Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

meacco 20l platinum, Rohnson r9120 και R9220, Juro Pro Oxygen 25L ... διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες εδώ μέσα και το συμπέρασμα? Δεν ξέρεις ποιον και τι να πιστέψεις. Πρέπει να πάρω όμως άμεσα αφυγραντήρα και έχω κολλήσει άσχημα. Το σπίτι είναι 80m2 και η υγρασία κυμαίνεται τις "ζόρικες" μέρες από 70-80%. Μεγάλη προώθηση του Meacco. Είναι όντως τόσο καλός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

meacco 20l platinum, Rohnson r9120 και R9220, Juro Pro Oxygen 25L ... διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες εδώ μέσα και το συμπέρασμα? Δεν ξέρεις ποιον και τι να πιστέψεις. Πρέπει να πάρω όμως άμεσα αφυγραντήρα και έχω κολλήσει άσχημα. Το σπίτι είναι 80m2 και η υγρασία κυμαίνεται τις "ζόρικες" μέρες από 70-80%. Μεγάλη προώθηση του Meacco. Είναι όντως τόσο καλός?

Φίλε μου εγώ έχω πάρει τον meaco 20l platinum και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερος από κάποιον άλλο για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δουλέψει κάποιον άλλο 

Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τους περισσότερους εδώ μέσα .Λένε καλά λόγια για το δικό τους γιατί απλά δεν έχουν δει κάποιο άλλο για να συγκρίνουν.Με λίγα λόγια εγώ πιστεύω ότι όλοι οι αφυγραντήρες κάνουν καλά τη δουλειά τους .

Εγώ επέλεξα τον meaco για τη χαμηλή κατανάλωση που είναι όπως έχω πει μεταξύ 245-285W(μετρημένη από εμένα) που θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή για αυτό που παίρνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ έχω πάρει τον meaco 20l platinum και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερος από κάποιον άλλο για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δουλέψει κάποιον άλλο 

Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τους περισσότερους εδώ μέσα .Λένε καλά λόγια για το δικό τους γιατί απλά δεν έχουν δει κάποιο άλλο για να συγκρίνουν.Με λίγα λόγια εγώ πιστεύω ότι όλοι οι αφυγραντήρες κάνουν καλά τη δουλειά τους .

Εγώ επέλεξα τον meaco για τη χαμηλή κατανάλωση που είναι όπως έχω πει μεταξύ 245-285W(μετρημένη από εμένα) που θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή για αυτό που παίρνεις

Φίλε καλησπέρα στείλε μου αν θες pm από που πήρες τον meaco κ σε τι τιμή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ έχω πάρει τον meaco 20l platinum και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερος από κάποιον άλλο για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δουλέψει κάποιον άλλο 

Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τους περισσότερους εδώ μέσα .Λένε καλά λόγια για το δικό τους γιατί απλά δεν έχουν δει κάποιο άλλο για να συγκρίνουν.Με λίγα λόγια εγώ πιστεύω ότι όλοι οι αφυγραντήρες κάνουν καλά τη δουλειά τους .

Εγώ επέλεξα τον meaco για τη χαμηλή κατανάλωση που είναι όπως έχω πει μεταξύ 245-285W(μετρημένη από εμένα) που θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή για αυτό που παίρνεις

Από θόρυβο πως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θόρυβο πως είναι?

Εαν γυρίσεις 2-3 σελίδες ποιο πίσω γράφω ότι εμένα προσωπικά ο θόρυβος που κάνει με ενοχλεί τις νύχτες.

Στο υπνοδωμάτιο έχω 9αρι κλιματιστικό και δε με ενόχλησε ποτέ ο θόρυβος του. Δυστυχώς ο meaco είναι πολύ πιο θορυβώδης από το κλιματιστικό,ακόμα και μετά από 1 μήνα χρήσης δεν μπορώ να τον συνηθίσω παρότι τον εχω εξω από το υπνοδωμάτιο στο χωλ του πάνω ορόφου της μεζονετας που μένω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι

 

αν εχω στο σπιτη μου μεσω ορω 64-75 % υγρασια και το βραδυ που σβηνει η σομπα στο υπνοδωματιο ανεβενη

στα 80 % ειναι απαρετιτος ο αφυγραντιρας ?

ρωταω για ενα φιλαρακι που δεν ξερει αν χρειαζεται να παρει εναν .

το πρωι αν ανοιξη το παραθυρο πεφτη παλη στα 65 %.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχω άποψη ακόμη παραθέτω τα νεότερα δεδομένα και την αίσθηση που αποκόμισα :

- Σε 9,5 ώρες μάζεψε ~3,8lt με υγρασία από 69% - 60% σε κλειστό χώρο ~40μ2 και έκαψε 2,9 KWh

- Σε κλειστό δωμάτιο 13μ2 από 67% σε 55% σε λιγότερο από μια ώρα με fun high speed, μάζεψε 0,8lt 

- Κοιμηθήκαμε όλοι "χαλαρά" και ξυπνήσαμε σαν "πουλάκια" - κατά γενική ομολογία

- Αν και είμαι ευαίσθητος με τον θόρυβο, η συσκευή τοποθετημένη εκτός δωματίου και σε συνολική απόσταση 4-5μ από το κρεβάτι ακουγόταν μεν λίγο, όχι όμως τόσο ώστε να με ενοχλήσει

- Είναι αρκετά κομψή συσκευή - συμφωνούν και οι δύο κόρες μου + wife :)

 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Και εγω είμαι από αυτούς που έχουν υγρασία στο σπίτι τους γι αυτο και εχω επιλέξει τον rohnson r-9112- http://www.electroniki.gr/air-conditioning/dehumidifier/rohnson-r-9112, εγω για να πω την αλήθεια τον βάζω να δουλευει τις ώρες που λείπουμε όλοι στις δουλειές μας -πράγματι κανει δουλεία και έχουμε δει μεγάλη διαφορά μέσα στο σπίτι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι

 

αν εχω στο σπιτη μου μεσω ορω 64-75 % υγρασια και το βραδυ που σβηνει η σομπα στο υπνοδωματιο ανεβενη

στα 80 % ειναι απαρετιτος ο αφυγραντιρας ?

ρωταω για ενα φιλαρακι που δεν ξερει αν χρειαζεται να παρει εναν .

το πρωι αν ανοιξη το παραθυρο πεφτη παλη στα 65 %.

ευχαριστω

 

Ναι, για τις ωρες που σβηνει η σομπα, γιατι αυτη αυτη απο μονη της ξεραινει την ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
 
 

 

 

Εδώ και 3 μέρες.Στο media τον βλέπω 209, για 1 μέρα ήταν η προσφορά;

 

Τον δουλεύω σε 2 δωμάτια των 15 τμ το καθένα, ξεκινά με 68% υγρασία και σε 1,5 ώρα περίπου φτάνει κοντά στο 50% οπότε και σβήνει.Πολλοί αυτοματισμοί, 2-4 ώρες χρήσης, ψηφιακές ενδείξεις κλπ. Ίδωμεν τι θα βγει τελικά.

Περισσότερες εντυπώσεις αργότερα, μιας και είναι νωρίς ακόμα.

 

Ερώτηση σε χρήστες;Ποιά είναι η σωστή σχετική υγρασία στο σπίτι;

Επίσης σε πόση ώρα θα πρέπει μία συσκευή να κατεβάζει την υγρασία (ώστε να ξέρουμε ότι δεν είναι προβληματική η συσκευή);

 

εγώ τον έχω ενα χρόνο τώρα και αποδίδει οπως αναμενεται. Τέλος η μούχλα στους τοιχους και αν το δούμε με νουμερα, το χρησιμοποιώ όταν δω 70+ υγρασία μέχρι να μου τη ρίξει στο 55... Ανάλογα τη θερμοκρασια του σπίτιου είναι και η απόδοσή του. Εσύ σε τι θερμοκρασια τον δουλεύεις, γιατί εμένα στους 17-18 βαθμούς μόλις φτάσει 56-58% υγρασία αρχίζει και ζορίζεται πολύ να την κατεβάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

εγώ τον έχω ενα χρόνο τώρα και αποδίδει οπως αναμενεται. Τέλος η μούχλα στους τοιχους και αν το δούμε με νουμερα, το χρησιμοποιώ όταν δω 70+ υγρασία μέχρι να μου τη ρίξει στο 55... Ανάλογα τη θερμοκρασια του σπίτιου είναι και η απόδοσή του. Εσύ σε τι θερμοκρασια τον δουλεύεις, γιατί εμένα στους 17-18 βαθμούς μόλις φτάσει 56-58% υγρασία αρχίζει και ζορίζεται πολύ να την κατεβάσει...

 

Είχα μούχλα σε 2 δωμάτια.Το πρωί βλέπω υγρασία περίπου 67-69% μετρημένη με υγρασιόμετρο.

Μόλις το βάλω μπρος, σε 1,5 ώρα περίπου πέφτει στο 50-52 περίπου σε θερμοκρασία 21 βαθμούς κελσίου.Παρακάτω δε δοκίμασα να το πάω, άλλωστε καλά είναι κοντά στο 50%.

Εδώ και 2 μέρες περίπου σταμάτησε να βρέχει και φύσηξε βοριάς(γενικά στεγνός καιρός έξω). Έφτασε μέχρι 45% υγρασία, οπότε το σταμάτησα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργεί σαν καθαριστης αερα δηλαδη ο αερας θα περναει απο το hepa φιλτρο και θα καθαρίζεται, δεν θα ιονίζεται γιατι δεν υπαρχει ιονιστης   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...