Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,εδώ και τρελις μέρες αγόρασα τον juropro oxygen25l,Ολά του καλά, μια απορία έχω

κατά την διάρκεια λειτουργίας του μου βγάζει μια μυρωδιά,για να την καταλάβεις πρέπει να πάς από πάνω του.Αν τον έχεις σε δωμάτιο με κλειστή πόρτα, μετα απο κάποιες ώρες την καταλαβάινεις μόλις μπέις μέσα.Αυτό είναι φυσιολογικό???Απλά ανησυχώ για δισλειτουρία του.Ο αέρας που βγάζει εχει σχέση με το φρέον του???μήπως είναι η μυρωδια απο το φρέο,,βέβαια δεν γνωρίζω πως λειτουργει το όλο συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πήρα την Παρασκευή τον ECOAIR DD122 FW CLASSIC MK5 https://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-Classic-MK5.html?keyphrase=ECOAIR+DD122+FW+CLASSIC+MK5έχει δουλέψει μόνο 2 μέρες το ΣΚ ,θα τον βάλω και στις αγγελίες επειδή θα μου δώσει ένας φίλος που φεύγει εξωτερικό,τον olymia splendid aquaria thermo.

Οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος από εδώ που είναι σε αναζήτηση,θα τον δώσω στα 220€,είναι καινούργιος στο κουτί του με την απόδειξη αγοράς!Ο θόρυβος του είναι σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τον meaco dd8l που ουσιαστικά είναι και η μόνη τους διαφορά.

Φίλε εμδιαφέρομαι, μπορείς να επικοινωνίσεις μαζί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεισ διαροη φρεον δεν θα εχεισ αποδοση, παροτι βγαζει τη μυρωδια γεμιζεισ με νερο ?

Αν οχι εχεις διαροη , αν ναι μυριζουνε τα πλαστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τον inventor care 12 προχθές από media markt στα 169 ευρώ(γκαντεμιά-από χθες μέχρι και σήμερα το έχουν web offer στα 159)...τον αγόρασα για το σπίτι της μάνας μου περίπου 50 τ.μ στον 5 όροφο πολυκατοικίας στο κέντρο της Αθήνας...τον βαλαμε σε λειτουργία χθες τέτοια ώρα...όταν άνοιξε έδειξε το υγρόμετρο 64..από χθες μέχρι και σήμερα (σε ένα 24ωρο-όπως όριζει το φυλλάδιο οδηγιών στην πρώτη λειτουργία πρέπει να λειτουργήσει συνεχώς 24 ώρες) δουλεύει συνεχώς στο ίδιο σημείο που τοποθετήθηκε...το ρύθμισα σε επιθυμητή υγρασία 50% και πριν λίγο που το τσέκαρα έφθασε 51%-το χαμηλότερο που έπιασε-Γέμισε ο κάδος (2λίτρος) δύο φορές...

Εντυπώσεις: χωρίς να έχω τσεκάρει σε σπίτι άλλον υγραντήρα μου φάνηκε μαζεμένος σε διαστάσεις, χωρίς τρίξιμο πλαστικών, χωρίς κραδασμούς, χωρίς περίεργη μυρωδιά...από πλευράς θορύβου εγώ τον βρήκα σχετικά αθόρυβο...η αίσθησή μου είναι ότι το 9αρι κλιματιστικό κάνει περισσότερο...θέλω να πω ότι θα κοιμόμουν και με τον αφυγραντήρα στο δωμάτιο. υποτίθεται ότι έχει δύο σκάλες ταχύτητας την κανονική και το κουμπί silent (αθόρυβο)...δεν διαπίστωσα αισθητή διαφορά στο θόρυβο μεταξύ των δύο ταχυτήτων...κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν σταμάτησε, επειδή γέμισε το δοχείο, και ενώ έδειχνε 52-53, στο δίλεπτο που χρειάστηκε μέχρι να αδειάσουμε το δοχείο και να το ξαναβάλουμε, όταν ξεκίνησε πάλι είχε φθάσει 59-60...δεν μπορώ να τεστάρω την αξιοπιστία και την ευαισθησία του υγρόμετρου, γιατί δεν είχα άλλο να συγκρίνω...μία μέρα θα πάω με το δικό μου θερμόμετρο/υγρόμετρο να τσεκάρω...

Συμπερασματικά: σε σπίτι περίπου 48 - 50 τ.μ. τοποθετημένος στην άκρη του υπνοδωματίου 12 τ.μ. σε μία ημέρα λειτουργίας γέμισε δύο φορές το δοχείο νερού (άρα 4 λίτρα), δεν έπιασε το 50% της επιθυμητής υγρασίας...σχετικά αθόρυβος (έχω θέμα με τον θόρυβο....π.χ. δεν μπορώ να κοιμηθώ με ρολόι επιτραπέζιο που μπορεί να ακούγεται το τικ-τακ)...

Είμαι και γω στο ψάξιμο για αγορά αφυγραντήρα για σπίτι 72 τ.μ και ως επιλογές έχω:

1) meaco 12

2) inventor 12

3) rohnson 9116

Το "σχετικά αθόρυβος" το χαρακτηρίζω έτσι, μια και διαβάζω σε σχόλια στο σκρουτζ για κάποια μοντέλα περί έντασης ανάλογης με απορροφητήρα και ανησυχούσα ... άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχει εντελώς αθόρυβος αφυγραντήρας...γι' αυτό τον χαρακτήρισα έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι εξω απο την θεσσαλονικη σχετικα ορεινα και εχω ενα δωματιο σε μεγεθος μικρου στουντιο και να τονισω οτι ειναι υπογειο και οτι κοιμαμαι και σε αυτο το χωρο. Τι θα μου προτεινατε να παρω? Παρακαλω βοηθεια γιατι πραγματικα δε ξερω απο μαρκες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... είμαι ανάμεσα στον juro pro 25 l και στον i-dry 20 της philco... βασικά η philco έβγαλε και έναν καινούριο τον air dry 16 (λογικά σαν τον κλασικό i-dry 16 με ιονιστή).. θα έκλεινα τον juro pro λόγω 24 άτοκων δόσεων... αλλά έχω διαβάσει και αρνητικά σχόλια κυρίως με το ότι δεν είναι ξεκάθαρη η μέγιστη κατανάλωση του (λέει για 290 w αλλά στο manual δεν αναφέρει ότι είναι η μέγιστη, ενώ τα μπερδεύει με μια υποσημείωση). Στους philco είναι πιο ξεκάθαρα.. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.. Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα Jordan-Sortan

Αν θα επαιρνα philco θα επαιρνα το νεο μοντελο που μολισ εμφανιστηκε Airdry 16 παροτι δεν εχουμε σχολια , θεωρητικα δειχνει πολυ καλος χαμηλη σταθμη θορυβου, ωραιο design, νεο μοντελο. Αλλα αν θελεισ να συγκρινεις μηλο-μηλο πρεπει να συγκρινεις τον Airdry 30 με το juropro 24l.

Στη κατηγορια πανω απο 300ε και => 20λιτρων θα διαλεγα

Meaco 20l platinum χαμηλη σταθμη θορυβου & καταναλωσης, πολλοί χαρούμενοι χρήστες 

Inventor 20l Pure χαμηλη σταθμη θορυβου & καταναλωσης

Philco 30L Airdry (τον 16λ θα τον εβλεπα αν το σπιτι ειναι <80 μ2), αν θελεις ιονιστη ειναι ο μονος που εχει νομιζω !?!?

για το Juro pro το σκρουτζ εχει πολλα αρνητικα σχολια δεν θα το προτιμουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι 

Μεγαλη προσοχη με τα φιλτρα των αφυγραντηρων, θελουνε καθε μηνα καθαρισμα

Αλλιωσ χαμηλη αποδοση, θορυβος και στο τελος καψιμο του μηχανηματος 

Το παθε γνωστη μου, το μηχανημα ταπωσε και εσκασε ο συμπιεστης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι

Μεγαλη προσοχη με τα φιλτρα των αφυγραντηρων, θελουνε καθε μηνα καθαρισμα

Αλλιωσ χαμηλη αποδοση, θορυβος και στο τελος καψιμο του μηχανηματος

Το παθε γνωστη μου, το μηχανημα ταπωσε και εσκασε ο συμπιεστης του

Καλά τι μήνα; στους παππούδες 1 φορά την εβδομάδα που πάω επίσκεψη τα καθαρίζω και έχει αρκετό χνούδι. Μήνα αν δουλεύει συνέχεια είναι πολύ. Άσε που θέλει και κάτι. Ένα φύσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις την  Soler & Palau? παιζει μεσω φιλου να παρω καποια εκπτωση και εβλεπα για αυτον

http://www.kaffe.gr/datafiles/file/katalogos_2014_2015/P283DIOR15_12_2014.pdf

http://www.skroutz.gr/s/4343463/S-P-DHUM-20E.html?from=drop αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτη την εταιρια. Παντως εχει ακριβα μηχανηματα λιγο που την ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνομαι και γω για αφυγραντηρα...σε διαμέρισμα 70 τετραγωνικών σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο σχετικά της Αθήνας με κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζάμια , έχω πρόβλημα υγρασίας στο ταβάνι του ενός δωματίου που από πάνω έχει μπαλκόνι...προσανατολίζομαι στην αγορά του meaco 12l...έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μηχάνημα παραπλήσιων χαρακτηριστικών;

Καλησπέρα και από μένα , προσωπικά εγώ έχω http://www.electroniki.gr/air-conditioning/dehumidifier/delonghi-d-16  είμαιαπόλυτα ικανοποιημένος,το διαμέρισμα μου είναι 80τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις την  Soler & Palau? παιζει μεσω φιλου να παρω καποια εκπτωση και εβλεπα για αυτον

http://www.kaffe.gr/datafiles/file/katalogos_2014_2015/P283DIOR15_12_2014.pdf

http://www.skroutz.gr/s/4343463/S-P-DHUM-20E.html?from=drop αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτη την εταιρια. Παντως εχει ακριβα μηχανηματα λιγο που την ειδα.

Θα ακολουθουσα το Hitlist του sktoytz που σου δειχνει ποιοι ειναι οι ποιο δημοφιλείς και θα διαλεγα καποιο απο τους πρωτους 5 οι οποιοι ειναι ποιο οικονομικοι απο αυτον που σου ειπαν

Οι μαρκες απο τις οποιες θα επελεγα θα ηταν οι πρωτες 3 

 

Skr

 

αν θελεις με συμπιεστη οι πρωτοι 3 ειναι 

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/569150/%CE%9C%CE%B5-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE.html?order_by=popularity&order_dir=desc 

αν θελεις χωρισ συμπιεστη ή desicant http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/569151/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE-Desiccant.html?order_by=popularity&order_dir=desc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα μήνα με τον meaco 20 platinum οι εντυπώσεις μου είναι πάρα πολύ καλές το σπίτι ειχε 80% με 84% υγρασία έχω ρυθμίσει τον αφυγραντηρα στο 60% και τώρα το σπίτι είναι 56% με 59% με 21 βαθμούς θερμοκρασία στον χώρο μου μαζεύει 6 λίτρα στις 20 ώρες στις πρώτες μέρες τα 6 λίτρα τα μάζευε σε 10 ώρες

Το μόνο αρνητικό είναι αυτό που είχα αναφέρει με την ένδειξη της υγρασίας όταν σταματήσει ο ανεμιστήρας αλλά το συνήθισα τον έχω στο χολ και που είναι περίπου στο κέντρο του σπιτιού τον 125 τετραγωνικών χωρίς να τον μετακινώ αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...