Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα και τον αφυγραντήρα θα τον πηγαινοφέρνω στο σπίτι γιατί το βράδυ με ενδιαφέρει για τα δωμάτια μας πιο πολύ και ιδιέτερα της μικρής που εκεί εχουμε και ενα θεματάκι υγρασίας. ή θα τον εχω μόνιμα στα δωμάτια με τις ώρες που λείπουμε ανοιχτές πορτες για να πιανει και λίγο το όλο σπίτι.

Το βασικό μου θέμα είναι τι αφυγραντήρα με δεδομένο πως αρκετές ώρες το σπίτι πέφτει κάτω απο 18 σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα και τον αφυγραντήρα θα τον πηγαινοφέρνω στο σπίτι γιατί το βράδυ με ενδιαφέρει για τα δωμάτια μας πιο πολύ και ιδιέτερα της μικρής που εκεί εχουμε και ενα θεματάκι υγρασίας. ή θα τον εχω μόνιμα στα δωμάτια με τις ώρες που λείπουμε ανοιχτές πορτες για να πιανει και λίγο το όλο σπίτι.

Το βασικό μου θέμα είναι τι αφυγραντήρα με δεδομένο πως αρκετές ώρες το σπίτι πέφτει κάτω απο 18 σίγουρα

Εδω εισαι https://www.skroutz.gr/s/7348978/Inventor-Rise-8lt.htmlκανε σκοντο για 210ε

ζεστη βγαζει,θορυβο δεν κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ καταρχήν! Αρα προτείνεις ζεόλιθο! Και η προβοκατόρικη (πλάκα κάνω εννοείτε!) ερώτηση. Γιατί αυτόν και όχι τον πολυσυζητημένο εδω μέσα meaco dd8l ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ καταρχήν! Αρα προτείνεις ζεόλιθο! Και η προβοκατόρικη (πλάκα κάνω εννοείτε!) ερώτηση. Γιατί αυτόν και όχι τον πολυσυζητημένο εδω μέσα meaco dd8l ?

Γιατι κατασκευαστικα ειναι λιγο καλυτερος.. αλλα κανουν την ιδια δουλεια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, επανέρχομαι, με πολύ καλά νέα για τον meaco 12l platinum  και την υγρασία.

Μετρημένη και με εξωτερικό, μετά από 7 ημέρες συνεχούς χρήσης (18 ώρες στο σαλόνι και 6 στα δωμάτια/μπανιο), έριξε την υγρασία στο σαλόνι από το 80% στο 60% σταθερά, και στα δωμάτια μέσα από το 79% στο 65%.

Η ατμόσφαιρα έχει αλλάξει αρκετά, και όταν καθόμαστε στο χαλί (λόγω παιδιών), δε νιώθεις πια την ψυχρούλα που ένιωθες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, επανέρχομαι, με πολύ καλά νέα για τον meaco 12l platinum  και την υγρασία.

Μετρημένη και με εξωτερικό, μετά από 7 ημέρες συνεχούς χρήσης (18 ώρες στο σαλόνι και 6 στα δωμάτια/μπανιο), έριξε την υγρασία στο σαλόνι από το 80% στο 60% σταθερά, και στα δωμάτια μέσα από το 79% στο 65%.

Η ατμόσφαιρα έχει αλλάξει αρκετά, και όταν καθόμαστε στο χαλί (λόγω παιδιών), δε νιώθεις πια την ψυχρούλα που ένιωθες!!

το σωστο περιβαλλον για να μην αισθανεσαι την υγρασια δεν ειναι 40%?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, επανέρχομαι, με πολύ καλά νέα για τον meaco 12l platinum  και την υγρασία.

Μετρημένη και με εξωτερικό, μετά από 7 ημέρες συνεχούς χρήσης (18 ώρες στο σαλόνι και 6 στα δωμάτια/μπανιο), έριξε την υγρασία στο σαλόνι από το 80% στο 60% σταθερά, και στα δωμάτια μέσα από το 79% στο 65%.

Η ατμόσφαιρα έχει αλλάξει αρκετά, και όταν καθόμαστε στο χαλί (λόγω παιδιών), δε νιώθεις πια την ψυχρούλα που ένιωθες!!

 

Αέρισες το σπίτι αυτές τις μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεοτερα για τον http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

λοιπον το μηχανημα ειναι αψογο..το χρησιμοποιω εδω και 20 μερες και βρηκα την υγεια μου.....αλλη αισθηση μεσα στο σπιτι....ο αφυγραντηρας οπως εγραψα σε παλιοτερα ποστ εχει πολλα προγραμματα,τα κλασικα για στεγνωμα ρουχων η να μετακινεις το πτερυγιο του αερα για χρηση στεγνωματος ενος τοιχου η για εσωτερικου ντουλαπας.Αυτο που μου αρεσει ποιο πολυ ομως ειναι το προγραμμα easy dehumidifying το πατας και τα κανει ολα αυτοματα....λογικα θα εχει και θερμομετρο γιατι αλλες φορες κατεβαζει την υγρασια στο 50 και αλλες 58-60....δεν τριζει ουτε συντονιζει καθολου ,τα υλικα κατασκευης ποιoτικα και εδω και 20 μερες αδειασα 8 φορες το δοχειο....μεγαλο αρνητικο η τιμη του ....αυτα..

Επεξ/σία από stiv78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40% νομιζω ειναι το κατώτατο...αρχιζεις να νοιωθεις οτι ο αερας ειναι πολυ ξηρός. Τα νουμερα πάντα ειναι σχετικά, όπως αισθάνεται κανείς καλύτερα... παντως οταν υπάρχει πολυ υγρασια θα προτεινα μια μελετη για μονωση καλο ειναι να προγραμματιστεί (ειδικος "στοκος" για τους τοιχους που δινει κι ωραια εμφανιση αλλα και καλή μονωση, εξωτερικη μονωση, αλουμινια με διπλά τζαμια κτλπ)... ολα ακριβαινουν, η μονωση ομως θα μεινει! Επισης γνωστος πηρε τον meaco 8l με ζεολιθο, στη μικρη σκαλα μονιμα και βγαζει 1λιτρο σταθερα ανα 8ωρο. Εχειε καταναλωση γυρω στα 300W/ωρα, οποτε αν με κομπρεσορα δεν βγαίνει περιπου η ιδια ποσοτητα υγρασιας τελικα νομιζω ο ζεόλιθος ισως ειναι η αλυτερη λυση καθως βγαζει και ζεστο αέρα. Μια προσωπική αποψη αυτή, όπου με κομπρεσορα (rohnson 8l) στο 8ωρο εχω δει  0.4λιτρα, σε θερμοκρασια κυμαινόμενη 12-15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τον INVENTOR EVA DE-MDDF20 στα 229 ευρω.

Απο 76-80% υγρασια που ειχα μετα απο 18 ωρες λειτουργίας εχει πέσει στο 55-57%. Σε σπιτι 90τμ.

Η ατμόσφαιρα εχει καθαρισει απιστευτα και το καταλαβαινεις με το που μπαινεις στο σπίτι.εχει βγαλει περιπου 8 λιτρα νερό μεχρι τωρα.τα ρουχα στα συρταρια και στις ντουλαπες ηταν παγωμένα-νωπά.τωρα ειναι ολα στεγνά.τον συστήνω ανεπιφύλακτα.ο θορυβος που κάνει ειναι σχετικά μικρός.οποίος εχει κοιμηθεί με pc στο δωματιο του ανοικτο με τους ανεμιστήρες στο φουλ δεν θα εχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια εχω διαβασει ολες τις σελιδες και ειναι πολυ ενδιαφερον το ποσο αλλαζουν οι γνωμες διαβαζοντας τις εμπειριες του καθενος . Οποτε και εγω εχω σχεδον καταληξει σε τρεις αφυγραντηρες με συμπιεστη γιατι βαζω παντα σταθερη θερμοκρασια τα καλοριφερ 15 με 16 βαθμους και πανω οσο λειπω και οταν ειμαι σπιτι μαξιμουμ 20-21 βαθμους.ειμαι αναμεσα σε δυο ακριβους και εναν φθηνοτερο γιατι δεν ξερω και αν αξιζει τα τοσα λεφτα. στον Olimpia Splendid Aquaria Thermo  στα 360 ευρω με 4 χρονια εγγυησης απο την αντιπροσωπεια  στον delonghi DDS 30 COMBI 2χρονια εγγυηση  και απο φθηνο τον Rohnson R9120 219 ευρω 4 χρονια εγγυηση

το σπιτι ειναι ρετιρε 80 μ2 και εχω το λιγοτερο 80% μεχρι και 97% υγρασια.αλλα κυριως ειναι στο 85-90%

Οποιος μπορει να βοηθησει λεγοντας την αποψη του.

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας παιδια εχω διαβασει ολες τις σελιδες και ειναι πολυ ενδιαφερον το ποσο αλλαζουν οι γνωμες διαβαζοντας τις εμπειριες του καθενος . Οποτε και εγω εχω σχεδον καταληξει σε τρεις αφυγραντηρες με συμπιεστη γιατι βαζω παντα σταθερη θερμοκρασια τα καλοριφερ 15 με 16 βαθμους και πανω οσο λειπω και οταν ειμαι σπιτι μαξιμουμ 20-21 βαθμους.ειμαι αναμεσα σε δυο ακριβους και εναν φθηνοτερο γιατι δεν ξερω και αν αξιζει τα τοσα λεφτα. στον Olimpia Splendid Aquaria Thermo  στα 360 ευρω με 4 χρονια εγγυησης απο την αντιπροσωπεια  στον delonghi DDS 30 COMBI 2χρονια εγγυηση  και απο φθηνο τον Rohnson R9120 219 ευρω 4 χρονια εγγυηση

το σπιτι ειναι ρετιρε 80 μ2 και εχω το λιγοτερο 80% μεχρι και 97% υγρασια.αλλα κυριως ειναι στο 85-90%

Οποιος μπορει να βοηθησει λεγοντας την αποψη του.

 

 

 

εγω θα επαιρνα τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo που θεωρω καλυτερη την εταιρεια στους αφυγραντηρες απο τους αλλους 2...δες ομως και αυτον http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.html

τον εχω εγω και ειναι παρα πολυ καλος ειναι ποιο μικρος 14 λιτρα αλλα κανει φοβερη δουλεια και εχει προγραμμα low temp που ειναι για χαμηλες θερμοκρασιες και αθορυβος......γενικα εχω καταλαβει οσο ποιο πολλα λιτρα σε εναν αφυγραντηρα τοσο μεγαλυτερο ανεμιστηρα εχει και ποιο πολυ θορυβο.....να προσεξεις οσο αφορα το θορυβο για να τον δουλευεις και τα βραδια με το νυχτερινο ρευμα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...