Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....

Επίσης δεν μπορώ να βρω πουθενά τις διαφορές ανάμεσα στο Link.png Site: OlimpiaSplendid Aquaria 22 και το Link.png Site: Olimpia Splendid Aquaria Super 22 .

 

Το site της Meaco είναι πολύ ανώτερο από αυτό της Olimpia σε θέμα πληροφοριών

 

Ο super ειναι επισημη εισαγωγη και "βαπτισμενος" εδω στο Ελλαδα

ΙΙδιος με τον Thermo που πηρα εγω ( η διαφορα ειναι στην επιπλεον αντισταση )

 

Ειναι παραεισαγωγη .

Ειναι o "Olimpia Splendid Aquaria Thermo"

Η τιμη ξεκινα απο 332 € .

Εγω τον πηρα μεσω φιλου, τελευταίο κομμάτι ενος μαγαζιού + τιμολόγιο στον φίλο οπότε μου βγηκε πολυ πιο χαμηλά .

 

Απο οτι εψαξα λιγο συμβαινει το εξης :

Εχει τα ιδια χαρακτηριστικα "σχεδον" με τον "Olimpia Splendid Aquaria Super Thermo 22" που εισαγει η εδω αντιπροσωπεια carad .

Ο "Aquaria Super Thermo" δεν αναφερεται στο site κατασκευαστη http://www.olimpiasplendid.com/dehumidifiers-humidifiers/dehumidifiers_2   αλλα μονο ο "Aquaria Thermo" .

Το εγραψα και σαν κριτικη στο Skroutz αλλα εκανε παρέμβαση ο εισαγωγεας και ζήτησε την διαγραφή του ( που εγινε ) σχολίου γιατι έχει λεει άλλα χαρακτηριστικά , αλλα εγω βλεπω τα βασικά χαρακτηριστικά να ειναι ιδια

 

Olimpia Splendid Aquaria Thermo

22x9Qqd.png

 

Olimpia Splendid Aquaria Super Thermo

CvdZD5M.png

 

............................
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή και εγώ έχω σταθερή θερμοκρασία 21 βαθμών και η υγρασία κυμαίνεται από 60-75%να σου πω ότι ο meaco 20 platinum καταναλώνει από 245-285W μετρημένος απεριόριστες φορές

Πεσ μου κατι μια μερα χωρισ χρηση αφυγραντηρα σε τι υγρασια ξεκινασ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω με ατοκες δοσεις να το κανω αν γινεται

περιμενο να μου ερθει η πηστοτικοι καρτα για αυτο περιμενο ακομα

Καλησπέρα και από μένα!

Οι γονείς μου έχουν πάρει http://www.electroniki.gr/air-conditioning/dehumidifier/delonghi-d-16, ο οποιος είναι για 80 τμ , ειναι αρκετα καλός , σε καλή τιμή και εφόσον θες να πληρωσεις και με  δόσεις στο συγκεκριμένο κατάστημα μπορείς να βάλεις όσες θέλεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεσ μου κατι μια μερα χωρισ χρηση αφυγραντηρα σε τι υγρασια ξεκινασ ?

68-80%  (ανάλογα με το τι παίζει  ο καιρός) με βάση το έξτρα υγρόμετρο που έχω στο σπίτι

Αν ρωτάς για τα νούμερα που γράφω στο ποιο πάνω πόστ 60-75%  και την κατανάλωση που έχω ,έχουν να κάνουν με την ένδειξη που έχω την ώρα που δουλεύει ο αφυγραντήρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τον inventor care 12 προχθές από media markt στα 169 ευρώ(γκαντεμιά-από χθες μέχρι και σήμερα το έχουν web offer στα 159)...τον αγόρασα για το σπίτι της μάνας μου περίπου 50 τ.μ στον 5 όροφο πολυκατοικίας στο κέντρο της Αθήνας...τον βαλαμε σε λειτουργία χθες τέτοια ώρα...όταν άνοιξε έδειξε το υγρόμετρο 64..από χθες μέχρι και σήμερα (σε ένα 24ωρο-όπως όριζει το φυλλάδιο οδηγιών στην πρώτη λειτουργία πρέπει να λειτουργήσει συνεχώς 24 ώρες) δουλεύει συνεχώς στο ίδιο σημείο που τοποθετήθηκε...το ρύθμισα σε επιθυμητή υγρασία 50% και πριν λίγο που το τσέκαρα έφθασε 51%-το χαμηλότερο που έπιασε-Γέμισε ο κάδος (2λίτρος) δύο φορές...

Εντυπώσεις: χωρίς να έχω τσεκάρει σε σπίτι άλλον υγραντήρα μου φάνηκε μαζεμένος σε διαστάσεις, χωρίς τρίξιμο πλαστικών, χωρίς κραδασμούς, χωρίς περίεργη μυρωδιά...από πλευράς θορύβου εγώ τον βρήκα σχετικά αθόρυβο...η αίσθησή μου είναι ότι το 9αρι κλιματιστικό κάνει περισσότερο...θέλω να πω ότι θα κοιμόμουν και με τον αφυγραντήρα στο δωμάτιο. υποτίθεται ότι έχει δύο σκάλες ταχύτητας την κανονική και το κουμπί silent (αθόρυβο)...δεν διαπίστωσα αισθητή διαφορά στο θόρυβο μεταξύ των δύο ταχυτήτων...κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν σταμάτησε, επειδή γέμισε το δοχείο, και ενώ έδειχνε 52-53, στο δίλεπτο που χρειάστηκε μέχρι να αδειάσουμε το δοχείο και να το ξαναβάλουμε, όταν ξεκίνησε πάλι είχε φθάσει 59-60...δεν μπορώ να τεστάρω την αξιοπιστία και την ευαισθησία του υγρόμετρου, γιατί δεν είχα άλλο να συγκρίνω...μία μέρα θα πάω με το δικό μου θερμόμετρο/υγρόμετρο να τσεκάρω...

Συμπερασματικά: σε σπίτι περίπου 48 - 50 τ.μ. τοποθετημένος στην άκρη του υπνοδωματίου 12 τ.μ. σε μία ημέρα λειτουργίας γέμισε δύο φορές το δοχείο νερού (άρα 4 λίτρα), δεν έπιασε το 50% της επιθυμητής υγρασίας...σχετικά αθόρυβος (έχω θέμα με τον θόρυβο....π.χ. δεν μπορώ να κοιμηθώ με ρολόι επιτραπέζιο που μπορεί να ακούγεται το τικ-τακ)...

Είμαι και γω στο ψάξιμο για αγορά αφυγραντήρα για σπίτι 72 τ.μ και ως επιλογές έχω:

1) meaco 12

2) inventor 12

3) rohnson 9116

Το "σχετικά αθόρυβος" το χαρακτηρίζω έτσι, μια και διαβάζω σε σχόλια στο σκρουτζ για κάποια μοντέλα περί έντασης ανάλογης με απορροφητήρα και ανησυχούσα ... άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχει εντελώς αθόρυβος αφυγραντήρας...γι' αυτό τον χαρακτήρισα έτσι...

εχω τόν ιδιο αφυγραντήρα   ( inventor care 12 ) πολύ καλός γιά τά χρήματα πού εδωσα 151 euro από τό 01aeraaa.gr , ολα καλά από θόρυβο - λειτουργία - απόδοση -  κ σταματάει οταν πιάσει τήν επιθυμητή υγρασία κ μετά ξανά λειτουργεί  οταν ανέβει , αλλά εχει κ 2 μείον γιά μένα σημαντικά . 1) δέν εχει ροδάκια γιά νά μετακινείται ευκολα π.χ. από ηλικιωμένο ατομο κ β) τό υγρασιόμετρο  πού εχει πάνω στήν οθόνη χάνει 10 % μέ 15% , οπότε ειναι αναγκαία η αγορά ενός υγρασιομέτρου εξωτερικης χρήσης  γιά νά τό ρυθμίσεις ανάλογα κ γι αυτό φίλε history δέν επιασε  το 50 % τής υγρασίας πού τό ειχες ρυθμίσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακολουθουσα το Hitlist του sktoytz που σου δειχνει ποιοι ειναι οι ποιο δημοφιλείς και θα διαλεγα καποιο απο τους πρωτους 5 οι οποιοι ειναι ποιο οικονομικοι απο αυτον που σου ειπαν

Οι μαρκες απο τις οποιες θα επελεγα θα ηταν οι πρωτες 3 

 
 

 

αν θελεις με συμπιεστη οι πρωτοι 3 ειναι 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/569150/%CE%9C%CE%B5-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE.html?order_by=popularity&order_dir=desc 

αν θελεις χωρισ συμπιεστη ή desicant http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/569151/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE-Desiccant.html?order_by=popularity&order_dir=desc Τ

Το κριτήριο επιλογής που αναφέρεις φίλε μου (δημοφιλείς προϊόντα) να ξέρεις ότι χειραγωγείτε από τους διαχειριστές του skroutz, για να παίρνουν περισσότερα κλικ... να προωθούν τα δικά τους site..... τααα φιλαράκια κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πεσ μου κατα την δικια σου οπτικη ποιοι ειναι οι ΤΟΠ 5 μαρκεσ αφυγραντηρων

Εγω βλεπω την οπτικη του σκρουτζ που δινει λογικη , υποτιθεται γενιεται βαση των κλικσ που πατανε οι  χρηστες

Αλλα αν διαβασεισ και αυτο το φορουμ για αυτουσ μιλαει και ο κοσμος 

1 Meaco

2 Inventor

3 Delonghi 

4 Juro Pro

5 Philco 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους! λογω χρονου δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες , οποτε θα θελα μια βοηθεια για να ξεκινησω την αναζητηση!

Σε σπιτι 90 τ.μ. , χωρις θερμανση τις περισσοτερες μερες, θερμοκρασια 16 βαθμους τωρα, χειμωνα παει και στους 11 βαθμους. υγρασια κοντα στο 84% . ζεολιθο ή συμπιεστη ? θα τον εχω ανοιχτο ολη μερα, καποιος οικονομικος?

τωρα 6 μερες εχω βαλει το dry στο 9αρι αιρκονιτσιον και την εριξα στο 65%  αλλα δεν ξερω αν με συμφερει οικονομικα.

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 
 
 

 

Προσφορά του Media Markt στον Rohnson R-9112 στα <a data-ipb="nomediaparse" data-cke-saved-href="http://www.mediamarkt.gr/el/product/_rohnson-r-9112-1147762.html"href="http://www.mediamarkt.gr/el/product/_rohnson-r-9112-1147762.html" "="">139€ με επόμενη τιμή Skroutz στα 189€.
 
Αξίζει; Τον έχει κανείς;

 

Εδώ και 3 μέρες.Στο media τον βλέπω 209, για 1 μέρα ήταν η προσφορά;

 

Τον δουλεύω σε 2 δωμάτια των 15 τμ το καθένα, ξεκινά με 68% υγρασία και σε 1,5 ώρα περίπου φτάνει κοντά στο 50% οπότε και σβήνει.Πολλοί αυτοματισμοί, 2-4 ώρες χρήσης, ψηφιακές ενδείξεις κλπ. Ίδωμεν τι θα βγει τελικά.

Περισσότερες εντυπώσεις αργότερα, μιας και είναι νωρίς ακόμα.

 

Ερώτηση σε χρήστες;Ποιά είναι η σωστή σχετική υγρασία στο σπίτι;

Επίσης σε πόση ώρα θα πρέπει μία συσκευή να κατεβάζει την υγρασία (ώστε να ξέρουμε ότι δεν είναι προβληματική η συσκευή);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρεστη υγρασια ειναι απο 45%-55%

Ενασ αφυγραντηρασ αρχιζει να δουλευει φυσιολογικα μετα απο τουλαχιστον 2 ημερεσ συνεχησ αρχικησ λειτουργιασ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...