφου κ αν παρόλλο που δεν το περίμενα, κάλυψε κ τους 2 ορόφους. 

Πλέον ο αφυγραντήρας είναι στο αυτόματο κ παίζει μπάλα μόνος του. Στην αρχή έβγαζε 10λίτρα/24ωρο. Πλέον το σπίτι έχει ισορροπήσει στα 50% με 56% υγρασία.

Στα 60% παίρνει μπροστά. Υπολογίζω ότι στις 24 ωρες , δουλεύει κανά 8 ωρο , μιας και συνήθως είναι σε αναμονή. Στα 60% ξανα παίρνει (στην αυτόματη λειτουργία). 

Η ατμόσφαιρα καμία σχέση, τα τζάμια θεόστεγνα, τα ρούχα στεγνώνουν ( έχει σχετική λειττουργία ), το καλοριφέρ αποδίδει αμέσως.

Σούπερ θετικό ότι ο ανεμιστήρας δεν δουλέυει όταν απλά μετράει την υγρασία και είναι πιο κάτω από εκεί που θα ξεκινήσει.

 

Αρνητικά: ένα. Κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας του.Ο συμπιεστης δεν ακούγεται μιας κ ο ανεμιστήρας τον υπερκαλύπτει.  Προσωπικά το βράδυ τον κλείνω. Ακόμα και στο low. Με κλειστή την πόρτα της κρεββατοκάμαρας οκ, δεν ακούγεται. Αλλά τον έχω κλειστό .

 

Κατανάλωση δεν μπορώ να μετρήσω.

 

Αυτά. Ρωτήστε ότι θέλετε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Εχω τον meaco αυτον---> http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html.

 

Μερικες αποριες για τον σωστο καθαρισμο του.

 

Πως πρέπει να τον καθαρίζω για να κάνει σωστά την δουλεια του; μέχρι τώρα τον καθαρίζω με ένα πανακι μόνο με νερό. Αλλά δεν μου φαίνεται να καθαρίζει σωστά. Επίσης το πιο σημαντικό, το φίλτρο πως το καθαρίζω; στις οδηγίες γράφει απαλά με πανακι αλλά έχει πολύ βρώμα δεν φεύγει.

 

Τι λετε ;

 

Επισης το υλικο μετα απο λιγη ωρα μυριζει ( λογικα το φιλτρο ; ) δεν ξερω τι γινεται..καποια λυση ;

 

ΤΕΛΟΣ γιατι μου βγαζει μονο 2 λιτρα το 12ωρο ενω θα επρεπε να βγαζει 4Λιτρα εφοσον ειναι 8 λιτρος ;

Δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανα σωστη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Εχω τον meaco αυτον---> http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html.

 

Μερικες αποριες για τον σωστο καθαρισμο του.

 

Πως πρέπει να τον καθαρίζω για να κάνει σωστά την δουλεια του; μέχρι τώρα τον καθαρίζω με ένα πανακι μόνο με νερό. Αλλά δεν μου φαίνεται να καθαρίζει σωστά. Επίσης το πιο σημαντικό, το φίλτρο πως το καθαρίζω; στις οδηγίες γράφει απαλά με πανακι αλλά έχει πολύ βρώμα δεν φεύγει.

 

Τι λετε ;

 

Επισης το υλικο μετα απο λιγη ωρα μυριζει ( λογικα το φιλτρο ; ) δεν ξερω τι γινεται..καποια λυση ;

 

ΤΕΛΟΣ γιατι μου βγαζει μονο 2 λιτρα το 12ωρο ενω θα επρεπε να βγαζει 4Λιτρα εφοσον ειναι 8 λιτρος ;

Δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανα σωστη επιλογη.

 

Εγώ καθαρίζω το φίλτρο με το χέρι.

Ο δικός μου μύριζε μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες και πάλι την πρώτη φορά που τον έβαλα να δουλέψει απο πέρυσι.

Είναι ανάλογα τη διαρύθμιση του σπιτιού σου και την υγρασία  του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καθαρίζω το φίλτρο με το χέρι.

Ο δικός μου μύριζε μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες και πάλι την πρώτη φορά που τον έβαλα να δουλέψει απο πέρυσι.

Είναι ανάλογα τη διαρύθμιση του σπιτιού σου και την υγρασία  του χώρου.

οταν λες στο χερι ; και εγω στο χερι τον καθαριζω ομως πες μου τροπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...