Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης λίγη προσοχή με τα φίλτρα άνθρακα. Εμένα κάτι είχαν πάθει στο 6μηνο και είχε γεμίσει το σπίτι με κάτι σαν καπνίλα, είχε βάψει κουφώματα ψυγεία τοίχους με μια μαυρίλα και ήθελε πολύ τρίψιμο να φύγει...Μου είπαν ότι αποσυντίθεται ο άνθρακας αν βραχεί με ρώτησαν αν τα έπλυνα ενώ δεν είχα κάνει κάτι τέτοιο...Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι από την υγρασία αν έπαθαν κάτι...Στον κάδο μέσα ακόμα έχει μείνει μαυρίλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

8 λεπτά πριν, johngamer είπε

Επίσης λίγη προσοχή με τα φίλτρα άνθρακα. Εμένα κάτι είχαν πάθει στο 6μηνο και είχε γεμίσει το σπίτι με κάτι σαν καπνίλα, είχε βάψει κουφώματα ψυγεία τοίχους με μια μαυρίλα και ήθελε πολύ τρίψιμο να φύγει...Μου είπαν ότι αποσυντίθεται ο άνθρακας αν βραχεί με ρώτησαν αν τα έπλυνα ενώ δεν είχα κάνει κάτι τέτοιο...Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι από την υγρασία αν έπαθαν κάτι...Στον κάδο μέσα ακόμα έχει μείνει μαυρίλα...

Τα φίλτρα φαντάζομαι πρέπει να τα αλλάζουμε κάθε χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτό εγώ του άνθρακα το αφαίρεσα εντελώς και άφησα μόνο τα φίλτρα που έχει για την σκόνη. Αυτά πλένονται στο δικό μου δεν έχουν θέμα. Δεν θυμάμαι στο manual κάθε πότε έλεγε αλλά αυτό το έκανε περίπου στους 6 μήνες χρήσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το νεο φυλλάδιο του κοτσοβολου
Εχει τον Morris MDE24200i   239€ ( Skroutz 290 ) τον  Rohnson R-9616 Ionic & Air Cleaner 179€  τον EV-IONF-20L Eva II   199€ και σε καποιους εχει και μπονους ποντους

wIZDT81.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Morris MD16290, ο οποιος μέχρι πέρυσι δούλευε άψογα 

Τον είχα στην αποθήκη όλο το καλοκαίρι συσκευασμένο με τα νάιλον του, όρθιο κλπ 

Τον έφερα πάνω το προηγούμενο ΣΚ και τον έβαλα να δουλέψει 

Παρατήρησα ότι πιάνει πάγο στο στοιχείο και γενικά ενώ δουλεύει αργεί πολύ να κάνει αφύγρανση

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παρατήρησα ότι πιάνει πάγο στο στοιχείο και γενικά ενώ δουλεύει αργεί πολύ να κάνει αφύγρανση

Καθάρισε πολύ καλά με υγρό που καθαρίζουμε τα κλιματιστικά ολο το στοιχειο / κονδενσερ ισως ειναι μπουκωμένο με σκόνη που πέτρωσε καθως και το φιλτρο .
Αν καθαριστεί καλά  και παλι το κανει , τοτε μάλλον ο ανεμιστήρας δεν παιζει σωστα ( πιο χαμηλές στροφές )  ή θελει συμπλήρωμα το φρεον ( δυσκολακι)

 

QQsGtCe.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, villasg είπε

Καθάρισε πολύ καλά με υγρό που καθαρίζουμε τα κλιματιστικά ολο το στοιχειο / κονδενσερ ισως ειναι μπουκωμένο με σκόνη που πέτρωσε καθως και το φιλτρο .
Αν καθαριστεί καλά  και παλι το κανει , τοτε μάλλον ο ανεμιστήρας δεν παιζει σωστα ( πιο χαμηλές στροφές )  ή θελει συμπλήρωμα το φρεον ( δυσκολακι)

 

Ας ελπίσουμε με την 1η λύση να βγει άκρη 

Τώρα που έχει φουλ της υγρασίας την κατεβάζει, αλλά πάλι έχει πιάσει πάγο το ρημάδι 

Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τώρα που έχει φουλ της υγρασίας την κατεβάζει, αλλά πάλι έχει πιάσει πάγο το ρημάδι 

Αυτα εχουν μεσα και μια αντισταση που την χρησημοποιουν μολις πιασει παγο για να τον λιωσουνε , μπας και δεν παιζει αυτη ?

Βασικα μιλα και μια με την εταιρια 2310944944 μπας και εχει καποιο tip ( λογικα εισαι εντος εγγυησεως - 5ετη- )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρατηρησα το εξης τις πρώτη μερα λειτουργίας ο αφυγραντήρας δουκεψε αψογα, δεν περιμενα να εχουμε τοση υγρασια, ρυθμισμενο στο 55% εφτανε 47 και εκλεινε.

Τωρα βλεπω οτι με την ιδια ρυθμιση δεν μπορεί να το κατεβασει κατω απο το 51% για να σταματησει. Το κατεβαζει κατω απο την ρυθμιση αλλα οχι στην αποκλιση που μαλλον έχει ορίσει ο κατασκευαστης για να σταματησει. Λετε να δω κατι αλλο; Γιατι 24ωρες να δουλευει για να το εχει 52% το θεωρω καπως ασκοπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, villasg είπε

 

Μια χαρα ειναι αυτος που κοιτας για αυτα που ζητας ΑΛΛΑ δες και αυτον της προσφορας του eshop PRIMO PRDH-45002  στα 125 € με φιλτρο ιονισμου ( πιο καλο απο την απλη ακιδα του ιονιστη ) και ανθρακα

 


 

165 μου τον βγάζει τώρα. Είχε 125 πριν όντως; 

Από αξιοπιστία καλύτεροι οι inventor ή primo ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, loofas είπε

165 μου τον βγάζει τώρα. Είχε 125 πριν όντως; 

τοσο εχει τωρα μολις  , μπες απο το Newsletter

QF26oH6.jpg

5 ώρες πριν, Surriento είπε

Έχει ενδιαφέρον που οι περισσότεροι εδώ μέσα προτείνουν διάφορες μάρκες ΕΚΤΟΣ από τον καλύτερο δηλαδή meaco..

Οι meaco ειναι top σε ζεολιθο , βασικα πατρον ειναι τους βρισκεις και με την ονομασια Puredry και ως EcoAir οπως οι Morris ειναι ιδιοι με Electriq CD20LE-V2
Πατρον απο το ιδιο εργοστασιο στην κινα που ο καθενας βαζει την ταμπελα του
Κατασκευαστης που βγαζει δικους του ειναι olympia splendit

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, villasg είπε

Αυτα εχουν μεσα και μια αντισταση που την χρησημοποιουν μολις πιασει παγο για να τον λιωσουνε , μπας και δεν παιζει αυτη ?

Βασικα μιλα και μια με την εταιρια 2310944944 μπας και εχει καποιο tip ( λογικα εισαι εντος εγγυησεως - 5ετη- )

δυστυχώς δεν είδα κάποια βελτίωση παρόλο που έριξα 3 φορές καθαριστικό υγρό, ειδικά όταν τον έβαλα να δουλέψει στο φουλ έπιασε πολύ πάγο...

όντως όμως έχει 5ετή εγγύηση, οπότε θα τον πάω να τον δουν (τα εύσημα στον Κόκοτα btw, δεν θυμόμουν που είχα φυλάξει την απόδειξη και με εξυπηρέτησαν στο λεπτό, την βρήκαν και μου την έστειλαν αμέσως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

δυστυχώς δεν είδα κάποια βελτίωση παρόλο που έριξα 3 φορές καθαριστικό υγρό

ψεκαζεις αφηνεις τριβεις με πινελακι , ξεπλενεις με νερο και ξανα απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, villasg είπε

ψεκαζεις αφηνεις τριβεις με πινελακι , ξεπλενεις με νερο και ξανα απο την αρχη

νερό δεν έριξα, απλά ψέκασα και τον έβαλα σε λειτουργία, αντίστοιχα με αυτό που κάνω και στα A/C

θα το δοκιμάσω και αυτό, ούτως ή άλλως Σάββατο θα τον πάω, αν και όπως το κόβω δε θα λυθεί το θέμα... 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...