Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, maarinos είπε

Είναι σαν το ψυγείο που λειτουργεί 24/7 απλά το κλείνεις αν σου παίρνει τα αυτιά

τελεια ! σε ευχαριστω πολυ ! τωρα μενει μονο να δω γιατι δεν ειχε καθολου φιλτρα μεσα, η συσκευασια (μονο την πισω σιτα της πλακας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα . πρφανως θα εχουν προταθει λυσεις αλλα οι σελιδες ειναι πολλες.

θα μενω για ενα χρονο ιθακη σε σπιτι περιπου 50-60τμ και εχει αρκετη υγρασια .

εχει να προτεινει κανεις κατι συγκεκριμενο σε οσο πιο γινεται χαμηλοτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε βάλει αφυγραντηρα έχετε δει διαφορά στην ποιότητα του ύπνου? κάνει διαφορά? έχω 80% υγρασία στο δωμάτιο μετρημένο με υγρασιομετρο και είμαι σε δίλημμα αν θα πάρω ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σε κρεβατοκαμαρα 18 τ.μ. με υγρασια 80% λογω σαπισμενης υδροροης εξωτερικα την κατεβασε ανετα στα 53%,με πολυ καλυτερη ατμοσφαιρα και υπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπίτι 75 τετραγωνικών έχουμε κάποια καλή πρόταση;

Η υγρασία κυμαίνεται στο 50-70% αλλά δεν έχω ιδέα από αφυγραντήρες και δεν γνωρίζω τι τεχνολογία αφύγρανσης θα πρέπει να επιλέξω (συμπιεστή, ζεόλιθο κ.λπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

Οι γονεις μου θελουν να παρουν ενα αφυγραντηρα και προσπαθω να τους βοηθησω στην σωστη επιλογη μοντελου. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια με αφυγραντηρες και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Για ενα διαμερισμα 90 τετραργωνικων ενας 20λιτρος θα το καλυψει? Βλεπω πολλα μοντελα απο διαφορες εταιρειες και εχω χαθει λιγο. Ποια εταιρεια θα συστηνατε η ακομα καλυτερα ποια μοντελα? Τελος, αξιζει να εχει και ιονιστη και αν ναι τα φιλτρα καθε ποτε θελουν αλλαγη?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

Edit: Τελικά πήγαμε παρέα σε ένα κατάστημα και επιλέξανε τον Toyotomi TDE-20GA20 που ήταν σε προσφορά. Φαίνεται καλός και έχει δύο φίλτρα, ένα που πλενεται και ένα άνθρακα που θέλει αλλαγή ανά 1-2 χρόνια, οπότε μια χαρά.

Επεξ/σία από superKots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 1:05 ΜΜ, johnyboy είπε

όσοι έχετε βάλει αφυγραντηρα έχετε δει διαφορά στην ποιότητα του ύπνου? κάνει διαφορά? έχω 80% υγρασία στο δωμάτιο μετρημένο με υγρασιομετρο και είμαι σε δίλημμα αν θα πάρω ή όχι. 

Ο ύπνο σου θα ανέβει επίπεδο σίγουρα, θα ξυπνάς πιο ξεκούραστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα meaco platinum τον 20λιτρο

Το σπίτι είναι μεζονέτα ,όπου ο πάνω όροφος είναι 70τμ και ο κάτω 40.

Ως επί το πλείστον υγρασία πιάνει ο πάνω όροφος ,σε φάση να έχω δει κάποιες μέρες και 80% με θερμοκρασία συνήθως στο 20-21,σήμερα πχ η υγρασία ήταν στο 71.

Εχω βάλει τον αφυγραντήρα στον πάνω όροφο (ενιαίο σαλόνι,τραπεζαρία,κουζίνα και ένα μπανάκι) προς το παρόν η υγρασία έχει κατέβει στο 62% και τον έχω τοποθετήσει κάπου στη μέση του χώρου,που είναι όμως κοντά στην σκάλα για τον κάτω όροφο (μπάνιο,2 κρεβ/ρες+απλωμένα ρούχα)

σαφέστατα δεν περιμένω να πιάσει και τον κάτω όροφο,απλά χρειάζεται να τον τοποθετήσω μακριά από τη σκάλα για να δουλεύει πιο σωστά επάνω ή δεν υπάρχει πρόβλημα λέτε?

Αργότερα σκέφτομαι να πάρω και έναν πιο μικρό για κάτω ,αλλά προς το παρόν θέλω να δω πως θα πάει με τον μεγάλο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciferia είπε

Πήρα σήμερα meaco platinum τον 20λιτρο

Το σπίτι είναι μεζονέτα ,όπου ο πάνω όροφος είναι 70τμ και ο κάτω 40.

Ως επί το πλείστον υγρασία πιάνει ο πάνω όροφος ,σε φάση να έχω δει κάποιες μέρες και 80% με θερμοκρασία συνήθως στο 20-21,σήμερα πχ η υγρασία ήταν στο 71.

Εχω βάλει τον αφυγραντήρα στον πάνω όροφο (ενιαίο σαλόνι,τραπεζαρία,κουζίνα και ένα μπανάκι) προς το παρόν η υγρασία έχει κατέβει στο 62% και τον έχω τοποθετήσει κάπου στη μέση του χώρου,που είναι όμως κοντά στην σκάλα για τον κάτω όροφο (μπάνιο,2 κρεβ/ρες+απλωμένα ρούχα)

σαφέστατα δεν περιμένω να πιάσει και τον κάτω όροφο,απλά χρειάζεται να τον τοποθετήσω μακριά από τη σκάλα για να δουλεύει πιο σωστά επάνω ή δεν υπάρχει πρόβλημα λέτε?

Αργότερα σκέφτομαι να πάρω και έναν πιο μικρό για κάτω ,αλλά προς το παρόν θέλω να δω πως θα πάει με τον μεγάλο!

 

Στη θεση σου πρωτα θα επαιρνα στεγνωτηριο και μετα θα αποφασιζα τι αφυγραντηρα θα επαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Στη θεση σου πρωτα θα επαιρνα στεγνωτηριο και μετα θα αποφασιζα τι αφυγραντηρα θα επαιρνα.

Καλή η συμβουλή σου ,δεν αντιλέγω αλλά το στεγνωτήριο είναι α)ακριβό σπόρ και β)έχουμε υγρασία μεν αλλά δεν είμαστε στο Λονδίνο δε (τυχαίο παράδειγμα αλλά you've got the point) 😛 

Σήμερα έβρεχε εδω,σε εσένα εκεί δεν ξέρω!

Οπότε λοιπόν να επικεντρωθούμε στο ερώτημα περί τοποθέτησης του αφυγραντήρα ,γιατί πάνω σε αυτό απάντησα δεν πήρα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luciferia είπε

Πήρα σήμερα meaco platinum τον 20λιτρο

Το σπίτι είναι μεζονέτα ,όπου ο πάνω όροφος είναι 70τμ και ο κάτω 40.

Ως επί το πλείστον υγρασία πιάνει ο πάνω όροφος ,σε φάση να έχω δει κάποιες μέρες και 80% με θερμοκρασία συνήθως στο 20-21,σήμερα πχ η υγρασία ήταν στο 71.

Εχω βάλει τον αφυγραντήρα στον πάνω όροφο (ενιαίο σαλόνι,τραπεζαρία,κουζίνα και ένα μπανάκι) προς το παρόν η υγρασία έχει κατέβει στο 62% και τον έχω τοποθετήσει κάπου στη μέση του χώρου,που είναι όμως κοντά στην σκάλα για τον κάτω όροφο (μπάνιο,2 κρεβ/ρες+απλωμένα ρούχα)

σαφέστατα δεν περιμένω να πιάσει και τον κάτω όροφο,απλά χρειάζεται να τον τοποθετήσω μακριά από τη σκάλα για να δουλεύει πιο σωστά επάνω ή δεν υπάρχει πρόβλημα λέτε?

Αργότερα σκέφτομαι να πάρω και έναν πιο μικρό για κάτω ,αλλά προς το παρόν θέλω να δω πως θα πάει με τον μεγάλο!

 

μήπως να ον βάλεις καλύτερα κάτω στα απλωμένα ρούχα / μπάνιο ώστε να σου τραβήξει τις "πηγές υγρασίας"???

Σε όλες των περιπτώσεων, εφόσον δεν "κλείνουν πόρτες" ώστε να χωρίζει ο χώρος όπου και αν τον βάλεις σχεδόν ένα και το ίδιο, αρκεί να είναι κοντά σε πηγή υγρασίας / σημείο με την πιο έντονη υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yositosi είπε

μήπως να ον βάλεις καλύτερα κάτω στα απλωμένα ρούχα / μπάνιο ώστε να σου τραβήξει τις "πηγές υγρασίας"???

Σε όλες των περιπτώσεων, εφόσον δεν "κλείνουν πόρτες" ώστε να χωρίζει ο χώρος όπου και αν τον βάλεις σχεδόν ένα και το ίδιο, αρκεί να είναι κοντά σε πηγή υγρασίας / σημείο με την πιο έντονη υγρασία.

Ο πάνω όροφος/ισόγειο ,ξεκινάει με την κουζίνα (όπου και έχει το περισσότερο κρύο,λόγω ότι το πιάνει πολύ ο αέρας) ,το μπανάκι και μετά ο χώρος σαλόνι/τραπεζαρία,οπότε και τον έχω βάλει να πιάνει πιο πολύ μπανάκι/ κουζίνα!

Εχω βάλει να πιάσει 60% υγρασία ,πράγμα και το οποίο έχει καταφέρει (το βράδυ πχ δεν δούλευε) τώρα ξεκίνησε πάλι και από χθες στις 15:00 περίπου που τον έβαλα να δουλέψει μάζεψε περίπου 3λτ νερό (το άδειασε ο άντρας μου χωρίς να έχει γεμίσει) και τώρα δεν έχω τσεκάρει,θα το αφήσω ώσπου να γεμίσει,πάντως δουλειά κάνει,η διαφορά είναι αισθητή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Luciferia είπε

Καλή η συμβουλή σου ,δεν αντιλέγω αλλά το στεγνωτήριο είναι α)ακριβό σπόρ και β)έχουμε υγρασία μεν αλλά δεν είμαστε στο Λονδίνο δε (τυχαίο παράδειγμα αλλά you've got the point) 😛 

Σήμερα έβρεχε εδω,σε εσένα εκεί δεν ξέρω!

Οπότε λοιπόν να επικεντρωθούμε στο ερώτημα περί τοποθέτησης του αφυγραντήρα ,γιατί πάνω σε αυτό απάντησα δεν πήρα !

 

Έχεις αγοράσει ήδη αφυγραντηρα , που σημαίνει ότι ξέρεις τι κανεις , και το ερώτημα σου είναι αν θα τον βάλεις 2 μέτρα πιο μακριά η πιο κοντά από τις εσωτερικές σκάλες της μεζονέτας;;;

Απο τα ποσοστά υγρασίας που αναφέρεις πάντως , Λονδίνο είστε στο σπίτι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...