Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας εχασα...πολυ,λιγο η νορμαλ ειναι τα 189;;;

Καιει 189watt/h σε 64τμ. Για τα τμ δεν ειναι πολλα απο την αλλη δεν ριχνει σε ικανοποιητικα επιπεδα την υγρασια.

 

Αρα εγω που θελω να παρω αφυγρ. σε 15τμ ποσο μπορει να καταναλωνει..??? Υπολογιζω στα 70watt/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι με ίδια τετραγωνικά και υγρασία. Απο Νοέμβριο λειτουργεί meaco 8ddl junior στην χαμηλη σκάλα, τοποθετημένος στον διάδρομο και always on. Υγρασία μόνιμα πλέον στο 57-58% σε όλα τα δωμάτια, λειτουργεί κατα διαστήματα (κυρίως το βράδυ μετά απο μπάνια κτλ) με ονομαστική κατανάλωση 30w. θόρυβος σε αρκετά χαμηλά (για τα δεδομένα μας) επίπεδα.

Βέβαια μέχρι να φτάσει εκεί, δούλευε 2 ημέρες Non-stop στην μεσαία σκάλα.

Κι εγώ λειτουργώ σε 24ωρη βάση τον meaco 8ddl σε υπνοδωμάτιο 16 τμ και σώθηκα!  Μπαίνεις μέσα και νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλο σπίτι!  Ο θόρυβος είναι περίπου σαν κλιματιστικού αλλά δε λειτουργεί συνέχεια.  Είχα περίπου 75% υγρασία και τώρα είναι μόνιμα στο 49% παρόλο που κάθε πρωί ανοίγω διάπλατα για ένα δίωρο για να πάρει αέρα το δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μυρωδιά? ανεπαίσθητη ή συνηθίζεται απλά και το ξεχνάς?

Μυρίζει μόνο όταν τον έχω αφήσει εκτός λειτουργίας για μέρες, αλλα και πάλι μήν φανταστείς κάτι τρομερό. την πρώτη φορά που λειτούργησε μόνο χρειάστηκε καμια ώρα να σταματήσει να μυρίζει, αλλά και πάλι νορμάλ πράγματα.

 

 

30w? Τι εννοεις? Ποσες κιλοβατωρες καις σε ενα 24ωρο?

 

 

Βάσει τεχν. προδιαγραφών, στην μικρή σκάλα καίει 30w. ημερίσια κατανάλωση δεν έχω μετρήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυρίζει μόνο όταν τον έχω αφήσει εκτός λειτουργίας για μέρες, αλλα και πάλι μήν φανταστείς κάτι τρομερό. την πρώτη φορά που λειτούργησε μόνο χρειάστηκε καμια ώρα να σταματήσει να μυρίζει, αλλά και πάλι νορμάλ πράγματα.

 

 

Βάσει τεχν. προδιαγραφών, στην μικρή σκάλα καίει 30w. ημερίσια κατανάλωση δεν έχω μετρήσει.

Δεν μπορει νσου κανει αφυγρανση με 30watt..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο μυρωδιά? ανεπαίσθητη ή συνηθίζεται απλά και το ξεχνάς?

Μυρίζει μόνο όταν τον έχω αφήσει εκτός λειτουργίας για μέρες, αλλα και πάλι μήν φανταστείς κάτι τρομερό. την πρώτη φορά που λειτούργησε μόνο χρειάστηκε καμια ώρα να σταματήσει να μυρίζει, αλλά και πάλι νορμάλ πράγματα.

 

 

30w? Τι εννοεις? Ποσες κιλοβατωρες καις σε ενα 24ωρο?

 

 

Βάσει τεχν. προδιαγραφών, στην μικρή σκάλα καίει 30w. ημερίσια κατανάλωση δεν έχω μετρήσει.

30 καταναλώνει ο ανεμιστήρας κάθε μισή ώρα που ΕΛΈΓΧΕΙ ΕΆΝ έχει υγρασία για να ξεκινήσει κανονικά ο αφυγραντηρας.... ΔΕΝ κάνει αφυγρανση απλά έλεγχο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχετε δίκιο, βρήκα και ποστ που εξηγουσε αναλυτικά τι παίζει για τον συγκεκριμένο.
Είχα καταλάβει τελείως λαθος.

 

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?p=54368267

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαυτο το ποστ που παρεθεσες ο φιλος αυτος μετρησε περιπου 7κιλοβατωρες σε ενα 24ωρο για 52 τετραγωνικα σπιτι. Μιας και η θερμοκρασια του ειναι 25 C πιστευω οτι αν παρει αφυγραντηρα με συμπιεστη θα τη βγαζει πολυ φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαυτο το ποστ που παρεθεσες ο φιλος αυτος μετρησε περιπου 7κιλοβατωρες σε ενα 24ωρο για 52 τετραγωνικα σπιτι. Μιας και η θερμοκρασια του ειναι 25 C πιστευω οτι αν παρει αφυγραντηρα με συμπιεστη θα τη βγαζει πολυ φθηνοτερα.

Η καταναλωση εχει να κανει με το ποσο υγρασια εχει ο χωρος και σε τι ποσοστο θελουμε να την κατεβασουμε..

Πρεπει καποιος να μιλησει εμπεριστατωμενα οτι με ζεολιθο καινε περισσοτερο..

Δηλαδη να τα δοκιμασει και τα 2 στον ιδιο χωρο με την ιδια αρχικη κατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Απλα ο ιδιος φιλος εχει αναφερει οτι μαζευει περιπου 3λιτρα νερο το 24ωρο. Εγω σε σπιτι 80μ2 με παρομοια αρχικη υγρασια και θερμοκρασια 18-20 C μαζευω 3 λιτρα νερο μεσα σε 6-7 ωρες καιγοντας μολις 2 κιλοβατωρες με τον κομπρεσσορατο αφυγραντηρα μου. Δεν ξερω αν μου ξεφευγει καποιος αλλος σημαντικος παραγοντας αλλα μιλαμε για 3φορες λιγοτερη καταναλωση. Που να ειχα και θερμοκρασια 25 C οπως ο φιλος! Το καλυτερο εννοειται θαταν αν ο ιδιος επαιρνε με συμπιεστη και μας διαφωτιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι βγηκε με ζεολιθο για να αποδιδει καλυτερα και στις χαμηλες θερμοκρασιες,οχι μονο στις χαμηλες..

 

 

Οι αφυγραντήρες τεχνολογίας desiccant αποδίδουν 100% σε χαμηλές θερμοκρασίες

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα, συγκριτικά με τους αφυγραντήρες με μοτέρ, είναι ότι οι αφυγραντήρες Meaco νέας τεχνολογίας desiccant λειτουργούν αποδοτικά στις πιο αντίξοες θερμοκρασίες 1-37°C!

Οι αφυγραντήρες desiccant Meaco έχουν χαμηλή κατανάλωση (30W όταν ο ανεμιστήρας κάνει διάγνωση της σχετικής υγρασίας δωματίου, 330W όταν ο αφυγραντήρας λειτουργεί κάνοντας αφύγρανση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω, για υπογεια κλπ ψυχρους χωρους οι desiccant ειναι οι μονοι που αφαιρουν υγρασια, αλλα για κατοικιες ισως επιβαλλονται οι κλασικοι αφυγραντηρες με συμπιεστη. Και λεω κλασικοι γιατι κατα 90 % στην αγορα (οπως βλεπω στο skroutz.gr) οι αφυγραντηρες βγαινουν με συμπιεστη. Και μενα στη διαγνωση του ανεμιστηρα 30watt καιει. Δε λεει τιποτα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μπερδεμένος είμαι. Εχω σπίτι περίπου 90τ.μ. Χρησιμοποιώ air condition για θέρμανση κυρίως στο σαλόνι που είμαστε τις πιο πολλές ώρες. Και εχω και ενα μικρό ηλεκτρικο καλοριφέρ στο δωμάτιο της μικρής που το ανάβουμε τα δύσκολα βραδια! Η θερμοκρασία είναι στο σαλόνι όταν ανάβουμε γύρω στους 18 βαθμούς. Στα υπολοιπα δωμάτια είναι χαμηλότερα.

Το βραδυ κλείνουν όλα εκτός αν ανάψουμε στο δωμάτιο της μικρής το καλοριφεράκι. Αρα το σπίτι στο μεγαλύτερο μέρος του κρυώνει και είναι σίγουρα κάτω απο 17. Την ημέρα λείπουμε όλοι απο το σπίτι και γυρνάμε μεσημέρι. Πάλι εκει έινα όλα κλειστα αρα πάλι η θερμοκρασία κάτω απο 18.

Ενα + με τον ζεόλιθο είναι να τον βάζω αφου βγάζει κα λίγο ζέστη αντι για καλοριφέρ το βράδυ στο δωμάτιο της μικρής!

 

αρα Τι με συμφέρει? Ζεόλιθος ή κομπρεσσορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μπερδεμένος είμαι. Εχω σπίτι περίπου 90τ.μ. Χρησιμοποιώ air condition για θέρμανση κυρίως στο σαλόνι που είμαστε τις πιο πολλές ώρες. Και εχω και ενα μικρό ηλεκτρικο καλοριφέρ στο δωμάτιο της μικρής που το ανάβουμε τα δύσκολα βραδια! Η θερμοκρασία είναι στο σαλόνι όταν ανάβουμε γύρω στους 18 βαθμούς. Στα υπολοιπα δωμάτια είναι χαμηλότερα.

Το βραδυ κλείνουν όλα εκτός αν ανάψουμε στο δωμάτιο της μικρής το καλοριφεράκι. Αρα το σπίτι στο μεγαλύτερο μέρος του κρυώνει και είναι σίγουρα κάτω απο 17. Την ημέρα λείπουμε όλοι απο το σπίτι και γυρνάμε μεσημέρι. Πάλι εκει έινα όλα κλειστα αρα πάλι η θερμοκρασία κάτω απο 18.

Ενα + με τον ζεόλιθο είναι να τον βάζω αφου βγάζει κα λίγο ζέστη αντι για καλοριφέρ το βράδυ στο δωμάτιο της μικρής!

 

αρα Τι με συμφέρει? Ζεόλιθος ή κομπρεσσορας?

Το κλιματιστικο απορροφα και ποσοστο υγρασιας.. Να μην το κλεινεις.. απλα να κατεβαζεις την θερμοκρασια πχ στους 18

Μη νομιζεις οτι θα παρεις αφυγραντηρα για ολο το σπιτι και δεν θα καιει τιποτα.. Σιγουρα για ολο το σπιτι θα σου καιει μιση kw και δεν θα εισαι ευχαριστημενος για ολο το σπιτι..

kw/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...