Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω εμπειρία με τους αφυγραντηρες, ότι πληροφορίες πήρα, τις πήρα από τα φορά! 

Λογικό να ψάχνω τη σωστή χρήση, νομίζω? 

Οπότε δεν το θεωρώ κακό να ρωτάω κάτι τέτοιο.. 

Το απόλυτα σωστό θα ήταν να πάρω κι άλλον ένα μικρότερο για κάτω αλλά προς το παρόν δεν έπαιζε.. 

Μερικές φορές ξέρεις η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. 

Συγνώμη κιόλας που δεν ξέρουμε όλοι τα πάντα! 

Μένουμε σε υψόμετρο, απο μακριά βλέπουμε θάλασσα και οι νοτιάδες πλέον είναι μάστιγα για την Αττική, οπότε ναι, από αυτή την άποψη μένουμε πλέον Λονδίνο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eχω εναν inventor αυτον τον γνωστο που ειναι πρωτη επιλογη στο σκρουτζ και δειχνει σχεδον μονιμα 90% υγρασια,οταν τον βαζω σε ενα δωματιο μικρο στο φουλ να δω αν πεσει οντως πεφτει αλλα πολυ αργα και φτανει με το ζορι στα 66%,εν ολιγης ειμαι σιγουρος οτι δειχνει τουλαχιστον 20% παραπανω απο το κανονικο γιατι εκτος απο οτι το νιωθω οτι εχει μικροτερη υγρασια στο σπιτι και αλλο ενα θερμομετρο υγρασιας που εχω δειχνει 60% ενω ο inventor 90%.

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να κανω εγω κατι π.χ καποιο καθαρισμο η να τον αφησω κανα 2 μερες οφ,το φιλτρο το καθαριζω καθε βδομαδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Eχω εναν inventor αυτον τον γνωστο που ειναι πρωτη επιλογη στο σκρουτζ και δειχνει σχεδον μονιμα 90% υγρασια,οταν τον βαζω σε ενα δωματιο μικρο στο φουλ να δω αν πεσει οντως πεφτει αλλα πολυ αργα και φτανει με το ζορι στα 66%,εν ολιγης ειμαι σιγουρος οτι δειχνει τουλαχιστον 20% παραπανω απο το κανονικο γιατι εκτος απο οτι το νιωθω οτι εχει μικροτερη υγρασια στο σπιτι και αλλο ενα θερμομετρο υγρασιας που εχω δειχνει 60% ενω ο inventor 90%.

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να κανω εγω κατι π.χ καποιο καθαρισμο η να τον αφησω κανα 2 μερες οφ,το φιλτρο το καθαριζω καθε βδομαδα.

 

Φιλε εχω αυτον τον αφυγραντηρα και μου δειχνει τελειες μετρησεις!

Σε καινουργιο σπιτι που μενω εχω δει και 40%...
Τωρα μετα απο μπανιο μου δειχνει 55%!

ποτε παντως πανω απο 65%...
Οποτε μηπως εχει καποιο θεμα ο δικος σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgioskio είπε

Φιλε εχω αυτον τον αφυγραντηρα και μου δειχνει τελειες μετρησεις!

Σε καινουργιο σπιτι που μενω εχω δει και 40%...
Τωρα μετα απο μπανιο μου δειχνει 55%!

ποτε παντως πανω απο 65%...
Οποτε μηπως εχει καποιο θεμα ο δικος σου;;

Σιγουρα θεωρω παρα πολυ ευαισθητο τον αισθητηρα του,νομιζω πως χανει καμια 10ρια βαθμους με βαση αλλα 2 υγραειομετρα που εχω,το θεμα ειναι αν ειναι καποιο προσωρινο σκαλωμα π.χ να βλεπει υγρασια καπου μεσα η δε ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Σιγουρα θεωρω παρα πολυ ευαισθητο τον αισθητηρα του,νομιζω πως χανει καμια 10ρια βαθμους με βαση αλλα 2 υγραειομετρα που εχω,το θεμα ειναι αν ειναι καποιο προσωρινο σκαλωμα π.χ να βλεπει υγρασια καπου μεσα η δε ξερω τι αλλο.

θα πρέπει να το δει το επίσημο δίκτυο και να σου πει φίλε μου. Το μόνο σίγουρο ότι τηλεδιάγνωση δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω να αγοράσω αφυγραντήρα για ένα μικρό μπάνιο, ο χώρος είναι περίπου 3,5τ.μ., το οποίο δεν έχει παράθυρο (μόνο τον κλασικό εξαερισμό - ανεμιστηράκι), γιατί τώρα με το παιδί μένει κλειστή η πόρτα και άρχισε να εμφανίζεται μούχλα στους τοίχους.

Σκοπεύω να τον έχω μόνιμα αναμμένο, οπότε ψάχνω κάτι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό από άποψη κατανάλωσης ρεύματος (και επομένως να μην μένει ο ανεμιστήρας του αναμμένος συνέχεια αλλά να σβήνει όταν πιάνει την υγρασία στόχο).

Επίσης λόγω του χώρου ψάχνω κάτι όσο το δυνατόν μικρότερο σε βάθος/ πλάτος.

Έχω δει τον Puredry PD 12L Design Low Energy, ο οποίος βλέπω στα σχόλια κατόχων ότι σβήνει ο ανεμιστήρας του και είναι σχετικά οικονομικός από άποψη κατανάλωσης. Δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες αν έχει δεύτερη εισαγωγή αέρα και στο πλάι ώστε να μπορέσω να τον φέρω πολύ κοντά στον τοίχο. Αλλά και πάλι στα σχεδόν 30cm πάχος θα πιάνει πολύ χώρο στο ήδη μικρό μπάνιο.

Puredry PD 12L Design Low Energy
https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-Αφυγραντήρας-12lt-με-Ιονιστή-PD-12L-Design-Low-Energy.html


Έχω δει επίσης τους παρακάτω, όμως δεν ξέρω για κανέναν αν σβήνει ο ανεμιστήρας τους ή δουλεύει συνέχεια:

Toyotomi Αφυγραντήρας 16lt με Ιονιστή Zen TDE-16DTI, οποίος φαίνεται καλός στα χαρτιά αλλά διαβάζω για πολλά προβλήματα:
https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-Αφυγραντήρας-16lt-με-Ιονιστή-Zen-TDE-16DTI.html

Kullhaus Αφυγραντήρας 13lt Alpha Q13L
https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Αφυγραντήρας-13lt-Alpha-Q13L.html

Primo Αφυγραντήρας 12lt με Ιονιστή YDO-12D/I
https://www.skroutz.gr/s/13120909/Primo-Αφυγραντήρας-12lt-με-Ιονιστή-YDO-12D-I.html

και είδα και τον Morris 10lt με Ιονιστή MDB-10100HI ο οποίος γράφει ότι σβήνει ο ανεμιστήρας
https://www.skroutz.gr/s/20320456/Morris-Αφυγραντήρας-10lt-με-Ιονιστή-MDB-10100HI.html

Από άποψη δύναμης πιστεύω ότι θα με καλύψουν από τη μία και από την άλλη έχω την εντύπωση ότι δεν αξίζει να πάω σε κάτι πολύ μικρότερο.

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει/ δει κάποιον από τους παραπάνω?

Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη επιλογή για τη χρήση που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδια

αγόρασα πριν λίγο καιρό το inventor atmosphere 20 lt αλλα δεν ξερω αν δουλευει σωστα

κατεβάζει πολύ δύσκολα υγρασία και επίσης σαν καθαριστής αέρα δεν κάνει σχεδόν τίποτα,

άλλοι κάτοχοι αντιμετωπίζουν παρόμοιο  πρόβλημα?

 

Επεξ/σία από petros610
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, petros610 είπε

καλησπέρα παιδια

αγόρασα πριν λίγο καιρό το inventor atmosphere 20 lt αλλα δεν ξερω αν δουλευει σωστα

κατεβάζει πολύ δύσκολα υγρασία και επίσης σαν καθαριστής αέρα δεν κάνει σχεδόν τίποτα,

άλλοι κάτοχοι αντιμετωπίζουν παρόμοιο  πρόβλημα?

 

Για τον καθαρισμό αέρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά για την αφύγρανση να ξέρεις ότι όσο πιο χαμηλή η υγρασία και η θερμοκρασία του σπιτιού τόσο πιο μη αποδοτική η αφύγρανση (με συμπιεστή). Με θερμοκρασίες στο σπίτι κάτω από 15 και υγρασία κάτω από 50% παίζει ο αφυγραντήρας να μη βγάζει σταγόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του προηγούμενου post μου και λόγω έλλειψης χώρου στο μπάνιο άφησα σε δεύτερη μοίρα την κατανάλωση και ψάχνω βρω κάποιον "slim" ο οποίος να μπορεί να κρεμαστεί στον τοίχο. Υπάρχει κάποιος αφυγραντήρας αυτή τη στιγμή στην αγορά είτε έτοιμος για κρέμασμα σε τοίχο είτε απλά λεπτός και χωρίς εισαγωγή αέρα πίσω ώστε να τον κρεμάσω με πατέντα?

Ο μόνος που έχω βρει είναι αυτός:
Olimpia Splendid 12lt Aquaria Dry Slim Pure 3
https://www.skroutz.gr/s/10113160/Olimpia-Splendid-Αφυγραντήρας-12lt-Aquaria-Dry-Slim-Pure-3.html

Βρήκα επίσης τα παρακάτω μοντέλα, τα οποία είτε είναι παλιά και έχουν καταργηθεί είτε δεν υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Τα παραθέτω σε περίπτωση που φανούν χρήσιμα σε όποιον άλλο ψάχνει κάτι παρόμοιο με εμένα:

Delonghi AriaDry Slim DES 16 EW (έχει καταργηθεί)
https://www.skroutz.gr/s/277383/Delonghi-DES-16-EW.html

EcoAir DCW10 (υπήρχε παλαιότερα στην Αγγλία, μάλλον έχει καταργηθεί)
https://www.amazon.co.uk/EcoAir-DCW10-Freestanding-Dehumidifier-Charcoal/dp/B00GC44BW6

electriQ 12L Slim CDW12L - mounting kit CDW12L-BKT (υπήρχε παλαιότερα στην Αγγλία, μάλλον έχει καταργηθεί)
https://www.amazon.co.uk/Humidistat-Dehumidifier-Condensation-freestanding-mountable/dp/B00Q2U8Q4E

Olimpia Splendid Secco Asciutto Thermo 12L / 14L (φαίνεται ιδανικός για μπάνιο, είναι και αερόθερμο αλλά επίσης έχει καταργηθεί)
https://www.carad.gr/en/products/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/36-seccoasciutto-thermo.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Γνωριζει κάποιος εαν οι αφρυγραντιρες γενικα καταναλωνουν πολυ ρευμα? Γιατι ετσι εχω ακουσει, αληθευει? Ευχαριστω

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joanna000 είπε

Καλημερα. Γνωριζει κάποιος εαν οι αγρυγραντιρες γενικα καινε πολυ ρευμα? Γιατι ετσι εχω ακουσει, αληθευει? Ευχαριστω

εξαρτάται το μέγεθος, τη χρήση, το μοντέλο, τις συνθήκες υγρασίας/θερμοκρασίας... Και φυσικά πάντα εξαρτάται τι θεωρείς "πολύ"

πλέον πάντως κυκλοφορούν ΠΟΛΥ πιο οικονομικά ως προς την κατανάλωση μοντέλα στην αγορά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Καλημερα. Γνωριζει κάποιος εαν οι αγρυγραντιρες γενικα καινε πολυ ρευμα? Γιατι ετσι εχω ακουσει, αληθευει? Ευχαριστω

Γύρω στα 5 λεπτά του ευρώ την ώρα συνεχούς λειτουργίας ενός συνηθισμένου μοντέλου με συμπιεστή και γύρω στα 12 λεπτά του ευρώ για ζεόλιθο.  Στην πράξη θα είναι λιγότερη η χρέωση γιατί συνήθως δεν λειτουργούν συνεχόμενα αλλά όσο χρειάζεται για να πιάσουν τον στόχο τους. Πόσο λιγότερο, πάλι εξαρτάται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω να αγοράσω έναν αφρυγαντηρα για το σπίτι καθώς έχει πολύ υγρασία με αποτέλεσμα να ξεφλουδίζουνε μερικοί τοίχοι αλλά και μα υπάρχει μούχλα στις ντουλάπες το σπίτι είναι 90-100 τμ κύριος η υγρασία υπάρχει στο σαλόνι και σε μια κρεβατοκάμαρα την αφρυγαντηρα μου προτείνετε μέχρι 200-220 ευρώ που μπορεί να με καλύψει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2021 στις 3:24 ΜΜ, liakjim είπε

Γύρω στα 5 λεπτά του ευρώ την ώρα συνεχούς λειτουργίας ενός συνηθισμένου μοντέλου με συμπιεστή και γύρω στα 12 λεπτά του ευρώ για ζεόλιθο.  Στην πράξη θα είναι λιγότερη η χρέωση γιατί συνήθως δεν λειτουργούν συνεχόμενα αλλά όσο χρειάζεται για να πιάσουν τον στόχο τους. Πόσο λιγότερο, πάλι εξαρτάται.

Γιατί 5 λεπτά την ώρα για αφυγραντήρα με συμπιεστή;

Εμένα για παράδειγμα καίει 0,16kwh ανά ώρα συνεχόμενης λειτουργίας (μετρημένο με ηλεκτρικό μετρητή). Η τιμή της Kw δεν είναι περίπου 0,11; Άντε 0,12 αν υπολογίσουμε και τις λοιπές χρεώσεις. Άρα περίπου 2 λεπτά την ώρα.

Κάνω κάπου λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...