Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δούλεψα λίγες μέρες τους Atmosphere XL AT-IONUV-20L. Οι εντυπώσεις μου:

+ Έχουν ένα πελώριο φίλτρο hepa, πραγματικά καθαρίζουν τον αέρα, αν  δεν ζούσα σε μέρος με καθαρό αέρα θα ήταν φοβερό πλεονέκτημα.

+ Στο app εκτός από υγρασία αναφέρουν και μικροσωματίδια και θερμοκρασία.

+ Σε καταστάσεις με χαμηλή absolute humidity (πχ 55 rel στους 18 βαθμούς) κάνουν καλύτερη αφύγρανση από τους άλλους 3 αφυγραντήρες που συγκρίνω. Σε υγρασία 75 με 21 βαθμούς δεν βλέπω κάποια διαφορά.

+ Έχουν πολύ στιβαρή κατασκευή, όχι τόσο στιβαρή όσο ο puredry αλλά αρκετά για να νοιώθεις ότι έχεις κάτι ανθεκτικό που δεν πρόκειται να σπάσει. Επίσης λόγω σχήματος είναι πιο δύσκολο να πέσουν σε σχέση με τους Morris και έχουν και καλύτερο design (με led που σου δείχνει πόσο καθαρή είναι η ατμόσφαιρα κλπ).

+Το δοχείο νερού μπορείς να δεις πόσο έχει γεμίσει χωρίς να ανοίξεις πορτάκι και βγαίνει και αδειάζει εύκολα.

- Κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο από τον MDP-20400IW και στις δύο σκάλες.

- Εκεί που λες ότι ο θόρυβος στο low είναι οριακός για να λειτουργεί το βράδυ  ξαφνικά παγώνουν τα στοιχεία του (με 18.5 θερμοκρασία χώρου) και μπαίνει σε mode P1 για να τα ξεπαγώσει (υποθέτω ανάποδος κύκλος όπως τα κλιματιστικά) και κάνει υπερβολικό θόρυβο. Φοβερό μειονέκτημα.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Δούλεψα λίγες μέρες τους Atmosphere XL AT-IONUV-20L. Οι εντυπώσεις μου:

+ Έχουν ένα πελώριο φίλτρο hepa, πραγματικά καθαρίζουν τον αέρα, αν  δεν ζούσα σε μέρος με καθαρό αέρα θα ήταν φοβερό πλεονέκτημα.

+ Στο app εκτός από υγρασία αναφέρουν και μικροσωματίδια και θερμοκρασία.

+ Σε καταστάσεις με χαμηλή absolute humidity (πχ 55 rel στους 18 βαθμούς) κάνουν καλύτερη αφύγρανση από τους άλλος 3 αφυγραντήρες που συγκρίνω. Σε υγρασία 75 με 21 βαθμούς δεν βλέπω κάποια διαφορά.

+ Έχουν πολύ στιβαρή κατασκευή, όχι τόσο στιβαρή όσο ο puredry αλλά αρκετά για να νοιώθεις ότι έχεις κάτι ανθεκτικό που δεν πρόκειται να σπάσει. Επίσης λόγω σχήματος είναι πιο δύσκολο να πέσουν σε σχέση με τους Morris και έχουν και καλύτερο design (με led που σου δείχνει πόσο καθαρή είναι η ατμόσφαιρα κλπ).

+Το δοχείο νερού μπορείς να δεις πόσο έχει γεμίσει χωρίς να ανοίξεις πορτάκι και βγαίνει και αδειάζει εύκολα.

- Κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο από τον MDP-20400IW και στις δύο σκάλες.

- Εκεί που λες ότι ο θόρυβος στο low είναι οριακός για να λειτουργεί το βράδυ  ξαφνικά παγώνουν τα στοιχεία του (με 18.5 θερμοκρασία χώρου) και μπαίνει σε mode P1 για να τα ξεπαγώσει (υποθέτω ανάποδος κύκλος όπως τα κλιματιστικά) και κάνει υπερβολικό θόρυβο. Φοβερό μειονέκτημα.

 

Άρα συνολικά, αν ήταν να διαλέξεις έναν, ποιος θα ήταν αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Καλησπέρα. Είμαι έτοιμος για αγορά αφυγραντήρα και είμαι ανάμεσα στον Morris 24lt MDP-24300i και τον 20lt MDP-20300i. Είναι το ίδιο μοντέλο αλλά με διαφορετική αφύγρανση και 30€ διαφορά στην τιμή. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να πάω στον 24lt και αν όντως έχουν διαφορετικό συμπιεστή ή είναι ο ίδιος και απλά λειτουργεί πιο "δυνατά". Πάντως συγκρίνοντας την κατανάλωση τους ο 20αρης μου φαίνεται πιο αποδοτικός.

αφ.jpg

5κ.εκ. συμπιεστή ο πρώτος, 6κ.εκ και "αυξημένης σωλήνωσης" στοιχείο ο δεύτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα συνολικά, αν ήταν να διαλέξεις έναν, ποιος θα ήταν αυτός;

Είναι σχετικό. Αν ζούσα στην Αθήνα που έχει καυσαέρια και είχα τον αφυγραντήρα στο σαλόνι να δουλεύει στο max κατά την διάρκεια της ημέρας τότε θα έπαιρνα τον atmosphere χωρίς δισταγμό. Κάνει το λιγότερο θόρυβο και έχει τη μικρότερη κατανάλωση από όλους τους αφυγραντήρες με μεγάλο φίλτρο hepa. Είμαι γκατζετάκιας και η ένδειξη ποσοστού μικροσωματιδίων στον χώρο και το πελώριο φίλτρο hepa με εντυπωσιάζει. Αν ζούσα Αθήνα και δεν είχα πάρει τέτοιο αφυγραντήρα θα αγόραζα σίγουρα air purifier.

Αν ήθελα ένα αφυγραντήρα να τον βάζω στο δωμάτιο μου, να κλείνω την πόρτα και να τον λειτουργώ όλο το βράδυ θα έπαιρνα τον MDP-20400IW. Ο MDP-20400IW και στις δύο σκάλες είναι ότι πιο αθόρυβο έχω ακούσει, δεν ξέρω βέβαια αν κάποιοι θόρυβοι που ακούω από τον EVP-WF20L οφείλονται σε φθορά ή ελαττωματικό κομμάτι. Ο Atmosphere πιθανότατα θα έχει τα στοιχεία να λειτουργούν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες για να πετύχει καλή κατανάλωση/θόρυβο με το φίλτρο hepa που κόβει την ροή αέρα με αποτέλεσμα να μπαίνει σε λειτουργία ξεπαγώματος και να σε ξυπνάει.

Επίσης θα επέλεγα τον Morris αν με ενδιέφερε ιδιαίτερα η κατανάλωση, είναι 40 watt κάτω από τον Atmosphere και 18 κάτω από τον EVP-WF20L, είναι ίσως ο αφυγραντήρας με την μικρότερη κατανάλωση στα 20lt (ο Puredry μετράει στους 20 βαθμούς οπότε είναι δύσκολο να συγκρίνω και έχει και λιγότερα layers φιλτραρίσματος του αέρα).

Spoiler

ΑΤ-IONUV-20L -> 265W 26.7℃ @ 60%RH (Στο xlsx με τα τεχνικά χαρακτηριστικά από την ιστοσελίδα τους αναφέρει 30@ 80%RH για την κατανάλωση, ίσως να είναι typo και να εννοούν τις συνθήκες που μετράνε την αφύγρανση)

MDP-20400IW -> 222W 26,7 @ 60%RH

PD 20L Low Energy -> 230W 20 @ 60%RH

EVP-WF20L -> 240W 26.7℃ @ 60%RH

Γενικά αν η Morris ανέβαζε λίγο την ποιότητα κατασκευής του MDP-20400IW θα ήταν κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση συνολικά για όσους δεν τους νοιάζει το φίλτρο hepa.

Αν η πρώτη προτεραιότητα μου ήταν η αντοχή και η μακροβιότητα του αφυγραντήρα θα έπαιρνα τον PD 20L Design Low Energy Face Lift. Το ότι δεν έχει οθόνες και wifi σημαίνει ότι έχει λιγότερα πράγματα που μπορούν να χαλάσουν και ότι είναι πιο εύκολη η επισκευή του, επίσης με όλα τα ανταλλακτικά σε προσιτές τιμές στην ιστοσελίδα τους μπορώ να τον επισκευάσω και μόνος μου ή έστω με την βοήθεια του τεχνικού της γειτονιάς.

Επίσης έχω δει ότι ο PD 20L κυκλοφορεί και από  ένα άλλο γνωστό Ελληνικό brand με πάρα πολύ χαμηλή τιμή στο skroutz, πρέπει να είναι το αμέσως προηγούμενο μοντέλο (έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά  από το τελευταίο) αλλά εξωτερικά είναι ολόιδιος οπότε υποθέτω και το ίδιο ανθεκτικός, για κάποιον που δεν τον χρησιμοποιεί πολλές μέρες το χρόνο για να τον νοιάζει η κατανάλωση και δεν ζει σε ήσυχο περιβάλλον για να τον ενδιαφέρουν τα +1/2db είναι πολύ καλή προσφορά.

*Φυσικά μπορεί να υπάρχουν πολύ καλύτεροι αφυγραντήρες, εγώ κάνω σύγκριση και επιλογή για κάθε χρήση ανάμεσα στα 4 μοντέλα που έχω στα χέρια μου.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 4:08 ΜΜ, bobptz είπε

Εξαερισμός 2 φορές την ημέρα (έξω συνήθως έχει λιγότερη υγρασία) και ο αφυγραντήρας θα μας λύσει πιστεύω το πρόβλημα.

Το πρόβλημά μας πράγματι λύθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Έχουν κολλήσει εδώ και 2-3 μέρες οι ενδείξεις υγρασίας στο 35-40%, στον invertor atmosphere XL 20L. 

Ξέρει κάποιος που μπορεί να οφείλεται; 

Screenshot_2021-01-19-14-54-12-389_com.Inventor.Control.jpg

Επεξ/σία από ronnie9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ronnie9 είπε

Καλησπέρα, 

Έχουν κολλήσει εδώ και 2-3 μέρες οι ενδείξεις υγρασίας στο 35-40%, στον invertor atmosphere XL 20L. 

Ξέρει κάποιος που μπορεί να οφείλεται; 

Screenshot_2021-01-19-14-54-12-389_com.Inventor.Control.jpg

1. έχεις χαμηλή υγρασία. Τσέκαρες και με κανένα ανεξάρτητο υγρασιόμετρο?

2. έχει χαλάσει ο αισθητήρας υγρασίας. Τσέκαρες να ψεκάσεις λίγο νεράκι από πίσω? (από εκεί που τραβάει αέρα η συσκευή). Αν και τότε δεν ανεβάσει τότε δεν ειναι καλά τα πράγματα. 

3. Σου δείχνει 35% η εφαρμογή. Σου δείχνει το ίδιο και η συσκευή?

ένα από τα παραπάνω....

16 ώρες πριν, nickd23 είπε

Καλησπέρα, ο Toyotomi Sonzai TDE-24GA20 τι λέει; Βλέπω ότι δεν τον προτείνετε καθόλου ενώ από χαρακτηριστικά είναι από τους πιο πλήρεις.

360W πάντως κατανάλωση δεν το λες και κελεπούρι (εκτός και αν δίνουν για άλλη μια φορά ότι να'ναι στοιχεία)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. έχεις χαμηλή υγρασία. Τσέκαρες και με κανένα ανεξάρτητο υγρασιόμετρο?

2. έχει χαλάσει ο αισθητήρας υγρασίας. Τσέκαρες να ψεκάσεις λίγο νεράκι από πίσω? (από εκεί που τραβάει αέρα η συσκευή). Αν και τότε δεν ανεβάσει τότε δεν ειναι καλά τα πράγματα. 

3. Σου δείχνει 35% η εφαρμογή. Σου δείχνει το ίδιο και η συσκευή?

ένα από τα παραπάνω....

360W πάντως κατανάλωση δεν το λες και κελεπούρι (εκτός και αν δίνουν για άλλη μια φορά ότι να'ναι στοιχεία)

Δεν έχω υγρόμετρο αλλά το τσέκαρα με μια βρεγμένη πετσέτα και η υγρασία ανέβηκε αμέσως. 

Όπως μου είπαν από το σέρβις είναι γενικότερα χαμηλή η υγρασία στην ατμόσφαιρα τις τελευταίες ημέρες, οπότε και είναι λογικό να υπάρχει αυτή η ένδειξη. 

Απλώς μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και το βράδυ η υγρασία παραμένει χαμηλή στο χώρο παρότι η εξωτερική θεωρητικά ανεβαίνει αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ronnie9 είπε

Δεν έχω υγρόμετρο αλλά το τσέκαρα με μια βρεγμένη πετσέτα και η υγρασία ανέβηκε αμέσως. 

Όπως μου είπαν από το σέρβις είναι γενικότερα χαμηλή η υγρασία στην ατμόσφαιρα τις τελευταίες ημέρες, οπότε και είναι λογικό να υπάρχει αυτή η ένδειξη. 

Απλώς μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και το βράδυ η υγρασία παραμένει χαμηλή στο χώρο παρότι η εξωτερική θεωρητικά ανεβαίνει αρκετά. 

Αφού μίλησες με αντιπροσωπεία, και αφού έκανες δοκιμή και είδες ότι δεν έχεις βλάβη, τότε ποιά ακριβώς η ερώτηση σου?!?!?!

Ναι είναι λογικό σε κάποιες φάσεις να μην έχει υγρασία ο αέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Αφού μίλησες με αντιπροσωπεία, και αφού έκανες δοκιμή και είδες ότι δεν έχεις βλάβη, τότε ποιά ακριβώς η ερώτηση σου?!?!?!

Ναι είναι λογικό σε κάποιες φάσεις να μην έχει υγρασία ο αέρας

Εκ των υστέρων μίλησα με την αντιπροσωπεία και έκανα και τη δοκιμή με την πετσέτα που πρότεινες.

Δεν θεωρούσα φυσιολογικό να έχει τόσο χαμηλή υγρασία τόσες μέρες και νόμιζα πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2018 στις 8:11 ΠΜ, Dimirass είπε

 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres.html?cf=αφυγραντηρας+ΖΕΝ&keyphrase=afygrantiras+ZEN

Ο Toyotomi  ΖΕΝ TDE-16DTI ανεβηκε ενα 30αρι το τελευταιο 2μηνο... Ο ΖΕΝ 2 φθηνότερος του 1. ( 187€ vs 199€), διαφορά στην ρυθμιση(ΖΕΝ1) η οχι(ΖΕΝ2) της ταχύτητας του ανεμιστηρα και τα  140w που βγαζουν λιγότερη κατανάλωση και θορυβο.

Οι τιμές φαίνονται ασυνάρτητες, ο 20αρης φθηνοτερος του 16αρη (skroutz)...μαλλον τα πολλα likes κανουν δουλειά... 

Toyotomi TDE-20DΤΙ  168 € ενώ ο ΖΕΝ2  211 €
Toyotomi TDE-16DTI  199 €

Μετα απο την ανάλυση ο ΖΕΝ-TDE-20DΤΙ δείχνει πιο λογική αγορα...

ΠΟΙΟΝ προτεινετε? η αλλη μάρκα...

Μπορεί κάποιος να μου πει διάφορες zen με Zen2?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για τους ειδικούς.

έστω ότι έχουμε ένα αφυγραντήρα για αρκετά μικρό χώρο και τον τοποθετήσουμε σε μεγάλο δωμάτιο, δε θα κάνει καθόλου δουλειά ή απλά αυτό που θα μαζεύει θα είναι ψίχουλα μπροστά στην υγρασία που θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μια ερώτηση για τους ειδικούς.

έστω ότι έχουμε ένα αφυγραντήρα για αρκετά μικρό χώρο και τον τοποθετήσουμε σε μεγάλο δωμάτιο, δε θα κάνει καθόλου δουλειά ή απλά αυτό που θα μαζεύει θα είναι ψίχουλα μπροστά στην υγρασία που θα υπάρχει.

αυτό που θα μαζεύει θα είναι ψίχουλα μπροστά στην υγρασία που θα υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...