Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Φυσημα και πλύσιμο.

ΟΧΙ φύσημα! Θα το στουμπώσεις...  Το έξω στοιχείο τσάτρα πάτρα καθαρίζει. Το μέσα όμως είναι το θέμα. 

Για να μην γίνει "μαγεία" παίδες θα επιμείνω ότι απαιτείται ΠΛΗΡΕΣ λύσιμο! Επίσης, να έχετε κατά νου ότι μηχάνημα που έχει λυθεί, χάνει πλέον εγγύηση (από όλες τις εταιρείες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Για να μην γίνει "μαγεία" παίδες θα επιμείνω ότι απαιτείται ΠΛΗΡΕΣ λύσιμο! Επίσης, να έχετε κατά νου ότι μηχάνημα που έχει λυθεί, χάνει πλέον εγγύηση (από όλες τις εταιρείες).

Στα 2 πρώτα χρόνια που εγγύηση καλύπτει και τα ηλεκτρονικά μέρη, όχι μόνο δε βάζουμε χέρι... αλλά δε γρατσουνάμε ούτε καν τις βίδες. Μετά τη 2ετία όμως δε γίνεται να δίνουμε ένα σωρό λεφτά σε εξουσιοδοτημένα service προκειμένου να μη χάσουμε την εγγύηση του συμπιεστή. Θα κοστίσουν τα service παραπάνω από καινούργιο αφυγραντήρα.

2 ώρες πριν, yositosi είπε

ΟΧΙ φύσημα! Θα το στουμπώσεις...  Το έξω στοιχείο τσάτρα πάτρα καθαρίζει. Το μέσα όμως είναι το θέμα.

Κι εγώ νόμιζα πως άμα φυσούσα από πίσω, θα έβγαιναν οι σκόνες απ'τον ανεμιστήρα και μετά έξω απ'τη θυρίδα. Αμ δε! Μετά που τον άνοιξα και είδα τη διάταξη κατάλαβα τι παίζει. Το μέσα στοιχείο είναι σάντουιτς ανάμεσα στο έξω στοιχείο και το πλαίσιο του ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα,

Μιας και πλησιάζει black Friday κι αν βρεθεί κάποια "ευκαιρία" (αλλιώς με την ησυχία μου αργότερα) σκέφτομαι να αγοράσω έναν αφυγραντήρα. Δεν έχω μελετήσει και πολύ το θέμα..

Ποσό: 150€-200€ και αν αξίζει κάτι εως 250€ αυστηρά

Τ.μ.: 70

Θα με ενδιέφερε να έχει ιονιστη, wifi, σύνδεση με αποχέτευση, αυτόματη επανεκκίνηση, στέγνωμα ρούχων και χρονοδιακόπτη ΑΛΛΑ όχι απαραίτητα όλα αυτά!  Επίσης, αν χρειάζονται αλλαγή φίλτρα ή κάτι άλλο, να είναι οικονομικά (είδα σ έναν juro pro ότι είναι τσουκτερα)

Με συμπιεστή ή ζεόλιθο?

Όποιος μπορεί ας με καθοδηγήσει λίγο και ας μου προτείνει μερικούς αξιόλογους. 

 

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας κ απο μενα !!!

 

Καταρχας εχω μαθει πολλα απο δω μεσα οσων αφορα τους αφυγραντηρες κ ευχαριστω.

Ηθελα τα φωτα σας εν αναμονη BF για 60 τ.μ. σπιτι με 65-75 % υγρασια στα β.π. χωρις θερμανση, μονο air condition.

Ειμαι μεταξυ morris MDP-20300i του οποιου εχω βρει κριτικες εδω μεσα κ εχω βρει σε προσφορα αυτον:

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afugrantiras-olimpia-splendid-aquaria-18p.html

ο οποιος ομως δεν ξερω οταν πιανει στοχο αν σταματαει ο ανεμιστηρας ή οχι. Θα προτιμουσα να κανει την μισαωρη 

παυση κ οχι να συνεχιζει ο ανεμιστηρας.

Τελος θα ηθελα την αποψη σας γι αυτον: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/filters/m/Meaco/f/f11410/20dot0

τον λανσαρουν ως λιγοτερο θορυβωδη σε σχεση με platinum απο καταναλωση/αποδοσεις ομως δεν ξερω. Σιγουρα προκειται για ενα σοβαρο ονομα κ μια αρκετα πιο οικονομικη ΩΣ συσκευη λυση σε σχεση με τον platinum. 

Τι προτεινετε οι πιο εμπειροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, irenek76 είπε

Καλο μηχανημα - μαρκα αλλα παραδεκτη αντιπροσωπεια

7 ώρες πριν, irenek76 είπε

Τελος θα ηθελα την αποψη σας γι αυτον: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/filters/m/Meaco/f/f11410/20dot0

Καλη μαρκα αλλα θορυβωδες και χωρις τιποτα extra που να δικαιολογει την τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Καλο μηχανημα - μαρκα αλλα παραδεκτη αντιπροσωπεια

Καλη μαρκα αλλα θορυβωδες και χωρις τιποτα extra που να δικαιολογει την τιμη

εχεις ιδεα πως λειτουργει ο olympia? δλδ αν σταματαει ο ανεμιστηρας αφου πιασει στοχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, irenek76 είπε

εχεις ιδεα πως λειτουργει ο olympia? δλδ αν σταματαει ο ανεμιστηρας αφου πιασει στοχο?

Και ποιο είναι το πρόβλημα εδώ;
Αν συνεχίζει να λειτουργεί (σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και όχι σε μία από τις επιλεγόμενες από το χρήστη) θα έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να δημιουργηθεί στο εσωτερικό του εστία παθογόνων μικροοργανισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μου τον επιστρέψαν χτες τον Morris στο σπίτι, με δελτίο ελέγχου και περιγραφής εργασιών, πακεταρισμένο και με δώρο και φίλτρο !

Τον έβαλα να δουλέψει και πάει μια χαρά 

Overall έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το service τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, irenek76 είπε

εχεις ιδεα πως λειτουργει ο olympia? δλδ αν σταματαει ο ανεμιστηρας αφου πιασει στοχο?

ο δικος μου ( aquaria thermo)

489UWIs.jpg

εδω ειναι το Manual αυτης που ρωτας :https://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0973/files/261823B_Aquaria 18P 22P GR.pdf

 

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Overall έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το service τους 

+1000 λοιπον για το after sales τους .
Για πες μου πως εγινε η αποστολη / παραλαβη απο το service που εαν θυμαμαι καλα ειναι βορεια ελλαδα

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, villasg είπε

+1000 λοιπον για το after sales τους .
Για πες μου πως εγινε η αποστολη / παραλαβη απο το service που εαν θυμαμαι καλα ειναι βορεια ελλαδα

ναι, έχω να πω τα καλύτερα !

τον άφησα στο Μοσχάτο, στην παλιά παραλιακή που έχουν υποκατάστημα, Σάββατο 6/11

Μου είπαν 8-10 μέρες, γιατί θα ανέβει Θεσσαλονίκη να γίνει ο έλεγχος 

Το Σάββατο 13/11 με πήραν τηλ ότι είναι έτοιμος και με ρώτησαν αν θέλω να μου τον στείλουν σπίτι ή αν δε με βολεύει να πάω πάλι Μοσχάτο να τον παραλάβω, τους είπα να τον στείλουν σπίτι

Μου είπαν Δευτέρα θα παραδοθεί σε Courier (Speedex), Τρίτη μεσημέρι ήταν σπίτι, σε κουτί από άλλον αφυγραντήρα, και μάλιστα με χαρτόνια για να τον σταθεροποιήσουν (έχω το original που τον αποθηκεύω, αλλά τον πήγα χύμα, επίτηδες μήπως μου το διαλύσουν - μου είπαν όταν τον παρέδωσα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, irenek76 είπε

Ειμαι μεταξυ morris MDP-20300i του οποιου εχω βρει κριτικες εδω μεσα κ εχω βρει σε προσφορα αυτον:

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afugrantiras-olimpia-splendid-aquaria-18p.html

ο οποιος ομως δεν ξερω οταν πιανει στοχο αν σταματαει ο ανεμιστηρας ή οχι. Θα προτιμουσα να κανει την μισαωρη 

παυση κ οχι να συνεχιζει ο ανεμιστηρας.

Μισάωρη ΠΑΥΣΗ κάνει. Μετά θα παρει φουρφούρι μόνο για να λάβει σωστή μέτρηση (γιατί οι ενδείξεις δείχνουν υψηλα νούμερα μιας και όσο είναι κλειστός η τοπική υγρασία εντός συσκευής ανεβαίνει) και μετά από 2 λεπτά λειτουργίας μόνο ανεμιστήρα αποφασίζει με βάση την όποια μεταβολή στοχευμένης υγρασίας και υγρασίας χώρου αν θα ξανασβήσει για άλλη μισή ώρα, ή αν θα ανάψει συμπιεστής για να αρχίσει αφύγρανση. Νομίζω ότι ανάβει αν η απόκλιση είναι άνω του 5% (στοχευση vs χώρου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yositosi είπε

Μισάωρη ΠΑΥΣΗ κάνει. Μετά θα παρει φουρφούρι μόνο για να λάβει σωστή μέτρηση (γιατί οι ενδείξεις δείχνουν υψηλα νούμερα μιας και όσο είναι κλειστός η τοπική υγρασία εντός συσκευής ανεβαίνει) και μετά από 2 λεπτά λειτουργίας μόνο ανεμιστήρα αποφασίζει με βάση την όποια μεταβολή στοχευμένης υγρασίας και υγρασίας χώρου αν θα ξανασβήσει για άλλη μισή ώρα, ή αν θα ανάψει συμπιεστής για να αρχίσει αφύγρανση. Νομίζω ότι ανάβει αν η απόκλιση είναι άνω του 5% (στοχευση vs χώρου)

τελεια!!! λεω να τον τσιμπησω;) 

γινεται κ επεκταση της εγγυησης. θα παρω αυριο αντιπροσωπεια να μαθω τον τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, irenek76 είπε

γινεται κ επεκταση της εγγυησης. θα παρω αυριο αντιπροσωπεια να μαθω τον τροπο

με μπέρδεψες, για ποιόν μιλάς τώρα? Αν μιλάς για τον Morris έχει 5ετή εγγύηση όλη η συσκευή, 10 χρόνια ο συμπιεστής, οπότε μην σου πουλήσει κανένα μαγαζί φούμαρα τα οποία ήδη δίνονται δωρεάν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

με μπέρδεψες, για ποιόν μιλάς τώρα? Αν μιλάς για τον Morris έχει 5ετή εγγύηση όλη η συσκευή, 10 χρόνια ο συμπιεστής, οπότε μην σου πουλήσει κανένα μαγαζί φούμαρα τα οποία ήδη δίνονται δωρεάν!

για τον olympia μιλαω. στο site της carad αναφερει για δυνατοτητα επεκτασης της εγγυησης στα 5 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2021 στις 5:42 ΜΜ, liakjim είπε

Μια χαρά είναι. Εγώ το έχω 55.

Επειδη ειχα μια διαφωνια μ'εναν σημερα να σου πω την αληθεια μετα απο πολλα τεστ για το πως νιωθω εγω καλα κι εγω στο βαζω στο 55.Οταν ειναι εκει μεσα 55 με 60 για τα δικα μου δεδομενα ειναι πολυ καλα.

Στις 14/11/2021 στις 11:13 ΜΜ, ekrepali είπε

Δήθεν τους έχουμε για καλό για να τραβάνε υγρασία. Όσοι δεν έχετε κάνει ποτέ συντήρηση στο αφυγραντήρα σας, έτσι είναι μέσα... υγεινομική βόμβα. Τι κι αν αλλάζετε φίλτρα κάθε χρόνο, μια τρύπα στο νερό κάνετε.

Τι εχεις κανει ρε μλκ?:o

Δεν διαβασα αναλυτικα τι εχεις κανει γιατι δεν προλαβαινω τωρα αλλα μια ερωτηση.....ποσο καιρος περασε απο τοτε που το πηρες και το καθαρισες?

Και ποσο δουλευε γενικοτερα?

edit: Γεια σου ρε @yositosi .:D ακομα εδω εισαι ρε θηριο????........εχω καιρο να περασω απο εδω γιατι ειχα κανει καλη επιλογη αφυγραντηρα και δεν ειχα θεμα(με την βοηθεια σου βεβαια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...