Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, apokotou1709 είπε

Υπάρχει θέρμανση (φυσικό αέριο αυτόνομη με δικο μας λέβητα) απλα το σπιτι ειναι αρκετά παλαιο και με παλαια παραθυρα οποτε δεν κραταει την ζεστη για αρκετη ωρα. ειχαμε παει να το "δοκιμασουμε" μονιμα (24/7) στους 21 βαθμους οπως μας ειχε πει αυτός που εκανε την εγκατάσταση, αλλα με προχειρους υπολογισμους που εκανα τοτε ειδα οτι θα εβγαινε 350€ τον μήνα (με τιμες αεριου 2 χρονια πριν..) 

πχ σήμερα η θερμοκρασία ειναι στους 19 βαθμους χωρις να εχουμε ανοιξει ακομα θέρμανση στο σπιτι γενικότερα για φέτος 

συνηθως το ανάβουμε στα πολλα κρύα 2 ωρες πρωι και αλλες 2 βραδυ. οποτε Ζεολιθος ειναι ο μόνη λύση?

Δες αν σε παίρνει απο θεμα χρηματων να μπεις σε κανενα εξοικονομώ αν τρεχει ακομα να βελτιωσεις την ενεργειακή αποδοση του κτηριου και μετα ερχεται ο αφυγραντήρας. Γιατι για να μην κραταει ζεστη εχεις πολλες απωλειες, λογω κακης ή καθολου μόνωσης. Αρα ο αφυγραντήρας θα σε κανει μιση ως καθολου δουλειά. 

Σκεψου οτι ολα αυτα που αναφερουν για τους αφυγραντηρες πχ ειναι σε ενα τελειο μονωμένο δωμάτιο. Αν εχεις πολλες απώλειες θερμότητας, ή γενικα το σπιτι μπαζει θα σου ειναι αχρηστος. 

Μπορει με μια θερμομονωση και με καλά κουφώματα να σου μειωθουν τα προβλήματα και το κοστος θερμανσης να πέσει κι αλλο από αυτο που πληρωνεις τωρα. 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

- Σε σπίτι με επίπεδα υγρασίας 70-80% που μπορεί να είναι και 5-10 μονάδες παραπάνω, γιατί οι περισσότεροι φτηνοί μετρητές υγρασίας έχουν αποκλίσεις 5-10 μονάδων η χρήση αφυγραντήρα είναι απαραίτητη. Σε αυτά τα επίπεδα υφίστανται φθορές τα πάντα μέσα στο σπίτι, έμψυχα και άψυχα. Οι άνθρωποι, τα αντικείμενα και τα δομικά υλικά. Δεν είναι μόδα, ο αφυγραντήρας είναι από τα λίγα νέα καταναλωτικά προϊόντα που είναι πραγματικά απαραίτητο στα περισσότερα ελληνικά σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Δες αν σε παίρνει απο θεμα χρηματων να μπεις σε κανενα εξοικονομώ αν τρεχει ακομα να βελτιωσεις την ενεργειακή αποδοση του κτηριου και μετα ερχεται ο αφυγραντήρας. Γιατι για να μην κραταει ζεστη εχεις πολλες απωλειες, λογω κακης ή καθολου μόνωσης. Αρα ο αφυγραντήρας θα σε κανει μιση ως καθολου δουλειά. 

Σκεψου οτι ολα αυτα που αναφερουν για τους αφυγραντηρες πχ ειναι σε ενα τελειο μονωμένο δωμάτιο. Αν εχεις πολλες απώλειες θερμότητας, ή γενικα το σπιτι μπαζει θα σου ειναι αχρηστος. 

Μπορει με μια θερμομονωση και με καλά κουφώματα να σου μειωθουν τα προβλήματα και το κοστος θερμανσης να πέσει κι αλλο από αυτο που πληρωνεις τωρα. 

Δυστυχώς το σπίτι ειναι με ενοικειο και ο ιδιοκτήτης ουτε 1€ δεν θέλει να βάλει. (και ας εχει κατι πολυκατοικιες που νοικιάζει σε άλλη περιοχη νοτίων προαστιων)

  

3 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν είναι η μοναδική λύση. Είναι η λύση που θα αφαιρεί σταθερά την ποσότητα νερού που υπόσχεται όμως με υψηλό κόστος λειτουργίας. Γιατί σε χώρο με τα χαρακτηριστικά του δικού σου θα λειτουργεί πολλές ώρες αν όχι 24/7 και με καταναλώσεις γύρω στα 600Watt την ώρα ένας που συλλέγει 8-10 λίτρα (max).

- Αν η θερμοκρασία στο εσωτερικό είναι το μεγαλύτερο διάστημα 18-19C και δεν πέφτει κάτω από 15C, μια άλλη λύση θα ήταν να πάρεις έναν φτηνό αφυγραντήρα με συμπιεστή 20 λίτρων που θα λειτουργεί αναγκαστικά 24/7. Θα ξέρεις όμως εκ των προτέρων ότι θα συλλέγει από 7-11 λίτρα την ημέρα ανάλογα τη θερμοκρασία καταναλώνοντας (περίπου) από 230-280Watt την ώρα. Η ποσότητα των 7-11 λίτρων δεν είναι μικρή και είναι πιθανόν να μη χρειάζεται να συλλέγεται μεγαλύτερη ποσότητα από το διαμέρισμά σου.

 

Κάποια πρόταση? Ιδανικά κάποιον με φίλτρα που να πλένονται ή  οτιδηποτε...

Ιδανικά Δεν με ψήνει να δίνω καθε 2-3 μηνες 30€ + για τα φιλτρα που εχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζομαι και άλλους δύο αφυγραντήρες 20lt, έχω ήδη Inventor - Morris - Puredry και τώρα έχω βάλει στο μάτι τον Τoyotomi Sonzai TDE-20GA20 και TCL Elite D-20.

Είναι τραγικό το ότι δεν υπάρχει μία μάρκα χωρίς κάποιο μεγάλο μειονέκτημα.

Spoiler

Morris MDP-20400IW -> κακά πλαστικά/συντονίζει

Inventor Atmosphere XL -> παγώνει στη χαμηλή σκάλα και κάνει άπειρο θόρυβο μέχρι να ξεπαγώσει

Inventor EVA II -> κακά πλαστικά/συντονίζει

Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift -> η αντλία όταν ξεκινάει και ο ανεμιστήρας του κάνουν περισσότερο θόρυβο από τους άλλους

TCL -> μία μόνο ταχύτητα σε ανεμιστήρα

Toyotomi -> 350W/530W ( πως γίνεται 200 watt διαφορά ... τι ακριβώς εννοούν....)

Κάποια άποψη για το πιο μειονέκτημα να προτιμήσω; Η κάποια γνώμη για κάποιον ακόμα καλύτερο αφυγραντήρα;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κρεβατοκάμαρα 20τμ με υγρασία που φτάνει και 80+ % μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ποιοτικό και κυρίως όσο πιο αθόρυβο?! Για σαλοκουζινα έχω έναν juro pro diamond 25. αν είναι και σχετικά λίγο μικρότερος ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πως φαίνεται η λειτουργία του Morris MDP-20300i:

b5b09e2968a8ae22e47ad8ab2eeba16e.png

 

240W σε αφύγρανση, 32W όταν κόβει ο συμπιεστής και 3W στο μεσοδιάστημα που έχει κλείσει και ο ανεμιστήρας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

240W σε αφύγρανση, 32W όταν κόβει ο συμπιεστής και 3W στο μεσοδιάστημα που έχει κλείσει και ο ανεμιστήρας.

όταν δεις που χρειάζεται να το ρυθμίσουμε για να δίνει σήμα στο ΗΑ να αδειάσουμε το δοχείο πες μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

όταν δεις που χρειάζεται να το ρυθμίσουμε για να δίνει σήμα στο ΗΑ να αδειάσουμε το δοχείο πες μου :)

Μήπως υπάρχουν αφυγραντήρες με integration στο ha; Για δες.

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

όταν δεις που χρειάζεται να το ρυθμίσουμε για να δίνει σήμα στο ΗΑ να αδειάσουμε το δοχείο πες μου :)

Πχ

https://github.com/barban-dev/homeassistant-midea-dehumidifier

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως υπάρχουν αφυγραντήρες με integration στο ha; Για δες.

τώρα το είδα, ότι δεν έχεις με wifi. το έχω συνδεδεμένο με ΗΑ μέσω tuya για τα βασικά αλλά δεν έχω βρει πως να παίρνω ενημέρωση για το δοχείο.. σορρυ για το οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Ψάχνω αφυγραντήρα για σπίτι 160 τετραγωνικών περίπου (μεζονέτα όμως). Η αφύγρανση ενδιαφέρει πιο περισσότερο χειμώνα και γενικά η υγρασία είναι πάνω από 70% (σημάδια μούχλας σε τοίχους). Η θερμοκρασία γενικά στη περιοχή πέφτει και κάτω απο 15 βαθμούς τον χειμώνα, ωστόσο γενικά στα πιο κρύα χρησιμοποιούμε καλοριφέρ κάπου στους 17-18 βαθμούς. Τελικά, έχοντας σαν μπάτζετ 250-300 ευρώ είχα καταλήξει ανάμεσα σε 10lt αφυγραντήρα ζεόλιθου ή 24lt συμπιεστή. Ωστόσο, μετά από αρκετές καμπύλες απόδοσης (ικανότητας αφύγρανσης βασικα εννοώ) ανα θερμοκρασία/υγρασία και κυρίως μετά τις μετρήσεις στο site της kullhaus για 25άρι με συμπιεστή (https://www.kullhaus.gr/αφυγραντήρες-kullhaus/kullhaus-qualis-25l/) κατέληξα στο οτι μάλλον, ακόμα και αν η θερμοκρασία παίζει 15-19 βαθμού τον χειμώνα, μάλλον ενας 24άρης ή παραπάνω με συμπιεστή είναι η καλύτερη λύση (και δεδομένης της κατανάλωσής του σε ρεύμα συγκριτικά με ζεόλιθου).

Έτσι, λοιπόν, έχω βάλει στο μάτι τον MDP-24400 IW της Morris που είναι σε σχετικά καλή τιμή (257 ευρώ). Ωστόσο, βλέπω και αντίστοιχους αφυγραντήρες απο toyotomi, inventor, delonghi και kullhaus. Ιονιστές και UV που είναι σχετικά αδιάφορα. Ωστόσο κάποιο φίλτρο HEPA (αν όντως κάνει κάποια δουλειά και δεν είναι κανένα χαρτονάκι) θα με ενδιέφερε (και γενικα οτιδήποτε βελτιώσει την ποιότητα του αέρα είναι μεγάλο plus).

Έχω δει εδω σε κάποια ποστ οτι διάφοροι αφυγραντήρες λενε για φίλτρα και παπάτζες αλλα τελικά έχουν ένα φιλτράκι που πιάνει το 1/10 της επιφάνειας εισαγωγής πχ καθαρά για μάρκετινγκ και με έχιε προβληματίσει αυτό.

Τι αφυγραντήρα, λοιπόν, (24lt/24h ή περισσότερο) έχετε να μου προτείνετε σε αυτά τα χρήματα (250-300 ευρώ) από τις εταιρίες που ανέφερα (ή κάποια άλλη αξιόλογη αν έχετε να προτείνετε) που να μην έχει πολύ έντονο θόρυβο από "αστοχίες κατασκευής" (πλαστικά που τρίζουν χωρίς λόγο εννοώ κλπ) και να έχει σχετικά decent φίλτρα για βελτίωση ποιότητας αέρα που να μην είναι εκεί μόνο για το μαρκετινγκ της συσκευής (συγκρίσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για τον Primo https://www.skroutz.gr/s/25007249/Primo-PRDH-45008-Αφυγραντήρας-25lt.html#specs ;

Τι άλλο θα προτείνατε για 110 τμ σπιτι με μετρια υγρασια, κυριο κριτηριο να είναι αθόρυβος και ταβάνι τα 200 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι ένα air purifier έχει την ίδια τιμή με έναν αφυγραντήρα με τα ίδια φίλτρα (άνθρακα+ιονιστή+UV+...).

Τα air purifier κάνουν τόσο καλύτερη δουλειά που δικαιολογούν την ίδια τιμή;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Εχει κανεις αποψη για τον Primo https://www.skroutz.gr/s/25007249/Primo-PRDH-45008-Αφυγραντήρας-25lt.html#specs ;

Τι άλλο θα προτείνατε για 110 τμ σπιτι με μετρια υγρασια, κυριο κριτηριο να είναι αθόρυβος και ταβάνι τα 200 €.

- Αφυγραντήρα 25Lit σε μικρό σχετικά μέγεθος, με ισχυρό ανεμιστήρα (όπως αυτός του Primo) και συγχρόνως «αθόρυβο» και με τιμή στη Λιανική κάτω από 200, είναι πολύ δύσκολο να βρεις στην αγορά. Μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση αυτού του θέματος υπάρχει σε μια περσινή ανάρτηση του yositosi.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/page/536/?tab=comments#comment-58295035

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μια βοήθεια / γνώμη ζητάω και εγώ (λίγο αργά). Μετακόμισα σε μια ισόγεια γκαρσονιέρα  χωρίς εξωτερικό χώρο. Απ ότι είδα εκ των υστέρων δεν έχει και καλή μόνωση. Θέρμανση έχει μόνο ένα μικρό a/c. Το a/c δεν ζεσταίνει και πολύ. Με 15-18 έξω άντε να το πάει 22 c το δωμάτιο. Όλο το σπίτι είναι 30 μ2. Έχει έναν μικρό αφυγραντήρα 10 l αλλά δεν κάνει και πολλά. Από 81% με 20 c θερμοκρασία με μαγείρεμα ταυτόχρονα δεν κατεβαίνει κάτω από 73%, το οποίο είναι χάλια. 

 

Θέλω και να στεγνώνω ρούχα μέσα, οπότε θα έχει ακόμη μεγαλύτερη υγρασία 

Τι μου συμβουλεύετε να κάνω / αγοράσω; (Χωρητικότητα / είδος)

Ευχαριστώ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...