Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αναφερθηκα στην αποδοση που εχει ενας αφυγραντήρας που λεει οτι αποδίδει 16l/day σε σχεση με εναν που αποδιδει 20L/day στον ιδιο χωρο, ο δευτερος θα ναι πιο αποδοτικος. Το εγραψα σε τ.μ, ενω ξερω οτι ειναι κυβικα αερα. Αλλα σχεδόν ολα τα σπιτια εχουν ενα στάνταρ υψος(υπαχουν και εξαιρέσεις, πχ μεζονέτα) αρα οσο αυξανόται τα τετραγωνικά( με σταθερο το ύψος) μειωνεται η αποδοση σε έναν αφυγραντήρας και το αναποδο. 

Κανονικά για εμένα έπρεπε να αναφερουν τα κυβικα αερα ή τις συνθηκες λειτουργίας που θα σου αφαιρέσει ο αφυγραντήρας τα λιτρα που σου υποσχεται. Γιατι αν πρέπει να εχω σπιτι μου 27 βαθμους και 70% υγρασια για να δουλεψει όπως πρέπει, οι κατασκευαστές απλα κοροϊδεύουν το κοσμο και του πουλάνε αερα και μονο καταναλωση ρεύματος εχει ο πελατης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Η απόδοση ενός αφυγραντήρα δεν μειώνεται ούτε αυξάνεται είναι σταθερή και ανάλογη πάντα με τη θερμοκρασία του χώρου και την υγρασία του.

- Όλοι οι κατασκευαστές λένε ότι η μέγιστη συλλεκτική ικανότητα του αφυγραντήρα είναι δυνατή σε συνθήκες χώρου με θερμοκρασία 30°C και σχετική (εσωτερική) υγρασία 80%.

- Μερικές εταιρίες δίνουν και πίνακες που αφορούν τη συλλεκτική ικανότητα του αφυγραντήρα όπως και την κατανάλωσή του. Αν τώρα εμείς τρέχουμε να πάρουμε το φτηνότερο και χωρίς να το πολύ-ψάξουμε ή να κουράσουμε λίγο το μυαλό μας, είμαστε άξιοι της τύχης μας.

 

Spoiler

Τυπική ιστοσελίδα με πίνακα απόδοσης και κατανάλωσης αφυγραντήρα 20Lit: https://www.kullhaus.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-kullhaus/kullhaus-qualis-20l-ion/

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Morris MDP20300i εάν με μικρό-πατέντα βάλω ένα φίλτρο άνθρακα αυτό το μαύρο σε ρολο που το κόβουν με το μετρό και αντί για το 50% της επιφάνειας που υπάρχει πάνω στο φίλτρο σκόνης, βάλω να καλύπτει 100% της επιφάνειασλετε να υπάρχει πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi16L 16lt με Ιονιστή και Wi-Fi και έχω πάθει την πλάκα μου!

Η θερμοκρασία στο σπίτι πλέον δεν πέφτει καν!!!

Και μάλιστα τον έχω στο smart/silent mode!!!

Ξέρουμε τι κατανάλωση ρεύματος έχει σε αυτό το mode;

Εντωμεταξύ κάθε 12 ώρες γεμίζει όλο το δοχείο με νερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Ξέρουμε τι κατανάλωση ρεύματος έχει σε αυτό το mode;

 

προφανώς και σε smart mode δε μπορείς να ξέρεις τι κατανάλωση έχει το μηχάνημα, αφού κόβει το κομπρεσέρ και ξεκινάει πάλι

αν θες να δεις τι γίνεται πάρε μια πρίζα με μετρητή, 10€ έχει και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις κι αλλού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω αφυγραντήρα με συμπιεστή για μικρό χώρο (20 τμ) με τα εξής χαρακτηριστικά:

Φίλτρο HEPA πλήρης κάλυψης (όχι τα φιλτράκια που καλύπτουν ένα 5% της τρύπας εισαγωγής, είναι κοροϊδία).

Εισαγωγή αέρα από μπροστά (θέλω να τον κολλήσω σε τοίχο)

Έξυπνο αλγόριθμο ελέγχου της υγρασίας, όχι όπως σε έναν Inventor που πήρα στη γιαγιά μου, που σταματάει κομπρεσσέρ, σταματάει τον ανεμιστήρα, επηρρεάζεται από την εναπομένουσα υγρασία στο evaporator και το δοχείο, ανεβάζει μέτρηση υγρασίας, ξεκινάει ξανά, παίρνει ξηρό αέρα από το χώρο και ξανασταματά σε μισό λεπτό.

Καμμιά ιδέα;

Επεξ/σία από ferongr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 6:39 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Επειδη πήρα τον πιο μεγαλο, πολυ καλος αφυγραντήρας και στο στεγνωμα ρουχων. Ομως η tcl δινει 10 χρονια εγγυηση απο τον ομιλο τουρνικιωτη αλλα στην επίσημη σελιδα της, εχει εξαιρεσει καποια καταστηματα. 

https://www.tclgreece.gr/

Εγω δεν το ηξερα, αλλα λογικα αν το χρειαστώ θα μαι απο τους τυχερους.

τελικά τον αγόρασα και πιστεύω σε σούπερ τιμή 165€

https://www.lowenergystore.gr/product/38/tcl-afygranthras-20-4lt-elite-d-20

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, για σπίτι Θεσσαλονίκη με υγρασία γύρω στο 75 και 80 τετραγωνικά που θα είναι κυρίως στο σαλόνι και καμιά βόλτα στα δωμάτια τι προτείνετε (budget 150-200max) ? Ο tlc στο πάνω post μου κίνησε το ενδιαφέρον . Περιμένω black Friday η προχωράω στην αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2021 στις 10:57 ΠΜ, Binis1967 είπε

τελικά τον αγόρασα και πιστεύω σε σούπερ τιμή 165€

https://www.lowenergystore.gr/product/38/tcl-afygranthras-20-4lt-elite-d-20

Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω "Εξοικονομήστε χρήματα από τη θέρμανση, διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα την υγρασία"

Η μείωση της υγρασίας ανεβάζει τη θερμοκρασία στο δωμάτιο? Δηλαδή αν πάρω έναν αφυγραντήρα με ζεόλιθο για να κατεβάσω την υγρασία κάτω από το 50, πόσο αύξηση θα μου προσφέρει περίπου στη θερμοκρασία αυτό? (έχω πολύ υγρασία στο σπίτι). Να πω επίσης ότι το σπίτι μου είναι περίπου 35-40 τμ και αερίζεται από ένα σημείο.

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα γενικά αν θα πάρω πρώτα αφυγραντήρα ή πρώτα κλιματιστικό, επίσης θα ήταν πονοκέφαλος για εμένα να τρέχω και τα δύο λόγω του ρεύματος.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω "Εξοικονομήστε χρήματα από τη θέρμανση, διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα την υγρασία"

Η μείωση της υγρασίας ανεβάζει τη θερμοκρασία στο δωμάτιο? Δηλαδή αν πάρω έναν αφυγραντήρα με ζεόλιθο για να κατεβάσω την υγρασία κάτω από το 50, πόσο αύξηση θα μου προσφέρει περίπου στη θερμοκρασία αυτό? (έχω πολύ υγρασία στο σπίτι). Να πω επίσης ότι το σπίτι μου είναι περίπου 35-40 τμ και αερίζεται από ένα σημείο.

Η υγρασία επιτείνει την ζέστη ή το κρύο. Πχ, 30C με 90% είναι αφόρητα ενώ δεν είναι καμία πολύ υψηλή θερμοκρασία. Το ίδιο με το κρύο. Εδώ στην Κρήτη, που είμαι εγώ, με την υγρασία να είναι πάνω από 80% τις πιο πολλές νύχτες, το κρύο είναι πολύ τσουχτερό.
Το ίδιο και μέσα στο σπίτι. Εγω έχω αφυγραντήρα απλό, όχι με ζεόλιθο δηλαδή, στο υπνοδωμάτιο με ανοιχτή την πόρτα. Ανεβάζει την θερμοκρασία γύρω στους 0,8C σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι και ρίχνει την υγρασία, που στο υπόλοιπο σπίτι είναι γύρω στο 70%. Ε, η διαφορά είναι αισθητή.

 

4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα γενικά αν θα πάρω πρώτα αφυγραντήρα ή πρώτα κλιματιστικό, επίσης θα ήταν πονοκέφαλος για εμένα να τρέχω και τα δύο λόγω του ρεύματος.

έχω την εντύπωση ότι το κλιματιστικό προσφέρει αφύγρανση εξ ορισμού άρα ίσως να μην χρειάζεσαι αφυγραντήρα αλλά ας απαντήσουν οι πιο ειδικοί σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 11:59 ΠΜ, AristidisZ είπε

όντως όμως έχει 5ετή εγγύηση, οπότε θα τον πάω να τον δουν (τα εύσημα στον Κόκοτα btw, δεν θυμόμουν που είχα φυλάξει την απόδειξη και με εξυπηρέτησαν στο λεπτό, την βρήκαν και μου την έστειλαν αμέσως). 

@AristidisZ  τελικα τι εγινε με το προβλημα που ειχες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

@AristidisZ  τελικα τι εγινε με το προβλημα που ειχες ??

είναι στο σέρβις και περιμένω να δω 

7-10 μέρες μου είχαν πει, και τον άφησα το προηγούμενο Σάββατο, αλλά θα πρέπει να ανέβει (και αν φτιαχτεί προφανώς να κατέβει) Θεσσαλονίκη

κάτσε να πάρω ένα τηλ τώρα που το λέμε να δω τι γίνεται :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω "Εξοικονομήστε χρήματα από τη θέρμανση, διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα την υγρασία"

Η μείωση της υγρασίας ανεβάζει τη θερμοκρασία στο δωμάτιο? Δηλαδή αν πάρω έναν αφυγραντήρα με ζεόλιθο για να κατεβάσω την υγρασία κάτω από το 50, πόσο αύξηση θα μου προσφέρει περίπου στη θερμοκρασία αυτό? (έχω πολύ υγρασία στο σπίτι). Να πω επίσης ότι το σπίτι μου είναι περίπου 35-40 τμ και αερίζεται από ένα σημείο.

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα γενικά αν θα πάρω πρώτα αφυγραντήρα ή πρώτα κλιματιστικό, επίσης θα ήταν πονοκέφαλος για εμένα να τρέχω και τα δύο λόγω του ρεύματος.

Μειώνοντας την υγρασία εξοικονομείς χρήματα στη θέρμανση από το γεγονός ότι το νερό στον αέρα χρειάζεται πολλή ενέργεια για να ζεσταθεί απ' ό, τι ο ξηρός αέρας. Επίσης η υγρασία χειροτερεύει την αίσθηση του κρύου. 

Το κλιματιστικό δεν κάνει καμία αφύγρανση όταν το έχεις γυρισμένο στο να βγάζει ζεστό αέρα. 

Γνώμη μου, αν δεν βλέπεις πάνω από 65% υγρασία δεν αξίζει να χρησιμοποιείς αφυγραντήρα. 

Επεξ/σία από Ison_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...