Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδή εκτάκτως θα χρειαστώ αφυγραντήρα (η αγορά του θα γίνει αύριο), δεν έχω τη πολυτέλεια χρόνου να μελετήσω όλο το θέμα.

 

Ποια δοκιμασμένη λύση θα μου προτείνατε για 100τμ, με θερμοικρασία χώρου 19-23 τώρα το χειμώνα?

θα το ήθελα με ιονιστή, αθόρυβο και αποδοτικό. Ποιο είναι το vfm που θα μου προτείνατε? λέω να διαθέσω max 250€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ιονιστη μεν, vfm δε. Αθορυβος (σχετικα με τους αλλους παντα) και αποδοτικος. Αυτον εχω και μιας και ειμαι ικανοποιημενος, τον προτεινω.

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meaco 12l platinum, πρώτες εντυπώσεις:

Στο σαλόνι/κουζίνα, με υγρασία 80%, αν έχω κλειστή την πόρτα προς τα μέσα δωμάτια, την κατεβάζει στο 62% σε 3 ώρες. ΟΜΩΣ, δεν πιάνει με ΄τιποτα το στόχο που του βάζω, ειτε 55%, είτε 60%, όσες ώρες και να το αφήσω να δουλεύει.

Επίσης, ανοίγοντας την πόρτα του διαδρομού, "κολλάει" στο 71%, δεν πεφτει παρακάτω.

Οταν τον πήγα στα μέσα δωμάτια, ειχε υγρασία 78%, και την εριξε επισης σε 3 ωρες στο 61%.

Συνολικά, σε 3 ημέρες, έχει βγάλει 6 λίτρα.

 

 

Ομως, δε σταματαει δευτερόλεπτο να δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία απο το link του φίλου:

Κατανάλωση σε συνθήκες 26.7°C - 60% RH (W) 322 

 

Κατανάλωση και αποδοση σε θερμοκρασία 26.7oC ? Σε αυτές τις τιμές μετράνε? Δηλαδή το χειμώνα ποιο σπίτι εχει 27 βαθμούς? Στους 17 βαθμούς τί γίνετε ?

(Παίζει και κάτι να μην εχω καταλάβει καλά!)

deci2

desi1

Στο παραπανω θα δεισ τι γινεται με τισ αποδοσεις των αφυγραντηρων

Οι μετρησεις σχεδον απο ολουσ τουσ κατασκευαστεσ δινονται στο 26,6 C/ 80 % RH 

Οσο πεφτει η θερμοκρασια ειδικα κατω απο τουσ 17 C πεφτει και η αποδοση δραματικα του αφυγραντηρα με συμπιεστη , για αυτο προτεινετα κατω απο τουσ 17C η χρηση desicant (χωρισ συμπιεστη) αφυγραντηρα.

Ελπιζω να σε καλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ιονιστη μεν, vfm δε. Αθορυβος (σχετικα με τους αλλους παντα) και αποδοτικος. Αυτον εχω και μιας και ειμαι ικανοποιημενος, τον προτεινω.

http://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html

Οταν πιάσει επιθυμητή υγρασία κλείνει τελείως, δουλεύει μόνο το φτερό, χαμηλή, ύψηλη ταχύτητα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

Στο παραπανω θα δεισ τι γινεται με τισ αποδοσεις των αφυγραντηρων

Οι μετρησεις σχεδον απο ολουσ τουσ κατασκευαστεσ δινονται στο 26,6 C/ 80 % RH 

Οσο πεφτει η θερμοκρασια ειδικα κατω απο τουσ 17 C πεφτει και η αποδοση δραματικα του αφυγραντηρα με συμπιεστη , για αυτο προτεινετα κατω απο τουσ 17C η χρηση desicant (χωρισ συμπιεστη) αφυγραντηρα.

Ελπιζω να σε καλυψα

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ. Εννοείτε με κάλυψες!

Κοίτα βασικά εμείς στο σπίτι λόγω οικονομικών τώρα είμαστε με τα air contition. Οπότε παίζει να έχουμε και στο σπίτι 16 καποιες στιγμές αλλά και 19 καποιες άλλες. Οπότε φοβάμαι με τους κομπρεσσορες μήπως έχω θέμα με τα 16αρια. Οπως και με το ζεόλιθο μήπως εχω θέμα με μυρωδιες, επειδή παίζει και να μπεί στο δωμάτιο της μιρής (2.5 χρονών). Εκεί βέβαια με βολεύει το οτι βγάζει και λίγο ζέστη απο ότι κατάλαβα ο ζεόλιθος!...γενικα είμαι μπερδεμένος.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ. Εννοείτε με κάλυψες!

Κοίτα βασικά εμείς στο σπίτι λόγω οικονομικών τώρα είμαστε με τα air contition. Οπότε παίζει να έχουμε και στο σπίτι 16 καποιες στιγμές αλλά και 19 καποιες άλλες. Οπότε φοβάμαι με τους κομπρεσσορες μήπως έχω θέμα με τα 16αρια. Οπως και με το ζεόλιθο μήπως εχω θέμα με μυρωδιες, επειδή παίζει και να μπεί στο δωμάτιο της μιρής (2.5 χρονών). Εκεί βέβαια με βολεύει το οτι βγάζει και λίγο ζέστη απο ότι κατάλαβα ο ζεόλιθος!...γενικα είμαι μπερδεμένος.!!!

Το κλιματιστικο αφαιρει μεγαλο μερος υγρασιας.. Εγω πιο πανω αυτο ρωτησα.. Επειδη με κλιματιστικο κανω την δουλεια μου αλλα με 260watt/h ελεγα να παρω εναν αφυγραντηρα αλλα δεν ξερω την καταναλωση τους γιατι γραφουν για κατι 300 και 600watt..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν εχετε αιρκοντισιον στο σπιτι το ρυθμιζεται οταν φευγετε στουσ 18 δεν καιει σχεδον τιποτα 

Παίζετε και με ενα αφυγραντηρα με συμπιεστη στα 200ε και εισαστε σουπερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν εχετε αιρκοντισιον στο σπιτι το ρυθμιζεται οταν φευγετε στουσ 18 δεν καιει σχεδον τιποτα 

Παίζετε και με ενα αφυγραντηρα με συμπιεστη στα 200ε και εισαστε σουπερ

 

Οταν αποφασίσουμε αν θα πάρουμε με κομπρέσορα ή με ζεολιθο...θα πάρουμε!

 

Μόλις μου ήρθε με εμαιλ. Για όποιον ενδιαφέρετε ...

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/108974-philco-pdh-716ea?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=nlweek37-Sales-Day1-11012016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια...μολις καταφερα και τελειωσα και τις 70 σελιδες.....

 

Με τις μερες ξεχασα κ αυτα που διαβαζα...

 

Για σπιτι 35τμ σε νησι και με περιορισμενο μπατζερ κατεληξα σε αυτον...

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-care12-de-mddt12-1168545.html

 

Αρκετα σημαντικο οτι εχει ενδειξη υγρασιας του χωρου αν καταλαβα καλα...θα ηθελα μαι βοηθεια για την καταναλωση...ειναι πολυ;;λιγη;;;νορμαλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν εχετε αιρκοντισιον στο σπιτι το ρυθμιζεται οταν φευγετε στουσ 18 δεν καιει σχεδον τιποτα 

Παίζετε και με ενα αφυγραντηρα με συμπιεστη στα 200ε και εισαστε σουπερ

Ναι πχ εγω το βαζω στους 19 βαθμους σε 14τμ και το περιβαλλον μου ειναι αποδεκτο αλλα καιει 260watt/h.

Αν δουλευω εναν αφυγραντηρα ποσο μπορει να καιει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ακομα απορια εχω...η σειρα care με τη σειρα armony της inventor τι διαφορα εχουν;;;

 

Γιαι δεν καταλαβα...ο 20λιτρος της σειρας αρμονι εχει 170 ευρω

http://inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/20-litra-de-mdt-20/

 

Και ο 12 λιτρος της σειρας care το ιδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πιάσει επιθυμητή υγρασία κλείνει τελείως, δουλεύει μόνο το φτερό, χαμηλή, ύψηλη ταχύτητα;;;

 

Ναι, εχει αυτοματη ενεργοποιηση-απενεργοποιηση αναλογα με την επιθυμητη υγρασια (παραλληλα βλεπεις και την τρεχουσα υγρασια ανα πασα στιγμη). Εχει μια λειτουργια tourbo που στην ουσια αυξανει την ταχυτητα της φτερωτης για μεγαλυτερη αποδοση (με λιγο παραπανω θορυβο φυσικα και με ελαχιστα μεγαλυτερη καταναλωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...