Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εχω αναφερει πιο παλια σχετικα με το ποιος ειναι επισημος reseller

http://www.meaco.com/international.asp

Αλλα οι φημες λενε οτι ο αλλος εχει πολυ πιο καλη αντιμετώπιση σε θεματαεγγυησης βλαβων κλπ .

Τωρα βλεπω οτι "εγκαταλειπει" το Meaco και βαινει προς puredry ( εξου και η βασικη σελιδα τους πλεον ) , που ολα δειχνουν οτι ειναι τα εντοσθια meaco με νεο εξωτερικο + κινουμενες περσιδες + ιονιστη .

 

HvECEdy.png

Σε επικοινωνία που είχα με την meacohellas μου ανέφεραν ότι αποχώρισαν από την meaco διότι τα προϊόντα παρουσιάζουν πολλά προβλήματα .....!  θέλουν να φέρουν αφυγραντήρες νέας τεχνολογίας που είναι συγχρόνως και καθαριστές αέρα 2 σε 1 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ...και εγω βρισκομαι σε αναζητηση αφυγραντηρα αλλα εχω μπερδευτει.........Σιγουρα θα παρω με συμπιεστη και δεν εχω γνωμες για αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/154328-mitsubishi-mj-e14cg-s1#sthash.3DGgXjGF

το οτι κατασκευαζεταΙ Ιαπωνια ειναι θετικοτατο αλλα νομιζω ειναι μικρο για χωρους εως 35μ ενω στα ιδια χρηματα παιρνω ποιο μεγαλο για 80-90 τμ............δεν ξερω τι να κανω μπερδευτηκαααααα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ...και εγω βρισκομαι σε αναζητηση αφυγραντηρα αλλα εχω μπερδευτει.........Σιγουρα θα παρω με συμπιεστη και δεν εχω γνωμες για αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/154328-mitsubishi-mj-e14cg-s1#sthash.3DGgXjGF

το οτι κατασκευαζεταΙ Ιαπωνια ειναι θετικοτατο αλλα νομιζω ειναι μικρο για χωρους εως 35μ ενω στα ιδια χρηματα παιρνω ποιο μεγαλο για 80-90 τμ............δεν ξερω τι να κανω μπερδευτηκαααααα.....

Είναι ο πρώτος αφυγραντήρας που βλέπω να έχει τίμια μέτρηση στα τμ καθώς και για πόσο όγκο προορίζεται. Σίγουρα η μάρκα του είναι ίσως ότι καλύτερο, αλλά πολλά τα λεφτά του. Παίρνεις 2 ινβεντορ 12l και σου μένουν λεφτά για βόλτα. Η άποψη μου είναι οτι όσα και αν δώσεις αν δεις το αποτέλεσμα που περιμένεις δεν τα λυπάσαι! Προσωπικά έχω ξοδέψει 640Ε για 2 αφυγραντήρες λόγω θέματος υγείας που προέκυψε με τον μικρό μου γιό όταν μετακομίσαμε στην Λάρισα(η οποία είναι μία κόλαση υγρασίας).    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο πρώτος αφυγραντήρας που βλέπω να έχει τίμια μέτρηση στα τμ καθώς και για πόσο όγκο προορίζεται. Σίγουρα η μάρκα του είναι ίσως ότι καλύτερο, αλλά πολλά τα λεφτά του. Παίρνεις 2 ινβεντορ 12l και σου μένουν λεφτά για βόλτα. Η άποψη μου είναι οτι όσα και αν δώσεις αν δεις το αποτέλεσμα που περιμένεις δεν τα λυπάσαι! Προσωπικά έχω ξοδέψει 640Ε για 2 αφυγραντήρες λόγω θέματος υγείας που προέκυψε με τον μικρό μου γιό όταν μετακομίσαμε στην Λάρισα(η οποία είναι μία κόλαση υγρασίας).

 

τελικά μάλλον θα τον αγοράσω..... Εμπιστευομαι αυτήν την εταιρεία.. Θα ενημερωσω μόλις τον δουλεψω..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μάλλον θα τον αγοράσω..... Εμπιστευομαι αυτήν την εταιρεία.. Θα ενημερωσω μόλις τον δουλεψω..

έγινε η αγορά του ....εντυπώσεις αργότερα...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εχω καταληξει αναμεσα στον 

Rohnson R-9120 και τον Carrier CDG-205E.Για τον rohnson εχω διαβασει αρκετα σε αυτο εδω το θεμα,για τον Carrier τον εχει μηπως κανεις να μου πει εντυπωσεις και κυριως μετρησεις καταναλωσης??

Μου εχουν κανει εντυπωση και τα 210 m3/hour του carrier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εχω καταληξει αναμεσα στον

Rohnson R-9120 και τον Carrier CDG-205E.Για τον rohnson εχω διαβασει αρκετα σε αυτο εδω το θεμα,για τον Carrier τον εχει μηπως κανεις να μου πει εντυπωσεις και κυριως μετρησεις καταναλωσης??

Μου εχουν κανει εντυπωση και τα 210 m3/hour του carrier.

έχω μια απορία...γιατί τέτοια διάφορα στον χώρο κάλυψης μεταξύ των 2?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 ειναι 20λιτρα αποδοση , αρα και οι 2 ειναι για τα ιδια μ2

οκ ευχαριστώ...αλλά ειλικρινά δεν ξέρω ποιοι κατασκευαστές δεν λένε αλήθεια... Εχθες αγορασα τον Mitsubishi στο μαγαζί είδα αρκετά μηχανήματα ..ο δικός μου λέει οτι είναι για 35 τμ ενω άλλοι στα ίδια βατ και ποιο λιγα για 80-100 τμ..δεν ξέρω τι να πιστέψω γιαυτό Ρώτησα πως τέτοιες διάφορες στα τμ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, επειδη ψάχνομαι και εγώ για αφυγραντήρα και απο τα βασικά θέματα που με ενδιαφέρουν είναι ο θόρυβος, έχω ψιλοκαταλήξει σε 2 μοντέλα, που θεωρώ οτι είναι και οικονομικά.

Το πρώτο είναι το Link.png Site: philcocube  και το δεύτερο είναι o Link.png Site: rohnson r9110 .

Είχα ψιλοκαταλήξει στον philco αλλά είδα και τον rohnson που με δελεάζουν τα 4 χρόνια εγγυηση, αλλά με κολάει το ότι δεν έχει καν το site του εισαγωγεα. Μήπως τον έχει κάνεις; Εσείς ποιον απο τους 2 θα προτιμούσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εκανες μια απλη αναζητηση στο φορουμ θα εβλεπες ποιος ειναι πισω απο τη rohnson... και για να μην γινει αδυνατο να διαβαστει το συγκεκριμενο θεμα καντε τον κοπο να το ψαχνετε. 

rohnson αντιπροσωπεια

Link.png Site: rohnson

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εξήγηση αυτή την βρήκα απο άλλο φόρουμ ..Σε κάθε αφυγραντήρα έχουμε

 

α) Ρυθμός μείωσης υγρασίας στην μονάδα του χρόνο. Η απόδοση δεν είναι γραμμική. Απο πχ 80% σε 60% δεν είναι η ίδια με 65%-45%.

β) Ολες οι μετρήσεις έχουν γίνει σε κλειστό ερμητικά χώρο που τα υλικά δεν έχουν παραμένουσα υγρασία (στεγνά)

γ) Οι κατασκευαστές όταν λένε πχ 20lt/day σου λένε ακριβώς αυτό και τίποτα παραπάνω. Αν πχ τα 20lt/day είναι πτώση 5% τότε είναι πτώση 5%

δ) Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τα πχ 20lt/day στον όγκο του χώρου. Αν το ύψος το θεωρήσουμε σταθερό τότε

 

παράδειγμα

 

Mitsubishi MJ-E14CG-S1

 

14(lt/day)/33τμ = 0,42

 

Meaco 20L Platinum

 

 

20(lt/day)/150τμ = 0,13

 

αρα το Mitsubishi MJ-E14CG-S1 είναι 3,23 φορές πιο αποδοτικό.

 

σε σχέση με το Master DH 745

 

45(lt/day)/45τμ = 1

 

και άρα το Master DH 745 είναι 7,7 φορές πιο αποδοτικό απο το Meaco 20L Platinum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>αν εκανες μια απλη αναζητηση στο φορουμ θα εβλεπες ποιος ειναι πισω απο τη rohnson... και για να μην γινει αδυνατο να διαβαστει το συγκεκριμενο θεμα καντε τον κοπο να το ψαχνετε. <br><br>

rohnson αντιπροσωπεια<br><br>

Link.png Site: http://vassilias.gr/?wpsc_product_category=04-dehumidifiers&lang=el%27%5Drohnson'>http://vassilias.gr/?wpsc_product_category=04-dehumidifiers&lang=el">rohnson</a> </p>

 

Ωραιος ο φιλος. Υποθετεις δλδ οτι δεν εκανα. Εσυ που εκανες βρηκες στον αντιπροσωπο τον συγκεκριμενο αφυγραντηρα ή καπου αλλου; καποιες εντυπωσεις απο κατοχου;Εχεις να προτεινεις καποιον απο τους 2 ή καποιον αλλο;

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρια απο τον Link.png Site: Mitsubishi .....τα πλαστικα του ειναι αψογα δεν τριζει τιποτα ,εχει μια μεγαλη lcd οθονη που δειχνει ολες τις λειτουργειες.....κατεβασε την υγρασια απο 76 σε 54 σε σχεδον 1,5 ωρα και στην αλλη ακρη του σπιτιου ειχε 58 απο 70......εχει πολλα προγραμματα και μολις πιασει την υγρασια που ρυθμιζεις σταματαει κανοντας οικονομια...απο θορυβο πραγματικα πολυ καλος απο καταναλωση δεν ξερω γιατι δεν εχω εργαλεια να μετρησω......εχει και καθαριστη αερα που μπορεις να δουλεψεις μονο αυτον χωρις αφυγρανση.....γενικα ειναι ποοοοολυ ποιοτικος και κανει πραγματικα αυτο που λεει.....αρνητικο η τιμη του...αυτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...