Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα και ο Rohnson R-9220 κάνει μια από τα ίδια με τον meaco το θέμα είναι αξίζει να κάνω την αλλαγή στο κατάστημα θα έχει την ίδια απόδοση με τον meaco η θα έχω θέμα πάντως από εμφάνιση είναι όλα τα λεφτά πια είναι η άποψη σας ευχαριστώ

 

Μιας και δεν έχω άποψη ακόμη παραθέτω τα νεότερα δεδομένα και την αίσθηση που αποκόμισα :

- Σε 9,5 ώρες μάζεψε ~3,8lt με υγρασία από 69% - 60% σε κλειστό χώρο ~40μ2 και έκαψε 2,9 KWh

- Σε κλειστό δωμάτιο 13μ2 από 67% σε 55% σε λιγότερο από μια ώρα με fun high speed, μάζεψε 0,8lt 

- Κοιμηθήκαμε όλοι "χαλαρά" και ξυπνήσαμε σαν "πουλάκια" - κατά γενική ομολογία

- Αν και είμαι ευαίσθητος με τον θόρυβο, η συσκευή τοποθετημένη εκτός δωματίου και σε συνολική απόσταση 4-5μ από το κρεβάτι ακουγόταν μεν λίγο, όχι όμως τόσο ώστε να με ενοχλήσει

- Είναι αρκετά κομψή συσκευή - συμφωνούν και οι δύο κόρες μου + wife :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως δεν πατάει καλά; Και ο δικός μου έκανε έναν ήχο κάποια στιγμη αλλά έφταιγε το πλακάκι που ήταν στραβό.

Προσοχη οταν χρησιμοποιουμε αφυγραντηρεσ = ή > 20λιτρων και το πατωμα μασ δεν ειναι ισιο εχουμε πχ πλακεσ πηλιου ή καρυστου . Τοτε μπορει να συμβει το εξης οταν γεμισει η λεκανη πανω απο το μισο μπορει να βγει ηχοσ απο συντονισμο και μολισ κουνησεις τον αφυγραντηρα σταματαει ο θορυβος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει καποιος για τους αφυγραντηρες GREE ????

Πηγα σήμερα σ ενα κατάστημα και τον ανακάλυψα μέσω του πωλητη εκει..μου τον εθεσε σε λειτουργια τον Gree GDN E-16 AH..πολυ καλος μου φανηκε και ειχε και 5 χρονια εγγυηση..

Αν ξερετε κατι ...καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ιδιοι με τουσ rhonson ουσιαστικα ερχονται απο το ιδιο εργοστασιο

το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι παλια μοντελα-σειρα και οχι τοσο συγχρονα 

βεβαια το εργοστασιο ειναι απο τα καλυτερα στα κλιματιστικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι 151€ πρεπει να ηταν λαθος .

ΑΛΛΑ προλαβα και τον πηρα σε αυτη την τιμη ! ! !

Παραλαμβανω πεμπτη !

 

Τωρα η τιμη ειναι στα 169€

 

B1SxPdR.png

 

 

Δεν ηταν λαθος τελικα αυριο παραλαμβανω.

 

Τον ξαναεχει τον Inventor Care DE-MDDT12  στα 151 ( skroutz 169€ )

Καθως και τον Inventor Eva DE-MDDF20 στα 205 ( skroutz 228€ )

Επισης τον Inventor Rise στα 213  ( skroutz 229€ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δώσ' τε λίγο info γιατί το 'χασα λίγο...

 

Είμαι σε στπίτι κάπου 45 τ.μ. και για θέρμανση χρησιμοποιώ Air Condition (αυτό). Αρκετές φορές τα προηγούμενα 2 χρόνια ξεραινόταν/χαλούσε ο λαιμός μου τους χειμώνες (μετά τον ύπνο πάντα). Επίσης από το φετινό καλοκαίρι μέχρι σήμερα πολλές φορές κοκκινίζει το ένα μάτι μου και βάζω σταγόνες (μετά από εξέταση γιατρού βεβαίως), κάτι για το οποίο μάλλον φταίει το ότι ξηραίνεται η ατμόσφαιρα λόγω χρήσης Air Condition (ίσως φταίνε κι άλλοι λόγοι βέβαια επιπρόσθετα, αλλά πάμε παρακάτω).

 

Τι μηχάνημα χρειάζομαι για να έχω φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας στο σπίτι; Να πω βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει την υγρασία μέσα στο σπίτι μου με κάποιο ειδικό εργαλείο, αλλά εικάζω ότι φταίει ότι ζω μέσα στα Air Conditions (μου το ανέφερε και ο οφθαλμίατρος αλλά και σε μαγαζί λευκών συσκευών που ρώτησε συγγενικό μου πρόσωπο πρόσφτατα). Δώσ' τε μια γνώμη για να ξεκινήσω το ψάξιμο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δώσ' τε λίγο info γιατί το 'χασα λίγο...

 

Είμαι σε στπίτι κάπου 45 τ.μ. και για θέρμανση χρησιμοποιώ Air Condition (αυτό). Αρκετές φορές τα προηγούμενα 2 χρόνια ξεραινόταν/χαλούσε ο λαιμός μου τους χειμώνες (μετά τον ύπνο πάντα). Επίσης από το φετινό καλοκαίρι μέχρι σήμερα πολλές φορές κοκκινίζει το ένα μάτι μου και βάζω σταγόνες (μετά από εξέταση γιατρού βεβαίως), κάτι για το οποίο μάλλον φταίει το ότι ξηραίνεται η ατμόσφαιρα λόγω χρήσης Air Condition (ίσως φταίνε κι άλλοι λόγοι βέβαια επιπρόσθετα, αλλά πάμε παρακάτω).

 

Τι μηχάνημα χρειάζομαι για να έχω φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας στο σπίτι; Να πω βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει την υγρασία μέσα στο σπίτι μου με κάποιο ειδικό εργαλείο, αλλά εικάζω ότι φταίει ότι ζω μέσα στα Air Conditions (μου το ανέφερε και ο οφθαλμίατρος αλλά και σε μαγαζί λευκών συσκευών που ρώτησε συγγενικό μου πρόσωπο πρόσφτατα). Δώσ' τε μια γνώμη για να ξεκινήσω το ψάξιμο... :)

Λογικά θέλεις το αντίθετο υγραντηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δώσ' τε λίγο info γιατί το 'χασα λίγο...

 

Είμαι σε στπίτι κάπου 45 τ.μ. και για θέρμανση χρησιμοποιώ Air Condition (αυτό). Αρκετές φορές τα προηγούμενα 2 χρόνια ξεραινόταν/χαλούσε ο λαιμός μου τους χειμώνες (μετά τον ύπνο πάντα). Επίσης από το φετινό καλοκαίρι μέχρι σήμερα πολλές φορές κοκκινίζει το ένα μάτι μου και βάζω σταγόνες (μετά από εξέταση γιατρού βεβαίως), κάτι για το οποίο μάλλον φταίει το ότι ξηραίνεται η ατμόσφαιρα λόγω χρήσης Air Condition (ίσως φταίνε κι άλλοι λόγοι βέβαια επιπρόσθετα, αλλά πάμε παρακάτω).

 

Τι μηχάνημα χρειάζομαι για να έχω φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας στο σπίτι; Να πω βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει την υγρασία μέσα στο σπίτι μου με κάποιο ειδικό εργαλείο, αλλά εικάζω ότι φταίει ότι ζω μέσα στα Air Conditions (μου το ανέφερε και ο οφθαλμίατρος αλλά και σε μαγαζί λευκών συσκευών που ρώτησε συγγενικό μου πρόσωπο πρόσφτατα). Δώσ' τε μια γνώμη για να ξεκινήσω το ψάξιμο... :)

 

Αν μένεις κοντά μου, να σου στείλω λίγο από τους δικούς μου υδρατμούς μπας κ γλιτώσω την αγορά όπως κ εσύ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δώσ' τε λίγο info γιατί το 'χασα λίγο...

 

Είμαι σε στπίτι κάπου 45 τ.μ. και για θέρμανση χρησιμοποιώ Air Condition (αυτό). Αρκετές φορές τα προηγούμενα 2 χρόνια ξεραινόταν/χαλούσε ο λαιμός μου τους χειμώνες (μετά τον ύπνο πάντα). Επίσης από το φετινό καλοκαίρι μέχρι σήμερα πολλές φορές κοκκινίζει το ένα μάτι μου και βάζω σταγόνες (μετά από εξέταση γιατρού βεβαίως), κάτι για το οποίο μάλλον φταίει το ότι ξηραίνεται η ατμόσφαιρα λόγω χρήσης Air Condition (ίσως φταίνε κι άλλοι λόγοι βέβαια επιπρόσθετα, αλλά πάμε παρακάτω).

 

Τι μηχάνημα χρειάζομαι για να έχω φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας στο σπίτι; Να πω βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει την υγρασία μέσα στο σπίτι μου με κάποιο ειδικό εργαλείο, αλλά εικάζω ότι φταίει ότι ζω μέσα στα Air Conditions (μου το ανέφερε και ο οφθαλμίατρος αλλά και σε μαγαζί λευκών συσκευών που ρώτησε συγγενικό μου πρόσωπο πρόσφτατα). Δώσ' τε μια γνώμη για να ξεκινήσω το ψάξιμο... :)

βαζεις ενα κουβα νερο στο υπνοδοματιο και μεσω του κλιματιστικου ισοροπεισ την υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις ενα κουβα νερο στο υπνοδοματιο και μεσω του κλιματιστικου ισοροπεισ την υγρασια

Βασικά τώρα όταν κοιμάμαι δεν το καίω το A/C, το σβήνω (μόνο το καλοκαίρι το προγραμμάτιζα κάπως). Απλά όσο είμαι στο σπίτι τις υπόλοιπες ώρες και καίω το A/C, βάζω ένα κατσαρολάκι και ζεσταίνω νερό κάθε 2-3 ώρες, ώστε να αχνίσει.

 

Ερωτήσεις:

1). Δεν παίζει ρόλο αν το νερό είναι έτσι κρύο ή το έχω βράσει και αχνίζει;;;

2). Ένας υγραντήρας θα κάνει το κάτι παραπάνω σε σχέση με τους κουβάδες και τις κατσαρόλες ή όχι (δλδ τσάμπα λεφτά);

3). Βασικά ο υγραντήρας δημιουργεί υγρασία ενώ ο αφυγραντήρας δημιουργεί ξηρασία; Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί η φάση, απλά διάβασα εδώ πέρα μερικά και το 'χασα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει την υγρασία μέσα στο σπίτι μου με κάποιο ειδικό εργαλείο,

 

Το πρώτο που έπρεπε να κάνεις. Πάρε ένα φτηνό υγρόμετρο και μέτρα την όταν είναι ανοιχτό το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές το απόγευμα παρέλαβα και εγώ τον Meaco 20l.

Τον δούλεψα περίπου 3h . Μια χαρά όλα εκτός από τον μικρό συριγμό (σφύριγμα) που κάνει στην μικρή σκάλα του ανεμιστήρα (στην μεγάλη σκάλα είναι οκ).  Παιδιά (με Meaco 20l) το κάνει και σε εσάς αυτό ?  ή ο δικός μου έχει θέμα.

Σχετικά με την ένδειξη μετά το κλείσιμο του ανεμιστήρα όντος ανεβαίνει . Το γιατί έχει απαντηθεί σε προηγούμενα post .

Σχετικά με το σφύριγμα που αναφέρω , μην νομίζετε ότι είναι δυνατό , είναι πολύ μικρό άλλα ενοχλητικό θα έλεγα .

Περιμένω της απαντήσεις σας.

 

 

Μήπως δεν πατάει καλά; Και ο δικός μου έκανε έναν ήχο κάποια στιγμη αλλά έφταιγε το πλακάκι που ήταν στραβό.

Πατάει καλά.

 

Προσοχη οταν χρησιμοποιουμε αφυγραντηρεσ = ή > 20λιτρων και το πατωμα μασ δεν ειναι ισιο εχουμε πχ πλακεσ πηλιου ή καρυστου . Τοτε μπορει να συμβει το εξης οταν γεμισει η λεκανη πανω απο το μισο μπορει να βγει ηχοσ απο συντονισμο και μολισ κουνησεις τον αφυγραντηρα σταματαει ο θορυβος 

Δεν έχει θέμα με συντονισμό.

 

Παιδιά κάποιος άλλος που να έχει Meaco 20L , να μου πεί για τον συριγμό που αναφέρω παραπάνω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που έπρεπε να κάνεις. Πάρε ένα φτηνό υγρόμετρο και μέτρα την όταν είναι ανοιχτό το κλιματιστικό.

Μπορείς να μου δώσεις ένα link ενδεικτικά για να ξέρω για τι εργαλείο-τιμές μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...