Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια απευθυνομαι στους γνωστες..

 

Επειδη εχω αυξημενα επιπεδα υγρασιας συμφερει απο θεμα ρευματων να παρω εναν αφυγραντηρα ή να μεινω με το κλιματιστικο???

Το κλιματιστικο με 260watt/h αν δεν κλεινει ποτε.. εχω ενα αποδεκτο περιβαλλον..

Δεν εχω δουλεψει ποτε αφυγραντηρα και δεν ξερω το αποτελεσμα σε σχεση με την καταναλωση του..

Οταν κλεινεις τον αφυγραντηρα κρατατει ή γρηγορα ξεκιναει παλι το προβλημα? Τουλαχιστον ετσι γινεται με το κλιματιστικο..

Ενημερωτικα δουλεψα σομπα υγραεριου(αλλη ποιοτητα ζεστης σε σχεση με το κλιμα) και μετα απο μιση μερα σε καποια σημεια του τοιχου απο πανω προς τα κατω εμφανισε γραμμες απο νερο!!! Το δε αλουμινιο μεσα στα νερα..!!! Το ενεργειακο παραθυρο θαμπωσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εχει αντιβακτηριακό φίλτρο αλλαγή κάθε 1-2 χρόνια και καθάρισμά του κάθε τόσο απο τις σκόνες.

Thanks!

Σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ στο θέμα αυτό, ο 12 λιτρος, αρκεί για ένα σαλόνι ενιαίο χώρο 50τμ, σωστά?

Και θα τον μεταφέρω και μέσα κάθε τόσο για τα υπόλοιπα δωμάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απευθυνομαι στους γνωστες..

 

Επειδη εχω αυξημενα επιπεδα υγρασιας συμφερει απο θεμα ρευματων να παρω εναν αφυγραντηρα ή να μεινω με το κλιματιστικο???

Το κλιματιστικο με 260watt/h αν δεν κλεινει ποτε.. εχω ενα αποδεκτο περιβαλλον..

Δεν εχω δουλεψει ποτε αφυγραντηρα και δεν ξερω το αποτελεσμα σε σχεση με την καταναλωση του..

Οταν κλεινεις τον αφυγραντηρα κρατατει ή γρηγορα ξεκιναει παλι το προβλημα? Τουλαχιστον ετσι γινεται με το κλιματιστικο..

Ενημερωτικα δουλεψα σομπα υγραεριου(αλλη ποιοτητα ζεστης σε σχεση με το κλιμα) και μετα απο μιση μερα σε καποια σημεια του τοιχου απο πανω προς τα κατω εμφανισε γραμμες απο νερο!!! Το δε αλουμινιο μεσα στα νερα..!!! Το ενεργειακο παραθυρο θαμπωσε!!!

Η Χρηση αφυγραντηρα το χειμωνα ξηραίνει τον αερα , με αποτελεσμα μετα ο αερας να ζεσταίνεται ποιο ευκολα με την χρηση οποιασδηποτε θερμανσησ  (κλιματισμοσ,θερμαντικο, κεντρικη θερμανση) γιατι ποια δεν εχει μεσα του νερο σε υψηλα επιπεδα

Thanks!

Σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ στο θέμα αυτό, ο 12 λιτρος, αρκεί για ένα σαλόνι ενιαίο χώρο 50τμ, σωστά?

Και θα τον μεταφέρω και μέσα κάθε τόσο για τα υπόλοιπα δωμάτια!

Θα σου προτεινα 16λιτρο τουλαχιστον για τα 50 μ2 *3 μετρα υψοσ =150μ3 εκει παιζουνε οι ανεμιστηρες συνηθωσ των 16 λιτρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψαρώσει με τα καλά σχόλια για τους meaco, και γιαυτό σκεφτόμουν τον 12 λίτρο (μια που ο 20 λιτρος είναι κ πιο ακριβός, και μεγαλύτερη καταναλωση).

Έχεις να προτείνεις μήπως κάποιον 16 λίτρο? Σου λέει τίποτα ο Carrier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Χρηση αφυγραντηρα το χειμωνα ξηραίνει τον αερα , με αποτελεσμα μετα ο αερας να ζεσταίνεται ποιο ευκολα με την χρηση οποιασδηποτε θερμανσησ  (κλιματισμοσ,θερμαντικο, κεντρικη θερμανση) γιατι ποια δεν εχει μεσα του νερο σε υψηλα επιπεδα

Σ ευχαριστω αλλα δεν βοηθαει και τοσο η απαντηση σου.. γιατι με ενδιαφερει η καταναλωση.. δηλαδη αμα καιει οσο το κλιματιστικο μου δεν αξιζει να παρω αφυγραντηρα.. δηλαδη ενας αφυγρ. σε δωματιο 14τμ με υγρασια 70% για να το κραταω στο 35% ποσο μπορει να καιει την ωρα???
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με 199ε inventor eva 16λιτρα με ιονιστη , με  καταναλωση 262 W https://www.skroutz.gr/s/6798759/Inventor-Eva-DE-MDDF16.html 

 

Στο you.gr για τον συγκεκριμένο δίνει κατανάλωση 350W:

http://www.you.gr/proionta/spiti-grafeio/klimatismos,-thermansi-epochiaka/ygrantires-afygrantires-ionistes/afygrantiras-inventor-eva-de-mddf16

 

Λάθος είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο you.gr για τον συγκεκριμένο δίνει κατανάλωση 350W:

http://www.you.gr/proionta/spiti-grafeio/klimatismos,-thermansi-epochiaka/ygrantires-afygrantires-ionistes/afygrantiras-inventor-eva-de-mddf16

 

Λάθος είναι;

Η κατανάλωση παίζει ανάλογα τις συνθήκες

http://inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/eva-de-mddf16/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ακομα ψειριζετε τις καταναλωσεις για 50 και 100 watt? Εκτος του οτι οι κατασκευαστες αλλοι δινουν μεσες και αλλοι μεγιστες τιμες, πραγμα που προκαλει συγχυση, μπορει ενας αφυγραντηρας οντως να καιει 50 watt παραπανω αλλα να αποδιδει καλυτερα οποτε να κατεβαζει την υγρασια πιο γρηγορα οποτε και να καιει λιγοτερο κατα τη διαρκεια της ημερας. Για τον ιδιο λογο βλεπω καποιοι επιλεγουν 12αρηδες αντι για 20αρηδες στα ιδια λεφτα, νομιζοντας οτι θα κανουν οικονομια στο ρευμα. Ειπαμε οσον αφορα το θεμα καταναλωση το βασικο θεμα ειναι αν ο αφυγραντηρας ειναι με κομπρεσσορα ή με ζεολιθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ξεκινάω απο βδομάδα έρευνα αγοράς σε τοπικά καταστήματα και ίντερνετ για αγορά αφυγραντηρα.

 

Διάβασα στο νήμα αρκετά πράγματα αλλά ακόμα εχω κάποιες απορίες...

Διαβάζω ότι για ενα σπίτι χωρίς θέρμανση ειναι καλύτερα ενας αφυγραντηρας χωρις

κομπρεσσορα, δηλαδή να προτιμήσουμε με ζεολιθο. Τι είναι αυτά ιδέα δεν έχω...

 

1. Αν στα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός αφυγραντηρα δεν αναγράφεται για το αν είναι με κομπρεσσορα, υπάρχει

τρόπος να το καταλάβω? Αυτοί που λένε θερμοκρασία απο 5-30 βαθμούς είναι χωρίς κομπρεσσορα?

 

2. Κομπρεσσορας=συμπιεστής?

 

3. Εσείς πόσο ρεύμα παραπάνω το δίμηνο πληρώνετε με τον δικό σας αφυγραντηρα? Ξέρω οτι δεν κάνουν όλοι την

ίδια χρήση, μια γενική εικόνα θέλω να πάρω.

 

4. Κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την ερευνα-αγορα? οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε.

 

Ο αφυγραντηρας θα χρησιμοποιηθεί σε χώρο περίπου 60-70 τετραγωνικά, σαλόνι, χολ, κουζίνα χωρίς θέρμανση.

Τα άλλα δωμάτια θα τα εχω κλειστά για καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα αγοράσω τον invertor Eva .

Σε μεΖονέτα 2 ορόφων, 60 τ.μ. ο όροφος, με ταβάνια στα 2.5μ και αρκετή υγρασία, 75% πάνω και 68% κάτω ( τις υγρές ημέρες ) , να πάω στο 16αρι ή στο 20άρι και γιατί?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγέλνω τον meaco, 12l platinum, στα 207 ευρώ , συν 3 φίλτρα HEPA 34 ευρώ, και ευελπιστώ ότι δεν πετάω τα χρήματά μου...

Μόλις ήρθε.

Υγρασία 79 στο σαλόνι.

Για να σετάρεις επίπεδο υγρασίας (επιθυμητό), το κάνεις μόνο με τα βελάκια? Αυτό αναβοσβήνει, κ μόλις σταματήσει να αναβοσβήνει, έχει σεταριστει?

Υπάρχουν επίπεδα (low medium high ), ή μπερδεύομαι κ αυτό ήταν μόνο στον 20αρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ξεκινάω απο βδομάδα έρευνα αγοράς σε τοπικά καταστήματα και ίντερνετ για αγορά αφυγραντηρα.

 

Διάβασα στο νήμα αρκετά πράγματα αλλά ακόμα εχω κάποιες απορίες...

Διαβάζω ότι για ενα σπίτι χωρίς θέρμανση ειναι καλύτερα ενας αφυγραντηρας χωρις

κομπρεσσορα, δηλαδή να προτιμήσουμε με ζεολιθο. Τι είναι αυτά ιδέα δεν έχω...

 

1. Αν στα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός αφυγραντηρα δεν αναγράφεται για το αν είναι με κομπρεσσορα, υπάρχει

τρόπος να το καταλάβω? Αυτοί που λένε θερμοκρασία απο 5-30 βαθμούς είναι χωρίς κομπρεσσορα?

 

2. Κομπρεσσορας=συμπιεστής?

 

3. Εσείς πόσο ρεύμα παραπάνω το δίμηνο πληρώνετε με τον δικό σας αφυγραντηρα? Ξέρω οτι δεν κάνουν όλοι την

ίδια χρήση, μια γενική εικόνα θέλω να πάρω.

 

4. Κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την ερευνα-αγορα? οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε.

 

Ο αφυγραντηρας θα χρησιμοποιηθεί σε χώρο περίπου 60-70 τετραγωνικά, σαλόνι, χολ, κουζίνα χωρίς θέρμανση.

Τα άλλα δωμάτια θα τα εχω κλειστά για καλύτερο αποτέλεσμα.

1. Στο skroutz.gr υπαρχει ταξινομηση για οσους ειναι με συμπιεστη ή χωρις. Δεν αποκλειεται να ειναι με κομπρεσσορα γιατι και αυτοι δουλευουν σε χαμηλες θερμοκρασιες απλα δεν ειναι αποδοτικοι ετσι.

2. Ναι

3. Εγω με τον 20αρη (lt/ημερα) κομπρεσορατο midea τον χρησιμοποιω το χειμωνα σχεδον καθε βραδυ στην επιλογη συνεχης λειτουργια απο τις 1 μεχρι τις 7 με 8 το πρωι ωσπου σβηνει επειδη γεμιζει ο 3λιτρων κουβας. Οπως εχω ξανααναφερει καιει περιπου 285 watt οποτε πρακτικα με 0,285kwX6,5ωρες=1,85 αντε 2 κιλοβατωρες βγαζει 3 λιτρα νερο.

  Συνθηκες : Σπιτι 80μ2, εσωτερικη θερμοκρασια 20C, εσωτερικη υγρασια τη στιγμη που τον αναβω 75%, εξωτερικη υγρασια (σημαντικο) βασει meteo.gr για τη βραδυα μετρησης 80%.

 Επειδη εχω νυχτερινο τιμολογιο δεη, τις ωρες που το χρησιμοποιω η χρεωση ειναι ελαχιστη (ψαξτε το, αξιζει με 1000 να το κανετε), με αποτελεσμα να εχω μικρη εως αμελητεα αυξηση στο λογαριασμο της δεη. Την ημερα δεν τον χρησιμοποιω μιας και δεν εχω υγρασια πανω απο 65%, απλα τον χρησιμοποιω μονο οταν κανω ντους (1 λιτρο μαζευει χαλαρα σε καθε ντους).

4. Αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι χαμηλη (κατω απο 18) παρε με ζεολιθο, ενω αν ειναι πανω απο 18 παρε με συμπιεστη. Αν η θερμοκρασια παιζει απο 15 εως 20 εγω θαπαιρνα με συμπιεστη.

5. Τα δωματια που κοιμασαι εχουν προτεραιοτητα να αφαιρεσεις την υγρασια. Εγω τον εχω στο σαλονι αλλα καλυπτει και τα πισω δωματια μια χαρα. Ετσι δεν με ενοχλει και καθολου ο θορυβος τη νυχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...