Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα τόσες σελίδες και είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος.

Σεν ξέρω ποιόν να επιλέξω.

Σπίτι 90-100 τετραγωνικά με 70-80% υγρασία.

Βασικά το θέλω περισσότερο για το υπνοδωμάτιο του παιδιού που έχει 80% υγρασία.

όποιος έχει κάποιον αφυγραντήρα και έχει βρεί σωτηρία με το θέμα της υγρασίας ας μου πει ποιό μοντέλο έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχει αυτοματη ενεργοποιηση-απενεργοποιηση αναλογα με την επιθυμητη υγρασια (παραλληλα βλεπεις και την τρεχουσα υγρασια ανα πασα στιγμη). Εχει μια λειτουργια tourbo που στην ουσια αυξανει την ταχυτητα της φτερωτης για μεγαλυτερη αποδοση (με λιγο παραπανω θορυβο φυσικα και με ελαχιστα μεγαλυτερη καταναλωση).

Σταματάει τελείως ή δουλεύει μόνο το φτερό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει να με ξενερώνει ο θόρυβος του inventor eva. Στην χαμηλή ταχύτητα και με ενοχλεί.

Γιατι ειναι με συμπιεστη.. Μπορει να παραγει καποιον θορυβο με συχνοτητα ενοχλητικη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα τόσες σελίδες και είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος.

Σεν ξέρω ποιόν να επιλέξω.

Σπίτι 90-100 τετραγωνικά με 70-80% υγρασία.

Βασικά το θέλω περισσότερο για το υπνοδωμάτιο του παιδιού που έχει 80% υγρασία.

όποιος έχει κάποιον αφυγραντήρα και έχει βρεί σωτηρία με το θέμα της υγρασίας ας μου πει ποιό μοντέλο έχει.

 

Σπίτι με ίδια τετραγωνικά και υγρασία. Απο Νοέμβριο λειτουργεί meaco 8ddl junior στην χαμηλη σκάλα, τοποθετημένος στον διάδρομο και always on. Υγρασία μόνιμα πλέον στο 57-58% σε όλα τα δωμάτια, λειτουργεί κατα διαστήματα (κυρίως το βράδυ μετά απο μπάνια κτλ) με ονομαστική κατανάλωση 30w. θόρυβος σε αρκετά χαμηλά (για τα δεδομένα μας) επίπεδα.

Βέβαια μέχρι να φτάσει εκεί, δούλευε 2 ημέρες Non-stop στην μεσαία σκάλα..

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νέο φυλλαδιο του Κωτσο , αφυγραντηρας United 99.90 

http://cdn.kotsovolos.gr/site/datafiles/filladia/filladio-Sales-11.1.2016/html5/index.html

Δεν εχει after sale..

Οσοι εχουν δικα τους σπιτια η λυση ειναι:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι με συμπιεστη.. Μπορει να παραγει καποιον θορυβο με συχνοτητα ενοχλητικη..

 

Όχι , ο συμπιεστής δεν ακούγεται καθόλου. Ο θόρυβος είναι αεροδυναμικός και είναι από τον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επεσε στα χερια μου ενας μετρητης καταναλωσης .

Ο  Inventor Care DE-MDDT12 , μπηκε σε λειτουργία συνεχούς αφυγρανσης και εδειξε :

189 W καταναλωση (1,2Α ) με maximum 192,5 W στις 3 ωρες που τον λειτουργω για την μετρηση .

Συνθηκες ( δεν παιζουν ρολο λογω λειτουργειας συνεχους αφυγρανσης ) 70% 20°C στην αρχη , τωρα 60% .

64 m2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι με ίδια τετραγωνικά και υγρασία. Απο Νοέμβριο λειτουργεί meaco 8ddl junior στην χαμηλη σκάλα, τοποθετημένος στον διάδρομο και always on. Υγρασία μόνιμα πλέον στο 57-58% σε όλα τα δωμάτια, λειτουργεί κατα διαστήματα (κυρίως το βράδυ μετά απο μπάνια κτλ) με ονομαστική κατανάλωση 30w. θόρυβος σε αρκετά χαμηλά (για τα δεδομένα μας) επίπεδα.

Βέβαια μέχρι να φτάσει εκεί, δούλευε 2 ημέρες Non-stop στην μεσαία σκάλα..

 

απο μυρωδιά? ανεπαίσθητη ή συνηθίζεται απλά και το ξεχνάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωμη εχετε για τον αυτον;δεν βλεπω να γραφει για αυτοματη επανεκκινηση ενω σε καταστημα που τον πουλαει μου ειπαν οτι εχει

 

http://www.skroutz.gr/s/2493979/Nexus-YL-2320.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματάει τελείως ή δουλεύει μόνο το φτερό;;;

 

Σταματαει τελειως.

 

Σπίτι με ίδια τετραγωνικά και υγρασία. Απο Νοέμβριο λειτουργεί meaco 8ddl junior στην χαμηλη σκάλα, τοποθετημένος στον διάδρομο και always on. Υγρασία μόνιμα πλέον στο 57-58% σε όλα τα δωμάτια, λειτουργεί κατα διαστήματα (κυρίως το βράδυ μετά απο μπάνια κτλ) με ονομαστική κατανάλωση 30w. θόρυβος σε αρκετά χαμηλά (για τα δεδομένα μας) επίπεδα.

Βέβαια μέχρι να φτάσει εκεί, δούλευε 2 ημέρες Non-stop στην μεσαία σκάλα..

 

30w? Τι εννοεις? Ποσες κιλοβατωρες καις σε ενα 24ωρο?

 

Διάβασα τόσες σελίδες και είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος.

Σεν ξέρω ποιόν να επιλέξω.

Σπίτι 90-100 τετραγωνικά με 70-80% υγρασία.

Βασικά το θέλω περισσότερο για το υπνοδωμάτιο του παιδιού που έχει 80% υγρασία.

όποιος έχει κάποιον αφυγραντήρα και έχει βρεί σωτηρία με το θέμα της υγρασίας ας μου πει ποιό μοντέλο έχει.

 

Και εγω εχω βρει τη σωτηρια μου με αυτον http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.htmlκαι με ελαχιστη επιβαρυνση στο λογαριασμο δεη.

Τι μπερδευεσαι? Αν η θερμοκρασια του σπιτιου σου χοντρικα φτανει μεχρι 18 C  παιρνεις  με ζεολιθο. Σε καθε αλλη περιπτωση παιρνεις με συμπιεστη αλλα κοιτα απο 20αρη (l/ημερα) και πανω μιας και εισαι σε αρκετα μεγαλο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επεσε στα χερια μου ενας μετρητης καταναλωσης .

Ο  Inventor Care DE-MDDT12 , μπηκε σε λειτουργία συνεχούς αφυγρανσης και εδειξε :

189 W καταναλωση (1,2Α ) με maximum 192,5 W στις 3 ωρες που τον λειτουργω για την μετρηση .

Συνθηκες ( δεν παιζουν ρολο λογω λειτουργειας συνεχους αφυγρανσης ) 70% 20°C στην αρχη , τωρα 60% .

64 m2

Κατσε τα 189 ειναι στιγμιαια καταναλωση ή συνολικη??? σε πηγε δηλαδη 63watt/h!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...