Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/11/2021 στις 10:57 ΠΜ, Binis1967 είπε

τελικά τον αγόρασα και πιστεύω σε σούπερ τιμή 165€

https://www.lowenergystore.gr/product/38/tcl-afygranthras-20-4lt-elite-d-20

Για κάνε μας ένα review χρήσης μέχρι τώρα. Είχες ξάνα ή είναι ο πρώτος σου αφυγραντήρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Μειώνοντας την υγρασία εξοικονομείς χρήματα στη θέρμανση από το γεγονός ότι το νερό στον αέρα χρειάζεται πολλή ενέργεια για να ζεσταθεί απ' ό, τι ο ξηρός αέρας. Επίσης η υγρασία χειροτερεύει την αίσθηση του κρύου. 

Το κλιματιστικό δεν κάνει καμία αφύγρανση όταν το έχεις γυρισμένο στο να βγάζει ζεστό αέρα. 

Γνώμη μου, αν δεν βλέπεις πάνω από 65% υγρασία δεν αξίζει να χρησιμοποιείς αφυγραντήρα. 

Δε ξέρω πόσο υγρασία έχω αλλά έχω αρκετή ώστε να μπορεί να βγει μούχλα και το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με ψωκόπτερα τα οποία έχουν βγει λόγω της υγρασίας.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι απλά να έχω κλιματιστικό να κατεβάζει κάπως την υγρασία και από εκεί και πέρα να αερίζω περισσότερο το χώρο για τη μούχλα. Δε ξέρω αν ο αφυγραντήρας με βοηθούσε σε κάτι ή θα ήταν τσάμπα αγορά/ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δε ξέρω πόσο υγρασία έχω αλλά έχω αρκετή ώστε να μπορεί να βγει μούχλα και το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με ψωκόπτερα τα οποία έχουν βγει λόγω της υγρασίας.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι απλά να έχω κλιματιστικό να κατεβάζει κάπως την υγρασία και από εκεί και πέρα να αερίζω περισσότερο το χώρο για τη μούχλα. Δε ξέρω αν ο αφυγραντήρας με βοηθούσε σε κάτι ή θα ήταν τσάμπα αγορά/ρεύμα.

το κλιματιστικό κάνει αφύγρανση ΜΟΝΟ σε λειτουργία κρύου!!! Αρα χειμώνα και αφύγρανση μέσω κλιματιστικού κομματάκι δύσκολο.

Γενικά η λογική λέει ότι ο "θερμότερος αέρας του χώρου" περνάει από το "παγωμένο" στοιχείο. Λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας κάνει εκεί πάνω υγροποίηση και η υγρασία που κάθεται εκεί στάζει/τρέχει προς το δοχείο συλλογής νερού. Αρα όσο μεγαλύτερη η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ στοιχείου και εισερχομένου αέρα, τόσο πιο υψηλή αφύγρανση έχεις ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2021 στις 10:57 ΠΜ, Binis1967 είπε

τελικά τον αγόρασα και πιστεύω σε σούπερ τιμή 165€

https://www.lowenergystore.gr/product/38/tcl-afygranthras-20-4lt-elite-d-20

Καλησπέρα , τον παρέλαβες και σε τι τιμή? Εγω τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και κάτι μου είπαν για αλλαγή τιμής και οτι θα με καλέσουν, αλλα ακόμα περιμένω.

 

Επεξ/σία από marjel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 12:28 ΜΜ, villasg είπε

@AristidisZ  τελικα τι εγινε με το προβλημα που ειχες ??

Update, με πήραν σήμερα το πρωί να μου πουν ότι είναι έτοιμος (είχε ζημιά το condenser μου είπαν και αλλάχτηκε), και μάλιστα προσφέρθηκαν να μου τον στείλουν σπίτι, και όχι να πάω να τον πάρω εγώ

Εαν είναι εντάξει το μηχάνημα ( γιατί ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται) θα έχουν αποκτήσει έναν πολύ ικανοποιημένο πελάτη που σίγουρα θα ψωνίσει πάλι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό «after-sales service», αλλά να μη μας διαφεύγει ότι η τιμή πώλησης αυτών των αφυγραντήρων επιτρέπει αυτού του είδους τη γαλαντομία. Επίσης ότι αφυγραντήρες με μικρότερη τιμή, καμιά φορά και τη μισή τιμή από αυτή ενός Morris, λειτουργούν 4-5 χρόνια, για 8-9 μήνες το χρόνο και σε 24ωρη βάση χωρίς να παρουσιαστεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Τους αποσύρουν όταν αποφασίζουν να πάρουν κάτι καινούργιο και όχι γιατί χάλασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Πολύ καλό «after-sales service», αλλά να μη μας διαφεύγει ότι η τιμή πώλησης αυτών των αφυγραντήρων επιτρέπει αυτού του είδους τη γαλαντομία. Επίσης ότι αφυγραντήρες με μικρότερη τιμή, καμιά φορά και τη μισή τιμή από αυτή ενός Morris, λειτουργούν 4-5 χρόνια, για 8-9 μήνες το χρόνο και σε 24ωρη βάση χωρίς να παρουσιαστεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Τους αποσύρουν όταν αποφασίζουν να πάρουν κάτι καινούργιο και όχι γιατί χάλασαν.

Κοιτα, 16 λίτρα 150 ευρώ τον είχα πάρει το 18, καλή τιμή ήταν, και δε νομίζω με 75€ να έπαιρνα κάτι αντίστοιχο 

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν τον χρησιμοποιώ πολύ, γιατί απλά τον χρειάζομαι κάποιες μέρες τον χρόνο, δεν είναι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την υγρασία στο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η τιμή που τον αγόρασες ήταν καλή, αλλά δεν ήταν πάντα αυτή, και αφυγραντήρα με τις πρόσθετες λειτουργίες του καθαρισμού αέρα που έχει αυτός δεν μπορούσες να βρεις ούτε στη μισή τιμή ούτε καν με 100-120 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα επιτραπέζιο ψηφιακό ρολόι, έχει και μέτρηση υγρασίας... δείχνει το σπίτι από 48% ως 53% RH.

Ο αφυγραντήρας Juro Pro γιατί κάθε φορά όταν τον ανάβω λέει 80 και κάνει καμιά ώρα να κατέβει 50;

Μετράει λάθος το ρολόι ή ο αισθητήρας του Juro Pro έχει διαφορετική μονάδα μέτρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αγόρασα ένα επιτραπέζιο ψηφιακό ρολόι, έχει και μέτρηση υγρασίας... δείχνει το σπίτι από 48% ως 53% RH.

Ο αφυγραντήρας Juro Pro γιατί κάθε φορά όταν τον ανάβω λέει 80 και κάνει καμιά ώρα να κατέβει 50;

Μετράει λάθος το ρολόι ή ο αισθητήρας του Juro Pro έχει διαφορετική μονάδα μέτρησης;

Μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου τον μετρητή με διάλυμα αλατιού https://www.wikihow.com/Test-a-Hygrometer

Αν και με απλό αλάτι (χλωριούχο νάτριο) αρκεί, αν έχεις τη δυνατότητα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα άλατα: https://www.engineeringtoolbox.com/salt-humidity-d_1887.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα το επιτραπέζιο ψηφιακό ρολόι μετρα την υγρασια στατικα εκει που το εχεις καθως και στο υψος που το εχεις .
Ο αφυγραντηρας μετρα την υγρασια απο τον αερα που περνα μεσα απο αυτον ( αφου τραβα τον αερα του χωρου και τον περνα απο τον αισθητηρα πριν τον αφυγρανει )  , δλδ την υγρασια του αερα του χωρου που λειτουργει  .
Ολα αυτα το ιδιο chip χρησημοποιουν  sht10  ή το AM2302  τα οποια εχουν αποκλιση +/- 2%

Πλακετα ελεγχου afygranthra  με sht10

w4YKe5L.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου τον μετρητή με διάλυμα αλατιού https://www.wikihow.com/Test-a-Hygrometer

Αν και με απλό αλάτι (χλωριούχο νάτριο) αρκεί, αν έχεις τη δυνατότητα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα άλατα: https://www.engineeringtoolbox.com/salt-humidity-d_1887.html

Και να προσέξει, κυρίως, ότι «the whole process is temperature-dependent».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

Και να προσέξει, κυρίως, ότι «the whole process is temperature-dependent».

Για αυτό του έβαλα και το πινακάκι αλλά στην πράξη για το κοινό αλάτι είναι περίπου 75% (τα δέκατα μικρή σημασία έχουν για τη χρήση που θέλουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αγόρασα ένα επιτραπέζιο ψηφιακό ρολόι, έχει και μέτρηση υγρασίας... δείχνει το σπίτι από 48% ως 53% RH.

Ο αφυγραντήρας Juro Pro γιατί κάθε φορά όταν τον ανάβω λέει 80 και κάνει καμιά ώρα να κατέβει 50;

Μετράει λάθος το ρολόι ή ο αισθητήρας του Juro Pro έχει διαφορετική μονάδα μέτρησης;

- Αν ο αφυγραντήρας δεν είχε στεγνώσει απόλυτα πριν αδρανοποιηθεί και ο ανεμιστήρας του δεν παραμένει σε συνεχή λειτουργία (σε πολύ χαμηλή ταχύτητα), τότε είναι φυσικό να εμφανίζεται αρχικά υψηλή υγρασία στο εσωτερικό του.

- Από την άλλη για να μπορέσεις να ξέρεις την πραγματική υγρασία του χώρου σου μετρώντας με εξωτερικό μετρητή υγρασίας, με ακρίβεια 2-5% δηλαδή 1-2,5 μονάδων αν ο χώρος σου έχει πραγματική σχετική υγρασία 50%, θα πρέπει να είσαι είτε πολύ τυχερός είτε πολύ «σχετικός» με τα εργαλεία και τις μετρήσεις.

Spoiler

- Έχω 5 διαφορετικούς μετρητές υγρασίας και στους 4 η απόκλιση των ενδείξεων μεταξύ τους και από την πραγματική υγρασία κυμαίνεται από 5 έως και 10-13 μονάδες ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου (έχω κάνει μετρήσεις με 20ºC και με 27ºC). ) Η ειρωνεία είναι πως ο φτηνότερος μετρητής υγρασίας (Xiaomi) είναι και ο ακριβέστερος. (τεσταρισμένος και με «χημικώς καθαρό» Potassium chloride, με απεσταγμένο νερό και με σταθερή θερμοκρασία περιβάλλοντος).

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου τις πρώτες δύο μέρες ξεσκίστηκε να γεμίζει με νερό.

Τώρα έχει σταθεροποιηθεί η υγρασία στο σπίτι κοντά στο 50 και τον έχω στο smart mode με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Γενικά το 50άρι είναι καλή τιμή για υγρασία;

Γιατί διάβασα κάποια άρθρα στο Internet που λένε ότι η ιδανική υγρασία είναι στο 40-45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...