Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λειτουργεί σαν καθαριστης αερα δηλαδη ο αερας θα περναει απο το hepa φιλτρο και θα καθαρίζεται, δεν θα ιονίζεται γιατι δεν υπαρχει ιονιστης   

Σωστά. λάθος δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι αναστατωμένος από εχθές που πίνοντας καφέ με φίλο γεωπόνο, μου είπε ότι έχουν προβλήματα συγκεντρωσης βαρέων μετάλλων από την χρήση ζεολίθου, στις καλλιέργειες και οι αγρότες έχουν αρχίσει να μη τον χρησιμοποιούν. Λέγοντάς του ότι αγόρασα αφυγραντήρα με ζεόλιθο και τον χρησιμοποιώ στο παιδικό δωμάτιο, με κοίταξε περίεργα και μου είπε αν υπάρχει πιστοποίηση από μεγάλο οργανισμό πιστοποιήσεων για την ασφαλή λειτουργία του.... Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι ο dd8l που αγόρασα αλλά και των άλλων εταιριών  έχουν μόνο CE και ορισμένα  TUV.Οι πιστοποιήσεις αυτές είναι αστείες μιας και τα φθηνότερα ηλεκτρικά τις έχουν.  Δεν τον λειτουργώ και ψάχνω να δω τι γίνετε !!!??? ψάχνοντας βρήκα στο διαδίκτυο αυτό:

 

Μολυβδίαση από φυσικό ζεόλιθο

Η μολυβδίαση προκαλείται απο την είσοδο μολύβδου στον οργανισμό. Αποτελεί ένα απο τα περισσότερο τοξικά στοιχεία της φύσης και σαφώς προσβάλλει περισσότερο τους πιο ευαίσθητους οργανισμούς, που είναι οι γέροι και τα παιδιά.

Η έκθεση στο μόλυδο προκύπτει π.χ. απο τη κατάποση νερού, απο τα αιωρούμενα σωματίδια μέσω της αναπνοής (πολλοί έχουν αναφέρει στο διαδίκτυο ότι ο Ελληνικός πληθυσμός βομβαρδίζεται καθημερινά με κόκκους μολύβδου που προέρχεται απο τους ψεκασμούς), απο τη χρόνια κατάποση φυσικού ακατέργαστου ζεόλιθου μέσα απο τη τροφική αλυσίδα, πανίδα και χλωρίδα στην οποίας το κύκλο αυτός συμμετέχει μέσα απο τις χρήσεις του, βλέπετε εδώ), απο το καπνό του τσιγάρου, τα καυσαέρια  κλπ. 

Όταν ο μόλυβδος εισαχθεί στον οργανισμό, με την εισπνοή ή τη κατάποση, απορροφάται άμεσα και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 90% από το αίμα. Κυκλοφορεί στο αίμα και κ
ατανέμεται κατά προτεραιότητα στους μαλακούς ιστούς: νεφρά, εγκέφαλο, μύες και οστά, όπου συναθροίζεται.

Οι ενήλικες κατανέμουν το 95% του μολύβδου στα οστά, ενώ τα παιδιά το 75%.Το υπόλοιπο 5% για τους ενήλικες και 25% αντίστοιχα για τα παιδιά συσσωρεύεται στα εσωτερικά  όργανα και στον εγκέφαλο.

Η αύξηση της συγκέντρωσης του μολύβδου στον ανθρώπινο οργανισμό προκαλεί οξυθυμία, κούραση, δυσκολία στην επεξεργασία πληροφοριών, προβλήματα στη μνήμη, μείωση του χρόνου αίσθησης και μηχανικής αντίδρασης, προβλήματα στην διαδικασία λήψης αποφάσεων καθώς και μειωμένη ικανότητα συγκέντρωσης.

Απο αυξημένη συγκέντρωση μολύβδου στα παιδιά μπορεί να προκληθεί μέχρι και εγκεφαλοπάθεια

Τα παιδιά που θα επιβιώσουν μετά από εγκεφαλοπάθεια προκληθείσα από μόλυβδο, συνήθως έχουν μόνιμη εγκεφαλική βλάβη που χαρακτηρίζεται από διανοητική καθυστέρηση και διαταραχές στη συμπεριφορά, από περιφερειακές νευροπάθειες, απο γνωστική εξασθένιση και απο σοβαρέςεν γένει διαταραχές της προσωπικότητας.

Αυτό που με ανησυχεί πλέον είναι αν η απάθεια των Ελλήνων πολιτών σε όσα συμβαίνουν προέρχεται απο τους ψεκασμούς και αν η χρήση ακατέργαστου φυσικού ζεόλιθου που περιέχει μόλυβδο θα επαυξήσει σε σημαντικότερο βαθμό το πρόβλημα. Είναι γεγονός πάντως ότι τα συμπτώματα συμπεριφοράς που παρουσιάζει το μεγαλύτερο μέρος των Ελλήνων πολιτών ταυτίζονται με αυτά της μολυβδίασης.

Το πρόβλημα είναι ότι η πολιτεία στο θέμα των ψεκασμών δεν έχει δώσει μέχρι τώρα σαφείς απαντήσεις ενώ στο θέμα της χρήσης του ακατέργαστου φυσικού ζεόλιθου επικρατεί η γνωστή σιγή του “την έχουν χεσμένη” και του “την πατήσαμαν πάλι” που λένε και στη Στερεά Ελλάδα…

 

Παρακαλώ τους φίλους αν ξέρει κάποιος κάτι να το αναφέρει γιατί έχω τρελαθεί γ@μ() την π@υτάνα μου το έχω τόσο καιρό στο παιδικό επικοινώνησα με την αγγλική εταιρία και δεν έχουν ιδέα !!!! κανένα στοιχείο να μου δώσουν για την ασφαλή λειτουργία....... Το ψάχνω και θα γίνει χαμός. ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ο dd8l kai inventor rise κατασκευάζονται στο ίδιο κινέζικο εργοστάσιο όπως έγραψε και άλλος φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση....!!!! 

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/204543969-50158920/YL_208A_desiccant_dehumidifier.html

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/204590210-50158920/YL_208B_Zeolite_desiccant_dehumidifier.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αναστατωμένος από εχθές που πίνοντας καφέ με φίλο γεωπόνο, μου είπε ότι έχουν προβλήματα συγκεντρωσης βαρέων μετάλλων από την χρήση ζεολίθου, στις καλλιέργειες και οι αγρότες έχουν αρχίσει να μη τον χρησιμοποιούν. Λέγοντάς του ότι αγόρασα αφυγραντήρα με ζεόλιθο και τον χρησιμοποιώ στο παιδικό δωμάτιο, με κοίταξε περίεργα και μου είπε αν υπάρχει πιστοποίηση από μεγάλο οργανισμό πιστοποιήσεων για την ασφαλή λειτουργία του.... Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι ο dd8l που αγόρασα αλλά και των άλλων εταιριών έχουν μόνο CE και ορισμένα TUV.Οι πιστοποιήσεις αυτές είναι αστείες μιας και τα φθηνότερα ηλεκτρικά τις έχουν. Δεν τον λειτουργώ και ψάχνω να δω τι γίνετε !!!??? ψάχνοντας βρήκα στο διαδίκτυο αυτό:

 

Μολυβδίαση από φυσικό ζεόλιθο

Η μολυβδίαση προκαλείται απο την είσοδο μολύβδου στον οργανισμό. Αποτελεί ένα απο τα περισσότερο τοξικά στοιχεία της φύσης και σαφώς προσβάλλει περισσότερο τους πιο ευαίσθητους οργανισμούς, που είναι οι γέροι και τα παιδιά.

Η έκθεση στο μόλυδο προκύπτει π.χ. απο τη κατάποση νερού, απο τα αιωρούμενα σωματίδια μέσω της αναπνοής (πολλοί έχουν αναφέρει στο διαδίκτυο ότι ο Ελληνικός πληθυσμός βομβαρδίζεται καθημερινά με κόκκους μολύβδου που προέρχεται απο τους ψεκασμούς), απο τη χρόνια κατάποση φυσικού ακατέργαστου ζεόλιθου μέσα απο τη τροφική αλυσίδα, πανίδα και χλωρίδα στην οποίας το κύκλο αυτός συμμετέχει μέσα απο τις χρήσεις του, βλέπετε εδώ), απο το καπνό του τσιγάρου, τα καυσαέρια κλπ.

 

Όταν ο μόλυβδος εισαχθεί στον οργανισμό, με την εισπνοή ή τη κατάποση, απορροφάται άμεσα και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 90% από το αίμα. Κυκλοφορεί στο αίμα και κ

ατανέμεται κατά προτεραιότητα στους μαλακούς ιστούς: νεφρά, εγκέφαλο, μύες και οστά, όπου συναθροίζεται.

 

Οι ενήλικες κατανέμουν το 95% του μολύβδου στα οστά, ενώ τα παιδιά το 75%.Το υπόλοιπο 5% για τους ενήλικες και 25% αντίστοιχα για τα παιδιά συσσωρεύεται στα εσωτερικά όργανα και στον εγκέφαλο.

 

Η αύξηση της συγκέντρωσης του μολύβδου στον ανθρώπινο οργανισμό προκαλεί οξυθυμία, κούραση, δυσκολία στην επεξεργασία πληροφοριών, προβλήματα στη μνήμη, μείωση του χρόνου αίσθησης και μηχανικής αντίδρασης, προβλήματα στην διαδικασία λήψης αποφάσεων καθώς και μειωμένη ικανότητα συγκέντρωσης.

 

Απο αυξημένη συγκέντρωση μολύβδου στα παιδιά μπορεί να προκληθεί μέχρι και εγκεφαλοπάθεια.

 

Τα παιδιά που θα επιβιώσουν μετά από εγκεφαλοπάθεια προκληθείσα από μόλυβδο, συνήθως έχουν μόνιμη εγκεφαλική βλάβη που χαρακτηρίζεται από διανοητική καθυστέρηση και διαταραχές στη συμπεριφορά, από περιφερειακές νευροπάθειες, απο γνωστική εξασθένιση και απο σοβαρέςεν γένει διαταραχές της προσωπικότητας.

 

Αυτό που με ανησυχεί πλέον είναι αν η απάθεια των Ελλήνων πολιτών σε όσα συμβαίνουν προέρχεται απο τους ψεκασμούς και αν η χρήση ακατέργαστου φυσικού ζεόλιθου που περιέχει μόλυβδο θα επαυξήσει σε σημαντικότερο βαθμό το πρόβλημα. Είναι γεγονός πάντως ότι τα συμπτώματα συμπεριφοράς που παρουσιάζει το μεγαλύτερο μέρος των Ελλήνων πολιτών ταυτίζονται με αυτά της μολυβδίασης.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η πολιτεία στο θέμα των ψεκασμών δεν έχει δώσει μέχρι τώρα σαφείς απαντήσεις ενώ στο θέμα της χρήσης του ακατέργαστου φυσικού ζεόλιθου επικρατεί η γνωστή σιγή του “την έχουν χεσμένη” και του “την πατήσαμαν πάλι” που λένε και στη Στερεά Ελλάδα…

 

Παρακαλώ τους φίλους αν ξέρει κάποιος κάτι να το αναφέρει γιατί έχω τρελαθεί γ@μ() την π@υτάνα μου το έχω τόσο καιρό στο παιδικό επικοινώνησα με την αγγλική εταιρία και δεν έχουν ιδέα !!!! κανένα στοιχείο να μου δώσουν για την ασφαλή λειτουργία....... Το ψάχνω και θα γίνει χαμός. ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ο dd8l kai inventor rise κατασκευάζονται στο ίδιο κινέζικο εργοστάσιο όπως έγραψε και άλλος φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση....!!!!

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/204543969-50158920/YL_208A_desiccant_dehumidifier.html

http://youlongtw.en.alibaba.com/product/204590210-50158920/YL_208B_Zeolite_desiccant_dehumidifier.html

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, όντας και εγώ πατέρας. Αλλά χρειάζεται ψυχραιμία.

Στη διεύθυνση που παραθέτω, δεν αναφέρεται κάποια τοξική ιδιότητα.

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=574818

 

Στη θέση σου θα μιλούσα με τον παιδίατρο για το αν υπάρχουν εξετάσεις αίματος που να δείχνουν αυτό που υποστηρίζεις. Οι εταιρίες φυσικά και Δεν θα ξέρουν και. Φασόν όλα.

 

Επεξεργασία.

 

Σε αυτή τη διεύθυνση τον εκθειάζει κιόλας.

 

http://www.superfoods.gr/holistic_life/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/%CE%B6%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%83/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεραίνω ότι παίζονται μεγάλα συμφέροντα σχετικά με την εξόρυξη ζεολίθου, αλλά όπως και στις σκουριές τείνω προς τους οικολόγους παρά με τις επιχειρήσεις χρυσού, τα άρθρα είναι μοιρασμένα ο ένας λέει το ένα, ο άλλο το άλλο, αυτό το γ@μοκράτος θα κάνει ποτέ κανένα έλεγχο ή θα είναι σαν τον silversge που μου απαντάει "ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΦΥΣΙΚΟ ΖΕΟΛΙΘΟ" , ο οποίος μάλλον δεν γνωρίζει ότι ορισμένα βαρέα μέταλλα είναι άκρος καρκινογόνα όπως ο μόλυβδος και το αρσενικό, οπότε στην ουσία τι μου λέει .... δεν νομίζω να πάθεις καρκίνο με αυτό .....!

 

http://melakijoan.blogspot.gr/2014/06/blog-post_8.html

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη θέση του κράτους ?????? σε μια χώρα που θερίζει ο καρκίνος δεν είναι συνετό να μένουμε απαθείς.

Προσπαθώ φίλε μου να το δω ψύχραιμα αλλά όταν βλέπω τέτοιες αναρτήσεις....  ανάβω.... δεν ξέρεις... μη μιλάς ...!μ$%^&^%&\α νεοέλληνα.

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, όντας και εγώ πατέρας. Αλλά χρειάζεται ψυχραιμία.
Στη διεύθυνση που παραθέτω, δεν αναφέρεται κάποια τοξική ιδιότητα.

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=574818

Στη θέση σου θα μιλούσα με τον παιδίατρο για το αν υπάρχουν εξετάσεις αίματος που να δείχνουν αυτό που υποστηρίζεις. Οι εταιρίες φυσικά και Δεν θα ξέρουν και. Φασόν όλα.

Επεξεργασία.

Σε αυτή τη διεύθυνση τον εκθειάζει κιόλας.

http://www.superfoods.gr/holistic_life/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/%CE%B6%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%83/

Συμπεραίνω ότι παίζονται μεγάλα συμφέροντα σχετικά με την εξόρυξη ζεολίθου, αλλά όπως και στις σκουριές τείνω προς τους οικολόγους παρά με τις επιχειρήσεις χρυσού, τα άρθρα είναι μοιρασμένα ο ένας λέει το ένα, ο άλλο το άλλο, αυτό το γ@μοκράτος θα κάνει ποτέ κανένα έλεγχο ή θα είναι σαν τον silversge που μου απαντάει "ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΦΥΣΙΚΟ ΖΕΟΛΙΘΟ" , ο οποίος μάλλον δεν γνωρίζει ότι ορισμένα βαρέα μέταλλα είναι άκρος καρκινογόνα όπως ο μόλυβδος και το αρσενικό, οπότε στην ουσία τι μου λέει .... δεν νομίζω να πάθεις καρκίνο με αυτό .....!

 

http://melakijoan.bl...log-post_8.html

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη θέση του κράτους ?????? σε μια χώρα που θερίζει ο καρκίνος δεν είναι συνετό να μένουμε απαθείς.

Προσπαθώ φίλε μου να το δω ψύχραιμα αλλά όταν βλέπω τέτοιες αναρτήσεις....  ανάβω.... δεν ξέρεις... μη μιλάς ...!μ$%^&^%&\α νεοέλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεραίνω ότι παίζονται μεγάλα συμφέροντα σχετικά με την εξόρυξη ζεολίθου, αλλά όπως και στις σκουριές τείνω προς τους οικολόγους παρά με τις επιχειρήσεις χρυσού, τα άρθρα είναι μοιρασμένα ο ένας λέει το ένα, ο άλλο το άλλο, αυτό το γ@μοκράτος θα κάνει ποτέ κανένα έλεγχο ή θα είναι σαν τον silversge που μου απαντάει "ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΦΥΣΙΚΟ ΖΕΟΛΙΘΟ" , ο οποίος μάλλον δεν γνωρίζει ότι ορισμένα βαρέα μέταλλα είναι άκρος καρκινογόνα όπως ο μόλυβδος και το αρσενικό, οπότε στην ουσία τι μου λέει .... δεν νομίζω να πάθεις καρκίνο με αυτό .....!

 

http://melakijoan.blogspot.gr/2014/06/blog-post_8.html

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη θέση του κράτους ?????? σε μια χώρα που θερίζει ο καρκίνος δεν είναι συνετό να μένουμε απαθείς.

Προσπαθώ φίλε μου να το δω ψύχραιμα αλλά όταν βλέπω τέτοιες αναρτήσεις....  ανάβω.... δεν ξέρεις... μη μιλάς ...!μ$%^&^%&\α νεοέλληνα.

Συμπεραίνω ότι παίζονται μεγάλα συμφέροντα σχετικά με την εξόρυξη ζεολίθου, αλλά όπως και στις σκουριές τείνω προς τους οικολόγους παρά με τις επιχειρήσεις χρυσού, τα άρθρα είναι μοιρασμένα ο ένας λέει το ένα, ο άλλο το άλλο, αυτό το γ@μοκράτος θα κάνει ποτέ κανένα έλεγχο ή θα είναι σαν τον silversge που μου απαντάει "ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΦΥΣΙΚΟ ΖΕΟΛΙΘΟ" , ο οποίος μάλλον δεν γνωρίζει ότι ορισμένα βαρέα μέταλλα είναι άκρος καρκινογόνα όπως ο μόλυβδος και το αρσενικό, οπότε στην ουσία τι μου λέει .... δεν νομίζω να πάθεις καρκίνο με αυτό .....!

 

http://melakijoan.bl...log-post_8.html

 

Γνωρίζει κανείς την επίσημη θέση του κράτους ?????? σε μια χώρα που θερίζει ο καρκίνος δεν είναι συνετό να μένουμε απαθείς.

Προσπαθώ φίλε μου να το δω ψύχραιμα αλλά όταν βλέπω τέτοιες αναρτήσεις....  ανάβω.... δεν ξέρεις... μη μιλάς ...!μ$%^&^%&\α νεοέλληνα.

 

Ό,τι νά'ναι φίλε, πραγματικά όμως.

Έψαξες να δεις καταρχάς αν είναι φυσικός ζεόλιθος ή τεχνητός;

Όχι, άρχισες να λες για νεοέλληνες...

 

post-202580-0-86844500-1449398137_thumb.jpg

 

 

Για να μην πώ για την πολύ αξιόπιστη πηγή που παραθέτεις γιατί θα χρειαστεί να βάλω ξανά την παραπάνω εικόνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα που αναπτυσεις ειναι πολυ σοβαρο αυτα ειναι τα μοντελα που διατιθονται στην ελληνικη αγορα και κανουν χρηση ζεολιθου

 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/569151/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE-Desiccant.html?order_by=popularity&order_dir=desc 

 

Δεν εχω να κανω καποιο σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αρχικα μην αγχώνεσαι για κατι που απλα άκουσες ή διαβασες στο ίντερνετ . Ο φιλος παραπάνω εχει δικιο που αναφερει τεχνητο ζεολιθο.

Ο ζεολιθος λοιπον χρησιμοποιείται σε παμπολες οικιακες εφαρμογές οπως τα φιλτρα νερου κ.α.και ειναι απολυτα ασφαλής.Δες και το σχετικό άρθρο https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zeolite

 

Καταλαβαίνω την αγωνια σου μιας και εγω το ιδιο μοντελο αφυγραντηρα εχω αλλα ο πανικός δεν εχει καποιο αποτέλεσμα.

 

Οσο για την συσχετιζομενη με τον ζεολιθο καρκινογεννηση που αναφερεις,ειναι απολυτα αναληθης. Καποιοι απλα αναφέρουν πιθανη συσχέτιση ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ζεολιθου με εμφανιση ογκων, που και παλι κατι τεκμηριωμένο δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι νά'ναι φίλε, πραγματικά όμως.

Έψαξες να δεις καταρχάς αν είναι φυσικός ζεόλιθος ή τεχνητός;

Όχι, άρχισες να λες για νεοέλληνες...

 

attachicon.gifsuper-retarded-when-normal-retard-just-isnt-enough_o_1159899.jpg

 

 

Για να μην πώ για την πολύ αξιόπιστη πηγή που παραθέτεις γιατί θα χρειαστεί να βάλω ξανά την παραπάνω εικόνα....

Φίλε μου καμία διάθεση αντιδικίας μαζί σου, το θέμα θεωρώ ότι είναι πολύ σοβαρό και απαντήσεις του τύπου "δεν νομίζω" είναι περιττές....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με desiccant πάνω από ένα χρόνο;

Στο amazon uk λένε πολλοί ότι τους χάλασε μετα απο 4-6 μήνες λόγω ελειπούς φίλτρανσης του αέρα.

Έλεγα οτι θα αναβαθμίσω τον κομπρέσσορα με κάτι που θα βγάζει και λίγη ζέστη και θα είναι και αθόρυβος, αλλά μετά απο αυτά που διάβασα θα μείνω εδώ.

Απο τους κομπρεσσοράτους, ξέρετε ποιος έχει κάτω απο 40db?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω αφυγραντήρα για τα 80m² του σπιτιού μου:

- Χωρίς συμπιεστή

- Με ιονιστή

- Με αυτόματη επανεκίνηση

- Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο (≤34db)

- Με μεγάλη δυνατότητα αφύγρανσης (≥16L/24h)

- Μεγάλο δοχείο συγκέντρωσης νερού (>2L)

- Με χαμηλή κατανάλωση (<450W)

- Με αξιόπιστη εγγύηση/service (>2 έτη)

Έχει κανείς υπ' όψιν του κάτι καλύτερο απ' τον DELONGHI DNC 65 ( http://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html) ο οποίος δεν έχει "ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αφυγραντήρες χωρίς συμπιεστή, με μικρή κατανάλωση και μεγάλη δυνατότητα αφύγρανσης. Νομίζω το μόνο που "πιάνεις" με τους αφυγραντήρες με ζεόλιθο, είναι ο θόρυβος.

Οι περισσότεροι εδώ έχουν με συμπιεστή.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, πάρα πολλοι χρήστες στο amazon uk γράφουν για τους αφυγραντήρες ζεόλιθου ότι σε λιγότερο από ένα χρόνο χάλασαν λόγω σκόνης. Εάν βάλουμε σε αυτό και την μυρωδιά του ζεόλιθου και το χάλια after sales service της meaco στην Αγγλία, είναι πάρο πολλοί οι δυσαρεστημένοι.

 

Κάποιος όμως είπε ότι η Meaco εδώ είναι μια χαρά απο service.

 

Εαν δεν σου λείπουν, μπορείς να δοκιμάσεις έναν, σίγουρα θα είναι πιο αθόρυβος από αυτούς με συμπιεστή.

 

Ο meaco είναι περισσότερο θορυβώδης στα χαρτιά απο τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Meaco ddl8 σχεδόν 10 μήνες.Καθαρίζω τακτικά το φίλτρο, κάθε φορά που βάζω σκούπα στο σπίτι. Μόνο παράπονο,κάποιες φορές κατα την εκκίνηση,ακούγεται ένα κροτάλισμα.Δέν μπορώ να προσδιορίσω απο που προέρχεται,αν κάποιο καλώδιο ή σκουπίδι εμποδίζει στην φτερωτή.Δέν μπορώ να διακρίνω κάτι και ακούγεται ακόμα και όταν κουνήσω τον αφυγραντήρα (θα πρέπει να τον ανοίξω κάποια στιγμή).

Σε περίπτωση που θέλει κάποιος να τον λειτουργεί 24/7@50% υγρασία, η ποιο αποδοτική ρύθμιση είναι στην πρώτη σκάλα ανεμιστήρα (355 watt και όχι 330 όπως αναφέρει η εταιρεία).Στην ίδια ρύθμιση περιορίζεις και την χαρακτηριστική μυρωδιά του ζεόλιθου μέσα στον χώρο.

Επίσης,σχεδόν 2 μήνες πρίν (21/10/15) είχα υπολογίσει μπακάλικα την κατανάλωση σε 360kw ανα λογαριασμό.Βλέπω τον μετρητή σήμερα και έχει καταγράψει μόλις 239kw,οπότε στην συμπλήρωση του 2μήνου θα είμαι κάτω απο τις 300kw.

 

Επειδή βλέπω οτι γίνεται συνεχώς λόγος για την κατανάλωση (άσχετα αν μιλάμε για desiccant ή compressor),όσοι διαθέτετε,βάλτε έναν μετρητή και παραθέστε τιμές σε βάθος χρόνου.Αν η χρήση του αφυγραντήρα γίνεται περιστασιακά,αμφιβάλλω αν ο τύπος έχει ιδιαίτερη σημασία και κατα πόσο η επιλογή του θα επηρεάσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και έναν αφυγραντήρα με compressor,άλλα 300 ευρώ είναι πολλά,μόνο και μόνο για να κρίνω ποιός τύπος κρίνεται πιο αποδοτικός στην δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwh εννοεις μάλλον.

 

Έχει πραγματικά σημασία ο προσδιορισμός την μονάδας μέτρησης σε βάθος χρόνου;

Ακόμα και αν έγραφα 239 χιλιάδες βάτ,νομίζω οτι είμαι συγκεκριμένος.

 

Το έχεις 24 ώρες τη μέρα αναμμένο;

 

Όπως έγραψα,ο αφυγραντήρας είναι στην πρίζα 24/7 εδώ και 10 μήνες,τους τελευταίους 2 με μετρητή για να έχω μια ακριβή εικόνα για την κατανάλωσή του.Λειτουργεί όταν η υγρασία ανέβει πάνω απο την ρύθμιση του 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...