Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Διαφάζω το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω. Εχουμε καταλήξει πιο είναι πιο αξιόπιστοι και αποδοτικότεροι, οι με ζεόληθο ή με συμπιεστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο skroutz.gr υπαρχει ταξινομηση για οσους ειναι με συμπιεστη ή χωρις.

Πολύ λίγες οι επιλογες στο skroutz για αφυγραντήρες χωρίς συμπιεστή και βέβαια κανένας δεν ξεπερνάει τα 10 (lt/ημέρα)!!!

 

Ελπίζω στην αγορά να υπάρχουν κι άλλα μοντέλα γιατί αν κυκλοφορούν μόνο αυτοί που υπάρχουν στο σκρουτζ τότε

με βλέπω να κοιτάω (αναγκαστικά) για μηχάνημα με συμπιεστή.

 

Υπάρχει περίπτωση αν βάλω αφυγραντηρα με συμπιεστή να δουλέψει σε χώρο με 10 βαθμούς να κλαίω τα λεφτά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγες οι επιλογες στο skroutz για αφυγραντήρες χωρίς συμπιεστή και βέβαια κανένας δεν ξεπερνάει τα 10 (lt/ημέρα)!!!

Ελπίζω στην αγορά να υπάρχουν κι άλλα μοντέλα γιατί αν κυκλοφορούν μόνο αυτοί που υπάρχουν στο σκρουτζ τότε

με βλέπω να κοιτάω (αναγκαστικά) για μηχάνημα με συμπιεστή.

Υπάρχει περίπτωση αν βάλω αφυγραντηρα με συμπιεστή να δουλέψει σε χώρο με 10 βαθμούς να κλαίω τα λεφτά μου?

Σίγουρα θα τα κλαις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγες οι επιλογες στο skroutz για αφυγραντήρες χωρίς συμπιεστή και βέβαια κανένας δεν ξεπερνάει τα 10 (lt/ημέρα)!!!

 

Ελπίζω στην αγορά να υπάρχουν κι άλλα μοντέλα γιατί αν κυκλοφορούν μόνο αυτοί που υπάρχουν στο σκρουτζ τότε

με βλέπω να κοιτάω (αναγκαστικά) για μηχάνημα με συμπιεστή.

 

Υπάρχει περίπτωση αν βάλω αφυγραντηρα με συμπιεστή να δουλέψει σε χώρο με 10 βαθμούς να κλαίω τα λεφτά μου?

μαλλον θα κλαις τα λεφτα σου.....οσο ποιο χαμηλη θερμοκρασια τοσο ποιο μη αποδοτικος ο αφυγραντηρας με συμπιεστη....για ζεολιθο μονοδρομος κατεμε ειναι οhttp://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html  .....να ξερεις οτι οι αποδοσεις που δινουν με συμπιεστη ειναι σε δωματιο με 30 βαθμους και 80 % υγρασια οποτε καταλαβαινεις....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που με προβληματίζει σ αυτούς με τον κομπρέσορα είναι αν εχω καταλάβει σωστα πως όσο πιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία τόσο πέφτει η αποδοση τους.

Επισης πως το κατάλαβα λάθος? ο κομπρεσορας δεν είναι σαν μικρό air conditiom ? Με τον ζεόλιθο τί καίει τόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν παρήγγειλα http://inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/eva-de-mddf20/

 

Από Δευτέρα review.

 

Τυχαία απο το link του φίλου:

Κατανάλωση σε συνθήκες 26.7°C - 60% RH (W) 322 

 

Κατανάλωση και αποδοση σε θερμοκρασία 26.7oC ? Σε αυτές τις τιμές μετράνε? Δηλαδή το χειμώνα ποιο σπίτι εχει 27 βαθμούς? Στους 17 βαθμούς τί γίνετε ?

(Παίζει και κάτι να μην εχω καταλάβει καλά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα αγοράσω τον invertor Eva .

Σε μεΖονέτα 2 ορόφων, 60 τ.μ. ο όροφος, με ταβάνια στα 2.5μ και αρκετή υγρασία, 75% πάνω και 68% κάτω ( τις υγρές ημέρες ) , να πάω στο 16αρι ή στο 20άρι και γιατί?

 

Ευχαριστώ

θα επερνα το 20αρι γιατι κοστιζει 10% παραπανω , αλλα εχει αποδοση 30% παραπανω . Η διαφορα ειναι οτι θα εχεισ ποιο γρηγορο αποτελεσμα με μικρο κοστοσ διαφορασ

Τυχαία απο το link του φίλου:

Κατανάλωση σε συνθήκες 26.7°C - 60% RH (W) 322 

 

Κατανάλωση και αποδοση σε θερμοκρασία 26.7oC ? Σε αυτές τις τιμές μετράνε? Δηλαδή το χειμώνα ποιο σπίτι εχει 27 βαθμούς? Στους 17 βαθμούς τί γίνετε ?

(Παίζει και κάτι να μην εχω καταλάβει καλά!)

αν δεισ καποιεσ σελιδεσ πισω εχει απαντηθει το θεμα που ρωτασ διεξοδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αγόρασα τον αφυγραντήρα  INVENTOR PURE. Στο εγχειρίδιο χρήσης γράφει:

 

Πιέζοντας το πλήκτρο για πρώτη φορά η λειτουργία της μονάδας θα αλλάξει
από συνεχή αφύγρανση σε λειτουργία στοχευμένου ποσοστού υγρασίας
40%RH. Η ένδειξη συνεχούς αφύγρανσης θα σβήσει και η ένδειξη ρύθμισης
ποσοστού υγρασίας θα ανάψει. Όταν ο χώρος που βρίσκεται η μονάδα έχει
ποσοστό υγρασίας χαμηλότερο κατά 1%RH από το επιθυμητό ποσοστό, ο
συμπιεστής θα απενεργοποιηθεί και ο ανεμιστήρας θα λειτουργεί σε χαμηλή
ταχύτητα. Όταν το ποσοστό υγρασίας είναι κατά 5%RH μεγαλύτερο από το
επιθυμητό ποσοστό ο συμπιεστής θα επανέλθει σε λειτουργία.
 
Δε συμβαίνει όμως αυτό. όντως ο συμπιεστής σταματά, αλλά ο ανεμιστήρας εξακολουθεί σε υψηλή ταχύτητα. Επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα, απλώς έγινε λάθος στη μετάφραση των οδηγιών, κακώς μεταφράστηκε ότι θα γυρίσει στη χαμηλή ταχύτητα. Έχει τον ίδιο κάποιος από εσάς ώστε να μου πει τη γνώμη του ; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...