Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, yositosi είπε

αυτό που θα μαζεύει θα είναι ψίχουλα μπροστά στην υγρασία που θα υπάρχει 

άρα δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος του χώρου αλλά και με την υγρασία.

Διότι αν σε μικρό χώρο έχουμε υπερβολική υγρασία, πολύ πιθανό να χρειαστούμε αφυγραντήρα για μεγαλύτερο χώρο. αν και βλέπω αναφέρουν και τα λίτρα/ώρα. Οπότε να υποθέσω γίνεται μια εκτίμηση σε τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

άρα δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος του χώρου αλλά και με την υγρασία.

Διότι αν σε μικρό χώρο έχουμε υπερβολική υγρασία, πολύ πιθανό να χρειαστούμε αφυγραντήρα για μεγαλύτερο χώρο. αν και βλέπω αναφέρουν και τα λίτρα/ώρα. Οπότε να υποθέσω γίνεται μια εκτίμηση σε τμ

Μην ξεχνασ επισης οσο πεφτει η θερμοκρασια μειωνεται και η αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bitbit είπε

άρα δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος του χώρου αλλά και με την υγρασία.

Διότι αν σε μικρό χώρο έχουμε υπερβολική υγρασία, πολύ πιθανό να χρειαστούμε αφυγραντήρα για μεγαλύτερο χώρο. αν και βλέπω αναφέρουν και τα λίτρα/ώρα. Οπότε να υποθέσω γίνεται μια εκτίμηση σε τμ

μην τα μπερδεύεις. Δεν ειναι "ο Χ αφυγραντήρας για τα Ψ τετραγωνικά". Αυτά είναι μαρκετίστικες μπούρδες!!! Σημασία έχει η πραγματική αφυγραντική ικανότητα στις συνθήκες που έχει ο εκάστοτε χώρος. Εδώ παίζουν παράμετροι που έχουν επίδραση όπως το μέγεθος του χώρου, το ποσοστό υγρασίας, η θερμοκρασία, καθώς επίσης και οι διάφορες ΠΗΓΕΣ αναπλήρωσης της υγρασίας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

Εχω να κάνω μια ερώτηση στους ειδικούς του θέματος Αφυγραντήρα .

Βρήκα στην αποθήκη μια συσκευή την Woods DS12F που είχε φέρει η μητέρα μου απο τον καναδά πριν 25 χρόνια  .

Την εθεσα σε λειτουργεία και είδα πως  μάζευε νερό .  Ξέρεις κανείς να μου πεί αν είναι με  ζεολιθο ?  ειναι της προκοπής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Bitbit είπε

άρα δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος του χώρου αλλά και με την υγρασία.

Διότι αν σε μικρό χώρο έχουμε υπερβολική υγρασία, πολύ πιθανό να χρειαστούμε αφυγραντήρα για μεγαλύτερο χώρο. αν και βλέπω αναφέρουν και τα λίτρα/ώρα. Οπότε να υποθέσω γίνεται μια εκτίμηση σε τμ

1. Δεν μπορεί να ξεκινήσει κουβέντα με ερώτηση "έχουμε ένα αφυγραντήρα για αρκετά μικρό χώρο και τον τοποθετήσουμε σε μεγάλο δωμάτιο ". ΄Μπορούμε να ρωτήσουμε για έναν αφυγραντήρα που συλλέγει 10 λίτρα / 24 ώρες, ή 12, ή 16 και πάει λέγοντας. Για ένα δωμάτιο 10 ή 15 ή 25τμ ή και για ένα διαμέρισμα 100τμ.

Ένας φτηνός αφυγραντήρας με συμπιεστή των 12 λίτρων, μπορεί να κατεβάσει την εσωτερική υγρασία σε ένα σπίτι 100τμ βαθμιαία και μετά από αρκετές ημέρες από το 70-75% στο 45-50%. Αν έχει σταθερή εσωτερική θερμοκρασία γύρω στους 20-21 Κελσίου δεν θα μαζέψει ψίχουλα σε ένα μεγαλύτερο χώρο, θα συλλέξει γύρω στα 8 λίτρα το 24ωρο. Αυτή η συλλεκτική ικανότητα θα μειώνεται ανάλογα με τη στάθμη της εσωτερικής υγρασίας. Όταν η εσωτερική υγρασία σταθεροποιηθεί γύρω στο 50% θα συλλέγει 2-2.2 λίτρα και ας είναι ανοικτός όλο το 24ωρο.

2. Σε έναν μικρό χώρο κατοικίας δεν θα χρειαστούμε μεγαλύτερο αφυγραντήρα επειδή έχει πολύ υγρασία. Απλά ο μικρότερος θα συλλέξει την υγρασία σε μεγαλύτερο χρόνο. Είναι και ποιό φυσιολογικό, αν κατέβει η υγρασία από το 75% στο 45% σε λίγες ώρες θα αισθανθείς μια γενικότερη δυσφορία.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για ένα normal χώρο που δεν υπάρχει μόνιμη διαρροή υγρών από βρύσες κλπ, δεν στεγνώνουν τα ρούχα εντός αυτού, γίνεται εξαερισμός τις ώρες με χαμηλή εξωτερική υγρασία και η εσωτερική θερμοκρασία κινείται γύρω στους 20 Κελσίου. Αν είναι υψηλότερη ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες καλησπερα. εχω τον inventor eva ii pro wifi 20lt και ενω ηταν σουπερ, χθες δεν μαζεψε καθολου νερο και τον βρηκα πισω γεματο παγο (συνημμένη φωτο). εχετε καμια ιδεα τι παιζει ? τον εχω 3 μηνες. ισως επειδη τον δουλευω συνεχομενα να τον ζορισα? απλα θεωρησα οτι εφοσον κοβει οταν πιασει τον στοχο υγρασιας, δεν θα ζοριζεται. δεν θα πρεπε να χει κανει απο μονος του αποψυξη πριν φτασει να γινε ετσι, σαν το ψυγειο της γιαγιας?   επισης εμενα δεν ειχε φιλτρακια ΗΕΡΑ στην συσκευασια οπως βλεπετε, ειναι νορμαλ?

inventor-ice-2.jpg

Επεξ/σία από chris2busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

Ένας φτηνός αφυγραντήρας με συμπιεστή των 12 λίτρων, μπορεί να κατεβάσει την εσωτερική υγρασία σε ένα σπίτι 100τμ βαθμιαία και μετά από αρκετές ημέρες από το 70-75% στο 45-50%. Αν έχει σταθερή εσωτερική θερμοκρασία γύρω στους 20-21 Κελσίου δεν θα μαζέψει ψίχουλα σε ένα μεγαλύτερο χώρο, θα συλλέξει γύρω στα 8 λίτρα το 24ωρο. Αυτή η συλλεκτική ικανότητα θα μειώνεται ανάλογα με τη στάθμη της εσωτερικής υγρασίας. Όταν η εσωτερική υγρασία σταθεροποιηθεί γύρω στο 50% θα συλλέγει 2-2.2 λίτρα και ας είναι ανοικτός όλο το 24ωρο.

Αν μου επιτρέπεις κιόλας, εσύ που βρήκες δηλαδή 12λιτρο που στην πράξη τραβάει 8 λίτρα νερό??? Ειδικά στους 20~21C!!! 20λιτρος+ έχει τέτοια απόδοση...

Σε σπίτι 100τμ που έχει υγρασία (όχι θέμα απλά νορμάλ υγρασία - αλλά να ΕΧΕΙ υγρασία) και στις ημέρες με υγρασία φυσικά (γιατί έχει και τις μέρες που πέφτει απίστευτα πολύ) όχι 12άρης δεν σε καλύπτει αλλά είναι οριακά και ένας 24~25 λίτρων!

 

2 ώρες πριν, chris2busy είπε

παιδες καλησπερα. εχω τον inventor eva ii pro wifi 20lt και ενω ηταν σουπερ, χθες δεν μαζεψε καθολου νερο και τον βρηκα πισω γεματο παγο (συνημμένη φωτο). εχετε καμια ιδεα τι παιζει ? τον εχω 3 μηνες. ισως επειδη τον δουλευω συνεχομενα να τον ζορισα? απλα θεωρησα οτι εφοσον κοβει οταν πιασει τον στοχο υγρασιας, δεν θα ζοριζεται. δεν θα πρεπε να χει κανει απο μονος του αποψυξη πριν φτασει να γινε ετσι, σαν το ψυγειο της γιαγιας?   επισης εμενα δεν ειχε φιλτρακια ΗΕΡΑ στην συσκευασια οπως βλεπετε, ειναι νορμαλ?

inventor-ice-2.jpg

1. τι θερμοκρασία έχεις σπίτι σου? Ύπό νορμάλ συνθήκες όχι δεν ειναι σωστή λειτουργία...

2. γιατί κάλυψες τα νούμερα του? (αν δεν γίνομαι αδιάκριτος!)

3. τα φίλτρα που δίνουν στον φετινό (και όχι στον περσινό, ή προπέρσινο) είναι ένα τσιρότο όσο ειναι τα δοντάκια στη μέση που το αποκαλούν carbon και ένα τσιροτάκι που το αποκαλούν hepa (κάτι σαν τα ανέκδοτα τα φίλτρα των κλιματιστικών με βιταμίνες C, D, B, τσάι του βουνού, κατεχίνες, ιόντων, ανιόντων, κατιόντων, κλπ κλπ κλπ σε ένα σφουγγαράκι). ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί τα μαγαζιά για να εκμεταλλευτούν την δυναμική που είχε με σχόλια στο σκρουτζ λόγω παλαιότητα ο ΠΑΛΙΟΣ Eva II Pro (R134a με ιονιστή μοντέλο 2018) στην ίδια περιγραφή πουλάνε και το μοντέλο 2019 που ήταν R290 χωρίς ιονιστή, και τον μοντέλο 2020 με R290 και ιονιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν μου επιτρέπεις κιόλας, εσύ που βρήκες δηλαδή 12λιτρο που στην πράξη τραβάει 8 λίτρα νερό??? Ειδικά στους 20~21C!!! 20λιτρος+ έχει τέτοια απόδοση...

Σε σπίτι 100τμ που έχει υγρασία (όχι θέμα απλά νορμάλ υγρασία - αλλά να ΕΧΕΙ υγρασία) και στις ημέρες με υγρασία φυσικά (γιατί έχει και τις μέρες που πέφτει απίστευτα πολύ) όχι 12άρης δεν σε καλύπτει αλλά είναι οριακά και ένας 24~25 λίτρων!

 

Σου επιτρέπω!!!

Δεν είναι σενάριο, είναι καταγραφή μιας πραγματικής κατάστασης σε διαμέρισμα 100τμ των Δυτικών προαστίων της Αθήνας που ζουν 3 ηλικιωμένα άτομα. Ο αφυγραντήρας αγοράστηκε στις 30/12/20 και δούλευε συνεχώς επί 2 εβδομάδες και πάντα σε θερμοκρασία 20-21 Κελσίου. Η εσωτερική θερμοκρασία δεν άλλαξε ποτέ, πιθανόν τις πρώτες ημέρες να ήταν στους 21 τις περισσότερες ώρες. Τα 8 λίτρα (για την ακρίβεια 4 x 2050ml) ήταν η συλλεκτική του ικανότητα τις πρώτες 36 ώρες που ξεκίνησε με 72-75% υγρασία σε όλα τα δωμάτια πλην της τουαλέτας που δεν μετρήθηκε. Μετά τις 48 ώρες και για σειρά ημερών ακόμα, η συλλεκτική του ικανότητα ήταν τουλάχιστον 3 x 2050ml και άρχισε να μειώνεται σταδιακά όταν πλησίαζε το τέλος της 2ης εβδομάδα συνεχούς λειτουργίας. Τις τελευταίες 5-6 μέρες που η εσωτερική υγρασία έχει σταθεροποιηθεί γύρω στο 50%, συλλέγει γύρω στα 2050ml σε καθημερινή βάση, και δεν λειτουργεί όλες τις ώρες, ανοίγει και κλείνει μόνος του.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

Σου επιτρέπω!!!

Δεν είναι σενάριο, είναι καταγραφή μιας πραγματικής κατάστασης σε διαμέρισμα 100τμ των Δυτικών προαστίων της Αθήνας που ζουν 3 ηλικιωμένα άτομα. Ο αφυγραντήρας αγοράστηκε στις 30/12/20 και δούλευε συνεχώς επί 2 εβδομάδες και πάντα σε θερμοκρασία 20-21 Κελσίου. Η εσωτερική θερμοκρασία δεν άλλαξε ποτέ, πιθανόν τις πρώτες ημέρες να ήταν στους 21 τις περισσότερες ώρες. Τα 8 λίτρα (για την ακρίβεια 4 x 2050ml) ήταν η συλλεκτική του ικανότητα τις πρώτες 36 ώρες που ξεκίνησε με 72-75% υγρασία σε όλα τα δωμάτια πλην της τουαλέτας που δεν μετρήθηκε. Μετά τις 48 ώρες και για σειρά ημερών ακόμα, η συλλεκτική του ικανότητα ήταν τουλάχιστον 3 x 2050ml και άρχισε να μειώνεται σταδιακά όταν πλησίαζε το τέλος της 2ης εβδομάδα συνεχούς λειτουργίας. Τις τελευταίες 5-6 μέρες που η εσωτερική υγρασία έχει σταθεροποιηθεί γύρω στο 50%, συλλέγει γύρω στα 2050ml σε καθημερινή βάση, και δεν λειτουργεί όλες τις ώρες, ανοίγει και κλείνει μόνος του.

μια μέση και τυπική καμπύλη απόδοσης ένός 12λιτρου είναι η ακόλουθη

image.png.a87b15b5fcdf9197c04c6cf693cfd83a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

μια μέση και τυπική καμπύλη απόδοσης ένός 12λιτρου είναι η ακόλουθη

image.png.a87b15b5fcdf9197c04c6cf693cfd83a.png

Και γιατί να πιστέψω την "τυπική καμπύλη απόδοσης" και όχι 3 διαφορετικά θερμόμετρα, τα μάτια μου και το ογκομετρικό εργαστηρίου που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Αν μου επιτρέπεις κιόλας, εσύ που βρήκες δηλαδή 12λιτρο που στην πράξη τραβάει 8 λίτρα νερό??? Ειδικά στους 20~21C!!! 20λιτρος+ έχει τέτοια απόδοση...

Σε σπίτι 100τμ που έχει υγρασία (όχι θέμα απλά νορμάλ υγρασία - αλλά να ΕΧΕΙ υγρασία) και στις ημέρες με υγρασία φυσικά (γιατί έχει και τις μέρες που πέφτει απίστευτα πολύ) όχι 12άρης δεν σε καλύπτει αλλά είναι οριακά και ένας 24~25 λίτρων!

 

1. τι θερμοκρασία έχεις σπίτι σου? Ύπό νορμάλ συνθήκες όχι δεν ειναι σωστή λειτουργία...

2. γιατί κάλυψες τα νούμερα του? (αν δεν γίνομαι αδιάκριτος!)

3. τα φίλτρα που δίνουν στον φετινό (και όχι στον περσινό, ή προπέρσινο) είναι ένα τσιρότο όσο ειναι τα δοντάκια στη μέση που το αποκαλούν carbon και ένα τσιροτάκι που το αποκαλούν hepa (κάτι σαν τα ανέκδοτα τα φίλτρα των κλιματιστικών με βιταμίνες C, D, B, τσάι του βουνού, κατεχίνες, ιόντων, ανιόντων, κατιόντων, κλπ κλπ κλπ σε ένα σφουγγαράκι). ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί τα μαγαζιά για να εκμεταλλευτούν την δυναμική που είχε με σχόλια στο σκρουτζ λόγω παλαιότητα ο ΠΑΛΙΟΣ Eva II Pro (R134a με ιονιστή μοντέλο 2018) στην ίδια περιγραφή πουλάνε και το μοντέλο 2019 που ήταν R290 χωρίς ιονιστή, και τον μοντέλο 2020 με R290 και ιονιστή...

Ειμαι σταθερα 20-21 βαθμους. Τον εστειλα ξανα στο μιντιαμαρκτ για σερβις εφοσον τον εχω μονο 3 μηνες. Λες να φταιει που δεν τον εκλεισα καθολου αυτο το διαστημα; Να τον κουρασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chris2busy είπε

Ειμαι σταθερα 20-21 βαθμους. Τον εστειλα ξανα στο μιντιαμαρκτ για σερβις εφοσον τον εχω μονο 3 μηνες. Λες να φταιει που δεν τον εκλεισα καθολου αυτο το διαστημα; Να τον κουρασα;

δεν θα σου κάνει service η media markt φίλε μου. Απευθείας με τον εισαγωγέα θα έπρεπε να μιλήσεις. Οχι δεν "κουράζεται" αν δουλεύει σερί. Παίζει να έχει λάθος ποσότητα ψυκτικού μέσου και να παγώνει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yositosi είπε

δεν θα σου κάνει service η media markt φίλε μου. Απευθείας με τον εισαγωγέα θα έπρεπε να μιλήσεις. Οχι δεν "κουράζεται" αν δουλεύει σερί. Παίζει να έχει λάθος ποσότητα ψυκτικού μέσου και να παγώνει

το εστειλα mediamarkt γιατι απο εκει το αγορασα. εννοειται οτι δεν το ανοιγουν εκει, στην inventor το προωθουν. ψιλοστεναχωρηθηκα γιατι ειναι 3 μηνων μηχανημα και ηδη θα εχουν μπει κατσαβιδια. ισωσ να ειμαι εγω απλα ατυχοσ.

 

Θεωρειται συνετο να το τρεχω 24/7 γενικα, ή θα το φθειρει πιο πολυ μακροχρονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...