Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mathewgx είπε

Γιατί 5 λεπτά την ώρα για αφυγραντήρα με συμπιεστή;

Εμένα για παράδειγμα καίει 0,16kwh ανά ώρα συνεχόμενης λειτουργίας (μετρημένο με ηλεκτρικό μετρητή). Η τιμή της Kw δεν είναι περίπου 0,11; Άντε 0,12 αν υπολογίσουμε και τις λοιπές χρεώσεις. Άρα περίπου 2 λεπτά την ώρα.

Κάνω κάπου λάθος;

0.17 με 0.2 πάει η κιλοβατώρα με όλα μέσα. 250W πάνε συνήθως οι 20άρηδες .

Αν έχεις τα στοιχεία που λες, θα πληρώνεις λιγότερα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα ενας αφυγραντηρας 240Watt αν λειτουργει συνεχεια μια ωρα θα καψει 0,24 Kw επι 0,20 λεπτα που εχει η Kw με ολες τις χρεωσεις μεσα, 4,8 λεπτα την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχει κάποιος τον αφυγραντήρα rohnson 9575?? 2 μήνες ακριβώς τον έχω και εδώ και 3 ημέρες δεν λειτουργεί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Elena8888 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχει κάποιος τον αφυγραντήρα rohnson 9575?? 2 μήνες ακριβώς τον έχω και εδώ και 3 ημέρες δεν λειτουργεί.... 

θα επικοινωνήσεις με την τεχνική εξυπηρέτηση της εταιρείας. Εντός εγγύησης συσκευή είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά ενός αφυγραντηρα έως 250 €. Απ ότι είδα Morris και inventor παίζουν κυρίως. Ποιον προτείνετε εκ των δύο? 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2021 στις 8:26 ΜΜ, boksic_9 είπε

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά ενός αφυγραντηρα έως 250 €. Απ ότι είδα Morris και inventor παίζουν κυρίως. Ποιον προτείνετε εκ των δύο? 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ

τμ χωρου, διαμορφωση ενιαιος?

Στις 24/2/2021 στις 11:28 ΠΜ, boomshack13 είπε

Καλημέρα.Ενδιαφέρομαι για αφυγραντηρα.

Ημιυπόγειο,45-50 τετραγωνικά(ενιαίο)σε πόλη με πολλή υγρασία.

οταν λες πολυ, εχεις υγρασιομετρο χωρου?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, Ηράκλειο Κρήτης, κοντά στην θάλασσα.
Σπίτι με καλά κουφώματα, το βλέπει φάτσα ο ήλιος τα πρωινά. Την υπόλοιπη μέρα δεν μπαίνει μέσα ήλιος με αποτέλεσμα η υγρασία να είναι υψηλή. Και φυσικά, τις μέρες με συννεφιά έχουμε πρόβλημα.

Τετραγωνικά 130, αν κλείσω πόρτες μπορώ να το κάνω γύρω στα 80.

Θερμοκρασίες από 17 μέχρι 21, υγρασία από 55% μέχρι 72%, συνήθως παίζει γύρω στο 65%. Έχουμε αυτόνομη θέρμανση αλλά προσπαθούμε να την ανάβουμε πολύ λίγο γιατί σε τόσο μεγάλο σπίτι στοιχίζει όσο το ενοίκιο (που είναι φτηνό, αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να πιάσουμε τέτοιο σπίτι).

Έχω κάνει μια προεργασία, αφού παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς έτσι κι αλλιώς, από προσωπική λόξα.

Από αυτά που έχω διαβάσει, φέτος η κύρια πρόταση ήταν ο γνωστός Morris.
Με προβλημάτισαν λίγο κριτικές που υπάρχουν μετά για διαφορές μεταξύ ωφέλιμου και χρηστικού μεγέθους του δοχείου νερού.
Επίσης η πολύ καλή κριτική του @elpenor στον Atmosphere XL AT-IONUV-20L και πιο συγκεκριμένα το στοιχείο του μεγάλου φίλτρου ΗΕΡΑ. Περιμένουμε μωράκι σε 2 μήνες και φαντάζομαι ότι θα ήταν καλό να μεγαλώσει σε όσο το δυνατόν πιο καθαρή ατμόσφαιρα. Εννοείται ότι θα πρέπει να κοιτάξω το πιο μεγάλο, 25άρη μοντέλο.

Με βάση αυτή την κριτική θα πήγαινα εκεί, με προβληματίζει που ΔΕΝ είναι η κύρια πρόταση στην κατηγορία αυτή.
Μήπως υπάρχουν ψιλά γράμματα που δεν γνωρίζω;
Πχ ότι έχει πανάκριβα αναλώσιμα ανταλλακτικά; Ή ότι η αντιπροσωπεία απαιτεί να κάνεις εκεί ετήσιο σέρβις που στοιχίζει όσο ο μισός αφυγραντήρας;

 

ακολουθούν στατιστικά του τελευταίου μήνα από δύο βασικά δωμάτια που έχω shelly H&T, υπνοδωμάτιο και καθιστικό

1291277656_Screenshot_2021-03-141jpg(JPEGImage7941123pixels)Scaled(86).png.9533566dee3439e762f20035000b3c9a.png1996631448_Screenshot_2021-03-142jpg(JPEGImage7941123pixels)Scaled(86).png.11b832fbb9bdb829a53b53fbdb1327ce.png

Επεξ/σία από ekkli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekkli είπε

Από αυτά που έχω διαβάσει, φέτος η κύρια πρόταση ήταν ο γνωστός Morris.
Με προβλημάτισαν λίγο κριτικές που υπάρχουν μετά για διαφορές μεταξύ ωφέλιμου και χρηστικού μεγέθους του δοχείου νερού.

Έχω τον Morris Mde-2016 των "20 λίτρων τη μέρα" εδώ και 2 χρόνια, είχα υγρασία στους τοίχους, στα τζάμια παντού, έχω βρει την ησυχία μου από αυτό το θέμα μιας και στεγνωσε τα πάντα. Κοιμάμαι στα 3 μέτρα από τον αφυγραντηρα και οι φορες που με εχει ενοχλησει ο θορυβος του ειναι ακριβως 0 (βέβαια άλλος μπορεί να κοιμάται πιο ελαφρά από μένα).

Το δοχείο γεμίζει στις 2 μιση αντε 3 μερες και αν βρεχει στις 2 με ρύθμιση σταθερά στο 60%.

Το φίλτρο ανθρακα που εχει προσωπικά δεν μου φαίνεται τίποτα σπουδαίο μιας και καλύπτει περίπου τη μισή επιφάνεια από τη σιτα που έχει (το καθαριζω με ηλεκτρική κάθε 2 εβδομάδες ή λιγοτερο μιας και υπάρχει σκόνη)

Υποψην πως ειμαι άτομο με αλλεργίες και αναπνευστικο θεμα και αναπνέω καλύτερα όταν λειτουργεί ο αφυγραντηρας.

Επίσης όπως λογικά θα ξέρεις τα 25αρια που αναγράφονται ως λίτρα ανά ημέρα αφορούν δοκιμές σε 30 βαθμούς Κελσίου με 80% υγρασία, άρα κάπως μακριά από αυτό που εφαρμόζεται στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτόν από περισυ, τον οποίο τον έβαζα σε σπίτι "σάντουιτς" ( κλειστό πάνω, κάτω, δεξιά αριστερά ) και έλεγε υγρασία 70%, έπεφτε στο 50 και τον έκλεινα. Ανά δύο μέρες τον δούλευα, οπότε θεωρώ πως έκανε την δουλειά του αξιοπρεπώς. 

Σε πρόσφατη μετακόμιση, σε σπίτι 120 τ.μ όπου είναι ανοιχτό από παντού, τον έβαλα με το καλησπέρα και έγραψε υγρασία 80%. Τον άφησα για μέρες στο High, όπου έπεσε κοντά στο 60% και ήθελε άδειασμα το δοχείο κάθε βράδυ.

Τον έχω αφήσει στο smart, όπου γράφει υγρασία 60-65%. Σταματάει, αρχίζει και δε δείχνει να ζορίζεται.

Έχω μερικές απορίες, οπότε εάν κάποιος γνωρίζει θα χαρώ να μου απαντήσει

Τι κατανάλωση έχει στο high και τι στο low, smart;

Αξίζει να είναι όλη μέρα αναμμένος;

Το φίλτρο κάθε πότε θέλει καθαρισμό;

 

Θέρμανση υπάρχει στο σπίτι, ανάβουμε κάποιες ώρες την ημέρα.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Το Νοέμβριο 2020 (Black Friday) πήρα ένα αφυγραντήρα Morris 24400IW 24L.  Μετά από λίγες ημέρες άκουγα ένα σιγανό θόρυβο, σα να πετάει μια μύγα, σα κάποιο ροδάκι που γυρίζει να ακουμπάει κάπου.  Το πήγα 3-4 φορές για επισκευή και κάθε φορά τα ίδια.  Όταν το έπαιρνα "επισκευασμένο" ήταν άψογο.  Μετά από μερικές ημέρες πάλι τα ίδια.  Κάθε φορά τους έστελνα αρχείο p3 να το ακούσουν.  Τελικά μου έκαναν αντικατάσταση με καινούρια συσκευή, πριν από 10 ημέρες περίπου.

Σήμερα πάλι τα ίδια, δεν το πιστεύω!  Τους ξαναέστειλα εμαιλ.  Θα νομίζουν ότι τους δουλεύω. 

Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς, σε μοντέλο morris?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

να ρωτήσω και γω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετσ?

Εχω εδώ και ενάμιση χρόνο ένα TOYOTOMI ο οποίος δούλευε 3-4 φορές την εβδομάδα για 6 ώρες συνεχόμενα μέχρι να πέσει η υγρασία.

Εχει εδώ και τρεις μέρες που τον βάζω σε λειτουργία και ενώ δουλεύει κανονικά δεν βγάζει στάλα νερό στο δοχείο.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 7:48 ΜΜ, bobptz είπε

Καλησπέρα

Το Νοέμβριο 2020 (Black Friday) πήρα ένα αφυγραντήρα Morris 24400IW 24L.  Μετά από λίγες ημέρες άκουγα ένα σιγανό θόρυβο, σα να πετάει μια μύγα, σα κάποιο ροδάκι που γυρίζει να ακουμπάει κάπου.  Το πήγα 3-4 φορές για επισκευή και κάθε φορά τα ίδια.  Όταν το έπαιρνα "επισκευασμένο" ήταν άψογο.  Μετά από μερικές ημέρες πάλι τα ίδια.  Κάθε φορά τους έστελνα αρχείο p3 να το ακούσουν.  Τελικά μου έκαναν αντικατάσταση με καινούρια συσκευή, πριν από 10 ημέρες περίπου.

Σήμερα πάλι τα ίδια, δεν το πιστεύω!  Τους ξαναέστειλα εμαιλ.  Θα νομίζουν ότι τους δουλεύω. 

Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς, σε μοντέλο morris?

 

 

 

εχω το ιδιο μοντελο, για στειλε λινκ να ακουσω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...