Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, villasg είπε

Καλο θα ειναι να παρεις 2 αφυγραντηρες  και να τοποθετηθουν αντιδιαμετρικα για να το καλυψεις σωστα .
Βασικο απο θερμοκρασιες τι επικρατει ? εαν ειναι "θερμο δλδ πανω απο 17 παρνεις με συμπιεστη
Απο εκει και περα πρεπει να πεις τι σε ενδιαφερει πχ απασχολει πολυ ο θορυβος ? θες ιονιστη ? θες φιλτρα ανθρακα και αλλα @@ακια ?
Εαν δεν θες τετοια παπαρακια (και εξοδα για φιλτρα ανταλλακτικα κλπ) παρε 2 φτηνους στα ιδια λεφτα με 1 πιο επωνυμο - οικονομικο  ΠΧ  2 x Primo WDH-716EA-20R   ή  2 x Sendo San Remo SDH-20YO2 

Σωστή η προσέγγιση σου, απλά αν έχεις θέματα υγρασίας και τους δουλεύεις τους αφυγραντήρες τότε τα "Φθηνά" βγαίνουν "ακριβά" στο τέλος με την κατανάλωση ρεύματος (420W για 20λιτρα μηχανήματα είναι ΠΟΛΛΑ). Αν πάλι κάποιος ενδιαφέρεται για πολύ περιστασιακή χρήση, και δεν θέλει και τζιτζιμπλίγκια, τότε οκ βλέπω κάποιο νόημα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, alexssss είπε

Καλησπέρα Παιδιά ! Έχετε να προτείνετε κάποιον αφυγραντηρα για μονοκατοικία με αρκετή υγρασία 110 τμ.

- «Αρκετή υγρασία» για άλλον είναι το 70-75% και για άλλον 85-90% (υγρασία του χώρου κατοικίας), ενώ η εσωτερική (σχετική) υγρασία έχει άμεση σχέση και με τα επίπεδα της υγρασίας στην περιοχή και με τις συνήθειες αυτών που ζουν στο σπίτι. Ένα δεύτερο θέμα είναι το κατά πόσο δείχνει τα πραγματικά επίπεδα της υγρασίας του χώρου σου το θερμόμετρο-υγρασιόμετρο, που είναι απαραίτητο να έχεις (και παραπάνω από ένα, καλύτερα).

- Αν δεν γνωρίζεις τα παραπάνω ενδεικτικά νούμερα δεν μπορείς να κάνεις σωστή επιλογή αφυγραντήρα (ων) ούτε μπορεί να σου προτείνει «λύση» κάποιος τρίτος, όσο καλή πρόθεση και να έχει (αν και από μόνη της δεν φτάνει…).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας 

Επειδή δεν μου αρέσουν τα σεντόνια 

Ψάχνω αφυγραντηρα μέγιστη τιμή 200-250 για σπίτι 75τμ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγρασίας απλά για να είναι πιο ζέστη η ατμόσφαιρα στα δωμάτια κυρίως του μωρου που έχει το χειμώνα 70% υγρασία και μπάζουν αέρα τα κουφώματα και εκεί κοντά θα τοποθετηθεί.. Αν γλυτώσουμε και κάτι από το αέριο καλώς 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικονομία στο ρεύμα.. Εχω τσεκάρει meaco platinum 12L και puredry 12L low energy.. 

Τα συστήνετε; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, giamis είπε

Καλησπέρα σας 

Επειδή δεν μου αρέσουν τα σεντόνια 

Ψάχνω αφυγραντηρα μέγιστη τιμή 200-250 για σπίτι 75τμ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγρασίας απλά για να είναι πιο ζέστη η ατμόσφαιρα στα δωμάτια κυρίως του μωρου που έχει το χειμώνα 70% υγρασία και μπάζουν αέρα τα κουφώματα και εκεί κοντά θα τοποθετηθεί.. Αν γλυτώσουμε και κάτι από το αέριο καλώς 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικονομία στο ρεύμα.. Εχω τσεκάρει meaco platinum 12L και puredry 12L low energy.. 

Τα συστήνετε; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ πολύ

τι θερμοκρασιες θα εχει το σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giamis είπε

Καλησπέρα σας 

Επειδή δεν μου αρέσουν τα σεντόνια 

Ψάχνω αφυγραντηρα μέγιστη τιμή 200-250 για σπίτι 75τμ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγρασίας απλά για να είναι πιο ζέστη η ατμόσφαιρα στα δωμάτια κυρίως του μωρου που έχει το χειμώνα 70% υγρασία και μπάζουν αέρα τα κουφώματα και εκεί κοντά θα τοποθετηθεί.. Αν γλυτώσουμε και κάτι από το αέριο καλώς 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικονομία στο ρεύμα.. Εχω τσεκάρει meaco platinum 12L και puredry 12L low energy.. 

Ευχαριστώ πολύ

1. Αν το σπίτι "μπάζει" από "κακά κουφώματα" δες αν είναι παράλληλα και πηγή αύξησης υγρασίας. 

2. 12άρης αφυγραντήρας προτείνεται για τοπική χρήση σε δωμάτιο. Δεν έχει την "ισχύ" για να διαχειριστεί χώρους άνω των 50τμ, εκτός και αν μιλάμε για "περιστασιακή χρήση" όπου δηλαδή θέλεις να διαχειριστείς μια περιστασιακή αύξηση της υγρασίας και όχι μόνιμες πηγές υγρασίας στο χώρο

3. Γενικά ο αφυγραντήρας αν μπει στο σημείο από όπου μπάζει το σπίτι, τότε θα μειωθεί και η απόδοση του! Οσο πιο κρύος ο εισερχόμενος αέρας, τόσο χαμηλότερη η ποσοστιαία αφυγραντική ικανότητα της συσκευής

4. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Ο αφυγραντήρας ΔΕΝ θα σου αυξήσει την θερμοκρασία στο σπίτι, απλά θα σου βελτιώσει το "real feel"! Σε ένα σπίτι όπου πχ δεν υπάρχει υγρασία, βάλε 10 αφυγραντήρες να δουλεύουν, το real feel δεν θα πολυ-βελτιωθεί γιατί δεν υπάρχει αυτό το "πιρούνιασμα" της κρύας υγρασίας για να φύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγρασία δωματίου με άπλωμα ρούχων στις 1200 (76% πήγε) και εκκίνηση αφυγραντήρα (κατέβηκε μέχρι 44%).

aba85f531ae80dd0cacb0e7905fcb71d.png

Το εντυπωσιακό είναι ότι παρόλο που έπεφτε η εξωτερική, τσίμπησε έναν βαθμό το δωμάτιο:

b7375ab0f7d6043eeca0c0fb72137d49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Υγρασία δωματίου με άπλωμα ρούχων στις 1200 (76% πήγε) και εκκίνηση αφυγραντήρα (κατέβηκε μέχρι 44%).

aba85f531ae80dd0cacb0e7905fcb71d.png

Το εντυπωσιακό είναι ότι παρόλο που έπεφτε η εξωτερική, τσίμπησε έναν βαθμό το δωμάτιο:

b7375ab0f7d6043eeca0c0fb72137d49.png

Ποιον αφυγραντηρα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*σεντονι*

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ και τις ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ που εχουν καθως και τις παραεισαγωγες ( η πιο φτηνη στο skroutz τοτε )  , εγω την "πάτησα" με την Olimpia Splendid  & την Carad

Πριν 6 χρόνια έγραψα:

Στις 15/4/2015 στις 4:04 ΜΜ, villasg είπε

Πιο πολυ εμπιστοσύνη σαν μαρκα εχω στην OLYMPIA SPLENDID που εχει και know how για αφυγραντες αλλα δεν ξερω πιο μοντελο ειναι αυτο που εβαλες

ΑΛΛΑ  5 χρόνια μετα την αγορά του (Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22) και με φουλ δούλεμα απο φθινόπωρο μεχρι άνοιξη φετος τον έβγαλα απο την αποθήκη τον έβαλα στο ρεύμα αλλα μου έβγαλε βλάβη όταν τον έβαλα στην αποθήκη δούλευε κανονικά !!
Στο display δεν μου έδειχνε καθόλου μέτρηση υγρασίας ( έδειχνε 0 ) ενω έδειχνε κανονικά θερμοκρασία με αποτέλεσμα όμως να μην ξεκινά να λειτουργήσει , βρηκα τα σχέδια και εντόπισα την βλάβη στην πλακέτα Α2 του αισθητήρα υγρασίας / θερμοκρασίας , υπεύθυνο εξαρτημα Β1 ( δεν έχει και πολλά μέρη το μηχάνημα ) .
Καλώντας την αντιπροσωπία και ελέγχοντας αυτοί το serial number μου είπαν οτι ΔΕΝ μου δίνουν ανταλλακτικό γιατί δεν ήταν δικιά τους εισαγωγή ( παραεισαγωγη )
Ξεκίνησα να ψάχνω το πλακετακι [ Α2  TEMPERATURE+ HUMIDITY SENSOR BOARD K200005600A ] αλλα δεν υπαρχει πουθενα ( ebay , ελληνικα/ιταλικα ανταλλακτικαδικα κλπ )
Τελικα βρηκα το εξαρτημα Β1 FYU 10 στο ebay   και το παράγγειλα .

Spoiler

Το σχεδιο

qxpwsQA.jpg

 

η πλακετα
QZY3ZI5.jpg7WSktWC.jpg

το εξαρτημα FYU 10

XqmyNVZ.jpg

Σήμερα εδεησα να τον βγάλω απο την αποθήκη και να του αλλάξω τον σενσορα έκανα την αλλαγή τον δοκίμασα , ολα καλα , και εριξα και ενα καθάρισμα στο μηχάνημα ( με το ιδιο υγρό που καθαρίζουμε τα κλιματιστικά )

Spoiler

w4YKe5L.jpg

QQsGtCe.jpg

 

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

Ψάχνω έναν αφυγραντήρα για ένα δωμάτιο γύρω στα 20 τετραγωνικά. Το σπίτι μου δεν έχει υγρασία γενικά, όταν πιάσουν βροχες με το ζόρι θα πάει 65% συνήθως είμαι στο 50%, αλλά το δωμάτιο αυτό είναι βορινό γωνία και μαζεύει άπειρη υγρασία, και μου είχε βγάλει και μούχλα κάποια στιγμή. Το θέμα είναι οτί εκεί πλέον είναι το γραφείο της γυναίκας μου, που δουλεύει από το σπίτι και δεν παλεύεται πολύ. Επίσης δεν υπάρχει χώρος για στεγνωτήριο, οπότε θα τον χρησιμοποιήσω και για το στέγνωμα τον ρούχων, σε ένα μικρό δωμάτιο που έχω. 

Τι αφυγραντήρες προτίνεται, από μοντέλα; Έχει νόημα οι αφυγραντήρες που είναι πχ για 80 τμ για έναν τέτοιο χώρο και την χρήση για τα ρούχα ή λόγο ισχύς θα δουλεύει λιγότερο; Το σπίτι είναι γύρω στα 100 τμ αλλά η διαρύθμιση είναι λίγο περίεργη, είναι αρκετά μακρόστενο ορθογώνιο, το σαλόνι που είναι η είσοδος του σπιτιού μέχρι το δωμάτιο που λέω είναι γύρω στα 10-12 μέτρα απόσταση και έχει ένα πολύ μεγαλο διάδρομο που τα ενώνει και πάνω στο διάδρομο είναι και οι είσοδοι για τα υπόλοιπα δωμάτια. Μπορεί ένας αφυγραντήρας που λέει ότι πιάνει πχ 130 τμ να πιάσει όλο τον χώρο; 

ευχαριστώ..!!!

Επεξ/σία από ioanpana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βοήθεια σας παρακαλώ... έχω βρει σε καλή τιμή έναν Juro Pro Eco 25l αλλά με προβληματίζουν οι τιμές από τα φίλτρα.

https://www.skroutz.gr/s/31567737/Juro-Pro-Oxygen-Diamond-Perla-Eco-Crystal-Ruby-Supreme-MaxDry-Φίλτρο-Άνθρακα-για-Αφυγραντήρα.html

https://www.skroutz.gr/s/22736268/Juro-Pro-JPSP-FI-Φίλτρο-Ενεργού-Άνθρακα-για-Αφυγραντήρα.html

Για το ενισχυμένο φίλτρο ενεργού άνθρακα πάει στο διάολο, δε με πειράζει να δίνω 20 ευρώ το χρόνο.

Αλλά το λεπτό φίλτρο άνθρακα 15ευρώ... πάνε καλά; Είναι απαραίτητο ή όχι σε συνδιασμό με το άλλο;

Γιατί στη συσκευασία τα έχει και τα 2 τα παραπάνω.

Συν το λευκό πλέγμα σκόνης εννοείται, το οποίο είναι πλενόμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κι εγώ να πάρω αφυγραντήρα διότι έχω λίγο υγρασία στο σπίτι (και ποιος δεν έχει), όχι τίποτα τραγικό και σκέφτομαι για τον KULLHAUS QUALIS 20lt είναι καλός, κάποιος που τον έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ψάχνω αφυγραντήρα για μεζονετα. Είναι 2 όροφοι απο 65 τμ έκαστος. Έχω βάλει θερμοπρόσοψη στο κτήριο και η υγρασία ειδικά το βράδυ πάει πάνω από 80%. Ψάχνω λοιπόν αφυγραντήρα για να κατέβει η υγρασία, αλλά και για να στεγνώνω τα ρούχα.

Έχω στα υπόψν μου 2 αφυγραντηρες

1. https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-Atmosphere-ATM-25L-Αφυγραντήρας-25lt.html

2. https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-Atmosphere-ATM-25L-Αφυγραντήρας-25lt.html

Ερώτησεις:

1. Ποιον προτείνετε; Εννοείται πως αν έχετε και άλλους υπόψιν δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω.

2. Πού τον τοποθετώ; Στον κάτω όροφο ή στον πάνω; Κάτω Σκ πάνω υπνοδωματια

3. Αν απλώσω σε αυτόν τον ενιαίο χώρο το βράδυ τα ρούχα, το πρωί θα τα βρω στεγνά ή πρέπει να τα βάλω σε μικρό δωμάτιο με το μηχάνημα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, karman13 είπε

2. Πού τον τοποθετώ; Στον κάτω όροφο ή στον πάνω; Κάτω Σκ πάνω υπνοδωματια

Θελεις 2 με αυτα τα ποσοστα εναν σε καθε ορορφο , εναν ήσυχο για κατω που καθεστε και εναν με αδιαφορο θορυβο για πανω ( μια που θα δουλευει οταν ειστε κατω ) πχ Inventor EVA II PRO EP3 + Sendo San Remo SDH-20YO2

11 ώρες πριν, karman13 είπε

3. Αν απλώσω σε αυτόν τον ενιαίο χώρο το βράδυ τα ρούχα, το πρωί θα τα βρω στεγνά ή πρέπει να τα βάλω σε μικρό δωμάτιο με το μηχάνημα

σε μικρό δωμάτιο με το μηχάνημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...