Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω αφυγραντήρα.

Το σπίτι μέτρησα σε καθε χωρο την υγρασία δωματια, σαλονι, μπανιο.

Μέσο ορο 65% περιπου, απλα το δωματιο που ειναι γωνιακό νομιζω υποφερει πιο πολυ, γιατι δεν προστατεύεται απο κατι.

Το σπίτι ειναι 100τ.μ περιπου.

Με ενδιαφέρει το στεγνωμα ρουχων, ιονιστης θα ταν ιδανικο. Μαξ 200€.

Wifi κλπ δεν με ενδιαφέρουν. Αν εχει κλειδωμα για παιδιά ακόμα καλύτερα, οχι απαραίτητα.

Εχω δει τα παρακάτω.

https://www.climart.gr/product/midea-mddf-20den3-qa3/?skr_prm=WyI0MjNiMzJmOS1kOWI2LTQzMGYtOWYzNy01ODQ0YTkzZGZkMDciLDE2MzQ4MTE0MTY4MjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.skroutz.gr/s/20309577/Rohnson-R-9820-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

https://www.homegalaxy.gr/index.php?route=product/product&product_id=17074

https://www.praktiker.gr/m/p/afygrantiras-rohnson-r-9725-25lt-116302

Οποια προταση δεκτή. Απλα ο τελευταίος δεν εχει πλενομενο φίλτρο.

Υ.γ ειναι κοντα σε θάλασσα το σπίτι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Οποια προταση δεκτή. Απλα ο τελευταίος δεν εχει πλενομενο φίλτρο.

https://www.skroutz.gr/s/25016219/TCL-Elite-D-25-WiFi-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

https://www.skroutz.gr/s/17602959/Primo-OL22-271EA-Αφυγραντήρας-22lt-με-Ιονιστή.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Νομιζω ο tcl ειναι ενα κλικ πιο καλος; Ή κανω λαθος;

Εχει λιγοτερα watt καταναλωση (270 vs 350) , περισσοτερα λιτρα (25 εναντι 22 ) αφυγρανση αλλα και περισσοτερο θορυβο , ειναι πιο "μαρκα" και καλη τιμη για ολα αυτα που κανει .
Το μονο που μπορει να σε αποτρεψει ειναι ο ο θορυβος και αυτο εαν τον βαζεις κοντα σου .
Εγω και τους 2 20αρηδες ( olympia & morris )  που εχω τους βαζω μακρια απο εκει που καθομαι ( απο εναν στην εισοδο καθε κρεβατοκαμαρας και εχω το σπιτι μονιμα στο 55%

Επεξ/σία από villasg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εξοχικό για συνεχή χρήση όλο τον χειμώνα, που η θερμοκρασία πέφτει και κατω απο τους 10 βαθμούς, είναι μονόδρομος ο ζεόλιθος? Ποιό μοντέλο θα προτείνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Εχει λιγοτερα watt καταναλωση (270 vs 350) , περισσοτερα λιτρα (25 εναντι 22 ) αφυγρανση αλλα και περισσοτερο θορυβο , ειναι πιο "μαρκα" και καλη τιμη για ολα αυτα που κανει .
Το μονο που μπορει να σε αποτρεψει ειναι ο ο θορυβος και αυτο εαν τον βαζεις κοντα σου .
Εγω και τους 2 20αρηδες ( olympia & morris )  που εχω τους βαζω μακρια απο εκει που καθομαι ( απο εναν στην εισοδο καθε κρεβατοκαμαρας και εχω το σπιτι μονιμα στο 55%

Ωραια σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λογικα αυριο θα παραγγείλω το tcl. Καλο σου βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κοιτάω για αφυγραντήρα για "διαμέρισμα" 40 τ.μ., Αθήνα. Δυστυχώς παρότι ανακαινισμένο έχω αρκετή υγρασία και έχουν εμφανιστεί και σημάδια μουχλας σε τοιχους, στο υπνοδωμάτιο. Φταιει βέβαια και ότι το μπάνιο δεν έχει παράθυρο παρά μόνο ανεμιστηράκι. Η υγρασία είναι κοντά στο 80%. Τα πρωινά λείπουμε και εξαερίζουμε τον χώρο, με την θερμοκρασία να είναι 18-21, ενώ το βράδυ με λιματιστικό ανεβαίνει κοντα στους 23.

Ψάχνω κάτι αρχικά για να καταπολεμηθεί η μούχλα, μην παθουμε και τιποτα, και φυσικα να κανει ανεκτη την ατμοσφαιρα 50% περιπου. Ο θόρυβος να είναι ανεκτος, budget μην ξεφυγουμε πανω απο 150-160€. Έχει άπειρα μοντέλα στο σκρουτζ και δυστυχως δεν εχω τον χρόνο (και τις γνώσεις στον τομέα αυτο) για διεξοδική έρευνα αγοράς.

Κάθε πρόταση ευπροσδεκτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2021 στις 8:48 ΜΜ, ekrepali είπε

Τη βοήθεια σας παρακαλώ... έχω βρει σε καλή τιμή έναν Juro Pro Eco 25l αλλά με προβληματίζουν οι τιμές από τα φίλτρα.

https://www.skroutz.gr/s/31567737/Juro-Pro-Oxygen-Diamond-Perla-Eco-Crystal-Ruby-Supreme-MaxDry-Φίλτρο-Άνθρακα-για-Αφυγραντήρα.html

https://www.skroutz.gr/s/22736268/Juro-Pro-JPSP-FI-Φίλτρο-Ενεργού-Άνθρακα-για-Αφυγραντήρα.html

Για το ενισχυμένο φίλτρο ενεργού άνθρακα πάει στο διάολο, δε με πειράζει να δίνω 20 ευρώ το χρόνο.

Αλλά το λεπτό φίλτρο άνθρακα 15ευρώ... πάνε καλά; Είναι απαραίτητο ή όχι σε συνδιασμό με το άλλο;

Γιατί στη συσκευασία τα έχει και τα 2 τα παραπάνω.

Συν το λευκό πλέγμα σκόνης εννοείται, το οποίο είναι πλενόμενο.

 

Είναι όντως πανάκριβα τα φίλτρα και ειδικά αν τα αλλάζεις κάθε χρόνο..Εγώ που τα χρησιμοποιώ περίπου 5-6 μήνες τον χρόνο ( χειμώνα ) , μου είπαν από την juropro ότι μπορώ να βάλλω τα ίδια και την άλλη χρονιά///Ωστόσο πιστεύω ότι δεν κρατάνε και είναι αναγκαία η αλλαγή τους κάθε χρόνο, με όποιο κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Είναι όντως πανάκριβα τα φίλτρα και ειδικά αν τα αλλάζεις κάθε χρόνο..Εγώ που τα χρησιμοποιώ περίπου 5-6 μήνες τον χρόνο ( χειμώνα ) , μου είπαν από την juropro ότι μπορώ να βάλλω τα ίδια και την άλλη χρονιά///Ωστόσο πιστεύω ότι δεν κρατάνε και είναι αναγκαία η αλλαγή τους κάθε χρόνο, με όποιο κόστος

Τα βάζεις και τα 2 που ανέφερα; Και το λεπτό μαύρο και το ενισχυμένο; Το λεπτό τι ρόλο βαράει;

Επίσης πρόσεξε στο σχεδιάγραμμα έχουν λάθος τη σειρά... το φίλτρο σκόνης πρέπει να μπαίνει αριστερά στο καπάκι.

Spoiler

20211022152715_6a4d2b4f.jpeg.52f34608a8c45be3e103b6c5fccfc4e8.jpeg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 9:37 ΜΜ, ekrepali είπε

Τα βάζεις και τα 2 που ανέφερα; Και το λεπτό μαύρο και το ενισχυμένο; Το λεπτό τι ρόλο βαράει;

Επίσης πρόσεξε στο σχεδιάγραμμα έχουν λάθος τη σειρά... το φίλτρο σκόνης πρέπει να μπαίνει αριστερά στο καπάκι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

20211022152715_6a4d2b4f.jpeg.52f34608a8c45be3e103b6c5fccfc4e8.jpeg

 

Τα βάζω και τα 2 ναί, για καλύτερο καθαρισμό..Μπορείς να μην τα χρησιμοποιείς αλλά να ξέρεις πάντα θέλει το φίλτρο σκόνης μέσα, διαφορετικά περνάει σκόνη και χαλάει ο συμπιεστής...Και τα 2 είναι ενεργού άνθρακα..Το ενισχυμένο κάνει την "βρώμικη"  δουλειά και το λεπτό υποβοηθάει...

Τα φίλτρα έτσι τα βάζω, όπως δείχνει το σχεδιάγραμμα που έβαλες...Και σε βίντεο της juropro που είδα, έτσι μπαίνουν ( όχι πρώτα το φίλτρο σκόνης )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

αλλά να ξέρεις πάντα θέλει το φίλτρο σκόνης μέσα, διαφορετικά περνάει σκόνη και χαλάει ο συμπιεστής

Αυτο δεν ειναι σωστο , η σκονη δεν παει στον συμπεστη αλλα στις σερπατινες / κονδενσερ τα οποια βουλωνει και γινετε μια μαζα και δεν περνα ο αερας απο μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 3:56 ΜΜ, villasg είπε

Εχει λιγοτερα watt καταναλωση (270 vs 350) , περισσοτερα λιτρα (25 εναντι 22 ) αφυγρανση αλλα και περισσοτερο θορυβο , ειναι πιο "μαρκα" και καλη τιμη για ολα αυτα που κανει .
Το μονο που μπορει να σε αποτρεψει ειναι ο ο θορυβος και αυτο εαν τον βαζεις κοντα σου .
Εγω και τους 2 20αρηδες ( olympia & morris )  που εχω τους βαζω μακρια απο εκει που καθομαι ( απο εναν στην εισοδο καθε κρεβατοκαμαρας και εχω το σπιτι μονιμα στο 55%

- Η αναγραφόμενη κατανάλωση σε όλους τους Primo αναφέρεται σε συνθήκες χώρου με 30°C και 80%rh. Δεν δίνουν όλοι οι εισαγωγείς κατανάλωση σε αυτές τις συνθήκες, άλλοι δίνουν στους 26°C και πιθανόν κάποιος άλλος ακόμα χαμηλότερα.

Σε θερμοκρασία δωματίου 20-23C, ο Primo OL22-271EA θα καταναλώνει (το πιθανότερο) γύρω 210-240Watt. Όσο και το «δίδυμο αδελφάκι του» που κυκλοφορεί με άλλο όνομα, ενδεικτική τιμή κατανάλωσης στους 26°C και υψηλότερη τιμή.

- Τέλος, είναι μάλλον καλύτερος αφυγραντήρας από το μοντέλο της TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, filipN είπε

- Η αναγραφόμενη κατανάλωση σε όλους τους Primo αναφέρεται σε συνθήκες χώρου με 30°C και 80%rh. Δεν δίνουν όλοι οι εισαγωγείς κατανάλωση σε αυτές τις συνθήκες, άλλοι δίνουν στους 26°C και πιθανόν κάποιος άλλος ακόμα χαμηλότερα.

Σε θερμοκρασία δωματίου 20-23C, ο Primo OL22-271EA θα καταναλώνει (το πιθανότερο) γύρω 210-240Watt. Όσο και το «δίδυμο αδελφάκι του» που κυκλοφορεί με άλλο όνομα, ενδεικτική τιμή κατανάλωσης στους 26°C και υψηλότερη τιμή.

- Τέλος, είναι μάλλον καλύτερος αφυγραντήρας από το μοντέλο της TCL.

Μήπως υπάρχει κάποια γνώμη-άποψη για τονSofia της  Pureentry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, filipN είπε

Σε θερμοκρασία δωματίου 20-23C, ο Primo OL22-271EA θα καταναλώνει (το πιθανότερο) γύρω 210-240Watt. Όσο και το «δίδυμο αδελφάκι του» που κυκλοφορεί με άλλο όνομα, ενδεικτική τιμή κατανάλωσης στους 26°C και υψηλότερη τιμή.

το "δίδυμο" είναι R290... το μοντέλο που έχεις παραπάνω ειναι R134a (παλιό ρετάλι εισαγωγής υποθέτω). Οι συμπιεστές τους διαφέρουν! Επίσης, ακόμα και παραβλέποντας το αυτό, αν κάνεις σύγκριση με το "δίδυμο" πρόσεξε ότι εκέι για να δηλώσουν "χαμηλό νούμερο" πηγαίνουν σε συνθήκες 20C @RH60% που είναι ιδιαίτερα "ευνοικές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...