Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,  αγόρασα χθες έναν αφυγραντήρα της εταιρίας Olimpia Splendid και συγκεκριμένα τον Olimpia Splendid Secco 16 Eco για το σπίτι που νοικιάζω 48 τμ..τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή διότι υποτίθεται  οτι είναι υπεραρκετός για τα τμ του σπιτιού όπου μενω... απο τις 10 00 πμ με 77% υγρασία και 18 βαθμούς μετά βίας μέχρι σήμερα την ίδια ώρα το πρωί κυμαίνεται 64%-68% το έχω ρυθμίσει στο 55 % και ακόμα δεν το έχει πιάσει , βέβαια έχω αδειάσει τον κάδο 2 φορές ,  ο θόρυβος είναι σαν του a/c αντέχεται βέβαια... είναι φυσιολογικό να μην έχει πίασει το 55% ?? θέλει κάποιο χρόνικό διάστημα? η αλήθεια είναι ότι έχει γλυκάνει την ατμόσφαιρα του σπιτιού και η θερμοκρασία να έχει ανέβει απο 0,5 max 1 βαθμο...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Villasg με τι app το μετρησες ?


 

Καλημέρα,  αγόρασα χθες έναν αφυγραντήρα της εταιρίας Olimpia Splendid και συγκεκριμένα τον Olimpia Splendid Secco 16 Eco για το σπίτι που νοικιάζω 48 τμ..τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή διότι υποτίθεται  οτι είναι υπεραρκετός για τα τμ του σπιτιού όπου μενω... απο τις 10 00 πμ με 77% υγρασία και 18 βαθμούς μετά βίας μέχρι σήμερα την ίδια ώρα το πρωί κυμαίνεται 64%-68% το έχω ρυθμίσει στο 55 % και ακόμα δεν το έχει πιάσει , βέβαια έχω αδειάσει τον κάδο 2 φορές ,  ο θόρυβος είναι σαν του a/c αντέχεται βέβαια... είναι φυσιολογικό να μην έχει πίασει το 55% ?? θέλει κάποιο χρόνικό διάστημα? η αλήθεια είναι ότι έχει γλυκάνει την ατμόσφαιρα του σπιτιού και η θερμοκρασία να έχει ανέβει απο 0,5 max 1 βαθμο...

 

 

Ολοι οι αφυγραντηρες/κλιματιστικα/καταψυκτες/ψυγεια τις πρωτες 2 μερες λειτουργίας δουλεύουνε συνεχόμενα για να φέρουνε το χώρο και να βρεθούνε οι ίδιες σε κατάλληλες συνθήκες.

Τωρα ποιο συγκεκριμένα η υγρασία που αρχικά ξεκίνησες ειναι υψηλή 77%, σε 3 μερες η υγρασία σου θα παιζει στο 55% που ζητας. Η υγρασια ειναι στα δομικα σοιχεια και στον αερα για αυτο η διαδικασια αρχικα ειναι αργη 


καλημερα

θα μπορουσες να πεις lexus οτι ο inventor pure και o meaco 20l platinum εχουν την ιδια καταναλοση σε ρευμα ?
χαιρετισμους
αντωνης

Ο Meaco platinum 20l σου καταναλωνει 255W στα 26,7 θερμοκρασια/ 60% Σχετικη υγρασια και ο Inventor Pure 20λ σου δινει 250W στις ιδιες συνθηκες.Επισης εχουνε την ιδια σταθμη θορυβου 46 DB. Αν διαβασεις τα manual και των 2 θα δεις αρκετες ομοιοτητες μεταξυ τους

Το ιδιο συμβαινει και με τουσ desiccant (χωρισ συμπιεστη) των ιδιων εταιρειων εχουνε ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα σε καταναλωση/αποδοση/σταθμη θορυβου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Villasg με τι app το μετρησες ?

 

Ολοι οι αφυγραντηρες/κλιματιστικα/καταψυκτες/ψυγεια τις πρωτες 2 μερες λειτουργίας δουλεύουνε συνεχόμενα για να φέρουνε το χώρο και να βρεθούνε οι ίδιες σε κατάλληλες συνθήκες.

Τωρα ποιο συγκεκριμένα η υγρασία που αρχικά ξεκίνησες ειναι υψηλή 77%, σε 3 μερες η υγρασία σου θα παιζει στο 55% που ζητας. Η υγρασια ειναι στα δομικα σοιχεια και στον αερα για αυτο η διαδικασια αρχικα ειναι αργη

 

Ο Meaco platinum 20l σου καταναλωνει 255W στα 26,7 θερμοκρασια/ 60% Σχετικη υγρασια και ο Inventor Pure 20λ σου δινει 250W στις ιδιες συνθηκες.Επισης εχουνε την ιδια σταθμη θορυβου 46 DB. Αν διαβασεις τα manual και των 2 θα δεις αρκετες ομοιοτητες μεταξυ τους

Το ιδιο συμβαινει και με τουσ desiccant (χωρισ συμπιεστη) των ιδιων εταιρειων εχουνε ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα σε καταναλωση/αποδοση/σταθμη θορυβου

Δηλαδή εγώ που έχω 21 βαθμούς μέσα στο σπίτι ο meaco 20 platinum καταναλώνει περισσότερο από 250w?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει όλο το θέμα (να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν δώσει πολύτιμες πληροφορίες) και έχω κατασταλάξει στο meaco 20L platinum για τις ανάγκες μου.

 

Θα ήθελα όμως πριν προχωρήσω στην αγορά να ρωτήσω εάν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο εναλλακτικό μοντέλο ίδιων προδιαγραφών (85τμ με θέρμανση , χαμηλή κατανάλωση λειτουργίας, φίλτρο HEPA) αλλά καλύτερης ποιότητας (ιαπωνικό?). Ίσως και με επιπλέον φίλτρο άνθρακα? Έστω και μεγαλύτερου κόστους.

 

Απλά δεν γνωρίζω από ηλεκτρικές συσκευές για να κοιτάξω ποιες άλλες εταιρίες θεωρούνται καλές/ποιοτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mike299

Η επιλογη που κανεις ειναι πολυ σωστη ειναι ο μονος που εχει αυτα τα εξτρα φιλτρα

Ο μονος που ειναι ιαπωνικοσ ειναι ο mitsubishi αλλα ειναι 14λιτρος στα 350ε και δεν νομιζω οτι εχει hepa φιλτρα 

 http://www.tournikiotisgroup.gr/index.php/el/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-2/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82/mj-e14cg-s1-1-detail

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή αφυγραντήρα με ζεόλιθο;

Από αυτά που βλέπω:

Meaco DD8l   650W max κατανάλωση, 8l/24h @ 20°C & 60% υγρασία,2 χρόνια εγγύηση

Inventor Rise 650W max κατανάλωση, 8l/24h @ 20°C & 60% υγρασία, λειτουργία swivel, 3 χρόνια εγγύηση

 

Και τώρα ο Delonghi DNC 65. O οποίος νομίζω ότι μας δουλεύει.

Ισχυρίζεται ότι με χαμηλότερη κατανάλωση (520w) έχει απόδοση 18l/24h

Σε γνωστό κατάστημα που βρέθηκα εχθές, υπήρχε κολλημένο ένα μεγάλο κόκκινο αυτοκόλλητο που έγραφε 18lit/24h

Βέβαια ο ισχυρισμός δεν αναγραφόταν πάνω στη βιομηχανική ετικέτα των χαρακτηριστικών του αφυγραντήρα ούτε πάνω στο κουτί του.

Σε αντίθεση με τον invertor ο οποίος όχι μόνο έγραφε την απόδοση του αλλά και τις συνθήκες μέτρησης (20°C & 60%)

 

Ο πωλήτης μου υπέδειξε μία καρτέλα (της Delonghi) η οποία ήταν δεμένη πάνω στον αφυγραντήρα και με μικρά γράμματα, στο κάτω μέρος της έλεγε ότι οι συνθήκες μέτρησης ήταν 20°C & 60%.

 

Στο site της η Delonghi γράφει: "Η υγρασία που αφαιρείται από αυτόν τον αφυγραντήρα στους 20°C / 60% Σ.Υ. αντιστοιχεί σε εκείνη που αφαιρείται από ενα παραδοσιακό αφυγραντήρα 18L/24h στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας"

 

Αυτό, δε σημαίνει ότι ο αφυγραντήρας έχει απόδοση 18lit/24h. Παραδοσιακά οι μετρήσεις απόδοσης των αφυγραντήρων γίνονται σε ιδανικές συνθήκες (32°C/80%).

Παίρνουμε λοιπόν έναν αφυγραντήρα με συμπιεστή, οποίος σε συνθήκες 32°C/80% βγάζει 18lit/24h και τον βάζουμε σε συνθήκες 20°C/60%.

Τι απόδοση θα έχει; Πολύ μικρότερη. Ούτε η μισή. Άρα κοντά στα 8l/24h

 

Παραπλανητική διαφήμιση λοιπόν

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mike299

Η επιλογη που κανεις ειναι πολυ σωστη ειναι ο μονος που εχει αυτα τα εξτρα φιλτρα

Ο μονος που ειναι ιαπωνικοσ ειναι ο mitsubishi αλλα ειναι 14λιτρος στα 350ε και δεν νομιζω οτι εχει hepa φιλτρα 

 http://www.tournikiotisgroup.gr/index.php/el/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-2/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82/mj-e14cg-s1-1-detail

 

Thanks για την απάντηση. Το είδα αλλά δυστυχώς δεν έχει φίλτρο και πρέπει να είναι με ζεολιθο, κάτι που δεν το προτιμώ λόγο κατανάλωσης.

 

Βρήκα μια εναλλακτική πρόταση (Link.png Site: OlimpiaSplendid Aquaria 22 με 3 φίλτρα.

Είναι ποιοτική συσκευή? Το έχει αγοράσει κανένας να μας πει εντυπώσεις?

 

Επίσης δεν μπορώ να βρω πουθενά τις διαφορές ανάμεσα στο Link.png Site: OlimpiaSplendid Aquaria 22 και το Link.png Site: Olimpia Splendid Aquaria Super 22 .

 

Το site της Meaco είναι πολύ ανώτερο από αυτό της Olimpia σε θέμα πληροφοριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή αφυγραντήρα με ζεόλιθο;

Από αυτά που βλέπω:

Meaco DD8l   650W max κατανάλωση, 8l/24h @ 20°C & 60% υγρασία,2 χρόνια εγγύηση

Inventor Rise 650W max κατανάλωση, 8l/24h @ 20°C & 60% υγρασία, λειτουργία swivel, 3 χρόνια εγγύηση

 

Και τώρα ο Delonghi DNC 65. O οποίος νομίζω ότι μας δουλεύει.

Ισχυρίζεται ότι με χαμηλότερη κατανάλωση (520w) έχει απόδοση 18l/24h

Σε γνωστό κατάστημα που βρέθηκα εχθές, υπήρχε κολλημένο ένα μεγάλο κόκκινο αυτοκόλλητο που έγραφε 18lit/24h

Βέβαια ο ισχυρισμός δεν αναγραφόταν πάνω στη βιομηχανική ετικέτα των χαρακτηριστικών του αφυγραντήρα ούτε πάνω στο κουτί του.

Σε αντίθεση με τον invertor ο οποίος όχι μόνο έγραφε την απόδοση του αλλά και τις συνθήκες μέτρησης (20°C & 60%)

 

Ο πωλήτης μου υπέδειξε μία καρτέλα (της Delonghi) η οποία ήταν δεμένη πάνω στον αφυγραντήρα και με μικρά γράμματα, στο κάτω μέρος της έλεγε ότι οι συνθήκες μέτρησης ήταν 20°C & 60%.

 

Στο site της η Delonghi γράφει: "Η υγρασία που αφαιρείται από αυτόν τον αφυγραντήρα στους 20°C / 60% Σ.Υ. αντιστοιχεί σε εκείνη που αφαιρείται από ενα παραδοσιακό αφυγραντήρα 18L/24h στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας"

 

Αυτό, δε σημαίνει ότι ο αφυγραντήρας έχει απόδοση 18lit/24h. Παραδοσιακά οι μετρήσεις απόδοσης των αφυγραντήρων γίνονται σε ιδανικές συνθήκες (32°C/80%).

Παίρνουμε λοιπόν έναν αφυγραντήρα με συμπιεστή, οποίος σε συνθήκες 32°C/80% βγάζει 18lit/24h και τον βάζουμε σε συνθήκες 20°C/60%.

Τι απόδοση θα έχει; Πολύ μικρότερη. Ούτε η μισή. Άρα κοντά στα 8l/24h

 

Παραπλανητική διαφήμιση λοιπόν

Κοιτα να δεις ο Delonghi DNC65 μεχρυ περσυ πουλιοτανε σαν 6 λιτρος με ζεολιθο

Delonghi DNC65 lightweight 6 litre per day capacity ultra quiet desiccant dehumidifier

https://www.dehumidifiersuk.com/delonghi-dnc65-lightweight-6-litre-per-day-capacity-ultra-quiet-desiccant-dehumidifier.html

 

Φετοσ σε ελλαδα και ιταλια τον μετετραψανε σε 18 λιτρο για κανα 2 μηνο το σκρουτζ το εδειχνε σαν 18 λιτρο, τωρα τελευταια το κατεβασανε σε 6 λιτρο,

http://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

Στα μαγαζια συμβαινει αυτο, στο νεο προσπεκτουσ δινουνε την παραπανω εξηγηση  "Η υγρασία που αφαιρείται από αυτόν τον αφυγραντήρα στους 20°C / 60% Σ.Υ. αντιστοιχεί σε εκείνη που αφαιρείται από ενα παραδοσιακό αφυγραντήρα 18L/24h στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας" 

 

Με λιγα λογια ο συγκεκριμενος ειναι 6 λιτροσ για αυτο καταναλωνει 520W, oi 8 litroi ανεβαινουν στα 650W (meaco & Inventor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ανάμεσα σε δυο μοντέλα και θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή.

Ο 1ος είναι ο philco i-dry 16 και ο 2ος είναι ο olimpia splendid aquaria 18

 

Τον philco μου τον δίνουν 235€ και τον olimpia 300€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που έχω 21 βαθμούς μέσα στο σπίτι ο meaco 20 platinum καταναλώνει περισσότερο από 250w?

Επειδή και εγώ έχω σταθερή θερμοκρασία 21 βαθμών και η υγρασία κυμαίνεται από 60-75%να σου πω ότι ο meaco 20 platinum καταναλώνει από 245-285W μετρημένος απεριόριστες φορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...