Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/9/2021 στις 1:22 ΜΜ, maparios είπε

καλησπέρα, ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. η υγρασία τον χειμώνα ειναι ανυπόφορη, 88-90% μέσα στο σπίτι, οπότε θέλω να την κατεβασω σε υποφερτο επιπεδο,και οσο το δυνατον με λιγοτερο ρευμα..

 

δεν με ενδιφερει για αλλο σπιτι,στο συγκεκριμενο θα τον εχω, οπως επισης δεν θεωρω πως χρειαζομαι δευτερο καθως ειναι κατω απο 70τμ το σπιτι και μπορω να τον μεταφέρω όταν χρειάζεται..

 

χρειάζομαι να είναι απο public, καθαρά απο Public, οχι απο public marketplace καθως μου χάρισαν μια δωροεπιταγή την οποία θέλω να χρισημοποιήσω κατα την αγορά, ευχαριστώ και πάλι!!

 

*αν έχεις κάποια πρόταση πέραν απο τους 3 που παρέθεσα,παρακαλώ γράψε μου εδώ, δεν με ενδιαφέρει wifi ούτε ο θόρυβος.θέλω μακροζωία στη συσκευη,καλη εγγύηση(που οι μορις απο οτι ειδα προσφερουν υπηρεσια οπου ερχονται οι ιδιοι να παραλαβουν απο το χωρο μου για 5 χρονια) καθως και μικρή οσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση

καλησπέρα σας, καμία αποψη για τη δική μου περίπτωση παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλημερα,

θελω να παρω ενα αφυγραντηρα με συμπιεστη για το σπιτι μου που ειναι 140 τμ και σκεφτομαι να παω σε 24lt.

Υπαρχει καποια αξιοπιστη λυση ποθ μπορει να μ προτινει καποιος απο εδω?

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hf77 είπε

Kαλημερα,

θελω να παρω ενα αφυγραντηρα με συμπιεστη για το σπιτι μου που ειναι 140 τμ και σκεφτομαι να παω σε 24lt.

Υπαρχει καποια αξιοπιστη λυση ποθ μπορει να μ προτινει καποιος απο εδω?

 

Ευχαριστω

 

140τμ ειναι πολλα ακομα και 24lt αφυγραντηρα , θα πρεπει να τον μετακινεις. Επιπεδα υγρασιας?  Eχω εναν μορρις 24λτρ(MDP-24400IW)) αλλα για 80τμ. Κανει την δουλεια ακουγεται λιγο σαν ψυγειο, ανεκτος θορυβος ανεμιστηρα ,πολυ  καλη καταναλωση για την κατηγορια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

140τμ ειναι πολλα ακομα και 24lt αφυγραντηρα , θα πρεπει να τον μετακινεις. Επιπεδα υγρασιας?  Eχω εναν μορρις 24λτρ(MDP-24400IW)) αλλα για 80τμ. Κανει την δουλεια ακουγεται λιγο σαν ψυγειο, ανεκτος θορυβος ανεμιστηρα ,πολυ  καλη καταναλωση για την κατηγορια του.

  Ναι το ξέρω ότι θα πρέπει να τον μετακινώ. 

Η κατανάλωση με ενδιαφέρει φυσικά να είναι όσο πιο χαμηλή γίνετε. 

Τ επίπεδα της υγρασίας σπίτι είναι από 65% μέχρι 75%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, hf77 είπε

Τ επίπεδα της υγρασίας σπίτι είναι από 65% μέχρι 75%

δεν έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας πάντως. Δηλαδή με ένα μπουμπούνισμα καλό 2~3 μέρες να στεγνώσουν τοιχοι καλά, μετά γίνεται εύκολα συντήρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2021 στις 4:04 ΜΜ, yositosi είπε

δεν έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας πάντως. Δηλαδή με ένα μπουμπούνισμα καλό 2~3 μέρες να στεγνώσουν τοιχοι καλά, μετά γίνεται εύκολα συντήρηση.

Ναι απλά θα ήθελα κάποια δοκιμασμενη πρόταση έτσι για να έχω ένα μπούσουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2020 στις 1:00 ΜΜ, insomniagfg είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/205613-morris-mdp16300i

με παζαρι 179.

Aν θες TCL παρε αυτον:

https://www.bestprice.gr/item/2155857684/tcl-elite-d-25.html

πιο καινουργιος , καλη καταναλωση, αλλα εχει θορυβο και δεν σταματα ο ανεμιστηρας οταν πιασει στοχο.Αν δεν σε ενοχλουν αυτα ειναι οκ.

Το ότι δεν σταματάει ο ανεμιστήρας στον tcl ,σημαίνει ότι συνεχίζει και η κατανάλωση του ρεύματος μέχρι να τον απενεργοποιήσω τελείως; Γνωρίζουμε τι κατανάλωση έχει σε αυτή τη λειτουργία;

Επεξ/σία από 731001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 731001 είπε

Το ότι δεν σταματάει ο ανεμιστήρας στον tcl ,σημαίνει ότι συνεχίζει και η κατανάλωση του ρεύματος μέχρι να τον απενεργοποιήσω τελείως; Γνωρίζουμε τι κατανάλωση έχει σε αυτή τη λειτουργία;

μόνο στον ανεμιστήρα και ανάλογα την ταχύτητα 15-30 watt περίπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για έναν αφυγραντήρα που να είναι αθόρυβος για ένα χώρο περίπου 50 τμ.

Δεν χρειάζεται να κάνει ιονισμό ούτε να έχει WiFi. 

Περίπου στα 250€ με δυνατότητα υπέρβασης.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 9:00 ΠΜ, 731001 είπε

Το ότι δεν σταματάει ο ανεμιστήρας στον tcl ,σημαίνει ότι συνεχίζει και η κατανάλωση του ρεύματος μέχρι να τον απενεργοποιήσω τελείως; Γνωρίζουμε τι κατανάλωση έχει σε αυτή τη λειτουργία;

Αυτην την στιγμη ειναι σε αλλο χωρο δεν μπορω να μετρησω, αλλα δεν ηταν κατι τραγικο. Οπως εχει αναφερθει 15-30w.

Στον μορρις 24λτρ ειναι στα 21w και δεν μπορω να ρυθμισω την ταχυτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Τελικά επέλεξα τον inventor eva ii pro ep3 wifi 20 l αντί του tcl elite d 25 wifi  πρώτον γιατί αυξήθηκε εν μια νυκτί η τιμή του tcl κατά 40 ευρώ και πλέον είναι στα ίδια χρήματα με τον eva και δεύτερον λόγω αφτερ μάρκετ. Σε περίπτωση προβλήματος στα ινβερτορ αποστολή μέσω γενικής ταχυδρομικής χωρίς χρέωση ενώ για τους tcl μιλάς με το κατάστημα αγοράς και δεν το προτιμώ. Πάνω κάτω ίδια είναι από ότι κατάλαβα με διάφορα την τεράστια εγγύηση 10 ετών του tcl  αντί 5 του ινβερτορ.

Παιδιά την πάτησα.Παρηγγειλα τον παλιό eva με το  R134a. Δεν γνώριζα ότι υπήρχε και παλιό μοντέλο.Τι μου προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , μετά την περιπέτεια που ειχα με τον "Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22" : 5 χρόνια μετά την αγορά του το display δεν μου έδειχνε καθόλου μέτρηση υγρασίας ( έδειχνε μόνιμα 0 ) ενω έδειχνε κανονικά θερμοκρασία με αποτέλεσμα όμως να μην ξεκινά να λειτουργήσει , καλώντας την αντιπροσωπία μου είπαν οτι δεν μου δίνουν ανταλλακτικό γιατί δεν ηταν δικιά τους εισαγωγή ( παρεισαγωγή από το μαγαζί "Αποθήκη προιος" )

Ψάχνω για ένα αφυγραντήρα  20LT με συμπιεστή με βασικο κριτήριο αντιπροσωπεία ( ανταλλακτικά )  και χαμηλο θόρυβο και καλη τιμη  γύρω στα 200 ευρω .
Επιθυμητό ειναι να εχει ιονιστη  ΔΕΝ με ενδιαφερουν  φιλτρα ανθρακα , hepa & wifi

Ακουω γνωμες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexssss είπε

Καλησπέρα Παιδιά ! Έχετε να προτείνετε κάποιον αφυγραντηρα για μονοκατοικία με αρκετή υγρασία 110 τμ.

Καλο θα ειναι να παρεις 2 αφυγραντηρες  και να τοποθετηθουν αντιδιαμετρικα για να το καλυψεις σωστα .
Βασικο απο θερμοκρασιες τι επικρατει ? εαν ειναι "θερμο δλδ πανω απο 17 παρνεις με συμπιεστη
Απο εκει και περα πρεπει να πεις τι σε ενδιαφερει πχ απασχολει πολυ ο θορυβος ? θες ιονιστη ? θες φιλτρα ανθρακα και αλλα @@ακια ?
Εαν δεν θες τετοια παπαρακια (και εξοδα για φιλτρα ανταλλακτικα κλπ) παρε 2 φτηνους στα ιδια λεφτα με 1 πιο επωνυμο - οικονομικο  ΠΧ  2 x Primo WDH-716EA-20R   ή  2 x Sendo San Remo SDH-20YO2 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...